Naked short

Naked short selling käib hästi lihtsustatult nii, et institutsionaalne investor müüb aktsia maha, ilma et ta seda omaks. Kuna tüüpiliselt tuleb aktsia üle kanda paari päeva pärast, siis paar päeva hiljem öeldakse näitlikult “ups, kuhugi kadunud, las ma otsin natukene aega”.

Nii tekitatakse õhust hunnik aktsiaid, mida tegelikkuses pole olemas. Kuna sa müüd, siis sellega surud tublisti hinda alla ja suurendad tõenäosust, et ettevõte läheb pankrotti.

Kui lõpuks ettevõte õhku lendab, siis polegi vaja kellelegi midagi üle anda (või ostad kelleltki paari sendiga neid väärtusetuid aktsiaid ja kannad üle).

Sellist skeemi on kasutatud näiteks eelmise krahhi ajal mitmete ettevõtete vastu (väidetavalt Bear Stearns ja vist Lehman Brothers vastu ka). Siin üks näide SEC kodukalt:

https://www.sec.gov/comments/s7-08-09/s70809-407a.pdf

Liigub teooria, et 2021. aastal kasutati Gamestopi (GME) puhul sarnast skeemi, sest aktsiaid oli justkui omajagu rohkem kui neid tegelikkuses eksisteeris. Ainuüksi institutsionaalsed investorid omasid vahepeal 122% aktsiatest.

Vt ka lühikeseks müük

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: