Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine Aktsiad, börs ja omakapital

Börsil investeerimine väikeste summadega

Sel korral küsis küsimuse Kristo, kes soovis uurida, kas on mõtet börsile €200 kaupa investeerida:

Tere Taavi, mõtlesin et küsin Sinult arvamust selle kohta, et olen plaaninud nüüd alustada Eesti aktsiate ostuga, aga pole päris kindlaks teinud, kas nt alustuseks 200 euri eest tasuks osta v peaks veel koguma? Mõtlen just, et teenustasud äkki panevad asjad paika kui liiga väikeste summade eest osta siis vähendab see tulu vms.

Küsimus on kindlasti väga asjakohane ja olen ka koolitustel näinud korduvalt inimesi, kellel polnud piisavalt raha, et börsile investeerida ning kes ei omanud ka säästmisharjumust, et nad piisava koguse võiks lähitulevikus kokku saada.

Kui suured on börsi tehingutasud?

Kuna jutt oli Eesti aktsiatest, siis vaatame üksikaktsiate ostuga kaasnevaid kulusid, et näha, millise summa juures oleks mõistlik neid osta.

Kulud jagunevad tavaliselt:

  • Tehingutasu – aktsiate ost ja müük
  • Hooldustasu – tavaliselt igakuine makse

Fondide puhul tuleks vaadata ka igakuist haldustasu jmt lisakulusid, aga minu teada Eesti aktsiaid eraldi fondidena/indeksaktsiatena ei pakuta.

Et lihtsal moel vaadata saaks, tegin väikese exceli tabeli, mille abil saad tehingukulude osakaalu lihtsalt välja arvutada ja vaadata, millisest summast alates investeerida võiks. Antud hetkel lisasin tabelisse viie panga hinnakirjast võetud andmed: SEB, Swedbank, LHV, Nordea ja DanskeBank.

Aktsiate tehingutasude tabel

Liitu meililistiga ja saadame sulle arvutustabeli, mille abil saad vaadata, kui suure osakaalu tasud sinu tehingust moodustavad.

Me ei saada sulle spämmi. Kogume, kasutame ja kaitseme sinu andmeid vastavalt oma Privaatsuse Põhimõtetele. Võid igal ajahetkel listist lahkuda. Powered by ConvertKit

Kui eeldame, et investeerid näiteks 3-aastase perspektiiviga ehk 3 aasta pärast plaanid maha need aktsiad maha müüa, siis ligikaudne kulu sinu tehingule oleks erinevates pankades järgmine (14.06.2015. seisuga):

börsile investeerimisel tehingukulud

5-aastase perspektiiviga oleks kõigis pankades peale LHV see osakaal tõusnud üle 20% (Danske puhul lausa 35%), LHV puhul oleks see endiselt orienteeruvalt 3.4% peal.

Ma ütlen orienteeruvalt, sest müügitehingu puhul oleneb kulu osaliselt sellest, mis su investeeringuga vahepeal toimunud on. Ühesõnaga, igaks juhuks mainin ära, et sinu investeeringu käekäik võib pisut tehingutasude osakaalu mõjutada – aktsiahinna languse korral osakaal suureneb, hinna tõusmise korral vähehaaval väheneb.

Optimaalne tehingutasude osakaal?

Iseenesest, kui investeerid pikaajalise perspektiiviga, siis see 3.4% ei pruugi nii jube palju tundudagi. Eriti kui plaanid iga kuu või üle kuu uuesti 200 € eest omale sama aktsiat juurde soetada ning teed seda pikaajaliselt.

Sellisel juhul läheb see protsent tegelikult isegi väiksemaks, sest müüd hiljem tõenäoliselt suurema summa korraga, nii et müügitehingu puhul on osakaal omajagu väiksem.

Samas isiklikult eelistan seda siiski madalamal hoida, eriti arvestades Tallinna aktsiate spreadi (ostu- ja müügihinna vahe) ja üsna madalat likviidsust.

Üldiselt võid ise selle tabeliga katsetada erinevaid summasid ja variante, aga toon välja kaks summat veel:

  • 375 € juures on osakaal LHV puhul 2%
  • 1000 € juures on osakaal LHV puhul 1%

Kuigi see paar protsenti vahet võib tunduda väike asi, siis pikas perspektiivis ja seda tehingut korduvalt tehes, mõjutab see sinu tulemust rohkem kui sa ettegi kujutad, nii et mida väiksema osakaalu tasudeks maksad, seda parem on.

Muidugi kui valikuteks on, kas investeerida või raha ära kulutada, siis pigem võiks juba ka 3.4% teenustasude peale kulutades investeeringu ära teha ikkagi.

Kokkuvõtteks

Nagu näha, siis tegelikult võib ka juba 200 € juures investeerida täitsa, kui seda teha selleks kõige soodsamas pangas. Küll aga tasub selliste väikeste summade puhul arvestada, et mida rohkem korraga investeerid, seda parem oleks.

S.t., kui saad näiteks 3 kuud kogudes investeerida 500 € selle asemel, et täna investeerida 250 €, siis võib olla mõistlikum oodata, sest nii lühikese ajaga ei pruugi see investeering nii palju tagasi teenida, et suurema teenustasu maksmine ära tasuks.

Ühtlasi tasub siinkohal ka meeles pidada, et kui sul on selle paarisaja euro kogumiseks kulunud kaks aastat ja järgmise investeeringu teeksid taas paari aasta pärast, siis ei pruugi selline strateegia just kõige mõistlikum olla, sest ainult ühe-kahe aktsia omamine on üldiselt siiski äärmiselt riskantne strateegia.

Kui ikka raha pole piisavalt, et vähemalt 3-4 tehingut aastas teha saaksid, siis võiks ehk mõtelda mõnele muule investeerimisstrateegiale kui üksikaktsiad. Väga väikeste summadega investeerimiseks sobib näiteks ühisrahastus väga hästi või kui ühisrahastusse investeerida ei soovi, siis siin RahaRaadio osas rääkisin mitmetest muudest võimalustest.

PS! Enne kui börsile investeerima hakkad, siis vaata ka seda õpetlikku postitust, kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida ning mida eelnevalt teha tuleks.

9 replies on “Börsil investeerimine väikeste summadega”

200 euro eest tee omale LHV-s kasvukonto ja vali omale 3-6 mõistlikku ETF-i välja, mis katavad vajadusel aktsiaturu üle kogu maailma. Tehingutasu on 1% ja esimene aasta on konto tasuta. Ise ostan igakuiselt seda ja nii läbi igakuise ostmise maandad ka riske, kui aktsiahinnad peaksid langema.

Antud juhul sain küsimusest aru nii, et kokku on mingi perioodi jooksul kogutud €200, mitte ei ole sellist summat igakuiselt võtta ning sooviti Eesti aktsiatesse investeerida. Seega ei hakanud teemasid segamini panema.

Küll aga oli plaanis seda varianti eraldi teemana veel käsitleda 😉

Mina vaataksin seda asja aga veidi teisiti. Jah, % osas on kahtlemata ju õige, et parem investeerida kohe 1000 eurot, mitte aga 200. Samas on tehingutasu vist mingi umbes 3.20, seega kann õlut. Pole vist teab kui suur raha kellegi jaoks.

Seega mina soovitaksin jätta see õlu ostmata ja selle eest maksta see pagana tehingutasu ära. Ning investeerida just täna ja kohe. Vahe on suur – sinust saab investor vaid kannu õlle raha eest!

Miks ma nii arvan? Sest eeldatavalt ei saa suur osa inimestest seda 1000 eurot üldse niipea kokku – elu on täis ootamatusi ja kiusatusi. Kui sul on aga täna 200 eurot vaba raha, siis investeeri see parem kohe ära. Edaspidi on börsil aktsia hindade muutumist hoopis teine asi vaadata – sa pole enam niisama kiibitseja vaid juba investor. Mis sest, et väga väike investor, aga ikkagi tunduvalt kõvem tegelane kui see, kes investeerimist lihtsalt edasi lükkab ja kokkuvõttes lihtsalt raha kas maha joob või ära raiskab.

Taavi soovitus on asjakohane eelkõige väga tugeva enesekontrolli ja finantsdistsipliiniga inimestele. Kui sa seda ei ole, siis paraku on suhteliselt tõenäoline see, et sa ei investeeri üldse kunagi mitte midagi.Nii et mina soovitaks alustada investeerimust just nüüd ja täna.

[…] käib ja kas täidan kõik ostuorderi väljad korrektselt. Pealegi, leidsin Taavi Pertmani vanast blogipostitusest ühe hea kommentaari, mis mind kohe rahustas: “Mina vaataksin seda asja aga veidi teisiti. […]

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.