Iceberg order

Iceberg orderit ehk jäämäe tehingukorraldust kasutavad institutsionaalsed investorid, kes soovivad müüa või osta suuremat kogust aktsiaid.

Sellise tehingukorralduse puhul pannakse turule korraga vaid väike osa kogu soovitavast tehingumahust. Kui see tehing saab täidetud, lisatakse automaatselt uus tehing. Protsess jätkub, kuni soovitud kogus on ostetud või müüdud.

Näiteks, kui suurinvestor tahab osta 300 000 aktsiat, siis sellise orderi korraga sisestamine võib aktsiahinda liigselt mõjutada. Kui aga see order näiteks 1000 aktsia kaupa mitme päeva peale ära jagada, siis võib see jääda suuresti märkamatuks.

Tehniliselt küll sisestatakse see ostukogus korraga, aga turule näidatakse seda väiksemates osades. Kui keegi peaks tahtma ootamatult suurt kogust aktsiaid müüa, siis sobiva hinna korral ostaks see order need aktsiad ära. Kuigi turul seda ostusoovi näha ei olnud.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: