Categories
Kiiresti rikastumise skeemid Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Kairos Technologies järelkaja

 

Kairos Technologies hullutab kiirelt rikastumise uskujaidEelmise aasta veebruaris küsiti minult korduvalt Kairos Technologies “investeerimisvõimaluse” kohta. Panin mõtted kirja ja sain kohalikelt usklikelt terve hunniku kommentaare selle kohta, kuidas ma ei tea ikka midagi ning tegemist on suurima ja vingeima leiutisega peale tule kasutama õppimist.

Samal ajal asusid kohalikud usukuulutajad (pürapreestrid?) oma tulevastele jüngritele agaralt selgitama, kuidas mina (ja teised blogijad/ajakirjanikud) mõtlevad asju välja, et reklaami pealt miljoneid teenida. Isegi SEB tahtis detsembris tähelepanu saada ja teavitas, et Kairosega seotud makseid nende pank ei tee.

Tavaliselt sellega asi piirdub ja peale esmast reaktsiooni (antud juhul oli postitus ülipopulaarne väga mitmeid kuid) vaibub teema ära ja vajub kuhugi unustusehõlma, kuniks keegi jälle välja ilmub ja küsib “Mis sa sellest asjast arvad?” või aeg-ajalt mõni värskelt jutluselt tulnu kommentaarides hõiskab “Kairos läheb börsile!! Säh teile!”.

Kasulik oleks aga siiski ajas tagasi vaadata, et näha, mis vahepeal on toimunud. Kas Amazon on juba pankrotti välja kuulutamas, kuna Kairos on kõik kliendid ära noppinud või siiski mitte?

Ainuüksi Kairose facebooki lehte vaadates on selge, et väljamaksetega on “probleeme” olnud juba päris pikalt (kui mu mälu ei eksi, siis 2016. augustist alates). Peamine probleem siis see, et neid lihtsalt ei tehta…

Kodulehel natukene ringi tuhnides tundub, et ka juhtkond on vähemalt osaliselt ettevõttest sujuvalt jalga lasknud. Ilmselt siis sellepärast, et oleks raskem vastutusele võtta?

Kui paar kuud tagasi võis seal FB lehel veel tõsiusklike järelhõiskeid näha iga uuenduse peale: “Kairos, me usume sinusse!”, siis nüüd ei paista isegi seda enam. Tundub, et tõsiusklikud on hakanud pigem vaikuses oma vähemalt 10h päevas töötava arvutikasti suunas palvetama.

Võib vist öelda, et see nurisünnitus on leidnud oma lõpu. Aga sarnaselt ajas kuidagi “vaibunud” suhtele, ei lõppe sellised asjad tavaliselt konkreetse punktiga. Pigem sellise ebamäärase mustusetäpiga, mis on venitatud kuidagi liiga pikaks ja vajutatud nii väikese jõuga, et sa polegi kindel, kas tegemist on tahtliku kirjatööga või lihtsalt mustuseribaga paberil.

Kas see inimesi muudab? Ilmselt mitte. Pürapreestrid räägivad, kuidas ise on iga inimene süüdi, et nii vähe tööd tegi. Nemad ju küll teenisid kõvasti, järelikult on viga ikka neis hiljem liitujates endis, mitte selles, et neile tünga tehti, taskust raha ära varastati ja seejuures ka sinu identiteedi varguseks vajalik info kätte saadi (kurat seda teab, kus need passi- ja ID-kaardi koopiad tänaseks on… mõni ehk saatis lausa krediitkaardiandmed ka lisaboonusena?).

Küll aga saame meenutada neid nägusid ja nimesid, kes meile seda vinget ettevõtmist promosid ja miljoneid lubasid. Saame vaadata nende inimeste varasemat track recordit ja selle baasil tulevikus otsustada, kas peaks seda mula kuulama või otsima puldilt mute nuppu selle vaigistamiseks.

Nende õnneks muidugi ei paista see kedagi takistavat, kuna samad näod ja tegelased promovad juba aastaid üksteise võidu järjest põhja langevaid sarnaseid pettusi ja endiselt leidub sinisilmseid paduusklikke, kes oma elusäästud värskele ebajumalale ohvriandidena ette laovad ning on valmis pürapreestrite heakskiidu nimel kasvõi laenu võtma ja püksivööd koomale tõmbama.

Mis sest, et viimased 5 korda tõmmati nahk üle kõrvade ja anti jalaga tagumikku. Lootus jääb. Ükskord ju ikkagi PEAB õnnestuma ilma mitte midagi tegemata läbi petuskeemide miljonäriks saamine. See, et keegi pole seda kunagi teinud, ei tähenda, et see võimatu oleks! Nad pole lihtsalt piisavalt vaeva näinud või piisavalt intensiivselt universumile oma soovi edastanud.

Järgmine skeem juba nurga tagant paistab ja odav odekas nimega “rahalõhn” meelitab ohvreid taaskord ligi…

Kes aga tahab mineviku vigadest midagi õppida, siis võiks näiteks alustada siit (kommentaarides ka päris korralikult õppematerjali):

9 replies on “Kairos Technologies järelkaja”

Tere.

Sattusin teie artikkli peale ning lugesin selle kaks korda läbi, et mitte eksida. Ja mitte selle teema pealkirja pärast. Vaid vaatasin kuidas te oma arvamust avaldate.
Kahjuks ei leia ma teie tekstist fakte. Üldine jutt mis jätab mulje, et põhineb facebookil ning teie suhtumisel. Pigem üleolev väljendus (mis tuleb teie hoiakust) mitte erapooletu asjast teadlik nõuanne.
Ilmselt mõistate miks teie suhtes kriitiline olen. See mida teete on ju teie hobi või töö. Iseenda turustajana jagate nõuandeid mida usun, et juba paljud oma otustes arvesse võtavad.

Saan aru, et tegemist on võrkturundusega. Teie suhtumine võrkturundusse jätab soovida. Palun uurige mis see täpsemalt on ning kui paljud meile teada olevad ettevõtteid seda sama süsteemi ettevõtte käibe tõstmiseks kasutavad. Kordan, seda sama süsteemi end aga mitte võrkturundajaks nimetamata.
Arvan, et te ei kirjuta artikkleid selleks, et inimesi solvata (kohalikud usklikud). Ometi te teete seda. Samuti pole õige, et infot selle ettevõtte kohta peaks küsima (kasutades teie väljendit) “kohalikelt usklikelt”. Küsige Eestis töötavalt taskojuhilt kuidas Eestis riigis asjad käivad. Selle põhjal ei saa otsustada kas tulla eestisse investeerima või mitte. Ka tema on näinud televiisorist poliitikute tööd ja kuulnud seadustest midagi nagu “kohalikud usklikud” antud ettevõtte kohta.
Samuti väljendate end valesti kasutades sõna püramiiditajad. Nagu ma aru saan, siis arikklis räägitud ettevõte toimetab mõnda aega juba Eestis. Mulle teadaolevalt ei ole püramiidskeemid euroopas lubatud. Laiemat pilti vaadates, siis tegelikult püramiidina toimivad kõik ettevõtted. Töötasu jaotatakse vastutuse järgi. Juhid ju saavad rohkem töötasu. Tema töötasu toovad sisse aga teised töötajad. Ehk jällegi jääb mulje, et te ei teadvusta oma sõnavara kasutust.
Palun täpsustage kes on “samad näod”. Miks te selle enda teada jätate?
Mida tähendab 5 korda naha üle tõmbamine ning jalaga tagumikku löömine.
Mida te selle all tegelikult mõtlete. Viis korda juhtus midagi. Mis see oli? Suure tõenäosusega seda reaalselt ju juhtunud ei ole. Psühholoogiast huvitatuna peaksite teadma kuidas see väljend, peale teie artikkli lugemist, emotsionaalselt inimest mõjutab. See emotsioon ega hoiak ei ole adekvaatne.
Arvamust võime me avaldada. Kes seda kuulab või mitte on igaühe enda otsustada. Selle artikkli põhjal võiks öelda, et ka teie olete soolapuhuja. Te küll ei peta inimesi, kuid mõjutate enese teadmata neid mingil viisil mis ei pruugi finantsiliselt kasulik olla. Oma arvamust avaldades olete võtnud vastutuse ning võimalik, et pole sellest ise aru saanud. Jah, võib väita käed üles:”Mina võind öelda. Sina kuulad mind ja teed vigu. Aga see oli sinu otsus.” Siis kas sellise suhtmisega inimest peaks ikka finantsturul nõuandjana arvestama. Loodan, et teie ei ole selline.
Vabandan, kui tekitasin ärevust ning tahet pikk artikkel vastu kirjutada. Seda pole vaja teha. Tahan oma arvmust avadades öelda, et enne kui tõsistel teemadel sõna võtate, mõelge see detailsemalt läbi.
Samuti on mulle sobiv, kui minu arvamust te oma lehel ei näita.
Edu teile teie ettevõtmises.

Aitäh tagasiside eest. Antud juhul ei olnud asja mõte mingit põhjalikku analüüsi esitleda, vaid tuua tähelepanu olukorrale, kuhu antud skeem on tänaseks jõudnud. Ei maksa asjast rääkida ainult skeemi alguses. Vaatame ka lõpuosa ja teeme siis uusi järeldusi.

Kes tahab, võib vaadata postituses viidatud artiklit ja seal all olevat lõputut kommentaaride voolu uuenduste ja muude hõisetega. Samuti on avalikult olemas nii Kairose facebooki lehed kui ka ametlik koduleht, kus juba pikemat aega on uudisteks “maksed tühistatud” või “uus maksesüsteem kohe-kohe tulekul” jne.

Olen üsna hästi kursis, mis on võrkturundus, mis on püramiidskeem ja mis on Ponzi skeem. Olen ka väga hästi kursis, et enamus neist petuskeemide promojatest räägivad seda juttu, mis siin välja tõite, et palgatöö on püramiidskeem, kuna ülemus teenib rohkem.

Sellise jutu levitajad ei ole kahjuks ilmselt püramiidskeemi olemusest aru saanud. Soovitaks näiteks siit video ära vaadata, kus selgitasin ka seda erinevust, mis kipub millegipärast petuskeemide levitajatel arusaamatuks jääma (vb tahtlikult muidugi):
https://rahafoorum.ee/puramiidskeemid/

Lisaks tundub, et Eestis näiteks liigitatakse püramiidskeem “ebaausa kauplemisvõtte” alla ehk selleks, et midagi sellega tehtaks, peab mõni tarbija kohtusse hagi esitama ja oma raha tagasi küsima.

Väide, et kui asi on ebaseaduslik, siis see ei tegutseks, ei ole väga pädev. Pidevalt tehakse ebaseaduslikke asju ja pikalt. Bernie Madoff jooksutas oma Ponzi skeemi üle paarikümne aasta ja läbis edukalt ka mitu uurimist ametiasutuste poolt selle käigus.

Lisaks ei tee tänapäeval mitte keegi lihtsalt püramiidskeemi. Reeglina peidetakse need just võrkturundusmudeli sisse, kuna sedasi on kõvasti keerulisem tõestada, et tegemist on püramiidskeemiga/ponzi skeemiga.

Muus osas ei ole minu ülesanne ega huvi mingeid nimekirju koostama ja pidama hakata. Igaüks võib ise järgmine kord tausta uurida, kui keegi talle uut “põnevat diili” pakkuma hakkab.

Ma ise ei ole kah Kairose kasutaja ega oma suuremat usku võrkturundusse ega üldse skeemidesse milles palju sõltub teistest. Aga Taavi mulle on jäänud mulje, et te teete ma kõik mitte mainstreamid meetodid raha teenimiseks ja suhtute nende esile tõstjatesse või promojatesse üleolekuga või isegi mõnitavalt või teil on käsil mingi ideoloogiline sõda, et promoda vaid neid mainstream rahateenimise viise. Ma olen siit kanalist nii mõndagi õppinud aga arvan, et ka teie ei tea kõike raha teenimisest.

Kui jutt käib sellistest “vingetest” skeemidest, siis ega nende kohta muud ei saagi öelda kui et tegemist on pettustega või äärmisel juhul väga kahtlaste ettevõtmistega.

Siin peaks arvestama seda, kirjutan sagedamini sellest, mille kohta kõige rohkem küsitakse. Paraku kipub ikka nii juhtuma, et küsitakse selle kohta, mida üliagressiivselt müüa ja pähe määrida üritatakse ning kus lubatakse ulmetootlusi ilma midagi tegemata. Seejuures seda kõike sageli ka “riskivabalt”.

Siiski mõned üksikud mitte petuskeemid on ka üles tulnud ja kajastust leidnud. Otsinguga peaksid üles leidma näiteks: Autolevi, Uber, Taxify, Goworkabit ja kahjuks üks poolelijäänud projekt kaasturunduse (affiliate marketing) kohta jmt.

Kohe kindlasti ei tea kõike raha teenimisest ja pole seda ka kunagi väitnud. Iga päev õpin midagi uut. Muidu poleks ju mõtet raamatuid ja artikleid lugedagi.

Väga hea kirjutis, mida tuleb läbi väikse huumoriprisma vaadata. Faktid antud skeemi kohta on toodud juba eelnevas antud firma skeemi lahkamise artiklis. Selles osas pole enam midagi uut nämmutada.
Pigem on kirjutises alatoon, et tuleks suhtuda kriitilise pilguga igasugu väga headesse tootmisvõimalustega skeemidesse.
Tänud ka Taavi sinu eelnevatele kirjutistele sain lisaks infot skeemi kohta ja enda raha sinna alla ei pannud, kuigi osad tuttavad masseerisid päris kõvasti.

Minu puht sportlikust huvist tekkinud küsimus, millele võimalusel vastata võiks. Oskad Sa mingit moodi välja arvutada, mis hetkeni oleks olnud “kasulik” antud skeemiga liituda? Ehk et mis ajani liitudes oleks olnud reaalselt võimalik plussi jääda? Või kui mitu liiget oleks ise pidanud värbama, et oma rahadega plussis olla (arvestamata muidugi teiste kaotusi)…

Skeemiga peab liituma praktiliselt kohe kui algab, üldiselt skeem kestab ca 2 aastat, oleneb skeemist muidugi. Alguses ~1a peaks raha kätte saama ja siis rohkem mitte raha panema, kuid tegemist on siiski illegaalse “äriga” ning ei soovitaks sellega tegeleda.

See on ikka väga karm üldistus. Puhtstatistiliselt kahtlen, et selline asi piisava arvu kordade järel positiivse tulemusega lõppeks. Isegi kui potentsiaalset isikuandmete vargust ja muid negatiivseid tagajärgi arvesse ei võta.

Enamus neist skeemidest on tavaliselt enne Eestisse jõudmist juba mitu aastat mujal tegutsenud, nii et oma “küpsusastmelt” sageli üsna erinevates faasides.

See on ikka puhthuumor, mis seal chatis toimub, usume sinisilmselt kõike, midagi laita ei tohi, probleemide vältimine pole lahendus ju. Imestan kuidas nad üldse mingi magistri hariduse on omandanud ja ~20 aastat äri suutnud teha ja ikka sellist skeemitamist uskuda…

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.