Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Lahke eluviis ja heategevus rikkuse loomisel

lahke eluviis ehk poiss aitab tüdrukul korvi tassida

Ma ei ole tavaliselt lahkest eluviisist ja heategevusest väga palju rääkinud, kuigi tegemist on üsna olulise teemaga. Teen siis vähemalt ühe väikese sammu selle vea parandamiseks ja kohendan Alustava investori käsiraamatust vastava peatüki siia artikli jaoks.

Lahke eluviisi all pean silmas nii heategevuseks annetamist kui ka tänaval artistile paari mündi andmist, järgmise kohvikukülastaja kohvi eest maksmist või muul moel head tegemist.

Näiteks aitad vanatädist naabril rasked poekotid trepist üles tassida ja avastad muuhulgas, et tal on mingi pesuaine pudeli korgi avamisega abi vaja, sest käed on haiged. Aitad tädikesel äärekivist liiga kaugel peatunud bussist maha astuda.

Oled abiks lapsekäru bussi peale või sealt maha tõstmisel. Teed bussis rumalaid nägusid, mis aitavad jonnival lapsel maha rahuneda (või lihtsalt segaduses olemise tõttu jonni ära unustada). Astud vahele, kui paar purjus tuikuvat tegelast hakkavad bussis omavahel rüselema.

Aitad lumme kinni jäänud autot lükata. Leiad kellegi dokumendi või telefoni ja toimetad selle talle tagasi. Mainid kontserdil turvameestele, kui märkad mõnda naisterahvast, kes tundub, nagu oleks korgijooki saanud, isegi siis (või eriti siis), kui ta paistab olevat mõne mehega koos.

Lahke eluviisi alla võib minna ka see, kui teed kellelegi komplimendi, jätad mõne loetud raamatu või vaadatud filmi kohta positiivset tagasisidet või saadad mõnele inimesele lühikese kirja selle kohta, mille eest sa talle tänulik oled.

Seisad vihmavarjuga inimese kõrvale, kes muidu on sunnitud vihma käes seisma. Lased kellegi poejärjekorras ette, kui tal on ainult paar asja või ta on väikese lapsega.

See nimekiri on pea lõputu (veel 50 ideed) ja see tegevus ei pea olema kuidagi rahaline. Kuna aga raamat ja blogi on rahast, siis räägime edaspidi peamiselt sellest.

Mõistlik on lahket mõtteviisi harjutada juba siis, kui sul väga raha pole. Levinud on mõte, et kui kunagi rikkaks saan, siis hakkan korralikult annetama. Kui sa ei suuda täna 10 € ära anda, siis vaevalt sa tulevikus 10 000 € annetada suudad.

Miks peaks annetama?

Ega otsest kohustust ju ei olegi. Lihtsalt see on sinu enda jaoks kasulik. Mõned põhjused, miks lahke eluviisi harrastamine võiks olla mõistlik:

  • Teed head ja aitad teisi – Isiklikult usun, et mida rohkem on meie ümber inimesi, kellel läheb hästi, seda lihtsam ja parem on meie endi elu. Seega aidates teisi aitame ka iseennast. Ja muidugi teised tulevad sulle suurema tõenäosusega raskel hetkel appi, kui nad on eelnevalt abi saanud.
  • Aitamine teeb õnnelikuks – Erinevad eksperimendid ja uurimused on näidanud, et kui teed kellelegi head, oled ka ise peale seda paremas tujus ja õnnelikum. Mitte et seda omast kogemusest ei teaks, aga tore, kui teadus seda kinnitab. Seejuures mõju tundub üsna sarnane, olenemata, kas andsid 5 € kohvi ostmiseks või 5 000 € elupäästvaks operatsiooniks.
  • Annetamine teeb rikkamaks – Paradoksaalsel kombel paneb raha ära andmine meid tundma end rikkamana. Ilmselt käib loogika nii, et kui ma saan raha ära annetada, siis järelikult on mul seda piisavalt palju. Sarnane paradoks kehtib ka ajapuuduse kohta. Kui annetad oma aega, siis tekib tunne, et sul on seda rohkem.
  • Kummutab piiravaid uskumusi – Eestlastel on raha ja rikkusega seoses palju piiravaid uskumusi. Pole ka ime, kui arvestada, et ajalooliselt on siinmail rikkad olnud okupeerijad või orjapidajad. See mõte käib läbi meie klassikalisest kirjandusest ja seda on meile juba lapsepõlvest saati sisendatud. See omakorda võib panna meid alateadlikult enda edu saboteerima. Kui rikkad on halvad, siis rikkaks saamine teeks ka meid halvaks. Kui sa aga seod annetused rikkusega, siis sinu rikkus võimaldaks järjest rohkem head teha. Sedasi võiksid vähehaaval neid negatiivseid uskumusi positiivsetega asendada. Ja veel parem, olla ka positiivseks eeskujuks teistele.

Kui palju annetada?

Kuidas siis otsustada, kui palju annetama peaks? Mõnel on väga raske üldse midagi annetada, sest tundub, nagu endalgi poleks piisavalt. Teine jälle annetaks kõik ära, ilma et omale söögirahagi jääks.

Mina soovitaks panna paika kindel protsent sissetulekust, mille annetad sarnaselt investeeringutega igakuiselt peale palgapäeva. Kui sa pole seda varem väga teinud, siis alusta pigem väiksemast protsendist.

Teine variant on teha nii, nagu meie oleme viimasel ajal teinud. Arvutan igakuiselt oma investeeringute ja portfelli väärtust. Kui netoväärtus on kasvanud, siis sellest kasvust läheb mingi protsent lahke eluviisi peale.

Pool sellest annetan mina ja teise poole Alina. Mõlemad ise valime, kuidas ja kuhu.

Kuhu annetada?

Võimalusi on lõputult. Sa võid vabalt kasvõi kodutule lõunasöögi osta või ühe Alustava investori käsiraamatu kinkida kellelegi, kellel seda vaja võiks minna.

Üks võimalus aga, kuidas oma rahaga rohkem ja pikaajalisemalt head teha, on Igavene Heategu. Igavene Heategu lähtub investori mõtteviisist ja investeerib annetatud raha, et selle pealt teenitud tootluse eest igavesti head teha. Aga las ettevõtmise eestvedaja Marko Oolo räägib ise lähemalt, millega tegu.

Marko Oolo: Igavene Heategu on Eesti esimene investeerimispõhimõtetel töötav heategevusfond. Tavapäraselt koguvad heategevusasutused annetusi ning paigutavad saadud summa tervenisti projektidesse. Igavene Heategu aga investeerib annetused madala riskiga ning teeb heategusid teenitud tootlusest. Nii saab annetus teha head sadu aastaid. Me jälgime kõigi annetajate mõttelist osa fondis ning anname tagasisidet, kui suur oli nende panus igas heateos.

Heategevusfondiga alustasime koos Randel Pärnaga 2015. aastal. Soovisime luua võimaluse, kuidas heategevus ei oleks ühekordne annetus, vaid järjepidev panus. Teeme aastas neli heategu, mis on suunatud kas noorte ettevõtlikkuse arengusse või elutähtsa abi osutamiseks. Oleme positiivselt mõjutanud tuhandeid inimesi. Usume, et üheskoos suudame teha suuri heategusid!

Igavene Heategu

Vaata lisa: igaveneheategu.ee

Kuidas sina lahket eluviisi harrastad? Kas teed annetusi või muul moel heategevust? Kuidas otsustad, kui palju annetada ja kellele?

Tegemist on artikli jaoks kohandatud peatükiga Alustava investori käsiraamatust.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.