Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine Laenud ja ühisrahastus

Intervjuu alustava investori Markoga

Toon sinuni täna ühe intervjuu aasta alguses investeerimisega alustanud investori Markoga. Marko õpib TTÜs tööstus- ja tsiviilehituse erialal ning töötab samal ajal täiskohaga valuutavahetusteenust pakkuvas idufirmas. Lisaks investeerimisega alustamisele, on ta ka selle aasta jooksul jõudnud 50% klubisse. Marko saab varsti 24.

Huvi ettevõtluse vastu oli tal juba kooli ajast, kuid investeerimise kohta hakkas ta uurima ülikooli esimestel aastatel ning reaalsete tehinguteni börsil jõudis selle aasta alguses.

Loodan, et allpool olev intervjuu Markoga aitab sul näha investeerimist ka läbi kellegi teise pilgu, kui minu ning ehk suudad ka tema algusega paremini samastuda.

Head lugemist!

Marko alustas investeerimisega 2014. aasta alguses

Alustuseks küsin, et mis on sinu lemmiktsitaat ja niiöelda elumoto?

Üks tsitaat, mis on mind tugevalt mõjutanud tuleb Zig Ziglarilt: “Sa ei pea olema suurepärane, et alustada. Küll aga pead sa alustama, et olla suurepärane.”

Ehk tuleb lihtsalt asjaga pihta hakata, isegi kui ei tea väga palju. Sest alustades ja asja tehes, õpid kõige rohkem. Kui ei alusta, võibki jääda ennast koguaeg täiendama, ning siis kui endas kindel oled, on võimalus juba mööda läinud.

Elumoto võiks olla lihtne – “Tegele asjadega, mis sulle meeldivad. Ole õnnelik.”
See aga ei tähenda, et vahepeal ei peaks tegema asju, mis ei meeldi. Mitte meeldivaid asju tuleb ka teha, kui need viivad eesmärkidele lähemale.

Too mõni näide elust, kus sa seda tsitaati rakendasid

Tsitaati rakendasin ka investeerimises. Teadagi, mida rohkem loed, seda enam avastad, kui vähe sa asjast tead. Seega kuluks väga palju aega, enne kui üldse tuleks kindlus, et alustada. Otsustasin usaldada tsitaati ning alustada, et saada suurepäraseks. Peale alguse tegemist, olen arenenud kiiremini ja õppinud palju rohkem. Kui juba oma raha mängus on, kasvab ka motivatsioon õppimiseks.

Alustamine on kindlasti üks olulisemaid samme, mida iga alustav investor tegema peaks. Samas, kindlasti kaasneb ka investeerimise õppimisega sageli suuremaid ja väiksemaid ebaõnnestumisi. Milline on sinu suurim ebaõnnestumine siiani?

Õnneks suuri ebaõnnestumisi ei ole veel olnud. Kuid mõningad valed otsused olen teinud selliste investeeringutega, kus olen investeerimisotsuseid teinud teiste inimeste jutu põhjal, mitte aga ise asja analüüsides. Praegu tagasi vaadates ei ole sellistest tehingutest mingit kasu lõiganud. Nii et pigem ikka järgida vana tuntud ütlust, et investeeri asjadesse millest sa ise aru saad.

Mida sa pead oma seniseks suurimaks õnnestumiseks või parimaks tehinguks?

Suurimaks õnnestumiseks võib lugeda aastaga passivset tulu tootva portfelli omamist. Selle kõrval on üheks õnnestumiseks veel 50% klubisse jõudmine.

Kuna jälgin pikaajalist ja maandatud riskidega plaani ning ei ole teinud kiire kapitali kasvu eesmärgiga investeeringuid, siis ei oskagi parimat tehingut eraldi välja tuua. Investeerimisstrateegiat võib iseloomustada vanasõnaga: “Tasa sõuad, kaugele jõuad”.

Kui tuua välja parimaid investeerimisvahendeid, siis hetkel on minu jaoks need ühiskondlikud laenud. Eriti kui summad väga suured ei ole, on sealt võimalik saada head tootlust.

Säästmiseks kasutan tegelikult RahaFoorumi meetodeid. Ehk panen kulusid pidevalt kirja ja iga kuu lõpus vaatan üle eelmise kuu kulutused ning sean uue kuu jaoks eesmärgid. Meetod, mis minu arvates vilja kannab on: eesmärgi seadmine, plaani koostamine ning selle järgimine. Sest võimalus ühe tehinguga rikkaks saada on väike ning see nõuab pikaajalist kogemust ning teadmisi.

Teeksime siinkohal nüüd väikese sammu  ajas tagasi. Kuna oled nüüd tegelikult üsna hiljuti alles investeerimisega alustanud, siis mis oli see, mis sind investeerimisega alustamast tagasi hoidis?

Tagasi hoidis alguses teadmiste puudumine antud valdkonna kohta. Seega alustasin ise kõigepealt õppimise ja enda kurssi viimisega. Kuid nagu ennem mainitud, siis mida enam lugedes sain järjest rohkem aru, kui vähe ma asjast tean. Seega otsustasingi mingil hetkel esimesed tehingud ära teha ja siis koguaeg investeerimise kõrvalt edasi õppida.

Olen ka ise sama asja täheldanud, et kui raha on juba mängus, siis on nii huvi kui ka motivatsioon tunduvalt suuremad, et asi omale selgeks teha. Seetõttu olen ka soovitanud lihtsalt ilma teadmisteta mõnikümmend eurot kuhugi ühisrahastusplatvormi sisse kanda ja lihtsalt alustada. Seda võikski võtta kui koolitusraha.

Samas, kindlasti on RahaFoorumi lugejate seas üsna palju inimesi, kes alles kaaluvad investeerimisega alustamist ja ei tea, millest pihta hakata. Mida sina teeksid, kui sa mingil põhjusel kaotaksid kõik oma investeeringud, sinu peavari ja toit oleks garanteeritud, kuid sul oleks ainult 500 € järel. Milleks sa seda 500€ kasutaksid?

Sellises olukorras, kus mul oleks vaba raha 500€, investeeriksin osa sellest rahast praegusel hetkel ühiskondlikukesse laenudesse. Seda võimalust pakuvad hetkel Bondora, Omaraha ning MoneyZen.

Teist osa kasutaksin enda täiendamiseks, läbi raamatute, koolituste või endast targemate inimeste lõunale kutsumise. Miks hakata ise üksi katsetama, kui on inimesi, kes on samu asju edukalt teinud ning on nõus seda kõike jagama.

Mis on sinu jaoks olnud parim investeerimisalane nõuanne, mis sa kunagi saanud oled?

Üks parimaid nõuandeid, mis enda jaoks leidnud olen on võibolla Warren Buffetilt, kes ütleb, et “don’t lose money”. Ehk, et lihtsam on majandusliku vabaduseni jõuda, kui vahepeal säästetud raha ära ei kaota. Sellepärast arvangi, et tuleb riske maandada.

Teine, mis sain hiljuti Unleash the Power Within koolituselt on “You don’t need to be rich to manage your money. You need to manage your money to become rich!”. Läbi raha säästmise ja kulude kirja panemise ongi võimalik õppida, kuidas rahaga ümber käia, kui kunagi peaks seda rohkem olema. Kui aga kohe suur rahapakk pähe kukub, siis ei ole ka teadmisi, mis sellega edasi teha.

Kas sul on RahaFoorumi lugejatele ka mõni hea raamat soovitada, mis neile abiks võiks olla?

Kui lugejad ei ole veel lugenud Rikkaks saamise õpikut, siis see on kindel soovitus. See raamat muudab kindlasti rahaga ümberkäimise harjumusi ning annab tõuke tegemaks esimesi investeeringuid.

Majandusliku mõtlemise arendamiseks ka Robert Kiyosaki “Rikas Isa, Vaene Isa”.

Alustamisest ja esimeste sammude tegemiseks raamatut “The Slight Edge”.

“Juht Ilma Tiitlita”, et osata väärtustada asju, millega sa juba tegeled ning osata anda endast parimat.

Ning muidugi Zig Ziglari “See You at the Top”.

Warren Buffeti elulugu: “The Snowball: Warren Buffet and the Business of Life”.

Inimestega suhtlemises paremaks saamiseks “How to Win Friends and Influence People”.

Kel soovi ja kes inglise keelt ei oska, siis vähemalt osad neist teostest on ka eestikeelsena täiesti saadaval.

Kas sul on mõni internetileht või tarkvaralahendus, mis sulle abiks on olnud ja mida sa ka lugejatele soovitaksid?

Soovitan jälgida kindlasti kõiki eestlaste säästmis- ja investeerimisteemalisi blogisid: RahaFoorum, Roosaare, Rahapuu ning Moneyisyourfriend. Neid lugedes saab kursis olla teiste sarnaselt mõtlevate inimeste tegemistega.

Kulude märkimiseks kasutasin ise mobiili-appi ixpenseIt Lite, mille kaudu saab lihtsalt ja koheselt kõik kulud üles kirjutada.

Eelarvete koostamisel on abiks olnud RahaFoorumi e-raamatuga kaasa tulnud exceli tabelid.

Kuna ma pole portfelli haldamiseks veel head lahendust leidnud, olen koostanud enda portfelli kohta excel spreadsheete. Neid võib olla ajamahukas koostada, kuid vähemalt saab kõik enda nägemuse järgi valmis teha.

Oleme nüüdseks rääkinud sinu teekonna algusest, edust ja ebaõnnestumisest ning sellest, mis mõtted ja vahendid sul investeerimisel abiks on. Vaatame nüüd põgusalt ka tulevikku. Miks sa üldse investeerimisega tegeled ehk mis on sinu eesmärk ja kui kaugele loodad järgmise aasta jooksul selle saavutamisel jõuda?

Investeerimisega tegelen, et jõuda oma eesmärgini – saada 30ndaks eluaastaks majanduslikult vabaks. Ehk minu passivne sissetulek on suurem minu kuludest. Seda kõike selleks, et saaksin tegeleda ainult projektidega, millega tegeleda soovin ning et vajadusel oleks võimalik aeg ka pikemaks maha võtta.

Kui nüüdseks olen saanud 50% klubi maitse kätte, siis järgmise aasta jooksul tahaksin olla selles klubis juba stabiilselt. Järgmise aasta lõpuks tahaksin aga jõuda eesmärgi 25%’lise täitumiseni.

Aitäh sulle selle aja eest ja loodetavasti saame juba aasta pärast uuesti vestelda sellest, kuidas sul õnnestus seatud eesmärk ületada ja mis järgmiseks tuleb. Seniks aga edu heade investeeringute tegemisel ning loodan, et andis nii mõnelegi lugejale lisamotivatsiooni ja mõtteid, mida edasi teha.

***

Mis sind investeerimisega alustamisel on takistanud?

11 replies on “Intervjuu alustava investori Markoga”

Minu meelest on väga lahe eelkõige see, et pildile on jõudnud sellised 20-midagi vanuses inimesed. Aitab korralikult lammutada seda müüti, et investeerida noorena ei saa (et pole raha, kogemust või teadmist). Edu!

Kindlasti saab ka noorena investeerida väga edukalt jah. Loodetavasti sellised intervjuud aitavad ka seda ideed veidi laiema hulgani viia.

Ise alustasin ka sisuliselt investeerimist gümnaasiumis suvevaheajal teenitud rahaga ning jätkasin ka ülikooli ajal, kuigi sissetulek oli üsna minimalistlik, nii et kui kasvõi keskmist palka saad, siis ei tohiks küll raha puudus takistuseks saada kellelegi.

Just peaks nii olema, et mida nooremana alustad seda parem on. Kui kukud, on sul aega taastuda ja edasi liikuda!

Tore on lugeda noorte inimeste tahtest reaalselt midagi ära teha. Usun, et meie põlvkonnast (tänane 20-35) kasvab päris edukas põlvkond rahalise vabaduse eesmärkide saavutamise osas.

Eks igaühel oma maitse. Suures pildis isiklikult ka ei meeldi tema kirjutised just kõige rohkem, kuid algajale, kes investeerimisest midagi ei tea, annab üsna hea tõuke ja põhja, kust edasi minna.

100% nõus Taavi öelduga. Täiesti juhuslikult sattus pihku “Rikas isa, vaene isa”, varem polnud autorist midagi kuulnud ja ka teema ise oli üsna kauge, lausa nii kauge, et ei osanud isegi huvi tunda. Pärast seda olen avastanud ennast Äripäeva poolt välja antud raamatuid lugemas, kahtlemata ka Roosaare raamat jne. Kyosaki vastu muidugi enam erilist huvi ei tunne, sest jääb lahjaks, aga esimese tõuke andmiseks ideaalne.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.