Categories
Kiiresti rikastumise skeemid Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

RahaCoin ehk miks petuskeemid on siin, et jääda

Paljud teist märkasid, et tegime 1. aprillil nalja RahaCoini näol, mis osutus populaarseks mitmel moel:

RahaCoin - Revolutsioon krüptovaluuta maastikul?

Märkasin praegu postitust kirjutades, et R-il on justkui kurjakuulutavad sarved peas.

Enda arvates panin kokku teksti, mida on võimatu tõsiselt võtta ja kus on ülimalt selge, millega tegu. Alina isegi soovitas paar asja välja võtta, et vältida seda efekti, kus sa selgitad liigselt, et nali on nali ja huumorikas osa kaob ära.

Näiteks algas RahaCoini olemuse selgitus sedasi:

Mis on RahaCoin?

Kujuta ette võit-võit-võit olukorda. Kõik võidavad. See kõlab hästi ja ongi kuradima hea!

Siin on ka võimas nimekiri häid väljendeid:

 • Globaalne
 • Läbipaistev
 • Visioonikas
 • Innovatiivne
 • Piirideta
 • Lihtne ja turvaline
 • Blockchain
 • Mitmekesine
 • ….

Ja nimekiri jätkus veel umbes 20 sisutu sõnaga, mida me isegi ei üritanud RahaCoiniga siduda.

Kasutasime sellist “professionaalset” graafikut, et oma sõnadele mõju anda:

RahaCoini ja rikkuse korrelatsioon

Kirjeldasime põhjalikult ja detailselt lahti, et sisuliselt saad omale exceli faili, kus on paar numbrit, mida sa saad ise muuta ning RahaCoini kasutusjuhend sisaldas lausa sellist punkti:

2. Leia ohver müüja, kes on nõus RahaCoinide vastu sulle teenust osutama/toodet müüma.

Täieliku tootekirjeldusega saad tutvuda siin:

RahaCoin – Revolutsioon krüptoraha maastikul

Millega me ei arvestanud?

Kui seda teksti lugeda (või kasvõi vinget graafikut vaadata), siis on raske uskuda, et keegi võiks soovida RahaCoini tõsiselt osta. Erandiks siinkohal need, kes uudishimust tahavad excelit näha või otsustasid huumorit ja meie tegemisi toetada. Neid inimesi oli täitsa mitu ja suur tänu teile toetuse eest!

Küll aga jäi meil siinkohal arvestamata paar olulist asja:

1. Oleme võitnud RahaFoorumlaste usalduse

Mitu RahaFoorumlast ostsid RahaCoine ilma süvenemata, kuna see on RahaFoorumi toode ja nad usaldavad meie tegemisi. Ärilises mõttes on see väga lahe ja tervitatav. Isegi siis, kui lihtsalt ostate meilt midagi seetõttu, et meie tegemisi toetada. Olen isegi mõnikord tellinud väikeettevõtjatelt, sõpradelt-tuttavatelt asju toetuse ja julgustamise mõttes.

Siiski, arukas käitumine oleks enne ostu vaadata, millega tegu. Ka usaldusväärsed kohad müüvad ja pakuvad tooteid/teenuseid, mis ei pruugi olla sinu jaoks. Kui lihtsalt toetuse pärast ostad, siis oleme selle eest ka igati tänulikud. Muul juhul tasuks siiski kaaluda enne ostu tegemist, kas see konkreetne toode/teenus ikka loob sulle väärtust.

Omalt poolt soovitaksin osaleda näiteks Alustava investori koolitusel. Usun, et see on parim koolitus, mis me siiani teinud oleme või kus esinenud olen. Kui sul endal sellest enam kasu poleks, siis saab osta kinkepileti, mille saad välja printida. Sobilik kingitus sünnipäevaks, aastapäevaks või miks ka mitte esmaspäevaks.

Väärtustame sinu usaldust ja toetust ning püüame sellele vastavalt ka tegutseda.

 2. Inimesed ei loe

Mitte, et inimesed ei ole tähtsad, vaid uskumatult paljud lihtsalt ei viitsi lugeda tekste ega isegi vaadata pilte. Päris mitu RahaCoini ostjat tunnistasid, et nad ei tutvunud tekstiga enne ostmist ega vaadanud ka, mis kuupäevaga tegemist.

Saan aru, et ei viitsi tutvuda mõne mitmelehelise peenes kirjas lepinguga või kasutustingimustega või ei loe seda kirjeldust, kui ostad paari euro eest. Küll aga võiks ju vähemalt teksti läbi sirvida, kui ost on mitukümmend eurot? Loodan, et see oli heaks õppetunniks, et järgmise ostuga tutvutakse enne tehingu tegemist, millega tegu.

Kui sissetulek on muidugi €200+ tunnis, siis saan aru. Mõttetu kulutada paarikümne euri pärast sellist aega, kui mujal teenid sama ajaga kõvasti rohkem.

3. Krüptovaluuta? Mis valuuta?

Olen kindel, et vähemalt pooled selle lugejatest ei saa aru, mis asi krüptovaluuta on. Teine pool ilmselt arvab, et saab, aga tõenäoliselt põhjapanevat seletust/definitsiooni sellegipoolest enamik anda ei oskaks. Sealhulgas võin tunnistada, et ka mina ei mõista kõiksugu sügavamaid nüansse.

Juba ainuüksi valuuta on nii segane asi, et suurem osa inimestest ilmselt ei oska seletada, mis see on, kust see tuleb, kuidas ta tekib, kuidas selle väärtus kujuneb jne. Viska siia ette veel sõna “krüpto” ja asi läheb täiesti käest ära. Mõni ime siis, et tänapäeval petuskeemid võivad igasugu jama jahuda, ilma et see inimesi eemale peletaks.

Pane ainult sõna “krüptovaluuta” ja “bitcoin” powerpointi esitlusse ja saalitäiel inimestel rahatähed silme ees sätendavad.

Ausaltöeldes mul oli paar korda 1. aprillil tõsimeeli tunne, et kogu aastate jooksul tehtud töö blogis, RahaRaadios, koolitustel, RahaFoorumi kommuunis, webinaridel ja lõpututele kirjadele vastamisel on täiesti asjatu vaev olnud. Tundus targem see jama ära lõpetada ja esoteerikaga tegelema hakata… saadaks näiteks trummipõrina saatel ja peeruvalgusel universumile sõnumit miljonist eurost, mis minu pangakontole võiks saabuda.

Olen juba väsinud seda kordamast, nii et kel kipub pidevalt meelest minema, siis palun tätoveeri see omale randmele või kuhugi, kus sa seda näed:

Kui ei mõista, ära näpi!

Nii lihtne see ongi. Kui sa ei oska oma lapsele või vanaemale selgeks teha, kust see raha seal skeemis tuleb, siis ehk oleks mõttekam see raha lihtsalt nädalavahetusel laiaks lüüa. Või veel parem, osta selle eest midagi meie RahaTasku.ee poest.

Müüginumbrid

Enne kui müüginumbriteni läheme, mainin ära, et RahaCoini sai soetada €1 tk hinna juures ainult 1. aprillil. Kõigi ostjatega võtsime personaalselt ühendust ja uurisime, miks see ost tehtud sai. Kõigile, kes ekslikult lootsid rikkaks saada ja ühel või teisel põhjusel ei tutvunud, millega tegu, kandsime raha tagasi.

Algselt oli RahaCoine müügis suurem kogus ja oli plaanis seda nalja jagada ka suuremale auditooriumile, aga hommikuse suure huvi järel vähendasime tublisti koguseid ja jätsime mitmes kohas jagamata. Ei soovinud maksekeskuse tasusid võimalike €1000-ste ostude pealt kinni maksta.

Ma väga täpselt neid numbreid kokku ei löönud, kuna see on liiga masendav, aga ostuhuvi oli selle ühe päeva (pigem küll päeva esimese poole) jooksul peaaegu €500 eest (võltstellimused nagu €1000 “aprilli” nimele tellitud jätsin välja).

Huvilisi oli kokku ca 20 ringis, mis ei ole küll palju, aga on siiski suhteliselt kurb, kui arvestada, et tekst oli tehtud nii, et tõsiseid huvilisi ei oleks, osta sai ühe päeva jooksul ja kogu reklaam oli üks kiri meililisti ja paar postitust Facebookis, mille all oli ohtralt aprillinaljale viitavaid kommentaare. Asja teeb paremaks see, et siin oli mitu inimest, kes meie või huumori toetuseks RahaCoine ostsid, aga üle poole olid siiski tõsised huvilised.

Kõige suurem tõsine ostuhuviline soovis soetada €100 eest ja kõige väiksem tagastatud ost oli €1.

Mis saab edasi?

Tõenäoliselt kõige tähtsam küsimus, mis paljudele teist huvi pakub, on see, et millal jälle RahaCoini osta saab? Vastuseks on, et ei tea veel, aga vaatame 🙂

Kui aga tõsisemalt rääkida, siis on selge, et inimeste harimine ei ole see tee, mis aitaks petuskeemide levikut Eestis pidurdada. Kui selline antireklaamiga “skeem” RahaFoorumis müüb ja töötab, siis ma ei taha mõeldagi, mis summad liiguvad neis professionaalselt ülesehitatud, ülimalt manipuleerivate, agressiivsete, valelubaduste ja emotsioonidele vajutavate müügiesitlustega skeemides.

Saan täiesti aru, miks nii mõnigi südametunnistuseta ja ilma sotsiaalselt aktsepteeritavate väärtuste ja põhimõteteta inimene selle äriga nii aktiivselt tegeleb. Iizi mani, nagu öeldakse.

Asja kokkukukkumise või teenitud kaotuse järel hoolitsetakse ka selle eest, et inimene ise tunneks ennast süüdi ning kirjutaks raha kaotuse enda vähese vaeva ja töö kaela.

Seetõttu on täiesti ükskõik, kui palju ma neid skeeme analüüsin, neist blogiposte kirjutan ja nende nimevahetustel silma peal viitsin hoida (see vist mingi uus trend neil kusjuures). Mõned, kes viitsivad enne otsuse tegemist guugeldada, saavad ehk targemaks neid analüüse lugedes, aga need ilmselt on suures osas inimesed, kes ehk ei oleks niisamagi liitunud.

Petistel raha teenimist ega nende petuskeemide levikut see ei takista. Küll teeb ehk natukene raskemaks, aga kui kerge raha läheb natukene raskemaks, siis ega see ju kedagi ei takista.

Mulle tundub, et ainus viis, kuidas need skeemid enam Eestis ei leviks, on see, kui nende levitamine muutuks liiga kulukaks või raskeks sotsiaalselt, juriidiliselt või rahaliselt. See peaks siis olema lihtsalt kõvasti kulukam võrreldes naabritega.

Sellega seoses otsustasin ka ühel päeval, et vähemalt selliste skeemidega seotud blogipostituste all rakendame valikuliselt tsensuuri. Põhjuseid on selleks mitu:

 1. Suur osa selliste skeemide pooldajate ja levitajate kommentaaridest on sisutu kuulujutt või loogikavaba sõnaderivi, millele ei oskagi midagi vastata. “Järgmisel aastal läheme börsile!” Sama juttu on räägitud erinevate skeemide puhul juba nii palju, et ma ei jõua seda isegi kokku lugeda. Reaalsuses on sel umbes sama suur tõenäosus kui näha ükssarvikute karja jooksmist üle Moskva Punasel väljakul lõppeva topeltvikerkaare lõpus oleva kullapoti. Või et “palgatöö on püramiidskeem” ja muud sarnased originaalsed mõtted. RahaFoorumi eesmärk pole olla “naised saunas rääkisid klatšikoda”.
 2. Ma ei viitsi oma aega ja energiat kulutada, et neile vastata. Kasutan seda pigem millegi arukama jaoks. Ilma vastamata on aga tegemist Donald Trumpi stiilis taktikaga ehk kui piisavalt palju kordi ja piisavalt valjusti karjud, siis keegi hakkab seda lõpuks uskuma.
 3. Need kommentaarid ei ole väärt ka sinu aega, mis sa kulutaksid nende lugemisele. Kui sa aga siiski tahad neid lugeda, siis õnneks saab Delfis, Facebookis, Youtubes ja muudes kohtades seda teha. Samuti korraldatakse regulaarselt üritusi, kus sarnaseid mõtteid live‘s kuulata saab.

Üle jäänud raha

Tähelepanelikum lugeja märkas, et RahaCoini osteti ka selleks, et meid toetada või hea aprillinalja eest tänada. Kuigi valdav osa rahast läks tagasimaksmisele, siis allesjäänud osaga mõtlesime, et teeks midagi head.

Seega otsustasime, et annetame selle Investeerimisklubi Heategevusfondile, kus heategevuseks läheb investeeringutelt teenitud tootlus. Teoreetiliselt peaks olema tegemist nö igiliikuriga. Eks siin on veel nii mõndagi läbi mõelda ja teha, aga mõte on hea.

Ülekande teeme aga alles maikuus, kuna kuuldavasti saab siis ka MTÜ vastavasse nimekirja ja saame tulumaksu võrra annetuse suuremalt teha. Sellises algusfaasis kindlasti iga lisaeuro ettevõtmisele abiks.

Mõtlesin ise sarnase ideega heategevusfondi tegemisele kunagi nii ammusel ajal, et ma isegi ei mäleta, kas see oli ülikoolis või keskkoolis. Ainus põhjus, miks ma võin kindlalt väita, et see polnud lasteaias, on see, et sel ajal ma ei teadnud veel investeerimisest midagi.

Hea on näha, kui sellised mõtted jõuavad ka teiste inimeste pähe ja saan oma “Someday maybe” nimekirjast midagi maha kriipsutada.

P.S. Kas sina ikka ostsid RahaCoini või jäid sellest rongist maha?

16 replies on “RahaCoin ehk miks petuskeemid on siin, et jääda”

Mina olin üks neist arvustajatest. Olin lihtsalt aprillinaljapäeva meeleolus ja tõesti ei osanud arvata, et keegi sellise teksti peale RahaCoini ostma võiks hakata. Aga nagu üks tark on kunagi öelnud…. “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I’m not sure about the universe!”
Kurb

Pakun, et keegi ei läinud ostutehinguid tegema sinu või kellegi teise arvustuse peale. Enamus ei viitsinud neid ilmselt isegi lugedagi 🙂

Ja ka see on iseenesest arusaadav, et keegi ikka kuskil nö ohvriks langeb. Selles mõttes, et isegi Nigeeria kirjad leiavad siiamaani omale regulaarselt ohvreid ja nad kirjutavad oma tekstid meelega vigaselt.

Kurb on aga see, et tänases Eestis, kus ilmselgelt finantsteadmised on väga suurel hulgal inimestest puudulikud, tundub, et eeldatakse neilt inimestelt iseenda kaitsmist nende skeemide eest. Reaalsus on aga see, et kui said €500 eest tünga, siis enamikel inimestel ei ole finantsi, tahtmist ega isegi mõttekas sellepärast kohtusse minna. Veel vähem siis olukorras, kus nende “sõber” räägib, kuidas nad ikka ise on süüdi, et raha ei teeninud, sest nad ei teinud piisavalt tööd. Mis õigust sa ikka taga ajad, kui sa isegi aru ei saa, et sulle tünga tehti?

See teadmiste puudulikkus on muidugi ka täiesti mõistetav kui arvestame meie riigi ajalugu ja keskkonda, kus suurem osa meist üles on kasvanud. Ja selline keskkond lausa kutsub petuskeeme siia kogunema paraku…

Muidugi kui kohati vaadata poliitikute teadmisi investeerimise vallas, siis ehk on see isegi positiivsem variant kahest halvast valikust. Ei tahaks siin näha mingit Leedu ühisrahastuse reguleerimise stiilis näidet 🙂

Lugesin rahacoini pealkirja ilmumise kuupäeval ning olin väga üllatunud. Siis lugesin paari lauset ja aju asendas rahacoini koheselt crypto888, onecoini ning kohati kairosega. Jällegi – väga hea nali.

Aga enam ei ole naljakas. Üldse kohe mitte. Eriti peale seda postitust. Paraku on mul 2 sõpra selle onecoini küüsi sattunud, käisid ka minult enne liitumist selle kohta küsimas ja proovisid kaasata. Kui ma aga u sarnase loogikaga asja seletasin, arvasid nad, et mulle kui raamatupidajale on pankade poolt ajupesu tehtud ja ma ei tea asjast midagi. Nende õnneks leidus aga eestis ka 2 ettevõtjat, kes selle õnge läksid ja midagi on nad sellega ka teha saanud. Üldise seisu kohta aga infot enam ei ole, ju läks päike pilve taha.

Tsenseerimise poolt olen ka mina, sest ratsarikkaks saajad oskavad googeldada küll, aga ainult 1-2 vastet. Ja kui need on positiivsed, siis juba ostetakse. Jällegi – kõrvalt näinud.

Loodan näha ka sinu heategevusele suunatud rahapalli veeremas, annan kindlasti ka ise sellele oma panuse ja loodan, et seda teevad rohkemad inimesed.

Teisest küljest oleks ehk hea hoida rahafoorumis nende skeemide nimevahetuste ajalugu üleval, ehk päästad ühegi hinge.

Eks ma aeg-ajalt panen need uued nimed kuskile postitusse kirja, et otsinguga vähemalt mingi seotud postituse üles leiaks siit.

Samas paljudel juhtudel nõuab see mingi uurimistöö tegemist, et saaks otseselt öelda, kas tegemist on petuskeemiga või mitte. See ei tundu minu jaoks eriti mõistlik ajakasutus kahjuks.

Kui ma seda postitust lugema hakkasin, siis mõtlesin, et mis jamaga see Taavi nüüd tegelema hakkas. Kui jõudsin eelpool mainitud exceli tabeli, graafiku ja “ohvrini”, siis sain aru, et tegemist ikkagi naljaga. Aga pani korraks mõtlema vähemalt, et millega tegu.

Eksperiment on huvitav ja samas ka vajalik inimeste teavitamiseks interneti eriti rahaga seonduvatest ohtudest aga samas jäi mulle mulje, et sellega taheti kogu Krüptovaluuta maailma maha teha ja naeruvääristada. Kasutades Coini kui toodet, mida ostad ja siis saad suure kasumi ei tea kuidas. OneCoin on Krüptovaluuta üks häbiplekidest mis krüptovaluuta nimel all muutus populaarseks aga ei vastanud ühelegi Krüptovaluuta põhi kriteeriumile. Ehk siis annüümsusele, kontrollimatule vabale turule ja likviidsusele. Krüptovallutade alsus eesmärk ei ole pakkuda todet, teenust või produktiivsust. Nende alus eesmärk on pakkuda inimestele võimalust liigutada oma vara globaalselt ja lihtsalt ja hoida seda 100% enda kontrolli all. Bitcoin, litecoin, DASH ja paljud teised populaarsed valuutad pakkuvad just seda. nad ei garanteeri kellegile suuri kasumeid, sest see ei ole lihtsalt nende kontrolli all. Krüptovaluuta turul kehtivad samad lihtsad reeglid mis muidu finants turul, Nõudmine ja pakkumine. Kui sa oskad turu suunda ennustada võid tulla välja rikka mehena, kui paned ennustusega kõvasti mööda võid kaotada mingi % aga reeglina lihtsalt ei võida ega kaota midagi.

Ma arvan, et Krüptoraha kasvava tähtsusega maailmas peaks ka eestis selle teemal rohkem rääkima.

Sellel oli krüptovaluutaga sama palju pistmist, kui üksmüntidel, kaheksamüntidel ja muudel sellistel kahtlastel fantaasiaviljadel.

Eks nad igal ajastul kasutavad neid teemasid, mis parasjagu populaarsed on. Kui esimest korda ca 10 aastat tagasi neid skeeme nägin, siis olid kõik tegijad Forexi või maavaradega kauplejad. 10 aasta pärast on ilmselt juba midagi muud, AI või mis iganes tol hetkel popp teema on.

Ma saan väga hästi aru, inimestel peab tekkima kriitiline mõtlemine. Mul üks tuttav kaotas ONEcoiniga 12000 euri. Mõned kuud tagasi kutsusin teda liituma Krüptovaluuta projectiga POSWCOIN. Ta läks üpriski vihaseks, et mis petuskeemiga ma teda liituma kutsun, et igasugused coinid ja Krüptovaluutad on petuskeem. See, et ONEcoin tuli turule coini nimel all ja reklaamis ennast krüptomaastikul, sellega ta suutis paljude silmis ära rikkida Krüptovaluutade maine üldiselt. Need kes ONEcoini investeerisid olid ilma kriitilise mõtlemiseta ja asjade suhtes lihtsalt ignorantsed nad lootsid suuri rikkusi aga ei mõelnud sellele, kus need peaksid tulema. raegu on turul, üks venelaste poolt loodud. Edinar, ehk siis EDR, milles sammuti lubati ONecoinile sarnase skeemiga rikkusi, Nääd on selle väärtus langenud 70% alla selle millega seda müüdi ja müüjatel oli Triljonid coinid tagavaraks, seega korjasid nad turult raha kokku ja põgenesid, praegu üritavad suur investeerijad seda lihtsalt päästa. Aga Need kes skeemi lõid tõmbasid kümnete miljonitega minema. Minu vaatenurk on see, et igasugused mitte reaalsed süsteemid, mis kannavad Krüpto või siis coini tundemärke ja nime, rikuvad Krüpto mainet ja loovad olukorra kus inimesed ei tunnegi huvi selle vastu, kuna neil on halvad kogemused millegi sama nimelisega. Siin on näide kuidas HYIP ennast esitab kui Krüptovaluuta ülikonnas newage-bank.com/cards . Ainult täielik idioot, või siis võhik ei tunneks skeemi ära. AGa just sellised skeemid loovad ignorantsetes inimestes kahtlusi kõige vastu mis tundub sarnane.

Jätis neile, kingituseks, kuna otseselt ta ei teadnud kelle poole, pöörduda, Talle müüs need ONEcoinid, keegi kes oli ise ostnud, Rääkis kokku suure mulli, suurtest lubadustest ja kui sa raha kätte tõmbas minekut, isegi juhiseid andmata, millega ta pidi toeks olema. Selline juhtum ongi, et lollidelt peabki raha ära võtma. Aga mul ka kahju inimesest teeb aastaid tuleviku plaane paneb raha kõrvale ja siis tehakse puhtsaks. Selle pärast Nimetasingi teda tuttavaks, kuna sõprade hulgas mul rumalaid inimesi ei ole.

Mis arvate petuskeemide vastu panustades raha teenimisest?
Bill Ackman üritab Herbalife aktsiat shortida kuna on üsna selge, et tegu on püramiidskeemiga ja see peaks üks hetk kokku kukkuma… (“Betting on zero” filmi võib vaadata keda huvtab)
Vahepeal Eestiski üritanud Forex Divisioniga seotud aktsiatega sai Londoni börsil mingi hetk kaubelda.
On kellelgi põnevaid ideid? 🙂

Kui Herbalife vastu just mingit korralikku kohtukeissi ei tule, mille käigus see paika pannakse, siis kardan, et Bill Ackman tuleb sealt diilist kaotajana välja.

Need skeemid aga, mille vastu tasub panustada, ei ole kuidagi ametlikel turgudel, nii et see on suhteliselt võimatu.

Pigem oleks ehk lootust rahastada mingeid kohtukeisse class action lawsuit formaadis, kui mingi pädev rahvusvahelise haardega juristide tiim kuskilt võtta oleks ja piisavalt suure hulga ohvreid kokku suudad tuua. Õigel ajal jaole saades ehk oleks isegi lootust midagi kätte saada, enne kui raha lootusetult välja on ettevõttest kanditud.

onecoiniga on nüüd finito facebook.com/heli.london/posts/1682064338477068?pnref=story

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.