Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

Gamestop (GME) saaga ehk väikeinvestorile kott pähe?

SEC raporti kokkuvõte, mis siis Gamestopiga päriselt toimus.

Raport ise: Staff Report on Equity and Options Market Structure Conditions in Early 2021

Algne kokkuvõte tol ajal liikunud infost ja toimunust:


Eile 28. jaanuaril oli ilmselt Gamestopi aktsia tõttu börsidel mitmes mõttes ajalooline päev, aga sellest natukene hiljem. Alustame väikesest taustainfost.

Artiklit on täiendatud 04.02.2021.

Mis asi on Gamestop?

Gamestop Corporation (GME) on USA NYSE börsil kauplev aktsia. Umbes nii palju on ka vaja sellest ettevõttest teada, et ülejäänut mõista. Ettevõtte tegevus ei oma selle loo juures erilist tähtsust.

Miks Gamestopi aktsia tipust ~95% kukkus?

gamestop GME aktsia langus
Gamestopi aktsia käis 2013. aasta tipus ära $56 tasemel. 2020. aastal aga vahepeal koguni $2,8 peal.

Üks põhjustest on kindlasti see, et tegemist ei olnud eriti hea ettevõttega. Kunagi ehk võis olla, aga nad hakkasid vaikselt ajale jalgu jääma.

Suurem põhjus aga oli ilmselt see, et mitmed institutsionaalsed investorid (hedge fund või hekifondid? eestikeeli) nägid siin võimalust ja müüsid selle ettevõtte aktsiaid lühikeseks.

Lühikeseks müük on aktsia hinna langusele panustamine. Kõigepealt laenatakse kelleltki aktsiaid ja müüakse need praeguse hinnaga maha. Seejärel ostetakse hiljem aktsiad tagasi ja tagastatakse laenajale.

Loe lisaks: lühikeseks müük

Teisisõnu, fondid panustasid ettevõtte hinna langusele ja surusid hinna mutta. Täna on peamiselt sellise fondina fookuses olnud Melvin Capital.

Kiire eellugu suuremale tõusule

2019. aastal tegi ettevõte muutusi ja mõned investorid hakkasid nii madalalt hinnatasemelt nägema selles potentsiaali. Sealhulgas Big Shortist (raamat on ka päris hea ja detailne) tuntuks saanud Michael Burry ja üks pigem tol ajal vähetuntud redditi kasutaja DeepFuckingValue.

DeepFuckingValue jagas oma kontost redditi WallStreetBets (edaspidi WSB) vestluslõimes pidevalt ülevaateid, kuidas ta kümneid tuhandeid dollareid oli juba sisse pannud ja väga korralikus miinuses. Kuni…

Miks GME tõusis kuuga üle 2000%?

gamestop sirgjooneline tõus
Gamestop aktsia sirgjooneline hinnatõus 2021. aasta jaanuaris. Graafikul on näha viimase päeva sulgemishind, kuigi tegelikult kauples aktsia üle $300-400 taseme.

Kui 2021. aasta 3. jaanuaril oli hind $17 kandis, siis 28. jaanuariks jõudis see kohati $500 peal ära käia ja püsis viisakalt üle $400 peal. Mis sellist tõusu põhjustas?

Ühel hetkel avastasid WSB inimesed, et GME aktsiat on lühikeseks müüdud (erinevatel aegadel ja erinevate allikate põhjal) 120-200%+ float mahust (vt altpoolt, kuidas see võimalik on).

gamestop GME aktsia hinnatõus 2021. aasta jaanuaris
Graafikul on näha viimase päeva sulgemishind, kuigi tegelikult kauples aktsia üle $300-400 taseme.

Seega investorid otsustasid, et teevad neile fondidele short squeeze, mis sunnib neid ühel hetkel oma positsioonist väljuma ja ostma aktsiat, mis iganes hinnatasemelt.

See mõte sai nii populaarseks, et hind lükatigi väga lühikese ajaga taevasse. Fondid kaotasid mitu miljardit oma varadest ja jäid endiselt lühikese positsiooniga varasemast vähemalt 10-20x kõrgema hinnaga aktsiasse kinni.

Kuidas saab lühikeseks müüa rohkem aktsiaid, kui börsil on?

Oletame, et ettevõttel on börsil 100 aktsiat ja need on kõik minu käes. Nüüd tuled aga sina ja ütled, et tahad neid lühikeseks müüa:

  1. Sa laenad minu käest 100 aktsiat.
  2. Müüd need 100 aktsiat Jürile maha.
  3. Nüüd tuleb Mari ja tahab ka 100 aktsiat lühikeseks müüa. Tema laenab Jüri käest 100 aktsiat.
  4. Mari müüb need 100 aktsiat Kallele maha.

Kokku on lühikeseks müüdud 200 aktsiat ehk 200% börsil olevatest aktsiatest.

gamestop aktsia 122% institutsionaalsete investorite käes
2. veebruaril kuulus 122% Gamestopi (GME) aktsiatest institutsionaalsetele investoritele. Allikas: Yahoo Finance

Ilmselgelt see on hästi lihtsustatud näide. Tegelikkuses võib selline asi juhtuda mitmel moel, sealhulgas nii legaalsetel kui ka ebaseaduslikel viisidel. Üks ebaseaduslikest viisidest oleks näiteks naked short selling.

GME osas üks huvitav vaade sellele teemale.

Kuidas väikeinvestorile kott pähe tõmmati?

Kusagilt käis läbi info, et aktsia hind tuleb hoida vähemalt $115 tasemel, et Melvin Capital oma miljardite dollaritega kotti tõmmata. Ei oska öelda, kas seal ka tõepõhja taga on, aga see on kindel, et mida kõrgem hind, seda korralikum short squeeze ja seda tõenäolisemalt nad ostma peavad hakkama.

Massimeedias algas juba 27. jaanuaril peale WSB investorite mustamine, et nad on turumanipulaatorid ja teevad täiesti lollust, et ostavad nii kalli hinnaga aktsiat, mille reaalne väärtus on ehk seal $17 juures. Fonde ja short squeeze aspekti väga ei mainitud. Pigem oli sõnum, et rumalad investorid ostavad ülehinnatud aktsiat.

Siin Chamath Palihapitiya rääkis, aga saatejuht ei tahtnud sellest vist midagi kuulda.

Ostmise keelamine maaklerite poolt

28. jaanuaril aga juhtus selline asi, millega tõmmati jaeinvestorite lähenemisele korralikult kott pähe. Nimelt teatasid erinevad maaklerid järjest sellest, et nad keelavad GME aktsia ostmise. Müüa aga lubavad.

Interactive Brokers teade, kui soovisid 28. jaanuaril GME aktsiat osta. Aktsiat on võimalik ainult müüa. 29. jaanuari hommikul tundub, et saab ka ostutehinguid teha.

Teisisõnu, aktsiahinda tõsta ega üleval hoida ei lastud, aga alla suruda tohtis. Täpselt see, mida shortijatest fondijuhtidel vaja.

GME aktsia ostmise keelasid näiteks: Robinhood, Interactive Brokers (ka LHV kaudu seetõttu ei toiminud), Trading212, eToro, hiljem ka Revolut, Freetrade jpt välismaised keskkonnad.

Aktsiahind kukkus umbes 20 minutiga $450 pealt $278 peale. Mis on ka loogiline, arvestades et peaaegu keegi osta ei saanud. Järelturul käis hind vahepeal koguni $126 juures.

29. jaanuaril ja järgnevatel börsipäevadel olid piirangud erinevatel platvormidel erinevad. Näiteks Robinhood muutis piiranguid täielikust keelust nii, et iga investor sai erineval ajal omada 1 GME aktsiat, hiljem tõusis 5, 20, 100 ja lõpuks mitu päeva hiljem 500 peale.

robinhood lubas omada 2 GME aktsiat

eToro pani muuhulgas ostuhinnast 20% madalamale tasemele automaatselt stop loss orderi, nii et paljude aktsiad müüdi langusel ilma nende nõusoleku ja soovita maha. Algselt tuli sealtpoolt sõnum, et nii see äri käibki, aga ilmselt kisa oli nii palju, et hiljem on seda kaotust investoritele hüvitatud.

Lisaks tõstsid enamus maaklerid GMEl ja teistel WSB rallis osalenud aktsiatel margini nõudeid 100%-ni või sellele lähedale. Teisisõnu, piirati tugevalt võimendusega ostmist.

Miks GME ostmine ära keelati?

LHV teavitas piirangutest GME aktsiate ostmisel

See on hea küsimus. Asja teeb segasemaks see, et erinevad maaklerid räägivad erinevat juttu. Ühed räägivad investorite kaitsmisest, teised räägivad turu kaitsmisest ja turuosaliste likviidsusprobleemidest.

Lisaks liigub ohtralt teooriad selle kohta, et siin on huvide konfliktid mängus. Ei pea just ajugeenius olema, et seda potentsiaalset seost näha, kui see ettevõte, kes on miljardite eest lühikeseks müüjaid toetanud (Citadel), maksab ka miljoneid Robinhoodile, mis ostmise ära keelas.

Ilmselt me ei saagi reaalset vastust teada. Vähemalt mitte enne, kui mingi põhjalikum juurdlus sellest teemast üle käib.

Tagatise tõstmine DTCC poolt

Hilisematel päevadel on jutt läinud konkreetsemaks. Piirangute põhjuseks on välja toodud seda, et aktsiatehingute protsessimisel kesksel kohal olev asutus DTCC (Depository Trust and Clearing Corporation) ja selle alamharu NSCC (National Securities Clearing Corporation) muutsid oma nõudeid.

Kui tavaliselt tahetakse maaklerite käest aktsiaostu puhul 2-3% summast tagatiseks, siis antud juhul tõsteti GME ja teiste sarnaselt volatiilsete aktsiate puhul nõue 100% peale.

Siin videos selgitus, miks ja kuidas see börsisüsteem täna toimib (või miks ta antud juhul ei toiminud):

Robinhood sai öösel kell 3 kõne, et nad peavad üle kandma $3 miljardit, mida neil ilmselgelt ei olnud. Sellepärast siis jõuti lõpuks kokkuleppele, et piiravad nende aktsiatega kauplemist ja summa toodi alla $700 mln peale. Hiljem kaasas Robinhood paari päevaga üle $3 miljardi, et saaks piiranguid leevendada.

Reaalselt jõuti siiski GME puhul leevenduseni alles 4. veebruaril, kui piirangut tõsteti 500 aktsia peale (aktsiahinda arvesse võttes ca $45,000 max positsiooni suurus).

Robinhoodi täielikult ebaõnnestunud PR

robinhoodi piirangud aktsiate ostmisel gamestop saaga ajal
Robinhoodil lisandus piiranguid väga kiiresti. Vahepeal oli isegi Starbucksi aktsia omamine piiratud 1 aktsia peale investori kohta. Kui omasid vähemalt 1 aktsiat, siis juurde osta ei lubatud.

Robinhood alustas asja häguse sõnumiga, et piirangutega kaitstakse investoreid. Hiljem käis CEO erinevates meediaväljaannetes rääkimas ja keerutas oma sõnumiga, et neil ole likviidsusprobleeme, aga piirangud on tingitud likviidsuse probleemidest.

Selle peale said nad nii palju pahameelt, et isegi USA poliitikud nii vabariiklaste kui ka demokraatide seas olid vahelduseks ühel meelel, et selline asi on jama.

Lisaks tekkis neil väga lühikese ajaga 100k+ ühe tärni tagasisidet Google Play poes ja Trustpilotis kukutati ka skoor 1 peale. Muuhulgas jäi 3. veebruaril silme ette info, et Robinhoodi vastu on algatatud 37 kohtuasja ja CEO läheb Kongressile aru andma.

Robinhood tagasiside Google Play
Kuigi Google vahepeal kustutas 100k-200k tagasisidet ära, siis 4. veebruaril on seal taas üle 300k tagasiside, millest valdav enamus 1-tärnised.

Kas short squeeze on läbi?

short squeeze ei ole veel läbi?

Raske öelda. Viimase info põhjal tundub, et lühikesi positsioone on endiselt 120% jagu. Ja sõltumata sellest, et GME aktsiat paljudest kohtadest endiselt osta ei saa (Robinhood lubas igal kasutajal vist max 5 aktsiat omada), on hind 29. jaanuari eelturul endiselt kõikunud $300-$400 vahemikus.

Kui lühikeseks müüjad selle ostu keelu ajal just suurt osa oma positsioonidest maha ei lükanud ja/või $450 juurest korralikus mahus uusi lühikesi positsioone ei võtnud, siis peaks asi jätkuma.

Eks näis, mis edasi saab.

4. veebruari seisuga tundub olevat lühikeseks müüjate hulk märkimisväärselt vähenenud. Kuna ametlikke numbreid avaldatakse suure viivitusega, siis on siin siiski suuremat sorti segadus, sest vahepeal oleks nagu arvutusvalemit uuendatud, mis seda protsenti väiksemana näitab.

Kokkuvõtteks

Tegelikult on vara kokkuvõtteid teha. Kuigi paljud on siin juba märkimisväärselt raha teeninud (ja paljud ka ilmselt kaotanud), siis lõpptulemus on endiselt lahtine.

Küll on aga selge, et WSB on suutnud rahvast väga korralikult aktiviseerida ja seeläbi on lisaks GME aktsiale ka mitmeid teisi aktsiaid üles haibitud. Paljud neist on samuti arvestatava lühikeseks müüjate osakaaluga, aga mõned on lihtsalt näiteks Nokia.

Osaliselt tundub jabur, kuidas mingi suvaline aktsia paari meemi peale rallima hakkab. Teisest küljest aga on kohe kindlasti jabur, et aktsiat on võimalik 120-140% ulatuses lühikeseks müüa.

gamestop aktsia hinnagraafik ja ostutehingute piirangu algus
Ostude keelamine kukutas hinda väga järsult ja korralikult. Samuti aitas see tõenäoliselt hinda kukutada veelgi madalamale järelturul. Muuhulgas tõid sellised langused kaasa inimeste seatud stop loss tehingutest ja margin callidest tulenevat aktsiate müüki.

Veel jaburam on aga see, et kui jaeinvestorid üritavad sellistele lühikeseks müüjatele short squeeze-i teha, on nad äkitselt lollid saatana sigitised ja neil keelatakse kõige olulisemal hetkel ostutehinguid teha.

Lisaks on täna väga palju infot, millest ilmselt vähemalt pool on vale. Ma poleks isegi nii kindel, et see lugu rahvast (WSB), kes Wall Streetile (fondid) ära tahab panna, vastab tõele. Ostupoolel peaks ka olema väga suur osa just institutsionaalseid investoreid. Võimalik, et WSB on lihtsalt hea nurk, mille kaudu toimuvat avalikkusele serveerida.

Üks on muidugi enam-vähem kindel. Kui need lühikesed positsioonid ennast massiliselt likvideerima hakkavad, siis nende miljardid dollarid ei ole kohe kindlasti ainsad kaotused.

Tõenäoliselt kaotab ka arvestatav hulk jaeinvestoreid oma raha, kes sellele short squeezele panustanud on. Samal ajal muidugi mõned võivad ka korralikult võita. Loodetavasti on siiski kõik osalised valmis 100% oma panusest kaotama.

PS! Sel teemal on ohtralt infot, mida oleks võinud veel mainida ja täpsustada. Et artikkel liiga pikaks ei läheks, siis jätan selle siiski tegemata. Soovi korral leiad lisainfot nii mõtete kui ka erinevate viidete näol RahaFoorumi kommuunist siit ja siit.

Täiendus 4. veebruar 2021.

Kaotused ja võidud

Tänaseks on meediast läbi käinud, et Melvin Capital kaotas 53% oma varadest (ilmselt kusagil $4-7 miljardi vahel). Samuti on selgeks saanud, et nagu arvata oligi, osalesid rallis ja said sellest korralikult kasu mitmed institutsionaalsed investorid.

Meediast pärit numbrid:

  • Melvin Capital: -$4+ miljardit kaotus
  • Senvest Management LLC: $700 mln tulu
  • Mudrick Capital Management LP (GME ja AMC aktsiaga): $200 mln tulu
  • Silver Lake (AMC aktsiaga): $113 mln tulu

Redditi ralli aitas muuhulgas Ontario õpetajate pensionifondil päästa $500 miljoni jagu positsiooni Macerich Co aktsiast ja tuua koju $300 mln kasumit korraliku kahjumi asemel.

S3 Partners hinnangul olid lühikeseks müüjad Gamestopiga kaotanud $12,79 miljardit.

Järelevalve hakkab tegutsema?

Kuna teema sai nii palju tähelepanu meedias, siis on hakanud ka järelevalve tegutsema. Asja hakkab eest vedama Janet Yellen, kes muuhulgas on paari aasta jooksul Wall Streeti ettevõtetelt kõnede pidamise eest saanud üle $7 mln (sealhulgas $800k Citadeli käest).

Meedias on valdavalt endiselt tähelepanu all jaeinvestorid, keda peaks uurima. Kuigi väljaandest sõltuvalt räägitakse ka maaklerite kauplemise piirangutest jm aspektidest, mida oleks tarvis analüüsida.

Keegi ostis Times Square reklaami. Sarnaseid reklaamtahvleid osteti kokku erinevates kohtades.

Hõbe ja muu fake news

Ühel hetkel hakkas meedias levima jutt, et Redditi WSB sihib nüüd hõbedat ja püüab seal korraldada short squeeze’i. Reaalsuses räägiti seal aga pigem hoopis sellest, et hõbe on mõttetu ja seda ei maksa näppida.

Lisaks ilmus väidetavalt foorumisse väga palju bote, mis üritasid erinevaid aktsiaid ja oste promoda. Vandenõuteooriad arvavad, et fondijuhid tulid tähelepanu GME pealt ära ajama, aga sama hästi võis tegu olla ka klassikaliste pump and dump petiste pealevooluga. Loodetavasti uuritakse ka seda.

Lisaks pandi kogu möllu käigus kinni WallStreetBetsi Discordi kanal ja üks investorite Facebooki grupp.

Vastutustundetud investeeringud

4. veebruaril eelturul on GME aktsiahind kõikumas $90 kandis ja Redditist on väga selgelt näha, kui vastutustundetult on inimesed oma rahasid investeerinud. Täpselt nagu ma kahjuks siin artiklis ennustasin.

Inimesed on pannud tehingusse raha, mida sellise asja alla elu sees poleks tohtinud panna. Redditist leiab ohtralt postitusi, kuidas kogu pensioniraha või säästud on mängus ja 60% miinuses (kohati sajad tuhanded dollarid).

Muidu on päris huvitav liikumine olnud. Eks näis, kui pikaks jõudu jätkub. Oli vaja sellist liikumist, et inimesi kokku tuua tänases maailmas, kus iga teema kõiki lõhestab. Isegi vastaspoolel olevad USA poliitikud suutsid tänu sellele seiklusele vähemalt milleski korraks üksmeelsed olla (vähemalt Twitteris).

Samuti sai päris palju uusi asju teada USA börsi ja maaklerite toimimise kohta. Nii naiivne siiski ei ole, et selles osas mingeid eriti olulisi parandusi niipea tegema hakataks.

deepfuckingvalue postituse all kommentaarid
DeepFuckingValue igapäevase postituse all olevad kommentaarid peale tohutut GME languspäeva. 3. veebruaril andis ta teada, et enam ei avalda oma igapäevast seisu. Tõenäoliselt on seotud sellega, et ka teda on soovitud Kongressile aru andma kutsuda ja SEC hakkas redditit lähemalt uurima.

/u/deepfuckingvalue siiani sees, kuigi tulu on juba tublisti üle -$10 mln võrra kukkunud. Aga tema update all olevaid kommentaare on kurb vaadata. Inimesed ei saa aru, et see, kui DFV on endiselt sees, ei too talle seda $2k tagasi, mille pärast ta kardab…

GameStopi ettevõttega toimunu

Vahepeal on aga ka ettevõtte endaga seoses mõned uudised tulnud. Näiteks palgati omale juhtkonda uusi inimesi Amazoni AWS tiimist, QVCst ja Chewyst. Selge suunitlusega arendada välja e-kommerts suunda.

Artiklit täiendatud 04.02.2021 mitmete piltide ja videodega. Lisandus info DTCC ja Robinhoodi tegevuse kohta ja artikli lõppu täiendavat infot.

Lõpetuseks natukene huumorit DeepFuckingValue youtube kanalilt.

6 replies on “Gamestop (GME) saaga ehk väikeinvestorile kott pähe?”

Nii peabki neile suur investoritele koha kätte näitama!Aastaid on lihtrahvast tõmmatud!Rahva käes on võim ja meie interneti kogukonnad näitame kuidas asjad käivad!See on alles algus.Pumpame rikkurid tühjaks rahadest!To the MOON!Nagu näha siis ka meie vanemad investorid kurdavad nii to the mooni üle kui ka krüpto üle.Võiksite parem kasu sellest lõigata!See kõik on mäng

Ära karda, väikeinvestor kaotab alati. Kui muu ei aita, siis võetakse sul lihtsalt raha ära ja mitte üks koer ei köhi.
Ma väga vabandan, aga praegune maailmamajandus on nii paigast ära, et sellesse mul usku enam ei ole. Turumajandus ei toimi enam ammu, kõik on hoolikalt juhitud. Kui see nii ei oleks, oleks USD ammu vanapaber ja meie kõik röögatus majanduskriisis.
Mina isiklikult eelistan selliseid varasid, mis on a) kahe kõrva vahel (st. teadmised ja oskused), b) mida saab käega katsuda ja c) mida saab hamba alla panna. Kui majandus peaks kokku kukkuma (mida ma eriti ei usu, kuid mine tea), siis need kolm asja jäävad väärtuslikuks, kõik muu kaob nagu mullune lumi.

Aga väikest särtsu oli ka aktsiaturule vaja. Nii need asjad tegelikult lõppkokkuvõttes turul käivadki.

Kas keegi oskab öelda, kui suur on nõutav deposiit lühikeseks müümisel? Leidsin erinevaid arvamusi, et 25% või 40% aktsia hinnast.
Kas deposiidi suurus on sama väikeinvestorile ja hiiglasele nagu Melvin Capital? Või on siin ka kõik loomad on võrdsed, kuid mõned loomad on võrdsemad?

Oleks selline küsimus,et kui postituses eespool just seletasid lihtsalt ja loogiliselt lahti kuidas toimub üle 100% aktisate shortimine, siis miks järsku mõni peatük hiljem on tegemist jaburusega? “… teisest küljest aga on kohe kindlasti jabur, et aktsiat on võimalik 120-140% ” – Ise endale vastukäiv jutt. Sinu varasemast selgitusest jäi justkui mulje et teoorias ei pruugi shortijad isegi teada, et aktsiat üle 100% shorditud on. Mis otsast on tegu sellisel juhul tegu “jabura”, “ebaeetilise” või veel vähem “ebaseadusliku” tegevusega?

See, et asi saab lihtsalt juhtuda, ei tähenda, et see poleks jabur. Kui antud juhul tõesti lihtsalt sellisel kujul juhtus ja pole tegemist nö “naked shortimisega” vmt ebaseadusliku lükkega, siis otseselt ei ole vale, et seda tehtud on. Pigem on jabur, et sellist asja teha saab, kasvõi kogemata.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.