Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

15%+ tootlus on ebarealistlik ootus

Üks asi on sama hästi kui kindel. Mingil kujul krahh tuleb. 15%…100% tootlused ei ole normaalsed ega jätkusuutlikud. Kui sa alustad investeerimist ootusega üle 10% aastatootlust pikaajaliselt teenida, siis on viimane aeg seda ootust korrigeerida.

Pikaajaliselt on aktsiate keskmine aastatootlus ca 10% või isegi alla selle. Tavaliselt peale seda keskmist tublisti ületavat perioodi, on keskmine tootlus veelgi madalam (järgneb suurem langus).

Harjuta ennast juba täna mõttega, et su portfell näitab millalgi -50%.

Juba mitu aastat on enamik ettevõtete numbrite ja aktsiate hinnatasemete baasil tehtud prognoose hinnanud järgneva 10a tootluseks oluliselt väiksemaid numbreid. Seda on aga suuresti üleval hoitud rahatrüki ja varade kokkuostuprogrammidega.

Kas peaks kõik varad maha müüma?

Mina ei oska ega tea ka kedagi, kes oskaks täpselt ennustada, millal see pidu läbi saab. Sellist turu ajastamist ei oska väga keegi teha ja kui ajaloolisi tulemusi vaadata, siis arukam strateegia üldiselt on seni olnud turgudega lihtsalt kõik tõusud-mõõnad kaasa sõita*.

Mõni võib lotopiletiga võita, mõni aga võib ka 8+ aastat seda krahhi oodata ja 100%+ tootlustest vahepeal ilma jääda. Ajalugu pigem viitab, et suurem osa meist kuuluksid turgu ajastades sinna viimasesse gruppi.

Korrigeeri oma ootusi

Küll aga on oluline oma ootusi korrigeerida. Kui turul on ebatavaliselt head ajad, siis see ei tähenda, et sinu pikaajaline tootlus ongi nii hea.

Samuti ei tähenda headel aegadel tubli kauplemisega teenitud tootlus, et sa reaalselt kaubelda oskaksid. 1-2 aastase perioodi uskumatult hea tulemus on väga harva investori süü.

S&P 500 tootlus erinevatel aastatel.

Turud kõiguvad üles-alla ja sinu +50% tootlusest võib väga kergelt vahepeal -50% saada. Ebatavaliselt suure tootluse või kaotusega perioodid on sagedased nii aasta sees kui ka aasta peale kokku.

Oluline on pika perioodi keskmine tulemus. Ja sealt investeerimisega üle 10% aastas loota on pigem naiivne.

PS! Sama kehtib ka vastupidi. Kui su portfell näitab lühiajaliselt -50%, siis pikaajalise tulemuse seisukohast on see samamoodi infomüra, nagu +50% või +100%.

*Jutt käib laiapõhjaliselt hajutatud portfellist. Üksikaktsiate puhul pead siiski aru saama, kas ettevõte on oluliselt kehvemaks muutunud ja tüürib pankroti poole või on lihtsalt investorid paanikas müümas hea ettevõtte osalusi.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.