Categories
Kiiresti rikastumise skeemid

Püramiidskeemid

Püramiidskeem on ärimudel, kus osalejatele makstakse selle eest, et nad toovad järgmisi osalejaid. Ainus sissetulek on järgmiste osalejate maksed, mistõttu ühel hetkel enam ei ole võimalik järgmisi osalejaid leida ja viimased liitujad kaotavad oma raha.

Püramiidskeemid on enamikes riikides seadusevastased. Sellegipoolest peidab nii mõnigi võrkturunduse skeem endas tegelikult püramiidskeemi.

Skeemi ülesehitus

Vaata põhjalikumat selgitust siit.

Klassikaline püramiidskeem näeb välja täpselt nagu püramiid, kust ka see oma nime on saanud. Esimene inimene liitub ja maksab ühekordse tasu (võrkturundusskeemides sageli on see nüüd igakuine tasu). Seejärel leiab ta teisi “kliente”, kes läbi tema programmiga liituvad ja teevad omakorda sissemakse. Nende sissemaksete pealt teenib esimene liituja mingi protsendi vahendustasu.

Nüüd leiavad need teise astme liitujad omakorda enda alla inimesi, kes samuti liituvad ja teevad makse. Seekord teenib nii esimene liituja kui ka see inimene, kes uue “kliendi” programmi tõi. Ja protsess jätkub samamoodi edasi.

Erinevad skeemid pakuvad erinevate tasemeteni vahendustasusid. Mõnel juhul makstakse ainult enda kutsutud sõprade liitumise pealt ja mõnel juhul võidakse isegi 10+ taset allpool liitunute eest mingi summa teenida.

Tavaliselt selliste skeemide puhul “äril” muud sissetulekud peale liitumistasu puuduvad ehk muud äritegevust (investeerimine, toodete või teenuste müük vmt) reaalselt ei tehta või tehakse seda marginaalses mahus. Müügijutus reeglina siiski räägitakse suurte käivete ja kasumitega kiirelt kasvavatest äridest, mida tegelikkuses ei eksisteeri.

“Eight-Ball” mudel

Üks pisut teistsuguse ülesehitusega püramiidskeemi mudel on “Eight-Ball”. Selles skeemis peab iga inimene leidma enda alla 2 inimest. Need 2 inimest peavad mõlemad enda alla leidma järgmised 2 inimest ning need veel omakorda enda alla 2 inimest.

Kui ring saab täis, siis kõige esimene liituja, keda kutsutakse mõningatel juhtumitel “kapteniks”, saab oma raha kätte ning lükatakse püramiidist välja. Eelmine püramiid tehakse kaheks uueks püramiidiks ja esimese “kapteni” alla liitunud kasutajad muutuvad nüüd ise “kapteniks”. Skeem jätkub sedasi, kuni lõpuks enam liitujaid ei ole ja kõik, kes kaptenina raha kokku ei saanud, jäävad kahjumisse.

Sellise skeemi eripära seisneb selles, et teoreetiliselt kestab see kauem, kui klassikaline ühe maksega püramiidskeem, kuna varasemad kaptenid võivad olla motiveeritud taaskord püramiidi lõpus uuesti liituma. Samas, tänapäeval kasutatakse pigem igakuiste maksetega süsteemi, sest see on petiste jaoks veelgi tulusam ja lihtsam.

Sageli võivad programmi alustajad ka sedasi petta, et panevad mitu enda võltskasutajat esimestele tasemetele ja saavad sedasi mitme “kapteni” eest raha endale, enne kui mõni reaalne liituja midagi teenib. Kuigi reeglina jäetakse ka arvestatav osa sissemaksetest endale.

Muud mudelid

Maatriksid

Lisaks ülaltoodutele on ka lugematul hulgal erinevaid maatriksprogramme, mis läbi erinevate valemite proovivad vähemalt väidetavalt süsteemi jätkusuutlikkumaks muuta. Taaskord läbi selle, et liikmetel oleks motivatsiooni uuele ringile minna. Lõppkokkuvõttes on ka need siiski samamoodi püramiidskeemid, mille käigus lisaväärtust ei looda ja mis lõppevad kaotustega.

Seos võrkturundusega

Mitmed püramiidskeemid kasutavad ära võrkturunduse mudelit, et oma olemust varjata. Kõige kergem on neid ära tunda selle põhjal, kui osalejate põhiline tulu tuleb selle pealt, et nad leiavad enda alla uusi liitujaid/müüjaid, mitte toodete müümisest klientidele.

Tavaliselt on sellistel juhtudel toode või teenus lihtsalt formaalsuseks, mida müüakse ainult liitumistasu eest müüjatele endile. Kui vanasti oli siin füüsiline toode, siis aja jooksul on asjad nii palju muutunud, et nüüd müüdakse digitaalseid tooteid. Näiteks väidetakse, et saad mingit krüptovaluutat, mida tegelikkuses ei pruugi isegi eksisteerida või ostad “koolituspaketi”.

Füüsiliste toodete puhul on sageli tegemist ülehinnatud toodetega, millel on kõvasti odavamad alternatiivid (või isegi täpselt sama toode) saadaval, nii et nende müümine on raske. Reeglina seetõttu müüaksegi seda raha teenimise ideed ehk otsitakse enda alla teisi müüjaid. See on aga selge püramiidskeemi tunnus, kui raha teenitakse uute liitujate, mitte toodete/teenuste müügi pealt.

Reaalsed juhtumid

Kunagi liikusid ringi sellised pisut süütumad variandid püramiidskeemist, kus saadeti üksteisele posti teel postkaarte. Seal tuli saata postkaart kõige ülemisel real olevale inimesele, kustutada see inimene nimekirjast ja lisada enda info kõige alumisele reale. See oli üsna süütu variant sellest pettusest, aga tean omast kogemusest, et isegi see ei töötanud nii, nagu lubatud.

Kuigi püramiidskeem on suhteliselt vana pettus, langevad sellegipoolest siiamaani päris paljud inimesed selle ohvriks. Loodetavasti aitab see artikkel vähemalt mõnel inimesel seda viga vältida.

Lisalugemist võid leida:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme

10 replies on “Püramiidskeemid”

Isiklikult kogemusi pole, aga nii palju kui lugenud olen, siis tundub tüüpiline võrkturundusskeem olevat.

Isiklikult soovitaksin eemale hoida sellest.

Lyonessist lahkuvad ettevõtted, kuna lubatud tulu ei tule ja keegi ei kasuta seda kaarti 2-3% soodustuse pärast. Selle asemel on sinna süsteem tekkinud mingi “investeerimise” võimalus, millega pumbatakse raha sisse! Nimetavad seda PILVEKS! Esimene PILV pidi hakkama tagasi maksma 2018/01 aasta alguses. Ei usu, et sealt midagi saab. Inimesed on võtnud selle nimel laenu 2400, et üldse sinna saaks raha sisse pumbata ja siis pilve hind ka +1500. Tee ei näe seda raha enam! 3900EUR kajastub teil mingite sooduskinkekaartidena. Et OMA RAHA tagasi saada peate 100.000+EUR raha nende firmade juures ära kulutama. Mõtle enne kui tormad! Firmad lahkuvad ja inimesed kaotavad oma raha!

Mõtlemine enne ei teeks paha tõesti. Kahjuks need esitlejad ja skeemitajad on ka sellega kursis ja tavaliselt väga mõtlemist oma “klientidel” enne otsust ei soosi.

Isiklikult olen ka soovitanud juba enne ära otsustada, et sa kohapeal ei otsusta midagi. Lähed koju, uurid, mõtled, konsulteerid vajadusel mõne teemas sees oleva inimesega ja alles siis otsustad. Aitaks nii mõnegi jama ära hoida.

Taavi, kas sul on kokkupuudet tudengite organisatsiooniga – southwestern advantage? see usas raamatute müümise programm. kas see on püramiidskeem või ei ole? miks?

Väga põhjalikult süvenenud pole, aga minule teadaolevalt tekib seal tulu raamatute müügist, mitte osalustasudest, seega ei klassifitseeru püramiidiks.

Selleks, et raamatuid Ameerikasse müüma minna, peab maksma organisatsioonile umbes 4000 eurot ning on kaheldav, et see kõik vaid reisikulude katteks läheb (ka raamatud tuleb eelnevalt ise välja osta). Lisaks antakse inimestele, kes uusi liikmeid värbavad hüvesid ja soodustusi. Varasemalt juba Ameerikas käinud tudengid hakkavad järgnevatel aastatel uusi tudengeid värbama, saades iga uue inimese eest teatud tulu.
Tudengid ise müüvad ukselt uksele teatud komplekti raamatud, hiljem saavad tooteid ostnud inimesed Southwestern Advantage poolt nn “subscription-i”, mis sisaldab igakuiseid makseid ja millest on hiljem pea võimatu loobuda (vaatamata sellele, et igakuistes maksetes tihtipeale polnud kokku lepitud). 🙂

Veidi hiline komentaar aga maksma organisatsioonile 4000 eurot? Tegelen ise sellega. Ainus asi, mis me maksame on oma lennu piletid, viisa ja kindlusts, otseselt organisatsioonile endale ei maksta midagi. Raamatuid ei pea sa ka ise ostma valja, enne kui neid myya saad (vabandan, et ei kasta tapitahti aga klaviatuur ei voimalda seda) Void kliendile raamatud myya, kompanii lihtsalt shipib need valja ja sina saad sellest oma osa.

Selle igakuise subscriptioni kohta ei tea ka, kust info saadud, sest see pole lepinguline tasu ja on taiesti vabatahtlik ning igakell saab sellest loobuda kas oma kasutajasse sisse logides, firmasse helistades voi oma selle myygimehega kontakteerudes, kes selle myys.

Varbamine on samuti taiesti vabatahtlik ja on tudengeid, kes on aastaid myymas kainud, kes pole kedagi varband ja teevad seda suve toona, et oma opingute ja elamise eest maksta.

Inimesed, kes ise varbad pead sina valja treenima ning jah, kui nemad muuvad, saad sina selle pealt vaikse protsendi, Kui nemad midagi ei myy, ei saa ka sina midagi, mis tahendab, et kes valja opetas tegi ise halba tood, sama kaib iga myygi too kohta, kus on tiimid.

Räägid omast kogemusest? Ega see raamatumüük kindlasti odav lõbu ei ole ja võrkturunduse element on seal ka tugevalt sees.

Kaugelt kõrvalt vaadates tundub selle mudeli eelis tüüpilise võrkturunduse ees olevat see, et nii palju kui ma aru olen saanud, siis müümine on hooajaline (?) ja piirkonnad on mingi loogikaga jaotatud (ei saa 100 inimest samal tänaval müüa). Samuti tegelevad inimesed seal kohapeal siiski raamatute müümisega, mitte ei ürita leida enda alla inimesi, kes ka hakkaksid raamatuid müüma või uusi inimesi enda alla otsima.

Kas neist elementidest piisab, et kõigil oleks võimalik kasvõi teoorias normaalset raha teenida? Ei tea. Eeldused justkui oleks paremad, kui tüüpilisel võrkturundusskeemil, aga mingit statistikat ega konkreetsemat infot näinud pole.

See keerulise loobumise asi tundub olevat USA-s päris popp lähenemine. Pidin isegi ühe failide backup teenust pakkuva ettevõtte tellimuse tühistamiseks kulutama ligi paarkümmend eurot kaugkõnedele, kuna meili teel või süsteemi kaudu tühistamine oli võimatu ja erinevates allikates oli meelega vale telefoninumber pandud jne jne. Juhtub, kui tarbija kaitse pole prioriteet.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.