Contango

Contango (Forwardation) on olukord, kus futuuri hind on kõrgem kui alusvara turuhind (spot price). See juhtub reeglina siis, kui oodatakse, et kaupvara hind tõuseb.

Contango võib mõnes kaupvaraga kauplevas ETPs kaasa tuua korralikke kaotusi. Vaatame seda naftasse investeeriva fondi USO näitel.

Oletame, et USO portfellis oli 100 000 mai futuurilepingut. Enne lepingute tähtaja saabumist, hakkas USO lepinguid maha müüma ja nende asemele juuni-juuli futuure ostma.

Kui USO müüb lepingud keskmiselt -$10 barreli kohta hinnaga maha ja ostab juuni-juuli futuure keskmiselt hinnaga $15 barreli kohta, siis fond kaotab selle roll over käigus korralikult raha.

Sellises fondis pikaajaliselt istudes võib halva stsenaariumi korral contango su investeeringu täielikult ära hävitada.

Contangole vastupidine olukord kannab nime backwardation. Sellisel juhul ollakse nõus maksma täna rohkem kui tulevikus futuuri eest.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: