Categories
RahaRaadio saated

RR034 – Kas €1000 eest Tallinna Vee aktsiat on piisav?

Sel korral anonüümsed kaks küsimust RahaFoorumi lugejalt ja RahaRaadio kuulajalt:

"1)Kui ma ostaksin nt Tallinna Vee aktsiaid tuhande euro eest ning iga aasta dividendide eest uuesti aktsiaid, siis kas sellest piisaks?
(Pole võimalik iga aasta tuhande euro eest osta)
2)Ning kas dividende makstakse ühe korra aktsia eest? Et ostsin nt 10 aktsiat, siis makstakse 10 aktsia eest dividende. Rohkem juurde ei osta. Kas siis järgmine aasta makstakse uuesti 10 aktsia eest dividende või on need kehtetud?

Lugupidamisega,

Teie kuulaja, lugeja, õpilane 🙂

Jätkake samas vaimus :)"

Minu mõtted leiad tänasest saatest, aga kommentaarides võiks arutelu jätkata.

Jaga oma mõtteid ka RahaFoorumi Facebooki grupis #RR034

Mainitud ressursid ja lingid leiad: https://rahafoorum.ee/rr034

Tallinna Vee aktsiad

Sel korral anonüümsed kaks küsimust RahaFoorumi lugejalt ja RahaRaadio kuulajalt:

1)Kui ma ostaksin nt Tallinna Vee aktsiaid tuhande euro eest ning iga aasta dividendide eest uuesti aktsiaid, siis kas sellest piisaks?
(Pole võimalik iga aasta tuhande euro eest osta)
2)Ning kas dividende makstakse ühe korra aktsia eest? Et ostsin nt 10 aktsiat, siis makstakse 10 aktsia eest dividende. Rohkem juurde ei osta. Kas siis järgmine aasta makstakse uuesti 10 aktsia eest dividende või on need kehtetud?

Lugupidamisega,
Teie kuulaja, lugeja, õpilane 🙂

Jätkake samas vaimus 🙂

Minu mõtted leiad tänasest saatest, aga kommentaarides võiks arutelu jätkata. Lisainfot ja saates mainitud lingid leiad altpoolt.

Aita meil jõuda rohkemate kuulajateni ja jäta iTunesis oma aus tagasiside.

Lingid ja ressursid:

Muusika: Greg Kuehn

13 replies on “RR034 – Kas €1000 eest Tallinna Vee aktsiat on piisav?”

Ma vaidlen siinkohal räigelt vastu. Kui on soov dividende reinvesteerida, siis jah, absoluutselt! On mõtet.

Arvutame: LHV tehingutasu on 3 eur + 0.2% tehingu hinnast. Seega on 90 eurise dividendilaekumise pealt võimalik osta 6 aktsiat hinnaga 14 euri, makstes 84 eurot ja tehingutasudeks läheks 3 + 84 × 0.002 = 3.17 eurot. Pole just eriti kogu tehingut ära sööv? Okei, protsentuaalselt 3% aga netosummana 3 eurot ei ole nii palju et inimeset reinvesteerimise mõte ära võtta.

Ma hindan teie raadiotegemist, aga palun püüelge kõrgema kvaliteedi poole! Empaatiat ja kaasamõtlemist.

Võid räigelt vastu vaielda, kui tahad, selleks diskussioonid head ongi, et erinevaid vaatevinkleid, lähenemisi ja arvamusi välja tuua.

Isiklikult jään endiselt oma seisukoha juurde, et mina ei reinvesteeriks ainult dividende, sest:

1. Sinu näiteks väljatoodud 9% dividend on pigem erand kui reegel ja pikas perspektiivis oleks omajagu realistlikum ilmselt 5-7% raames mõelda. See tähendab, et investeeritav summa oleks vastavalt pigem €50-70 ja seega ka teenustasu moodustaks omajagu suurema protsendi sellest.

Rääkimata muidugi sellest, et võib ka olla langusaastaid, kus dividend on veelgi väiksem.

2. Minu silmis ei ole eriti mõttekas ära anda isegi sinu näite puhul väljatoodud summa korral ca poole aasta tootlust (reaalsuses muidugi siis rohkem, kuna dividendid on tõenäoliselt väiksemad) lihtsalt sellepärast, et kohe seda reinvesteerida.

Eriti kui on võimalik oma raha juurde panna paarsada euri näiteks ja see kahju minimiseerida ning ostuga kasvõi vajadusel mõned kuud oodata.

Aga nagu ütlesin, need on minu mõtted ja ka RahaRaadio peegeldab minu mõtteid, mitte 100% lõplikku tõde, nii et igaühe jaoks oma.

Tean tõesti, et mõni on valmis ka väga kõrgete teenustasude protsendi juures tehinguid tegema, lihtsalt et tehing ära teha.

Tänan kommentaari eest.

Tõesti, ma tegin arvutusvea, sest 14€ aktsiahinna juures saaks 71 aktsiat, mitte 100, lihtsuse huvides arvutame uuesti 70 aktsiaga:

Dividende 0,9 * 70 = 63 eurot

63 euro sisse mahub 14€ aktsiaid 4,5tk, seega saame 4 aktsiat.

4 x 14 = 56 eurot, 0,2% sellest on 0,11 senti.

Teenustasud kokku 3,11 eurot, mis teeb laekunud dividendidelt siis 4,9%. Ei ole samamoodi teab mis hull, me ei osta praegu siiski sadade tuhandete eest, kus 5% on juba arvestatav summa!

Aga tulemuseks on see, et inimene saab juurde 4 aktsiat, mis toodavad talle järgmine aasta 3,6 eurot dividende, mis katab juba selle teenustasu ära!

Mu point on siiski see, et alustada saabki väikselt ja kui sa peadki selle eest maksma lõivu tassi kohvi hinnaga, siis ma isiklikult näen, et asjal on ikka mõte küll!

Okei, kui see summa lisada veel kogutule, on tulemus kindlasti parem, aga kui konkreetse näite puhul inimene ütles et tal ei ole võimalik investeerida, siis see 4 aktsiat aastas on parem kui mitte midagi.

Ma sain pigem aru, et ei ole võimalik igal aastal €1000 investeerida. See ei tähenda, et ei saaks näiteks paarsada euri aasta jooksul juurde kogutud või vähemalt mõnikümmendki.

Iseenesest sinu mõttekäiguga nõus, et võiks ka veidi kallima teenustasu juures siiski ostu ära teha.

Samas ma jällegi seda meelt, et kui see ost on nii väikse summa eest, et sa annad oma aasta tootluse selle pealt ära, siis ma paneks kas raha juurde või ootaks ostuga, kuniks rohkem raha on.

Kui ikka absoluutselt mitte midagi säästa ei saa sellele lisaks, siis üks variant ka lihtsalt esimene dividend välja võtta ja näiteks mõnda ühisrahastusportaali 1-kuulistesse tagasiostugarantiiga laenudesse panna mingiks pooleks aastaks vmt, kuni tehingutasude osakaal summast väiksema protsendi moodustaks ja siis välja võtta. Samas see kehtib muidugi ainult täna ja kes teab, mis võimalused aasta-paari pärast on.

Suures pildis muidugi see esialgse teenustasu teema on algusaastate mure. Kui ikka iga-aastaselt õnnestub ka vähemalt mõnikümmend eurot lisaks panna dividendidele, siis loodetavasti mingi 4-5 aasta pärast on dividendilaekumine ka juba piisavalt suur, et seda muret enam ei teki.

Nojah, ma leian ka, et antud juhul on see lumepall nii väike, et enne jõuad kõrvad pea alla panna kui reaalset kasu näed.

Mikrosummadega võib vabalt ka selle 1000 eurot kanda näiteks LHV kasvukontole, valida portfelli 100% IVV (S&P 500) ja siis konto parool suvalise numbrimärgiga asendada.

Kui 30 aasta pärast LHV helistab, võiks keskmise S&P 500 tõusu korral (umbes 10% aastas) olla kontol umbes 20-21 tuhat eurot. 60 aasta pärast aga üle 400 tuhande euro.

Hüpoteetiliselt muidugi!

Seal tuleks siis peale esimest aastat ca 1.2% aastas haldustasu juurde võrreldes TVEAT ostuga.

Samas IVV maksab ka dividende, kuigi see on väiksem summa ja see juhtub tihedamini kui TVEAT puhul.

Iga kord kui €30 (oli vist nii?) kokku on kogunenud, siis ostetakse juurde ja sellisel juhul on teenutasu €2, mis on endiselt üsna korralik protsent investeeritavast summast.

Ühesõnaga tegelikult see aspekt oleks TVEAT aktsiaga võrreldes endiselt sama, lihtsalt ostud oleksid automatiseeritud ja maksaksid ka haldustasu iga-aastaselt 🙂

Hajutatus oleks muidugi tublisti parem.

Võib olla väga rumal küsimus aga misajast on börsil kaubeldav aktsia dividend aktsia?
Asutamis aktsid(A-klass) on ju dividend aktsiad ja börsil on emiteeritud b ja c klassi aktsaid mis ei oma ju didvidenti väärtust ehk nö lihtaktsiad. Või olen ma totaalselt valesti asjadet aru saanud.

Minule teadaolevalt on ka enamus aktsiaid börsil tavaliselt lihtaktsiad, mitte eelisaktsiad jah.

https://et.wikipedia.org/wiki/Aktsia#Aktsiate_liigid

Siinkohal on lihtsalt levinud selline kokkuleppeline termin nagu “dividendiaktsia”, mis tegelikult ei ole ametlik mõiste.

Seda kasutatakse lihtsalt ettevõtete kohta, mis maksavad regulaarselt ja juba mõnda aega dividende. Aktsia juriidilise tüübi osas ei erine see tavaliselt mitte mingil moel teiste ettevõtete aktsiatest, kes dividende ei jaota ja aktsia ise ei too endaga kaasa eelnevalt kokkulepitud garanteeritud dividendi.

See on niiöelda mõtteline eristamine. Ilmselt on sedasi neid dividende maksvaid ettevõtteid lihtsam kirjeldada. Ei pea iga kord ütlema, et ettevõtted, mis maksavad regulaarselt dividende.

Matemaatiliselt on sul muidugi õigus – nii väikesi summasid ei tasu investeerida.

Ise vaatan ma aga investeerimist pigem mõtteviisi muutmise seisukohast – kui inimesel pole raha, siis on see eelkõige tema enda mõtlemises kinni. Ja valedes harjumustes.

Ma ausalt öeldes ei kujuta ette nii distsiplineeritud inimest kes suudaks pidevalt koguda summasid 1000 või isegi 500 eurot ja alles siis investeerida. Mis tegelikult juhtub – nähtavasti ei jõua selline inimene mitte kunagi aktsiate ostmiseni, sest raha kulub muudeks asjadeks.

Mina võtan investeerimist lihtsamalt – see 3.20 on ca 1-2 õlut. Või siis tagasihoidlik päevapraad. Kui ma täna jätan need ostmata, ei muutu minu elukvaliteedis mitte midagi. Selle eest aga olen ostnud ütleme 100 või 200 euro eest aktsiaid.

Kui ma teen nii 1-2 aastat, siis on mul juba heal juhul 2000 eurone aktsiaportfel, mis on võrreldes minu varasema olukorraga väga suur edasiminek – olen esiteks kujundanud endas säästuharjumuse, kogunud raha, mida ma varem poleks iial suutnud ja lisaks saan ehk näiteks oma 2000 eurise investeeringu pealt juba 50-70 eurot dividende.

Inimesi ei maksa ülehinnata – suur osa ühiskonnast ongi sellised juhmardid, kellel enne palgapäeva ulub taskutes tuul või võetakse sms-laenu ja shefatakse edasi. Vaadake kasvõi börsi aktsiaraamatuid – miks on meie seas niivõrd vähe aktsionäre ja niivõrd palju vingujaid? Näiteks see sama Tallinna Vesi – käib üks seakisa, et vesi maksab liiga palju. Samas ei oleks ju midagi lihtsamat kui osta lihtsalt selle veefirma aktsiaid ja vesi on sulle edaspidi üldse tasuta – dividendidest võiks ka tavaline inimene oma aastase veearve vabalt kinni masta. Kui eeldada, et tarbitakse aastas inimese kohta näiteks 50m3 vett, siis selle hind on veidi üle 100 euro. Et saada sama palju dividende, oleks vaja 15-eurose turuhinna ja praeguse dividendi korral omada ca 130 aktsiat – ca 2000 eurone investeering tagaks tasuta vee teie elupäevade lõpuni.

Mida sa öelda tahtsid? Kas sain õigesti aru, et sinu sõnul Tallinna Vee töötajad on palgavaesuses, sest Tallinna Vesi jagab dividende ja teenib kasumit?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.