Refinantseerimine

« Back to Glossary Index

Refinantseerimine tähendab laenude refinantseerimist või laenude konsolideerimist. Teisisõnu, võtad uue laenu, et ära maksta varasem(ad) laen(ud). Põhjuseid selleks võib olla mitmeid.

Näiteks kinnisvaraprojekti puhul saabub laenu tähtaeg ja soovid lepingut pikendada. Lihtsamate näidete puhul tahad mõne kalli laenu odavama vastu vahetada või halbade tingimustega laenu paremate tingimustega laenuga asendada.

Oluline on tähele panna, et kui sa refinantseerid näiteks mõne olemasoleva võlas laenu, kus sul on arvestatav summa maksmata intresse ja viiviseid, siis selle käigus muudetakse need intressid ja viivised uue laenu põhiosaks.

See on tähtis mõista just sellepärast, et intresside ja viiviste pealt lisaintressi ei arvestata. Põhiosa pealt aga hakatakse seda tegema. Seega mõnikord võib madalama intressiga laenu peale refinantseerimine minna hoopis kallimaks maksma.

Näiteks. Oletame, et sul on 1000€ laen 20% intressiga, mille maksmisega oled hätta jäänud. Seetõttu on kogunenud 500€ intressi ja viiviseid, mis samuti üle tähtaja läinud.

Sulle pakutakse võimalust laen refinantseerida intressiga 18%. Kui sa seda teed, siis edaspidi on su laenusumma 1500€ ja intressi arvestatakse selle pealt.

Kui teha näite jaoks lihtsustatud arvutus, siis 1000€ * 20% = 200€ intressi aastas vs 1500€ * 18% = 270€ intressi aastas. Kuigi intressimäära said küll väiksemaks, siis tegelik kulu on sinu jaoks tunduvalt suurem.

Lisaks võib refinantseerimisega kaasneda muid kulusid, nagu näiteks lepingutasu, mis selle mõttekust veelgi enam vähendab.