Categories
Kiiresti rikastumise skeemid

Viral Angels ja kiiresti rikastumine

Täiendus: Ma ei tea, kas minu postituse pärast või mingil muul põhjusel, aga alates 16.12.2014. on varem avalikult kättesaadav firmade loetelu koos veel paari lingiga Viral Angelsi kodulehelt ära peidetud ja ainult sisselogitud kasutajatele kättesaadavaks tehtud. Vabandust nende ees, kes soovisid ka ise uurima minna.

Põgusa pilgu saab ehk waybackmachine abil, sellest, kuidas see börs neil välja nägi. Paraku on viimane pilt nii ammu tehtud, et kõiki firmasid siin näha pole:

https://web.archive.org/web/20140625055216/https://viralangels.com/company

Lisasin postituse lõppu ka paar pilti lehtedest, mis Google cache’i abil veel kätte õnnestus saada.

Täiendus 04.02.2016:

Sattusin täna pooljuhuslikult vaatama, kuidas Viral Angelsil vahepeal läinud on, kuna üks siinsetest aktiivsetest VA kaitsjatest ja minu mahategijatest tuli ka uue skeemi all aktiivselt sõna võtma ja kinnitama, kui valesti ma asjadest aru saanud olen jälle.

Endalegi suureks üllatuseks avastasin sellise pildi nende kodulehelt:

Viral Angels pandi kinni

Tundub, et olen igavesti “outsider”. Eriti paremini ei paista minevat ka nende lipulaeval Trig Social Media aktsial börsil, mis paistab tegevat viimaseid hingetõmbeid? (kliki pildil, et bloombergi minna)

Viral Angelsi Trig Social Media aktsia on pankrotistumas

Kes oleks küll suutnud midagi sellist ette näha?

Tundub, et Viral Angelsi eestvedajad siiski tegevust lõpetanud ei ole, sest on asutatud uus leht Angel Business Club, kust nad sama asja edasi teevad. Näod tunduvad küll suures osas uued ja kodulehel on isegi mingid hoiatused ning muud asjad, nii et ehk mingid erinevused on, aga põhisisu on endiselt sama.

Et segadust ei tekiks, kes seda asja ajavad, siis domeeninime whois’i tehes vaatab vastu selline pilt (sama pilt nii .com kui ka .org domeenil):

Viral Angelsi uus leht, AngelBusinessClub

Siin ka väike teade, et tegemist on sama asjaga:

https://www.angelbusinessclub.com/news/membership-announcement-payment-services

Viral Angelsi facebooki lehtedel paistis kogu uuem info ära olevat kustutatud, üleminekut polnud kuskil mainitud ja Eesti FB leht oli justkui täiesti kadunud kui otsida üritasin.

Ei tea, kas põgeneti Rootsi finantsinspektsiooni eest ära, kuna nad hakkasid asja uurima? Vähemalt Facebooki lehe järgi tegutsevad nüüd Luksemburgis, kuigi selle uue firma kohta ei suutnud mingit infot leida.

Facebooki lehelt jäid silma ka vanad head tuttavad EuroBrands ja FanTrac juba. Paistab, et peale nime, kodulehe ja asukoha, väga palju sisus muutunud pole.

Aga noh, mis me siin ikka heidutame, kes tahab, siis allpool originaalteema ja kust asi alguse sai.


Esimest korda kuulsin Viral Angelsi tegemistest 20. septembril 2013, kui Ülle Adoberg-Mikk võttis ühendust ja kutsus mind osalema 27. septembril toimunud seminarile. Peale seda olen korduvalt saanud sel teemal kutseid ja küsimusi ka teiste käest.

Viimane küsimus tuli Urmaselt, kes küsis mõned päevad tagasi:

Tere. Mind huvitab kuidas te suhtude investreerimis klubisse ViralAngels. Ma olen selle liige ja tundub väga palju tõotav asi olevat.

Kuna tundub, et teema on üsna aktuaalne ja muudkui kogub populaarsust, siis otsustasin teha ühe pikema postituse ja anda sellest ettevõtmisest piisavalt põhjaliku ülevaate, et igaüks, kes seda teemat kaalub, saaks ise oma informeeritud otsuse teha ning järgmistele küsijatele saaksin ehk lihtsalt selle postituse linki jagada.

Mis see Viral Angels on?

Oma kodulehel on Viral Angels kirjutanud järgmist:

Viral Angels is a closed members club. The club is owned by the members, and we provide our members with the ability to participate in corporate finance activities including public listings and crowd funding. The club takes a stake in each case it works, and distributes the shares in each case to its members, in accordance with their financial participation.

We provide companies with additional free floating shareholders, an entry step to going public and access to venture capital.

Sisuliselt võimaldavad nad väikeinvestoritele ligipääsu startupidesse investeerimisele, enne kui need börsile lähevad ja lubavad seetõttu ka suuremaid tootlusi nende aktsiate pealt.

Skeem peaks töötama nii, et Viral Angelsi liikmed maksavad igakuiselt liikmemaksu, mille eest Viral Angels ostab hea ideega potentsiaalikatesse startupidesse osakuid, mis seejärel lähevad börsile ja teenivad kõigile liikmetele suuri summasid.

Lisaks on võimalik ka nende enda sisemisel börsil neid aktsiad enne börsileminekut juba osta ja müüa ning samuti on võimalik teenida nö referral programmi pealt, kus sinu kutsutud programmiga liitunud sõprade pealt teenid ka sina omale igakuiselt soovitustasu.

Viral Angelsi abiga teenid üle 1000% aastas
Kert pakkus hiljuti foorumis võimalust teenida 1000-8000% tootlust. Tegemist on Viral Angelsi pakkumisega.

Potentsiaalsed tootlused on üüratud ja kui sul on ka piisavalt sõpru, kes sellest võimalusest kinni haaravad, võiksid selliste tootluste juures üsna varsti juba finantsilise vabaduse saavutada.

Viral Angelsi paketid

Kui nüüd juba hakkasid mõtlema, et tahaks liituda, siis oma kodulehel on neil ka paketid ilusti välja toodud. Sealt jääb silma 7 paketti, mille hinnad jäävad 89 – 990 € / kuus vahemikku.

Iga paketiga saad erinevaid õigusi ja boonuseid alates sellest, et mõne liikmelisusega saad rohkem firmade aktsiaid kui teistega ning liikmetele pakutakse ka kõigele lisaks veel müügikoolitusi jmt teenuseid.

Üldiselt tuleb tunnistada, et väga palju infot nad enda kohta ei jaga ja esimene küsimärk võiks juba siinkohal ka kehvema tähelepanuga ja veidi sinisilmsema lugeja peas tekkida.

Ilma seda teemat puudutamata, et miks peaksid investorid maksma liikmemaksu selleks, et nad saaksid raha vajavatesse firmadesse investeerida (tavaliselt maksavad firmad selle eest, et nad Äriinglite jutule saaksid ja ühisrahastuse abil investeerimiseks ei küsita normaalsetes kohtades investorite käest küll mingit kuumaksu tavaliselt…investorid on need, kes süsteemi üldse töös hoiavad pigem), võiks tekkida küsimus, et miks on äriinglil vaja õppida müügitööd?

Pigem peaksid ju müügitööd tegema need firmad, kellesse sa investeerima hakkad? No okei, see selleks, ehk on lihtsalt hea lisaboonusega, sest müügioskus tuleb suht alati kasuks.

Kes Viral Angelsi taga on?

Anthony NormanKui keegi pakub sellist huvitavat ja eriti head tootlust pakkuvat võimalust, siis oleks hea teada, mis tiim selle taga on ja kui hästi nad teemat jagavad. Track record on ikkagi see, mis aitab investeerimis- ja ärimaailmas usaldust luua.

Meeskonnajuht (CEO) on Anthony Norman. Kodulehekülje järgi väga laia kogemusega VC (Venture Capital – riskikapital) vallas ja suur tegija selles vallas.

Kui teha nende domeenile whois päring, siis selgub, et domeen on registreeritud sellise firma nimele nagu Mindflite International AB ja Tony Norman on esindajana kirjas, mis on muidugi omamoodi huvitav, arvestades, et VA on justkui omaette firma nimega Viral Angels AB, aga no las ta olla.

ViralAngels.com domeen on registreeritud Tony Norman nimele.

Sama firma nimel on ka paar muud domeeni, näiteks trigme.com, aga sealt otseselt midagi huvitavamat ei leidnud.

Küll aga leidsin huvitava postituse Anthony Normani kohta, kellega oli seotud varasemalt ka selline firma nagu Synkronice (uus nimi Enwire), mis oli Spinglo (nimetati ümber uue nimega Trig…ilmselt mingi seos ka selle trigme.com domeeniga ehk Trig Media vmt) emafirma.

Kes pole kursis, mis asi see Spinglo on ja mis sellest sai, võivad lugeda seda teemat ühest foorumist. Lühidalt öeldes kukkus asi tookord kokku ja inimesed, kes olid sinna oma aega ja raha panustanud, jäid ilmselt suures osas sellest ilma.

Nagu ka teemast näha, viimane entusiastlik postitus on pärit 2012. aastast ja spinglo.com domeenil näed lihtsalt toredat valget lehte.

Esialgu just väga suurt usaldust ei tekita, arvestades, et tegemist oli sisuliselt võrkturundusskeemiga ja see lõppes üsna kurvalt. Samas anname andeks, äkki on vähemalt sealsed firmad head, mida müüakse. Tegijal ikka juhtub ja ühe vea pärast ei maksa kohe vett peale tõmmata. Ikkagi ju foorumis räägiti, kuidas eestlased käisid kruiisil ja ega ta seda firmat seal üksi ka ei juhtinud.

Kuidas Viral Angelsis aktsiaid jagatakse?

Enne kui firmade juurde läheme, räägime natukene sellest osakute teemast lähemalt.

Nii palju kui seda teemat jagan, siis tavaliselt teevad äriinglid ja riskikapitalistid ettevõtetega selliseid kokkuleppeid, et firma, kes raha soovib, loovutab teatud summa eest mingi protsendi oma firma osalusest. See tähendab siis, et näiteks kui firmal on 100 aktsiat ja äriinglid teevad diili, et 30% firmast läheb neile, siis antakse äriinglitele 30 aktsiat ja asi korras.

Tavaliselt on firma eesmärk anda ära võimalikult vähe aktsiaid võimalikult suure summa eest ja äriinglid sooviksid saada võimalikult palju aktsiaid võimalikult väikese summa eest.

Viral Angelsis asi sellise loogika järgi ei tundu töötavat. Päris täpseid detaile ma ei tea, aga tundub, et seal käib see aktsiate jagamine kuidagi kaootiliselt justkui ostaks Viral Angels samast firmast neid aktsiaid pidevalt juurde. Lisaks regulaarsetele jagamistele toimub seal aeg-ajalt lausa üllatusjagamine, kus ootamatult saad omale firma aktsiaid.

Viral Angelsi üllatusaktsiad
Postitus Viral Angelsi eestikeelselt facebooki lehelt.

Tundub natukene kahtlane, aga nagu ma aru olen saanud, siis ega seal ei jagatagi tegelikult aktsiaid kui selliseid, vaid pigem on vist tegu nö virtuaalsete “aktsiatega” ehk lihtinimese keeli öelduna on tegu õhuga, millel ilmselt erilist juriidilist alust ega reaalset väärtust pole. Muidugi võimalik, et ma eksin, nii et anname veelkord sellele ettevõtmisele võimaluse. Ei tahaks oma skeptilisuse pärast 8000% tootlusega võimalust käest lasta.

Milliste firmade osanikuks võid saada?

Üks tugevamaid müügiargumente, mida Viral Angels ja nende liikmed kasutavad, on see, et nende meeskond analüüsib startupid põhjalikult läbi, hindab nende potentsiaali ja siis toob need investeerimisvõimalused liikmeteni enne, kui need börsile lähevad, teistele kättesaadavaks muutuvad ja enam pooltki nii head tootlust ei paku.

Kui tavainimesel on üsna keeruline firmade kasvupotentsiaali ja investeeringu tulusust hinnata, siis nende ekspertiisiga tiim teeb liikmete jaoks selle töö ära, nii et sisuliselt on kõik investeeringud seal head.

Seega otsustasin vaadata, mis firmasid nad oma sisebörsil pakuvad ehk milliste ettevõtete “aktsiaid” on Viral Angelsi liikmetel võimalik enne teisi soetada. Järgnevalt toon välja paar potentsiaalikamat, mis sealt silma jäid.

1. Trig Media Group AB

Esimese asjana jäi koheselt silma Trig Media, millest meil juba eespool ka juttu oli.

Nüüdseks ei tohiks enam kellelegi üllatuseks olla, et antud ettevõtte juhtkonna seas on esimesel kohal ei keegi muu, kui meile juba varasemalt tuttav Anthony Norman.

Mõni ütleks selle kohta, et siin on väike huvide konflikt, sest näita mulle mõnda firmajuhti, kes ütleks, et tema firma ei ole potentsiaalikas, aga ehk ma siiski eksin.

Siin võiks ju ka eeldada, et tegijad jõuavad paljudesse kohtadesse (tõepoolest, Norman on päris mitme ettevõtte juhtkonnas) ja mõnikord on ka äriinglite diilides juhtkonna roll sees (eeldusel, et me ei lase ennast häirida sellest faktist, et Norman oli antud ettevõttega seotud märksa varem, kui see diili toimumise aeg).

Positiivse külje pealt tundub, et mingi selline firma on börsile läinud. Kuigi üsna kehvapoolse hinnaga, nii et mingit hiiglaslikku potentsiaalikat ettevõtmist siin siiski ei paista.

2. Aerial Drone System Scandinavia AB

Droonide teema on tõesti väga atraktiivne ja aktuaalne ning korralik kasvupotentsiaaliga valdkond.

Esimese asjana jäi silma huvitav tõik, et selle ettevõtte Board memberina on kirjas Mr. Lars Hellewig, kes kuulub ka Trig Media Group AB juhtkonnda. Eks tegijad jällegi jõuavad mitmesse kohta.

Veidi kahtlasem asjaolu on ehk see, et firma on registreeritud 2014. aasta aprillis. Ma ei ole küll päris spetsialist, aga mulle on siiski jäänud mulje, et isegi äriinglid ei hakka investeerima ettevõtetesse kuu aega peale nende asutamist…

3. Eurobrands Corporation PLC

Kolmas huvitav firma tundus see. Peamiselt sellepärast, et kui eelnevalt vaatasin domeene, siis Mindflite International AB nimel oli ka selline domeen nagu eurobrandsglobal.com, nii et see firma nimi tundus kohe kuidagi tuttav.

Firma on registreeritud Maltal, CEO on keegi Peeter Strömberg, aga juhtkonnas on taaskord jällegi Anthony Norman (seekord on see info lausa nende endi kodulehel üleval).

4. E Sport Challenge ESP AB

Pikalt ei peatu, aga kaks tähtsamat tegelast jällegi varasemast juba tuttav Lars Hellewig (Trig media ja Aerial Drone Systems) ning Tommy Wiberg (Aerial Drone Systems Scandinavia AB).

5. VASA Mineral OÜ

Minu jaoks eriti huvitavaks läks aga asi siis, kui märkasin ühe firma lõpus “OÜ” tähistust. See tähendas, et infot on lihtsam leida, kui välismaiste firmade kohta.

Kirjelduse järgi selgus, et tegemist on firmaga, mis tegeleb väärismetallide (eestlaste seas populaarne kuld) ja mineraalide kaevandamisega Aafrikas. Tänu investeeringutele masinatesse tõstetakse kulla tootmist 2015. alguses 100-150 kg/kuus peale.

Põhitegelased antud firmas on Pierre Durant ja Lars Nilsson Dag (Aafrikas tegutseva Eesti firma puhul oleks oodanud ehk veidi teistsugust esindust, aga okei).

Koduleht on neil jube kehv (vasamining.com domeeni 2020. aastal enam ei eksisteeri). Pooled lehed on tühjad, kontaktinfo puudulik, mingi teise firma nimega esitlus illustreerib finantseerimise lehte jmt.

Huvitav tõik on ka see, et ülevalpool viidatud lingil räägitakse järgnevat:

Vasa Minerals ltd conducted an exploration program on the property in 2012 which was a follow up to a detailed exploration program on the same area by Castle Mines Ltd. in 2009. The two programs were successful in identifying a high grade alluvial gold resource.

Eesti keelde tõlgituna, et Vasa Mineral OÜ käis 2012. aastal seda kaevandust vaatamas.

Huvi pärast vaatasin siis äriregistrist pisut infot Vasa Mineral OÜ kohta. Firma on registreeritud 05.09.2014 (oh õudust, nad ju käisid 2012. aastal Aafrikas oma kaevandusi vaatamas ja omavad mitmeid muid kaevandusi Aafrikas?) ja juhatuse liikmeteks on Erica Rüdiger ning Ljudmila Tsõrulnik (oot oot, kas siin ei pidanud mitte Pierre Durant või Lars Nilsson olema???).

Varasemalt oli sama juriidilise isiku nimeks Rimadis UÜ ja põhitegevuseks konsultatsioonid.

Viral Angels firma Vasa Mineral OÜ

Kui eelpool viidatud nimedega linke külastasid, siis ilmselt märkasid, et tegemist on tankistidega, kelle nimed on üsna pika nimekirja ettevõtete/riiulifirmade juhatuses kirjas olnud, aga asi läheb huvitavamaks.

Nimelt on Erica nimel ka selline firma nagu BuyIt OÜ (buyit.ee), mille alt ta pakub võimalust rootsikeelt kõnelevatel ärimeestel Eestisse ettevõte luua ja tema kaudu ka raamatupidamisteenust jmt tellida. Justkui nagu ideaalne pakett, mida ühe võltsfirma ehitamiseks vaja võiks minna…

Seda ma muidugi nüüd ei tea, kui hästi võis kaks kuud peale selle firma registreerimist eeldada, et see võiks 1000-8000% tootlust teenida paari aastaga, aga ilmselt ei ole ma ka sellepärast selles vallas ekspert.

Muidugi eriti huvitavaks teeb asja see, et on olemas teine firma nimega Casa Mining Ltd. Kolm korda võid pakkuda, kas see firma tegeleb väärismetallidega Aafrikas või mitte.

See võib muidugi ka lihtsalt juhus olla…

Mis Viral Angels tegelikult on?

Kui Ülle Adoberg-Mikk minuga 2013. aastal ühendust võttis, oli juba üsna vähese uurimisega mulle selge, et tegemist on järjekordse võrkturundusskeemiga.

võrkturunduse värbamistaktikad
Esimene signaal võrkturundusskeemi puhul on see, et sulle rõhutatakse seda, et sinu alla liitujad teenivad sulle raha.

Kui sa ei tea, mis asi võrkturundusskeem (MLM, multilevel marketing) on, siis sisuliselt on see püramiidskeem, kus liikmed leiavad enda alla liitujaid, et nende pealt raha teenida ning kuhu on juurde loodud mingi “toode/teenus”, sest püramiidskeemid on illegaalsed.

Mõnel harval juhul on tegemist ka reaalselt normaalse tootega, aga enamikel juhtudel on see mingi imelik üllitis, mis on lihtsalt sellepärast loodud, et midagi oleks, maksab mõttetult palju ja seda pole kellelgi kunagi vaja.

Praegusel hetkel on siis loodud süsteem, kus mehed kandivad ilmselt raha oma erinevate ettevõtete vahel ja müüvad skeemiga liitujatele õhku (loe: virtuaalseid olematuid aktsiaid olematutes firmades) ning räägivad ilusat juttu.

Kõige enam müüvad nad aga kiiresti ja lihtsalt rikastumise unistust, mille suunas siiamaani nii paljud lausa lendavad nagu ööliblikad lambi suunas.

Kui sa siit postitusest muud head ei õpi, siis palun jäta see meelde: Kiiresti rikastumise skeemid teevad kiiresti rikkaks ainult need, kes seda sulle müüvad.

Kui tahad tõesti rikkaks saada ja investeerimisega alustada, siis mul on sulle üks väga hea pakkumine. Mine allolevale lingile ja osta minu investeerimise teemaline e-raamat:

https://rahatasku.ee/pood/alustava-investori-kasiraamat/

See maksab enam kui 5x vähem, kui kõige odavama Viral Angelsi paketi kuumakse, selle eest tuleb tasuda vaid ühe korra ning sa saad sealt kordades rohkem tagasi.

Kokkuvõtteks

Mina isiklikult ei kavatse selliste skeemidega liituda ja usun, et ülal väljatoodud info on ka piisav, et sind selles osas ümber mõtlema panna.

Samas võid ka alati eeldada, et mina olen skeptik ja sa tead paremini. Eriti kui sa oled sinna juba mingil määral investeeringut teinud, sest siis on mitmed psühholoogilised mehhanismid, mis sind seal kinni hoiavad ja minu postituse uskumist raskeks muudavad.

Iga täiskasvanud inimene peab ise oma otsuseid tegema. Lõpetuseks aga panen siia ühe kirjavahetuse ühega neist inimestest, kes mind antud skeemiga liituma kutsusid.

Õhu ostmine on investeerimine?
Kliki pildil, et näha täissuuruses teksti.

Ühe asjaga olen nõus. Investeerimine tähendab erinevatele inimestele erinevaid asju ning mooduseid on tuhandeid. Kuid kas Viral Angels on investeerimine? Minu seisukohta näed, kui vaatad, mis kategooriasse selle postituse paigutasin.

Täiendus: Viral Angelsi eestipoolne esindaja Ülle Adoberg-Mikk jättis omapoolse kommentaari facebooki lehele.

Kuna peale postitust on Viral Angels oma lehel firmadega seotud lingid ära peitnud, siis siin paar pilti sellest, mida sealt lehtedelt varasemalt näha võis:

Vasa Minerals OÜ
Firma, mis Viral Angels andmetel on kogenud mineraalide ja väärismetallide kaevandaja Aafrikas, kuid äriregistri andmetel registreeriti kuu aega enne Viral Angelsi “börsile” lisamist.
Viral Angelsi leht enne börsi ära peitmist
Selline näeb välja “börs”, kus on võimalik Viral Angelsi poolt pakutavate firmade “aktsiaid” osta ja müüa. Nüüdsest sisselogimata kasutajate eest ära peidetud.

Täiendus 30.06.2015:

Kuna RahaFoorumi lugejad on lahkelt hoidnud kursis pisut seotud teemadega, siis mõtlesin, et paar lisan siia ka paar linki seotud uudistele:

  • Saksamaa Finantsinspektsioon avaldas 2015. aasta märtsis hoiatuse, et neile teadaoleva info põhjal püütakse Trig Social Media aktsiahinda manipuleerida ehk väljastatakse ostusoovitusi kas seotud osapoolte poolt ja/või vale- või eksitava informatsiooni alusel.
  • PwC (PricewaterhouseCoopers, Trig Social Media audiitorfirma) astus oma audiitori rollist tagasi, kuna nende sõnul ei olnud võimalik tõendada, et Trig omaks ligilähedaseltki nii palju liikmeid, kui nad väidavad ning vajalikke dokumente nende käest ka ei saanud. Endine audiitor asendati uuega ehk ühemehefirmaga Rootsist ning Trig Social Media esitas ka PwC kohta kaebuse. Ühtlasi tundub, et alustati nende suhtes majanduskuritegude osas juurdlust nii Rootsi kui ka Saksa ametiasutuste poolt (artiklid originaalis rootsikeelsed, aga google translate on abiks):
    https://www.svd.se/svenskt-multimiljardbolag-anklagas-for-ekobrott_4503092
    https://www.va.se/nyheter/2015/04/20/misstankar-om-ekobrott/
  • Kus juba on, sinna ei jää ka lisa tulemata. Juuni lõpus tuli ka uudis, et VA-ga seotud Philip Cook on natukene reegleid rikkunud oma aktsiate osakaalu vähendamisest mitte teavitades

Üks põnev täiendus on vahepeal veel toimunud. Nimelt siin mainitud Vasa Mineral OÜ, kus pidavat VA kodulehe järgi olema juhatuses sellised mehed nagu Pierre Durant ja Lars Nilsson, aga olid riiulifirmasid müüvad inimesed, on nüüdseks omale uue juhatuse liikme saanud. Küll aga ei ole seal kirjas olev Jan Anders Jörgen Mossberg kuidagi eelnevalt nimetatud nimedega sarnane. Mingil põhjusel on siis ka selle ettevõtte juhatus välja vahetunud võrreldes sellega, mis infot VA liikmetele algselt kuvati.

Järelduste tegemise selle info põhjal jätan igaühe enda teha, aga mulle oleks ausaltöeldes ainuüksi sellest Kanal2 Radari saates näidatud videolõigust piisanud, kus Ülle Adoberg-Mikk lubas, et aastaga tuleb palju miljonäre sellest skeemist…

41 replies on “Viral Angels ja kiiresti rikastumine”

Kahjuks see viimane pilt meilivahetusest on loetamatu, muidu hea postitus, loodetavasti päästab mõne inimese sellesse auku astumise eest.

Loodame. Küsimusi on selle kohta üsna tihti tulnud, nii et ilmselt päris paljud on sinna juba oma käe andnud ja ilmselt on nüüd ka tänu sunk cost bias’i ja muudele psühholoogilistele nähtustele keeruline sealt välja tulla või seda postitust ratsionaalse peaga lugeda.

Pilt oli jah kuidagi väikseks läinud siin. Uuendasin igatahes faili ära ja nüüd on klikkides ka täissuurus kättesaadav.

Täiesti ulmeline, kuidas inimesed midagi uurimata lihsalt ühest petuskeemist vabatahtlikult teise hüppavad

Kuule sina “eriti tark laps” Taavi, kõigepealt tee endale selgeks, mis on püramiidskeem ja siis pista alles kõik ettevõtted sellesse patta.
Tugindes faktidele, siis ettevõtte milles sa ise töötad või veel hullem, kui sinu ettevõttes töötavad töölised, siis ka see on täielikult püramiidskeem ja tead miks ? Eelkõige seepärast, et töölised teenivad kasumit ettevõtte omanikele, ise aga saavad sisuliselt sandikopikaid oma töö ja vaeva eest.

Aga õpetan sind pojake veidi – püramiidskeemis saab alati keegi kahju – ALATI, kui liige on lihtsalt liige ja saab aktsiaid, siis ole hea ja näita, kus kohas saab liige kahju ? Saadud aktsiad saab ta iga kell VA siseturul maha müüa, kui soovib ja saab klubiliikme maksuna tasutud raha igaljuhul tagasi ja rohkemgi veel. Kus on kahju ???

Aga vot, kui sa lähed päris börsile ja seal ise oma ülitarga aruga lolli liigutuse teed – vot siis oled tõesti nii ämbris, kui ämbris veel olla saab. Aga süüdistada ei ole kedagi , süüdi oled vaid sina ise, et olid LOLL.

Nii lihtne ongi.

“Tugindes faktidele, siis ettevõtte milles sa ise töötad või veel hullem, kui sinu ettevõttes töötavad töölised, siis ka see on täielikult püramiidskeem ja tead miks ”
Eriti kõrget taset näitab inimese võrdlus püramiidskeemi ja väärtust loova ettevõtte vahel. Näiteks Tallinna Vesi, Emt, Statoil vs. ViralAngels? Ühelt saad raha eest puhast vett, interneti ja telefonilevi, autole kütust paaki, teiselt saad ainult lubaduse, et niikaua kui on ullikesi, rahavoog sinu taskutesse jätkub?

“ise aga saavad sisuliselt sandikopikaid oma töö ja vaeva eest”
Tööline läheb tööle töövõtulepingu alusel kus on täpselt kõik kirjas palju ta palka saab, kui pikk on tööaeg, mis on tööiseloom jne. Siin ei ole midagi peidetud, kõik on avalik ja ette teada, mis on tingimused. Aga kas VA investorile tutvustatakse ülaltooduid materjale, et enamus ettevõtteid kuhu investeeritud on, on sisuliselt samade VA juhtkonda kuulunud omanike osalustega? Tavaliselt saavad ettevõtte omanikud auditeeritud kujul ettevõtte majandusaastaarundeid näha. Vean kihla, et VA süsteemis seda küll teha ei saa.

“Saadud aktsiad saab ta iga kell VA siseturul maha müüa, kui soovib ja saab klubiliikme maksuna tasutud raha igaljuhul tagasi ja rohkemgi veel. Kus on kahju ???”
Seda juttu räägiti ka Enroni puhul, kui see kolinal pankrotti läks. Enron polnud klassikaline püramiidiskeem, kuid kaudselt toimis samamoodi (läbi vale ja pettuse kaasati üha uusi investoreid, kes kõrgemalt hinnatasemelt ostsid). Kas sul on võimalik täna Enroni aktisaid müüa? Vean kihla, et 5a pärast pole VA osakutega midagi teha, mida te seal ostate/müüte.

Esmalt tahaks välja tuua, et püramiidskeemide toetajad tuginevad kõik ühesugusele mustrile: palgatöö on püramiidskeem (viimati kuulsin sellist väidet Lyonessi esindajatelt). Kuna säärne teadmine on Katre kommentaaris välja toodud, siis võtan julguse väita, et Katre on Viral Angelsiga liitunud.

Viral Angelsi puhul on ilmselge kahjukoht olemas, hakkame pihta võib-olla siit: millisele väärtpaberikontole aktsiad kantakse? Kas luuakse õiguslik üleminek, mis omab juriidilist väärtust?
Samuti toob Taavi välja Viral Angelsi puhul ettevõtte juhtviguuri seotuse suure osa startuppidega, mida Viral Angels pakub. Esiteks – startuppide õnnestumise tõenäosus on väga väikene (http://fundersandfounders.com/will-i-succeed-with-my-startup-the-odds-of-making-it/), teiseks pumbatakse startuppide väärtused kunstlikult üles ning esimesed väljujad teenivad head raha, ülejäänud jäävad oma rahast halvemal juhul lihtsalt ilma. Kolmandaks: panin tähele, et kasutatakse emotsionaalseid sloganeid “kas oled sees või väljas?”, mis ilmselgelt viitabi nimese ebaratsionaalsuse peale mängimisele. Mida vähem inimene majandusest teab, seda rohkem on võimalik talle kahju tekitada.

Mulle meeldib Taavi postitus eelkõige seetõttu, et seal üritatakse neutraalsemat tooni kogu kompotile lisada. Katre kommentaari neutraalseks ja sisuliseks aruteluks lugeda ei saa.

Aitäh tagasiside eest, Katre. Ootasingi ka klubiga liitunute poolt postitusi siia. Eeldasin, et neid tuleb siia kiiremini ja rohkem muidugi, aga vastuseks sinu kommentaarile.

“Kuule sina “eriti tark laps” Taavi, kõigepealt tee endale selgeks, mis on püramiidskeem ja siis pista alles kõik ettevõtted sellesse patta.”

Olen kursis, mis on püramiidskeem. Kirjutasin selle kohta kunagi ka väikese ülevaate, millele isegi ka siinses postituses viitasin, aga panen uuesti, et ka need üles leiaksid, kes postituses ei märganud:
https://rahafoorum.ee/puramiidskeemid/

Ühtlasi olen ka kursis erinevate maatriks lahendustega (pisut teistsugune püramiidskeem) ja Ponzi skeemiga (samuti püramiidskeemile sarnane). Viimase kohta on ka ühe RahaFoorumi liikme poolt kirjutatud üks väga hea ja põhjalik ülevaade. Soovitan soojalt lugeda.
https://rahafoorum.ee/ponzi-skeem/

Mind on isegi Äripäev ja Tarbija24 sel teemal tsiteerinud kunagi. Ühesõnaga, olen üsna kursis selles osas, aga aitäh soovituse eest. Alati tasub enda teadmisi täiendada.

“Tugindes faktidele, siis ettevõtte milles sa ise töötad või veel hullem, kui sinu ettevõttes töötavad töölised, siis ka see on täielikult püramiidskeem ja tead miks ? Eelkõige seepärast, et töölised teenivad kasumit ettevõtte omanikele, ise aga saavad sisuliselt sandikopikaid oma töö ja vaeva eest.”

Selle põhjal jääb mulje, et sa ei ole päris aru saanud püramiidskeemi mõttest. Püüan lühidalt lahti seletada, aga soovitan siiski ülal viidatud postitusi ka lugeda.

Püramiidskeem töötab nii, et sina liitud mingi “programmiga” (nt Viral Angels antud näites) ja maksad selle eest raha, et saaksid selles osaleda. Seejärel teed sa tööd ja leiad kaks sõpra, kes sinu alla liituvad ja kes peavad ka maksma raha ja sellest rahast saad sina osa endale. Seejärel otsivad nemad oma kaks sõpra, kes omakorda maksavad raha ja sellest läheb osa sinu sõpradele ja sõltuvalt skeemist saad ka sina selle pealt natukene väiksema summa endale jne, kuni skeem tavaliselt kokku kukub, sest tegijad olid sulid või lihtsalt ei ole enam neid lollikesi, kes sinna alla liituksid ja viimased jäävad kahjumisse.

Moodne variant sellest skeemist on MLM ehk võrkturundus, kus on lisaks ülalpool välja toodud mudelile:
1. mingi toode/teenus, mis annaks justkui idee, et tegemist ei ole püramiidskeemiga ja seal programmis võib ka muul otstarbel olla (kuigi 99% liitujatest ajab ikka seda liitujate pealt teenitavat suurt raha taga) ja
2. makse on muudetud igakuiseks liikmetasuks, sest ühekordse maksega kestab skeem liiga lühikest aega, ei ole osalejatel nii suurt psühholoogilst survet oma tegevusega jätkata ja omanikel on võimalik kümnetes või sadades kordades rohkem teenida.

Peamised erinevused tööga seoses on tavaliselt näiteks:
1. Sa ei pea oma firmale maksma, et sa võiksid nende heaks töötada.
2. Sinu firma pakub toodet/teenust, mida inimesed tahavad osta selle toote/teenuse pärast, mitte sellepärast, et see annab neile õiguse uusi inimesi leida, kes ostaksid seda €20 hambapastat või €15 makarone.
3. Firma maksab sinu eest seadusega ettenähtud makse ja sellega seoses saad riigi poolt ettenähtud hüved – tervisekindlustus, võimalus pöörduda töövaidluskomisjoni, ettenähtud töötunnid, miinimumpalk jne.
4. Firma jätkusuutlikkus ei ole tavaliselt puhtfüüsiliselt piiratud sellega, et ühel hetkel saavad inimesed otsa ja siis kukub asi kokku, sest muidu see lihtsalt ei saagi enam töötada.

Kindlasti on neid erinevusi veel ja võimalik, et ma ka ei toonud mõnda tähtsat välja, sest võrrelda püramiidskeemi ja palgatööd ei ole isegi mitte sama, mis õunte ja apelsinide võrdlemine, vaid pigem nagu õunte ja katuseantennide võrdlus. Mõlemad justkui on nagu maapinnast kõrgemal, aga suurt ühist neil sellegipoolest pole.

“Aga õpetan sind pojake veidi – püramiidskeemis saab alati keegi kahju – ALATI, kui liige on lihtsalt liige ja saab aktsiaid, siis ole hea ja näita, kus kohas saab liige kahju ? Saadud aktsiad saab ta iga kell VA siseturul maha müüa, kui soovib ja saab klubiliikme maksuna tasutud raha igaljuhul tagasi ja rohkemgi veel. Kus on kahju ???”

Aktsiaid jagatakse tasuta või peab selle eest igakuist liikmemaksu tasuma? Nii palju, kui aru olen saanud (ja nagu kõigis võrkturundusskeemides), siis viimane variant. Seal ongi sinu kahju.

Vaevalt sa seal mingisuguseid “aktsiaid” saad. Näiteks, kui sul on seda Trig Media aktsiat. Räägi, kuidas sa saaksid need omale LHV kontole kanda näiteks ja reaalsel börsil maha müüa? Need vist kauplevad Rootsis, kui ma õigesti aru sain. Kui need on aktsiad, siis ei tohiks olla mingit probleemi ega takistust neid näiteks mõnda panka üle tuua. Samuti peaksid olema aktsionäride nimekirjas.

Ma olen umbes 99.9% kindel, et kui sa teed tehingu selle aktsiaga Viral Angelsi kodulehel, siis reaalsel börsil sellist tehingut ei toimu ega registreerita.

See “aktsia”, mida sa sealt saad on tõenäoliselt üks väike jupp binaarset koodi, kus on reas mitu ühte ja nulli ning mis sümboliseerib lihtsalt suvalist elektroonilist numbrit, mille taga reaalselt mitte mingisugust vara ega juriidilist alust ei ole.

“Aga vot, kui sa lähed päris börsile ja seal ise oma ülitarga aruga lolli liigutuse teed – vot siis oled tõesti nii ämbris, kui ämbris veel olla saab. Aga süüdistada ei ole kedagi , süüdi oled vaid sina ise, et olid LOLL.”

Eksole. Olen nõus, kui teed börsil rumala otsuse, siis ka maksad selle eest tõesti. Sama kehtib muidugi VA turu puhul, nii et kui ostad kalli hinnaga “aktsiat”, mille hind langeb, siis oled samamoodi kaotuses.

Suurim erinevus on minu silmis siin aga see, et kui ma ostan 100 aktsiat Tallinna Kaubamaja päris börsil ja see hind kukub näiteks 50%, siis olen ma sellegipoolest endiselt Tallinna Kaubamaja kui ettevõtte osanik 100 aktsiaga ja seeläbi ka kaudselt õigus selle ettevõtte varale, kasumile, kahjumile ja kõigele muule, mis sellega kaasneb. Ühtlasi on mul üsna kerge seda õigust ka tõestada ning selle firma numbrite ja raportite õigsust kontrollivad selleks loodud organid, nii et ma saan vastavat infot vähemalt üsna suure tõenäosusega usaldada.

Kui ma aga ostan 100 “aktsiat” Vasa Mineral OÜ-d Viral Angelsi lehel, siis võib ilmselt seesamune Anthony otsustada, et täna hind langeb, homme tõuseb ja kui peaks 50% langema, siis tuleb tunnistada, et olin loll, et sellist jama usaldasin. Samuti ei anna selle omamine õigust mitte millelegi, sest tegemist ei ole reaalse aktsiaga, vaid millegagi, mida jagati “jõuluüllatusena”. Ühtlasi ei ole selle aktsia taga mitte midagi muud, kui ilus jutt mingist firmast, mida ei eksisteeri muul kujul, kui riiulifirmana vmt. Ehk sisuliselt, sellel “aktsial” on väärtust ainult senikaua, kuni leidub mõni loll, kes selle sinult ära ostab ja kuni Viral Angelsi juhtkond lubab sellel väärtust olla. Kauplemine toimub puhtalt emotsioonide baasil ja ostetakse õhku, mille taga pole muud kui väike muinasjutt.

Ma tean, et üsna keeruline on seda näha, kui ise asjas sees oled, sest sinu mõtlemist mõjutavad üsna mitmed asjad, nagu näiteks:
1. Sunk cost bias – mida rohkem me mingisse projekti või suhtesse investeerime, seda raskem on sellest loobuda, sest alati tundub, et kui juba nii palju olen panustanud, siis panustan natukene veel ja küll saab asja. See on ka üks põhjustest, miks näiteks naised vägivaldsetest suhetest ei suuda lahkuda. (soovitan guugeldada, saad pikema ja põhjalikuma seletuse)

2. Kongruentsus – sisuliselt alates esimesest päevast pannakse sind võrkturunduses olukorda, kus pead teistele rääkima, kui hea asjaga tegemist on, kuigi sinul praktiliselt reaalne kogemus asjaga puudub. Kuna inimestel on selline omadus, et me ei talu konflikte oma sõnade, mõtete ja käitumise vahel, siis ainuüksi see, et sa räägid, et asi on hea, paneb sind rohkem uskuma, et nii ongi. Eriti tugevalt mõjub aga see, et sa oled pidanud seda rääkima oma headele sõpradele ja perekonnaliikmetele. Kui sa neile oled rääkinud, et asi on hea, siis on raske endale seda muudmoodi ratsionaliseerida, kui muutagi oma uskumust, et tegemist on tõepoolest hea asjaga. Seda aga juba olukorras, kus sa siiamaani pole seda kasutanud ja ratsionaalselt ei tohiks sul aimugi olla, kui hea või halb see on.

3. Järjepidevus – meie ühiskonnas üsna väärtustatud omadus. Kui sa ühel päeval ütled, et asi on hea ja teisel päeval, et sitt, siis ei võetaks sind päris kiiresti enam eriti tõsiselt. Seetõttu on meil loomuomane jääda oma arvamusele kindlaks liiga tihti isegi siis, kui me mingil tasandil saame aru, et tegelikult ei olnud meil õigus.

Siia võiks veel lisada selle, et need müügiesitlused on tõepoolest päris tihti lihtsalt suurepärane näide sellest, kui hästi saab inimestes emotsioone tekitada ja mõjustamisvõtteid üksteise järele ritta seada. Usun, et iga Robert Cialdini Mõjustamispsühholoogiat lugenud inimene suudab igas sellises esitluses vähemalt 3-4 võtet ära tunda ja kui veidi rohkem emotsionaalset intelligentsust on, siis ka tunda, kuidas need võtted ettenähtud emotsioone tõepoolest tekitada suudavad. Selles mõttes on hea õppematerjal, aga üldse ei imesta, et suudetakse ära veenda.

Sellegipoolest, loodan, et see postitus aitab vähemalt mitmetel inimestel sellise pettusega liitumast loobuda.

Päris jube lugu mis! Katre, müü maha oma miljon aktsiat, lõpeta igasugune side kaasa arvatud kuumaksed seesuguse keskkonnaga ja kuula mida siin räägitakse. Oled juba virtuaal- “miljonär”, niisiis osta tegeliku elu eurode eest kasvõi kohalikke tublisid ettevõtteid. Kahju on vaadata kuidas Sinu teadvus tasapisi ja väga valulikult ärkab. Tuttavad kelledele soovitasid, nüüd ennem neid sundmüüki kasutad.

Petiste haardesse jäänuid jagub, samas portaali eesmärk võiks olla aidata vähemalt neid väheseid kes siia satuvad ja ka üks heategu selle aasta pühadeks oleks vormistatud, niisiis, Katre, kuidas jääb, pöörad uue lehe?

Lausa uskumatu tundub, et tänapäev internetiajastul leidub niipalju inimesi, kes investeerivad püramiidiskeemidesse.
Hea Katre, keegi siin ei soovi sulle paha ega sind kurvastada, aga kahjuks pean sulle ennustama halba. Arvatavasti põhjustab liitumine VA-ga sulle rahalist kahju, välja arvatud juhul, kui olid üks esimestest liitujatest. Loodetavasti sa õpid sellest kogemusest. Kui midagi on liiga hea, et olla tõsi, siis see pole tõsi. Maailm on täis rikkaid ja tarku inimesi, kelle terve elu koosneb investeeringuvõimaluste otsimisest, neil on palju raha, palju aega , nende heaks töötab palju inimesi, kes teevad ära musta töö. Nad võivad hetkega investeerida sadu tuhandeid. Miks peaks VA pakkuma võimalust tavalistele inimestele, kui nende poolt pakutav on nii hea tootlikkusega.
Loodetavasti pole sa investeerinud liiga palju.
Soovin sulle edu , Katre.
PS. Kiiresti rikkaks saab ainult loto või pettusega, kõik ülejäänud viisid võtavad vähemalt aastaid.

Lotoga ei saa ka paraku kiiresti rikkaks. Statistiliselt saab lotoga pigem vaeseks ja ka see võtab üldjuhul aega, sest ostu ei tehta korraga, vaid pika aja jooksul.

Mis kõige kurvem, väga suur osa neist, kes ka lotoga rikkaks saavad suure õnne tõttu, lõpetavad üsna kiiresti vaesemana kui enne ja võlgades, kuna pole kunagi rahaga ringi käimist ära õppinud. Rääkimata sellest, et sõprade, tuttavate ja sugulastega minnakse ka tihtipeale tülli ja ollakse õnnetud.

Ühesõnaga, ei maksa eriti loto peale panustada.

Taavi, tubli ülevaade ühest järjekordsest lollikeste lõksupüüdmiseskeemist! Ka mind on korduvalt VA-sse kutsutud, kuid natuke guugeldamist ja tõsiasi, et peaaegu mitte keegi sealt “suurest professionaalsest ” kambast ei oska isegi ilma kirjavigadeta kirjutada, tekitas “veidi” umbusku.
Olen juba rohkem kui aasta nende tegemistel silma peal hoidnud- paras huumorikool ikka! Uskumatu, et nii naiivseid inimesi leidub…

Ettevõte mis börsile suundus, selle andmed peavad ja ongi avalikult kätte saadavad, niisiis, firma on 2013 aasta juulist kuni 2014 aasta septembrini märkinud käibeks 350 636 Eur, tegevusest tulenevaks kahjumiks pärast makse, kuigi tulu ju pole, olgu kasvõi ennem, sama perioodi sees (2 460 400) Eur. Aga raamatupidamisväärtus ettevõtte turuhinda kui võtta umbkaudselt ~2,85 Eur viimaseks börsihinnaks on umbes 321 korda ülehinnatud. Ei tea kas arvud ka paika peavad või tegin kusagil vea?

Kes viitsib rohkem uurida, siis näiteks siin raport:
tsm.trig.com/wp-content/uploads/2014/11/FifteenMonthsReport_TrigSocialMedia.pdf

Vaatasin, et intangible assets real on päris suured summad ja aktsiate arvu on 1300-kordselt suurendatud omanike kapitali arvelt. Tavaliselt eriti neis aruannetes tuhnida ei viitsi, nii et ei oska ka suurt kommenteerida.

Ole täitsa rahulik hr. Taavi Pertelman, nii nagu ilmselt sina kaitseksid ennast, kui sind laimatakse, nii teeb ka iga organisatsioon seda samamoodi.
Selle asemel, et üks psühholoogia haridusega noormees lambist tark paneb – võiks süveneda sisusse ka.
Mina peale seda infot, hakkan kindlasti selle klubiliikmeks, kuna viitsisin veidi rohkem süveneda ja nüüd mõistan ka seda miks VA juhtfiguurid on juhatuses ka neis ettevõtetes, kellega klubiraames tegeletakse.
Ja ma hakkan mõistma, millist väärtust see liikmetele pakub.
Kõik ei peagi võimalusest aru saama.

Rohkem arukust oleks oodanud meesterahva poolt, kuid eks kõik õpivad ja arenevad ja küllap ka hr. Taavi

Imelist jõuluaega

Katre, kas sa juba mitte enne ei olnud liige, kui 16. detsembril kommenteerisid?

Kuna sa juba teist korda kommenteerisid ja liige oled, siis äkki oleksid hea ja vastaksid ka mõnele küsimusele, mida ma facebookis küsisin Ülle käest (ja mis ka lugejatele huvi pakuvad), et kahtlusi kõrvaldada, kuid millele kahjuks vastuseid pole siiani jagatud.

Samas võiks vastused neile küsimustele väga palju kahtlusi kõrvaldada ja ehk saan siis ka oma postitust vastavalt täiendada ning vead ära parandada:

1. Kust tulevad liikmetele jagatavad uued aktsiad juba Viral Angelsi portfellis olevatest firmadest?

2. Mille alusel otsustas Viral Angelsi juhtkond, et 2014. aasta septembris ilmselt riiulifirmast ümbernimetatud VASA Mineral OÜ oli ca 1,5 kuud hiljem väärtuslik investeering?

3. Miks näidatakse Viral Angelsi kodulehel VASA Mineral OÜ juhatuse liikmetena teisi nimesid, kui äriregistris tegelikult kirjas?

4. Kuidas sai VASA Minerals käia 2012. aastal maardlat uurimas ja 2013. aastal aidata kohalikel joogivett saada, kui see registreeriti alles käesoleva aasta teises pooles?

5. Kust Viral Angelsi liikmed näevad portfellis olevate firmade aktsiakapitali suurust ja firmade majandusaruandeid vmt investeerimisotsuste jaoks olulist infot?

6. Kas Viral Angelsi börsil ostavad ja müüvad aktsiaid ainult liikmed ja Viral Angels ise tehingutes ei osale?

Diskussioon on teretulnud ja alati on hea, kui saame kahtlused kõrvaldatud.

Tere Katre, kui sa “viitsisid süveneda”, siis kindlasti oskad vastata Taavi poolt esitatud küsimustele, mis kõiki huvitavad ? 🙂

Ühinen Janksiga. Mul on samuti soov Viral Angelsi kohta üht-teist teada saada. Need väljatoodud küsimused on sisuliselt lihtsad faktiküsimused. Piisab ju ainult andmed välja tuua ja ongi vastatud. Või mis seda takistab?

Ma usun, et need küsimused jäävadki vastusteta. Kui midagi tuleb, siis ehk mingisugune ümmargune häma…

Avastasin, et midagi siiski tuli facebooki lehele, kuigi see oli millegipärast “peidetud” seal (enda teada ei ole seda peitnud…ainult ühe topeltpostituse, mis Ülle tegi algselt).

Kõige lihtsamad küsimused jäid muidugi ilma vastuseta (ehk miks on juhatuse liikmed äriregistris VA lehel olevatest erinevad ja kuidas sai firma enne selle loomist Aafrikas tegutseda) ja teiste puhul läks vastus natukene nagu ringiga küsimuse tuumast mööda, aga võimalik, et see on lihtsalt minu arvamus.

Murelikuks tegi aga selline kommentaar Vasa Mineral kohta, mis väidetavalt pidi olema kõige kogenum ja tegija ettevõte Aafrikas kaevandamisel ja millesse VA ingelinvestorina paigutab sisuliselt liikmete raha, aga siis öeldakse selle kohta nii: “Praeguses arengu staadiumis pole mõtet ettevõtet hinnata.”

Tekib küsimus, et kuidas saab ilma ettevõtet hindamata selles osalust omandada ja seda liikmetele “müüa”?

Tundub, et ta on suht iga teise võrkturundusskeemiga seotud tõesti. Postituses lingitud artiklis toodi ka välja, et mitme erineva ettevõtmisega ka varasemalt tegelenud.

Tegija jõuab ikka palju 🙂

Ma pole endale ülesandeks võtnud siin kommentaariumis osaleda, sest tean väga hästi, et iga inimese maailm on tema enda kujundatud. Olgu selleks siis ettevõtlus, finantsvabadus, heaolu või sellele vastandid vmt. Tean ja kinnitan, et Viral Angels on minu jaoks ja paljudele väikesäästjatele parim võimalus oma kapitali ausal teel kasvatada. Kes soovib see valib selle võimaluse, kes ei soovi ei vali.
Kuna aga vanaisa Piigo on on minu tegevuste uurija, siis vastan põgusalt. Iga õige asi jõuab varem või hiljem inimesteni, kes seda vajavad. Hoolimata skeptikute ja ketseriks tembeldajate ürgsest soovist kõik iseseisvamad ja teisiti mõtlejad “ühisarvamuste tuleriidal põletada”, ei õnnestu see neil alati. Mina jään oma valikute juurde ja julgen ka avalikult seda välja öelda.
Nitro FX, mis 10 aastat tagasi (kellegi huvidest lähtuvalt) keelatud oli, on nüüd vabalt tellitav ka Eestis ja aitab tuhandeid inimesi. Minu tollane tagakiusamise võiks ajalukku kirjutada ja kindla teadmisega, et veendunud inimesi ei kalluta nende valikutest miski.
Olen iseseisev ja vastuitan oma valikute eest alati, hoolimata sellest, mida “arvajad” arvajad.
Olge tublid, aga enne kui ründate, mõelge miks te seda teete!?
7. märtsil on Viral Angelsi rahvusvaheline event Tallinnas, kus saab silmast silma suhelda Viral Angelsi tippjuhtide ja mitme ettevõtete juhiga, kelle aktsiad krediidiühistu portfelli kuuluvad.

Soovin antud teemal ka arvamust avaldada. Ei pane siia nimelt oma päris nime, sest ei soovi saada mustamise osliseks. Siin foorumis on ju õige ainult see, mida foorumi pidajad arvavad. Kõik teised arvamused on kahtlase väärusega ja “lollikeste lõksupüüdmised”.
Taavi Pertman on teinud VA kohta uurimistöö aga tundub, et ta pole siiski aru saanud VA ärikonseptsioonist ja unikaalsusest. Taavi Pertmanile on pakutud võimalust tulla kohtuma VA juhtidega (sh Tallinnas), et saada ülevaade VA tegevustest, et lõpetada alusetu laimamine. Seni pole ta võimalust kasutanud. 7. märtsil toimub Tallinnas rahvusvaheline VA suurüritus, kus on kohal VA juhid ja ka mõned partnerettevõtete juhid mida Pertman kahtlaseks peab. Ka seekord on Taavi Pertmanile pakutud võimalust kohtuda VA juhtidega ja klattida kirgi küttev teema ära, kuid Taavi Pertman ei soostu jällegi kutsele vastamast. Järelikult kardab, et äkki ei olegi VA petuskeem, nagu ta oma “uurimuses” väidab. Või ehk tunnetab Pertman VA-s konkurentsi investeerimise vallas ja sellepärast on vaja konkurent iga hinna eest maha tampida. Konkurens selles mõttes, et kui inimesed VA võimalustest ja unikaalsusest kogemata aru saavad, mida väga paljud ka teevad, siis kannatab ju äri, milles on tema tegev? Kes siis tahaks enam investeerida Bondorasse, kus laenud kipuvad tihti hapuks minema…
Ülejäänud seltskonnale (a’la: “on ikka ullikesi”), tahaks öelda seda, et “naised saunas rääkisid” info põhjal ei ole tark tegu karjainstinktina laimuga kaasa minna, vaid teha endale selgeks, äkki on siin hoopis võimalus ka sinu jaoks. Väga palju on olnud selliseid ettevõtteid, mida algul tembeldatakse kõiksuguste kahtlaste nimedega aga hiljem, kui ettevõte on suureks arenenud, jäävad need süüdistajad kuidagi vaikseks… Võtame näiteks Amway, mida siiamaani peetakse püramiidskeemiks aga ettevõte tegutseb juba 1959 aastast. Olen nõus, et liikvel on palju erinevaid püramiid- ja Ponzi skeeme aga mitte kõik ärimudelid, mis on teile tundmatud ja kus on ka näiteks võrkturunduse elemente, ei ole kohe kahtlased. Gandhi on öelnud: “Igal suurel ideel on 4 etappi – Kõigepealt seda ignoreeritakse, siis selle üle naerdakse, siis võideldakse selle vastu ja lõpuks võtavad kõik seda iseenesest. Niisiis, Taavi Pertman, tule kohtuma, või lõpeta oma laim!

Kommentaarid ja arvamused on RahaFoorumis alati teretulnud ja tundub, et olen ehk natukene ennast kehvasti väljendanud, nii et on tekkinud mõned arusaamatused.

1. RahaFoorumi kommentaatorid on vabad kommenteerima oma seisukohtadest lähtuvalt. Mingit minupoolset mõjutamist või modereerimist siin toimunud ei ole, nii et siinkohal “see, mida foorumi pidajad arvavad” küll mingit rolli ei oma.

Täpselt nii, nagu olen lasknud siin sinul ja sinu kaaskodanikel arvamust avaldada, on seda teinud samadel tingimustel ka teised.

2. Olen täiesti nõus, et ma pole “aru saanud VA ärikonseptsioonist ja unikaalsusest”, sest teie kodulehelt ja internetist kättesaadava info põhjal see jättis teatud pildi ning täiendavate küsimuste osas on küll kommenteeritud, aga küsimustele konkreetselt vastamise asemel on pigem kopeeritud emotsionaalset müügijuttu ja jäetud sobivamad küsimused lihtsalt täiesti vastuseta, nii et keegi seda arusaama täiendanud ka pole.

Pigem on hoopis VA oma kodulehelt suure osa informatsiooni ära peitnud, et poleks ka võimalik edasi uurida, et sellest oleks võimalik kasvõi iseseisvalt siis paremini aru saada.

3. Tõepoolest pakuti mulle võimalust tulla kuulama müügiesitlust ja maksta selle võimaluse eest €15. Ma ei ole antud “võimalusest” huvitatud ja arvestades seniste vastuste sisukust, siis ei oleks ka sellest siis huvitatud, kui see oleks tasuta. Minu päevaplaan on niigi üsna sisustatud ja kasutan oma aega väärtuslikumate asjade peale.

Küll aga pakun sulle võimalust minu e-raamatut lugeda:

https://rahatasku.ee/pood/alustava-investori-kasiraamat/

Kuigi sinu loogika põhjal võiks nüüd eeldada, et kui sa seda ei osta, siis järelikult arvad, et tegemist on väärt asjaga ja see teeks sulle selgeks, et VA on halb koht raha paigutamiseks (kuigi see pole VA-ga mitte kuidagi mitte mingil moel seotud), siis ma luban, et sellist järeldust ma ei tee.

4. Las ma seletan natukene RahaFoorumi mõtet. Selle idee on aidata inimestel investeerimisega, säästmisega ja finantsvabaduse poole liikumisega alustada. Kuna mina ühtegi investeerimistoodet ei paku, siis ei ole ma ka ühegagi neist kuidagi konkurentsis.

Pigem on nii, et mida rohkem ma häid investeerimisvõimalusi leian, seda rohkem saan ma neid ka oma lugejatele jagada ja seeläbi neile rohkem väärtust luua.

Seega VA-ga ma ei konkureeri ega kavatse ka kunagi konkureerima hakata. Samas, ei ole ma ka saanud mitte mingit infot, mis ütleks, et see oleks hea koht investeerimiseks, sest konkreetseid vastuseid enamikele küsimustele keegi pole vaevunud andma. Küll öeldakse, et olen valesti aru saanud, aga kuidas õigesti on, selle kohta on vastused stiilis “unikaalne ärikontseptsioon”.

5. Mul ei ole VA-st absoluutselt sooja ega külma. Küll aga hoolin oma lugejatest ja kuna selle kohta minu käest korduvalt arvamust küsiti, tegin ka internetist kättesaadava info põhjal ülevaate. Peale seda pole rohkem enam selle ettevõtmise tegemisi kajastanud ega ka plaaninud seda teha.

Küll aga saan pidevalt endiselt kommentaare ja müügikirju VA seltskonnalt, mida ma tellinud pole ja millest pole ka huvitatud.

Kui mingi info siin ülevaates on vale, siis palun tuua välja, mis see valeinfo on ja anda korrektne, konkreetne ja faktipõhine õige info (eriti hea oleks koos viitega).

Näiteks midagi sellises stiilis:
Vale väide: VA firmad on väärtuslikud start-upid, millel on suur potentsiaal ja mis lähevad lähiajal börsile. Seda potentsiaali ilmestab tavaliselt start-upide puhul kiire (väärtuse) kasv.

Parandus: Ajavahemikus 25. juuni kuni 15. detsember 2014, kukkusid enamiku VA “börsil” olnud aktsiate hinnad 70%-90% (Bid ehk ostuhinna põhjal). Hindasid vaata näiteks siit:
25. juuni seis:
https://web.archive.org/web/20140625055216/https://viralangels.com/company
15. detsembri seis:
https://i1.wp.com/rahafoorum.ee/wp-content/uploads/viralangelsi-leht-enne-b%C3%B6rsi-%C3%A4ra-peitmist.png

Muidugi selle näite puhul ma ei saa päris kindlasti väita, et see nüüd õige on, sest äkki toimusid vahepeal splitid, millest ka liikmetele teada anti jmt, aga see info (kui see ka seal välja toodud oli), on nüüd ära peidetud sisselogimise taha.

P.S. Offtopic: Kui sa seal VA puldis oled, siis võiksid soovitada siin lehel mõnda muud stock photot kasutada. See on ka National Alliance on Mental Illness leheküljel kasutusel, nii et tundub natukene halb seos.

Amway näida oli tase! Kas Kriitik on ise ka selle liige? Ma esitaks heameelega mõne küsimuse eraviisiliselt kuskil privaatsemas kohas (mail vmt).

Tundub, et siit tuleb 2-0 Taavile, sest tema seiskohad on väga hästi ära põhjendatud, VA omad aga vassivad vastustega ja keerutavad nagu poliitikud.

Kes neid ikka kohtusse annab. Liitujad on õnnelikud oma IPO-eelsete riiulifirmade “aktsiate” üle ja ettevõte koliti teise riiki ära ilmselt peale seda, kui Rootsi finantsinspektsioon neile liiga palju küsimusi esitama hakkas.

Nüüd lasevad teise nime alt ilmselt sama asja rahumeeli edasi.

Huvitav foorum! Küsimus, keda uskuda? Taavi kes teeb kõike maha, aga samas ise ei ole ühegi võrkturundusega liitunud, seega puudub täielikult kogemus. Või inimesed kes reaalselt omavad kogemust. Huvitav millise valiku inimesed teeksid, kui sellest oleneks nende elu. Näiteks kujutage ette, et ootate elutähtsat operatsiooni. Teil on valida kahe girurgi vahel. Üks kes on kõva teoreetik, lõpetanud mitu head kooli, kuid pole veel teinud ühtegi operatsiooni või teine kes on kooli lõpetanud ca 30-aastat tagasi (nõukaajal), aga on teinud elu jooksul üle 1000 operatsiooni, millest 90% on olnud edukad. Üks omab reaalset kogemust, teine on puhtalt teoreetik või arvab, et teab opereerimisest kõike. Mina olen seisukohal, et ka investeerimisel küsi nõu praktikutelt ja kellel on midagi reaalselt ettenäidata. Olen täna investeerinud kinnisvarasse, ühisrahastusse, aktsiatesse kui ka erinevatesse võrkturundus firmadesse. Oman reaalset kogemust ja reaalseid fakte. Täna ma ei saa neid ühtegi liigitada, et üks oleks parem kui teine või, et üks on petuskeem ja teine mitte. Tean täna tavaettevõtteid, kus jäetakse maksud maksmata ja inimesed on jäänud palgast ilma jne. Selliste ettevõtete põhjal võiks ka tavaärid pettuskeemide alla liigitada. Samuti on püramiidskeeme, kus inimesed on raha kaotanud, aga samuti ei saa neid kõiki petuskeemideks liigitada. VA-st ma ei tea veel midagi, aga olen avatud mõtlemisega ja kes väga tahab võib kasutada juhust, ning mulle seda tutvustada. Tutvustajal peaks omama vähemalt 5 kuud kogemust ja tal peaks olema reaalsed tulemused ettenäidata.

Eks ta keeruline küsimus ole tõesti. Eriti kui ise neis skeemides sees oled ja neid promod ning sinu potentsiaalsed kandidaadid siia satuvad ja seejärel sulle ära ütlevad?

Sa veel Onecoini teemat pole kommenteerinud, kas seal ei ole tegutsemas?

Su näide on omamoodi huvitav. Pakun ka paar näidet omalt poolt. Kas kuulata inimest, kes hüppas 9. korruselt alla ja jäi läbi mingi ime ellu või kuulata mõnda avaliku sektori töötajat, kes aastaid alla hüpanute laipasid kokku on korjanud ja haavasid lappinud? Ilmselgelt see arst ei saa ikka midagi asjast teada, sest ta pole ju ise kordagi hüpanud?

Või siis kas uskuda investeerimisel inimest, kes on juba aastaid skeemist skeemi jooksnud ja siiamaani pole oma investeerimiseesmärkideni jõudnud (kuigi tootlused on ju igal pool sadades ja tuhandetes protsentides ja miljonäre tuleb iga päevaga lademetes) ja kellel on mingid ilusad numbrid kuskil süsteemis, kust seda välja ei saa võtta, sest “reeglid” ütlevad nii või kedagi, kes investeerib reaalsetesse kohtadesse ja täna saab sealt laekuvast tulust enam-vähem elamiskulud ära kaetud?

Või veel üks näide, kas uskuda inimest, kelle motivatsiooniks on saada sind antud skeemiga liituda, sest kui sa seda teed, siis ta teenib (või vähemalt omab potentsiaali teenida) sinu pealt raha või uskuda inimest, kelle rahaline seis ei ole mitte kuidagi mõjutatud sinu otsustest ei üht kui teistpidi?

Või kas uskuda inimest, kes vaatab numbreid ja fakte ning teeb nende põhjal järeldusi? Või uskuda müügimeest, kes räägib ilusaid lugusid ja kelle jaoks loogika on mingi mütoloogiline imeloom, mida pole selle sajandi jooksul näha olnud?

Uuri nende lipulaeva Trig tegemisi, millest omanikud raha välja kantisid ja siis sisuliselt pankrotti lasid. Tänaseks tundub, et see ainus firma, mis neil börsile on viidud, ei toimi enam ja paistab, et börsil isegi sellega ei kaubelda. Aga noh, mis need Eesti, Rootsi ja Saksa finantsinspektsioonid ka teavad ja mida need audiitorfirmad üldse seletavad…nad ilmselgelt pole ühessegi sellisesse skeemi investeerinud, nii et mõttetu neid kuulata, eksole?

P.S. Selle arsti näite osas. Tegelikult ei saa ju ikkagi kumbagi neist sinu näidetest usaldada, sest nad kumbki pole ise samasugust operatsiooni patsiendina läbi teinud.

Eugen! Palun tutvusta ennast! Kes sa oled, kus sa tegutsed? Jutt on sul hea – teoreetilisel tasemel. On sul ka praktiliselt siis midagi ette näidata?

Investeeringuid on 9 erinevas kohas: Kinnisvara, ühisrahastus, aktsiad ja mõned võrkturustusettevõtted. Kõike saan reaalselt näidata. Investeerimisega alustasin 5-aastat tagasi ja esimene koht kuhu investeerisin oli Isepankur. Lugesin siis samuti foorumist selle kohta arvamust ja kui oleks neid uskunud, siis täna peaks see ettevõte olema maamunalt pühitud. Tänaseks on ettevõte ainult oma nime muutnud, endine Isepankur on nüüd Bondora.

Kahjuks võeti mu kontaktid siit ära. Kas keegi hakkas vist kartma, et tõde hakkab päevavalgele ilmuma.

Ah mis sa jaurad. Suure “tõe”, et sa valenime all kahtlaseid skeeme ülistavaid kommentaare siia pikemat aega kirjutanud oled, tõid ise juba eelnevalt välja.

Kontakti eemaldasin mina (ja tõsiselt kahtlen, et kellelgi sellest kahju on), nagu olen seda ka varasemalt kõigi teiste sarnaste kommentaaridega teinud. See pole mingi tutvumiskuulutuste portaal, kus oma telefoninumbreid ja rinnaümbermõõte vahetada.

Üldjuhul olen vältinud blogis kommentaaride kustutamist, aga sul kisub ikka väga offtopicuks juba. Kui on midagi teemakohast öelda, siis lase käia, aga teemaväline mula läheb edaspidi kustutamisele.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.