Categories
Kiiresti rikastumise skeemid

Miks sind petuskeemide eest ei hoiatata?

Miks on nii, et igasugu petuskeeme ja kahtlaseid investeerimisvõimalusi promovaid artikleid on lademetes, aga nende eest hoiatavaid vaid üksikud?

1. Pettuse eest hoiatamine on raske

Investeerimisvõimaluse promomiseks ei pea olema eriline geenius. Positiivset infot levitavad kõik need võimalused ise väga agaralt, nii et saad soovi korral nende turundustekstidest praktiliselt copy-paste teha ja valmis. Tihtipeale on nad nõus isegi sinu eest teksti ise valmis kirjutama. Pane ainult oma nimi juurde ja avalda lugejatele.

Petuskeemi ohver seletamas, mis on püramiidskeem.
Viral Angelsi skeemi ohver soovitamas mul selgeks teha, mis on püramiidskeem. Seejärel demonstreerimas, et ta ei tea sellest midagi. Huvitaval kombel kasutavad sarnast näidet paljud ponzi/püramiidskeemide ohvrid.

Petuskeemi eest hoiatamiseks pead sa aga väga hästi aru saama, millega tegu. Kogu info pead ise suutma üles leida ja vajadusel ridade vahelt tuvastama. Reeglina tuleb seda ka võimalusel mitmest kohast üle kontrollida ja veenduda vähemalt 4-5 korda, et teksti sõnastus ja arvutused oleks ikkagi võimalikult korrektsed.

Omast kogemusest võin öelda, et sellistel teemadel kirjutatud artiklid on ühed töömahukamad ja stressirohkemad. Ükski petuskeem kahjuks ise vajalikku infot ei avalda ega kommentaaris kinnita, et nad tõsimeeli inimesi petavad. Küll aga võivad nad saata sulle massiliselt sisutühja infot, millest pead läbi tuhnima, et veenduda selle sisutuses.

2. Petuskeemi tuvastamise pealt ei teeni

Erinevate saitide promomise pealt võib päris korralikult teenida. Mitmed blogijad on oma soovituslinkide pealt tuhandeid või koguni kümneid tuhandeid eurosid teeninud. Mõnele makstakse veel lisaks sisuturunduse artiklite avaldamise eest.

Kahjuks kahtlaste skeemide avaldamise artiklites nendele soovituslinkidele suurt ei klikita ega sinna investeerima ei tormata. Seega raha selle tegevusega paraku ei teeni. Mingil põhjusel ei taha ka need skeemitajad reeglina selliste artiklite eest maksta.

Bitcoin 2017. aastal

2017. aastal käis suur möll Bitcoini ja igasugu ICOde ümber. Küll lubas mõni oma peenise ära süüa, kui hind miljonini ei tõuse ja küll pidid keskpangad kohe krüptorahadele alistuma hakkama.

Investeerimisklubi krüptoraha üritusel oli ca 200 inimese seas ühe käe sõrmede peal kokku loetav hulk inimesi, kes arvas, et see pidu pikalt ei jätku. Esineja ütles ka selgelt, et BTC hind saab ainult tõusta.

Olin tookord üsna veendunud, et tegemist on mulliga, aga mõtlesin kinnitusprintsiibi vastu ennast kaitsa, nii et uurisin põhjalikult, mis asi see Bitcoin on ja kuidas töötab.

Seejärel võtsin ette veel suurema töö ja püüdsin kõik pooldajate argumendid kätte saada, et aru saada, kas mõni neist ka reaalselt sellist hinnatõusu õigustab või on tegemist nö tagantjärele põhjuste otsimisega.

Mitte eriti üllatuslikult selgus, et valdav enamus entusiaste ja aktiivseid krüptoraha promojaid polnud tol hetkel isegi elementaarsetest Bitcoini toimimise mehhanismidest aru saanud.

Seega enamus hinnatõusu põhjendavad argumendid olid päris naljakad. Kõige tabavam oli ilmselt see mees, kes ütles, et BTC kaotab ära terrorismi ja soovitas mul rohkem positiivsuspille võtta.

Mõned rahvusvaheliste tegijate argumendid tundusid isegi asjalikud. Kuigi ka need kippusid suuresti koost lagunema, kui uurimustööd lahti võtta, millel need põhinesid. Sageli selgus, et asjad, mida Bitcoiniga väidetavalt teha saab, olid tulevikulootused, mis tehniliselt täna võimatud.

Tookord hakkasin ka kirjutama artiklit nende argumentidega ja selgitustega, aga see oli liiga suur töö. Mull jõudis enne lõhkeda, kui see valmis sai, nii et sinnapaika ta jäigi.

Selle uurimise ja diskussioonide käigus sain see-eest päris palju sõimu ja muid “toredaid” kommentaare. Lõpuks oli lihtsam mõned inimesed facebookis ära blokkida, kui nende kommentaaride peale aega raisata.

3. Pettuse paljastamise eest saab karistada

Kirjutasid natukene liiga ilusasti mõne ühisrahastusportaali kohta? Pole hullu, nad ei pahanda. Võid isegi avalikult telekas valetada või oma blogi lugejatele kirjutada, et investeerid mõne teenusepakkuja juures, kuigi tegelikkuses sentigi mängu ei pane.

Ausaltöeldes ei ole isegi kuulnud, et mõni neist kurikuulsatest võrkturundusskeemide saripromojatest millegi eest karistada oleks saanud. Kuigi põhjaläinud skeeme mõnel suuremal staaril tänaseks ehk isegi kahekohaline arv kogunenud?

Kunagine öine “vestlus” ühe tolleaegse suurema välismaise ühisrahastusportaali juhiga.

Kirjutad mõne pettuse kohta midagi halba? Esiteks lendab kari vastava skeemi fänne sulle peaaegu alati turja. Vastavate artiklite kommentaariumid blogis ja ka facebookis on reeglina olnud need kõige aktiivsemad ja värvikama keelekasutusega kohad.

Mõnikord kui kirjutad mõnele saidile, et neil kodulehel eksitavad numbrid, võid vastuseks saada, et nende advokaadid võtavad sinuga ühendust, kui vaja. Teinekord kirjutab mõne ühisrahastusportaali juhtfiguur sulle keset ööd, kuidas nende advokaadid võivad su maatasa teha.

Ja mõnikord eriti geniaalsetel juhtudel võid koguni vandeadvokaadilt nõude saada selle eest, et keegi suvaline inimene on su blogi alla kommentaari jätnud. Sellest aga lähemalt ehk mõni teine kord, kui peaks vajadust tekkima.

Kokkuvõtteks

Lühidalt võib seega öelda, et sind ei hoiatata pettuste eest sellepärast, et:

  1. See on kuradima raske töö.
  2. See ei too mitte midagi sisse.
  3. Selle eest saab minimaalselt sõimata, aga võib ka saada otseselt ähvardusi ja advokaatidelt nõudeid.

Isegi Finantsinspektsioon ei tohi enam potentsiaalsete skeemide eest hoiatada. Seadus tundub täna kaitsvat rohkem selle vastu, et kedagi kogemata petiseks ei tembeldataks kui pettuste ohvreid.

Kuniks siin valemis midagi oluliselt ei muutu, ei hoiatata sind ka kahtlaste skeemide eest edaspidi just liiga aktiivselt.

Kas tundub üllatav, et neist nii vähe kirjutatakse?

PS! Kui soovid ennast või oma lähedasi pettuste ohvriks langemise vastu kaitsta, siis ennetamine on tunduvalt efektiivsem kui tagantjärele olukorra lahendamine. Alustada võiksid tüüpiliste pettuste tundma õppimisest (võid julgelt ka teistega jagada).

3 replies on “Miks sind petuskeemide eest ei hoiatata?”

Selline hoiatamine on siiski väga tänuväärne töö, seega müts maha sinu ees, Taavi. Ma arvan, et suurim probleem on inimeste rumalus ja see algab juba koolist. Koolis õpetatakse ettevõtlust, aga selle sisuks on ainult tulude ja kulude kokkulöömine ja äriplaani koostamine, ohtudest ärimaailmas ei räägita. Ilmselt õpetajad ei teagi neid, sest neid pole keegi õpetanud. Teine on inimeste laiskus – nad ei viitsi vaeva näha ja elementaarseid asju endale selgeks teha. Palju lihtsam on korrata järgi ilusat reklaamteksti ja unistada peatselt saabuvast rikkusest. Ma kardan, et laiskuse ja rumaluse vastu maailmas rohtu ei ole ja kindlasti tabab uus petuskeemide laine Eestit sügisel… Samas ei saa see olla põhjenduseks, et võtta inimeselt õigus ise oma majanduslikke otsuseid teha. Ma arvan, et majandusharidus koolis on see, mis asja parandaks. Mitte Exceli tabeli täitmine, vaid seletus, kuidas majandus üldse toimib. Aga jah, kui õpetaja oleks majandusteadlane, siis ta ei oleks enam õpetaja…

Samuti võiks olla selline teema, kus inimesi õpetatakse välismaalt mitte laenu tahtma ehk kes ja kus saab dokumentide õigsust kontrollida, millal jälgida, et meiliaadress lõppeks EU-ga , mitte .com-iga.
Milliseid tasusid nõuavad petturid aga korralik pank ei nõua?
Kuidas protsess tegelikult käib ?
Pettus võib olla ka läbi korraliku krediidiasutuse.

Siin ei ole isegi mingit õigsust vaja kontrollida. 99,9% tõenäosusega on tegemist pettusega, kui mõni välismaine pakkumine sinuni jõuab. Kui veel küsitakse mingit tasu ka, et maksa kõigepealt, et raha kätte saada, siis on 100% pettus. Täiesti tüüpiline nigeeria kirja pettus.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.