Pump and dump

Petuskeem, kus ostetakse näiteks mõni penny stock suures koguses üles, et selle hinda kergitada. Seejärel promotakse seda kas meili teel, telefonikõnedega või muul moel uutele investoritele (loe: ohvritele).

Müügiargumendiks võib olla mingi siseinfo või võltsuudis, mille tulemusena võiks justkui oodata aktsiale veelgi suuremat tõusu. Senine tõus on ka tihtipeale heaks müügiargumendiks investeerimises võhikute jaoks.

Kui ohvrid hakkavad ostma, siis petuskeemi läbiviijad müüvad vaikselt oma osaluse maha, kuni lõpuks selle müügisurve tagajärjel aktsiahind kolinal alla tagasi kukub ja petised kasumi omale taskusse pistavad.

Seda skeemi kasutati ohtralt 2017. aastal krüptomaania ajal erinevate krüptorahadega.

Hollywoodi film Boiler Room (2000) räägib sellisest skeemist. Erinevate petuskeemide kohta vaata seda põhjalikumat ülevaadet.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

%d bloggers like this: