Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kiiresti rikastumise skeemid » Püramiidskeemid
 

Püramiidskeemid

Püramiidskeem on ärimudel, kus osalejatele makstakse selle eest, et nad toovad järgmisi osalejaid. Ainus sissetulek on järgmiste osalejate maksed, mistõttu ühel hetkel enam ei ole võimalik järgmisi osalejaid leida ja viimased liitujad kaotavad oma raha.

Püramiidskeemid on enamikes riikides seadusevastased. Sellegipoolest peidab nii mõnigi võrkturunduse skeem endas tegelikult püramiidskeemi.

Skeemi ülesehitus

Klassikaline püramiidskeem näeb välja täpselt nagu püramiid, kust ka see oma nime on saanud. Esimene inimene liitub ja maksab ühekordse tasu (võrkturundusskeemides sageli on see nüüd igakuine tasu). Seejärel leiab ta teisi “kliente”, kes läbi tema programmiga liituvad ja teevad omakorda sissemakse. Nende sissemaksete pealt teenib esimene liituja mingi protsendi vahendustasu.

Nüüd leiavad need teise astme liitujad omakorda enda alla inimesi, kes samuti liituvad ja teevad makse. Seekord teenib nii esimene liituja kui ka see inimene, kes uue “kliendi” programmi tõi. Ja protsess jätkub samamoodi edasi.

Erinevad skeemid pakuvad erinevate tasemeteni vahendustasusid. Mõnel juhul makstakse ainult enda kutsutud sõprade liitumise pealt ja mõnel juhul võidakse isegi 10+ taset allpool liitunute eest mingi summa teenida.

Tavaliselt selliste skeemide puhul “äril” muud sissetulekud peale liitumistasu puuduvad ehk muud äritegevust (investeerimine, toodete või teenuste müük vmt) reaalselt ei tehta või tehakse seda marginaalses mahus. Müügijutus reeglina siiski räägitakse suurte käivete ja kasumitega kiirelt kasvavatest äridest, mida tegelikkuses ei eksisteeri.

“Eight-Ball” mudel

Üks pisut teistsuguse ülesehitusega püramiidskeemi mudel on “Eight-Ball”. Selles skeemis peab iga inimene leidma enda alla 2 inimest. Need 2 inimest peavad mõlemad enda alla leidma järgmised 2 inimest ning need veel omakorda enda alla 2 inimest.

Kui ring saab täis, siis kõige esimene liituja, keda kutsutakse mõningatel juhtumitel “kapteniks”, saab oma raha kätte ning lükatakse püramiidist välja. Eelmine püramiid tehakse kaheks uueks püramiidiks ja esimese “kapteni” alla liitunud kasutajad muutuvad nüüd ise “kapteniks”. Skeem jätkub sedasi, kuni lõpuks enam liitujaid ei ole ja kõik, kes kaptenina raha kokku ei saanud, jäävad kahjumisse.

Sellise skeemi eripära seisneb selles, et teoreetiliselt kestab see kauem, kui klassikaline ühe maksega püramiidskeem, kuna varasemad kaptenid võivad olla motiveeritud taaskord püramiidi lõpus uuesti liituma. Samas, tänapäeval kasutatakse pigem igakuiste maksetega süsteemi, sest see on petiste jaoks veelgi tulusam ja lihtsam.

Sageli võivad programmi alustajad ka sedasi petta, et panevad mitu enda võltskasutajat esimestele tasemetele ja saavad sedasi mitme “kapteni” eest raha endale, enne kui mõni reaalne liituja midagi teenib. Kuigi reeglina jäetakse ka arvestatav osa sissemaksetest endale.

Muud mudelid

Maatriksid

Lisaks ülaltoodutele on ka lugematul hulgal erinevaid maatriksprogramme, mis läbi erinevate valemite proovivad vähemalt väidetavalt süsteemi jätkusuutlikkumaks muuta. Taaskord läbi selle, et liikmetel oleks motivatsiooni uuele ringile minna. Lõppkokkuvõttes on ka need siiski samamoodi püramiidskeemid, mille käigus lisaväärtust ei looda ja mis lõppevad kaotustega.

Seos võrkturundusega

Mitmed püramiidskeemid kasutavad ära võrkturunduse mudelit, et oma olemust varjata. Kõige kergem on neid ära tunda selle põhjal, kui osalejate põhiline tulu tuleb selle pealt, et nad leiavad enda alla uusi liitujaid/müüjaid, mitte toodete müümisest klientidele.

Tavaliselt on sellistel juhtudel toode või teenus lihtsalt formaalsuseks, mida müüakse ainult liitumistasu eest müüjatele endile. Kui vanasti oli siin füüsiline toode, siis aja jooksul on asjad nii palju muutunud, et nüüd müüdakse digitaalseid tooteid. Näiteks väidetakse, et saad mingit krüptovaluutat, mida tegelikkuses ei pruugi isegi eksisteerida või ostad “koolituspaketi”.

Füüsiliste toodete puhul on sageli tegemist ülehinnatud toodetega, millel on kõvasti odavamad alternatiivid (või isegi täpselt sama toode) saadaval, nii et nende müümine on raske. Reeglina seetõttu müüaksegi seda raha teenimise ideed ehk otsitakse enda alla teisi müüjaid. See on aga selge püramiidskeemi tunnus, kui raha teenitakse uute liitujate, mitte toodete/teenuste müügi pealt.

Reaalsed juhtumid

Kunagi liikusid ringi sellised pisut süütumad variandid püramiidskeemist, kus saadeti üksteisele posti teel postkaarte. Seal tuli saata postkaart kõige ülemisel real olevale inimesele, kustutada see inimene nimekirjast ja lisada enda info kõige alumisele reale. See oli üsna süütu variant sellest pettusest, aga tean omast kogemusest, et isegi see ei töötanud nii, nagu lubatud.

Kuigi püramiidskeem on suhteliselt vana pettus, langevad sellegipoolest siiamaani päris paljud inimesed selle ohvriks. Loodetavasti aitab see artikkel vähemalt mõnel inimesel seda viga vältida.

Lisalugemist võid leida:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme

Registreeru webinarile

22. novembril toimub webinar: Kuidas oma lastele raha koguda?

Registreerumine on tasuta. Enne webinari saadame sulle meeldetuletuse ja lingi, kust saad webinariga liituda.

Me ei saada sulle spämmi. Kogume, kasutame ja kaitseme sinu andmeid vastavalt oma Privaatsuse Põhimõtetele. Võid igal ajahetkel listist lahkuda. Powered by ConvertKit

7 kommentaari

 1. Comment by Märten:

  Hea teema, millele tähelepanu tõmmata. nimedest ka – peamised püramiiditajad olen siia kirja pannud, ehk mõnel tuleb tuttav ette http://rahagramm.blogspot.com/2013/04/puramiidskeemid-vorkturundus.html

 2. Comment by Lihtinimene:

  LYONESS PETUSKEEM või siis Lyoness püramiid. Kas on kogemusi?

 3. Comment by MR Cloud:

  Lyonessist lahkuvad ettevõtted, kuna lubatud tulu ei tule ja keegi ei kasuta seda kaarti 2-3% soodustuse pärast. Selle asemel on sinna süsteem tekkinud mingi “investeerimise” võimalus, millega pumbatakse raha sisse! Nimetavad seda PILVEKS! Esimene PILV pidi hakkama tagasi maksma 2018/01 aasta alguses. Ei usu, et sealt midagi saab. Inimesed on võtnud selle nimel laenu 2400, et üldse sinna saaks raha sisse pumbata ja siis pilve hind ka +1500. Tee ei näe seda raha enam! 3900EUR kajastub teil mingite sooduskinkekaartidena. Et OMA RAHA tagasi saada peate 100.000+EUR raha nende firmade juures ära kulutama. Mõtle enne kui tormad! Firmad lahkuvad ja inimesed kaotavad oma raha!

  • Comment by Taavi Pertman:

   Mõtlemine enne ei teeks paha tõesti. Kahjuks need esitlejad ja skeemitajad on ka sellega kursis ja tavaliselt väga mõtlemist oma “klientidel” enne otsust ei soosi.

   Isiklikult olen ka soovitanud juba enne ära otsustada, et sa kohapeal ei otsusta midagi. Lähed koju, uurid, mõtled, konsulteerid vajadusel mõne teemas sees oleva inimesega ja alles siis otsustad. Aitaks nii mõnegi jama ära hoida.

 4. Comment by tarmo:

  Taavi, kas sul on kokkupuudet tudengite organisatsiooniga – southwestern advantage? see usas raamatute müümise programm. kas see on püramiidskeem või ei ole? miks?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.