Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kas sinu sõbrad juba investeerivad?

Kas saad sõpradega investeerimisest rääkida?
Kas saad oma sõpradega investeerimisest rääkida?

Viimasel ajal on olnud mitmeid uudiseid selle kohta, kuidas eestlaste säästuvõime on paranenud ja meil on oodata lähiaastatel palgatõusu, sest oodatakse majanduskasvu ja tööjõu vähenemine sunnib palkasid tõstma.

Ühtlasi on eestlastel Balti riikidest kõige enam sääste, mis iseenesest on küll positiivne uudis, kuid säästude maht on üldiselt nii väike, et sellest ei elaks isegi kuu aega korralikult ära. Mis veel halvem, suurem osa neist säästudest on kas niisama arveldusarvel, madratsi vahel või heal juhul mingil hoiusel.

Kui buumi ajal oli hoius isegi päris tulus lahendus (mäletan, et Bigist sai nt 9%-list aastatootlust 3-aastase hoiuse pealt), siis tänases olukorras, kus pankadel on rohkem raha, kui nad välja annavad ning keskpanga intress on negatiivne, ei maksta hoiustajatele suurt midagi.

Saksamaal on isegi mõni pank kehtestanud negatiivse intressimäära, nii et hoiustajad peavad maksma hoopis pangale.

Sellises olukorras peaks iga arukas inimene suutma leida rohkem raha säästudeks ja investeerimiseks. Samas, tüüpiline hoiusel raha hoidmine on muutumas järjest kasutumaks, nii et samuti peaks leidma mõne viisi, kuidas oma raha tulusamalt investeerida.

Isiklikult alustaksin kindlasti ühisrahastusest, kuid ilma seda teemat vähegi mõistmata on isegi seal võimalik mitmeid vigu teha. Alustuseks võiks näiteks lugeda läbi minu postituse ühisrahastuse riskidest ja puudustest.

Sellegipoolest, isegi kui lugeda see postitus läbi ja võib-olla ka minu alustavale investorile mõeldud e-raamat läbi töötada, siis üksinda sinu jaoks täiesti uue asjaga tegelema hakata on raske.

Seega, kui sina oled juba investeerimisega kursis, suudad oma eelarvest selleks vajaliku raha leida ning oled ka mõningaid edusamme teinud, siis küsi endalt, kas sinu perekond ja sõbrad juba investeerivad?

Kas nad suudavad oma eelarvest investeerimiseks raha leida, isegi kui nad tahaksid? Kas sina saaksid neile nõu ja jõuga toeks olla?

Võiksid neile välja pakkuda, et arutaks neid teemasid koos ja oleks teineteisele toeks. Õppida on palju ja mitmekesi on ikka lihtsam. Oled sinagi ju siin blogis tegelikult sellepärast, et otsid oma teadmistele täiendust või kinnitust, ja kes teab ehk isegi leiad aeg-ajalt motivatsiooni juurde.

Ilmselt oleks ka su sõpradel lihtsam, kui sina neile sellist võimalust pakuksid.

Kas sul on sõpru/tuttavaid, kellega investeerimise teemadel arutada saad?

Pildi autor: Leo Grübler

8 replies on “Kas sinu sõbrad juba investeerivad?”

Tere. Olen pigem nagu üksik hunt. Keegi pole huvitatud. Olen soovitanud raamatuid ja blogisid lugeda. Üks tutav küsis isegi üleolevalt, et kas see on mingi sekt…. ega peale seda erilist tuju temaga sellel teemal rääkida pole (ta oli kunagi mingi fondiga raha kaotanud ja nüüd kindel, et inveteerimine on mõtetu). Ja no mõned teised tahavad ulmelisi tootlus% saada ( 15% on vähe, et riskida). Ühele tuttavale viisin suisa raamatu koju lugemiseks ja 2 kuu jooksul ta ei teinud seda lahtigi. Ja mu oma mees ei ole suutnud raamatuid lugeda ( aega ei ole). Kuigi ma tean, et kui ta oleks investeerimisest huvitatud küll ta siis leiaks selle aja. Ja nii ma tegutsengi üksi, püüan kaasata ka meest, üht-teist olen ikka talle rääkinud ja seletanud. Üldpildist saab ta aru, aga raha on vähe ( siis püüan talle seletada et sellepärast peabki rohkem sääsma ja investeerima).

Tuleb kahjuks tunnistada, et sa ei ole ainuke, kelle käest ma sellist juttu kuulnud olen. Isiklikult olen osaliselt seadnud omale eesmärgiks aidata investeerimise ja raha teemad laiema avalikkuseni, nii et see ei oleks enam selline tabu- ega nišiteema, vaid sellest saaks vabalt inimesega tänavalt rääkida.

Iseasi, kuidas selleni jõuda, aga proovima peab 😉

Paraku tõesti inimesele, kes õppida ei taha, ei õpeta ka midagi. Sellegipoolest on ilmselt läbi eeskuju siiski see kõige lihtsam. Muidugi kui sa oled 10-20 aasta pärast suutnud sisuliselt finantsilise vabaduse saavutada, siis need sõbrad vaatavad, et küll sul on alles vedanud ja vaevalt nad enam seda mäletavad, et sellele eelnes see 10-20 aastat väikeste summade kaupa investeerimine ja säästmine 🙂

Hey. Aega on vahepeal palju mööda läinud, kuid siiski leidub veel sellist suhtumist, et jälle liitunud mingi sektiga jms. Et võiks tegeleda reaalsete asjadega ja oma aega mitte raisata igasugusele jamale. Millegipärast inimesed ei mõista, et meie täna tehtud valikud mõjutavad meie tegemisi tulevikus. Olen enda jaoks selgeks mõelnud, et teatud aja jooksul ma oma tegemistest avalikult ei räägi. Kui määratud tähtaeg kukub, siis tutvustan oma olukorda alguses ja nüüd. Usun, et see lugu, mis mul rääkida on kõnetab paljusid. (eelnev ei puuduta vaid investeerimist, ütleks laias laastus kõiki minu valikuid)

Täna, kus olen võtnud vaikiva seisukoha on siiski leidub tutvusringkonnas inimesi, kes tunnevad huvi ja vahel uurivad kuidas läheb. Aga minu teada keegi neist täna investeerimisega alustanud ei ole.

Mul on hea meel, et olen lõpuks oma lumepalli veerema pannud ja loodetavasti ei tule nii suurt sula, mis laastavalt mõjub.

Isegi kui tuleb üks väga suur “sula”, siis lõpptulemusena on sul endiselt rohkem üldjuhul, kui oleks peale tarbimist.

Eks ta paraku nii kipub olema, et investeerimisest ei mõisteta suurt. Kuna sellega tegeleb vähemus, siis selles osas võib ta tundudagi sektina.

Kui siia veel kõik need vinged võrkturundusskeemid kõrvale panna, mis väidavad olevat investeerimine jne, siis on skeptilisus täiesti arusaadav.

Mina ka alguses püüdsin selgitada mida ja miks ma teen. Kui ma alustasin rääkisin kõigepealt oma vanematele, kuna nad ei ela koos siis oli jutt neile erinev.Emale ütlesin, hakkan investeerima. Ta võrdles mind kasiinosõltlasega ja oli minu tegevusplaani suhtes üli negatiivne ja edasi polnud võimalik seletada kuna ta ei tahtnud kuulata. Isale ütlesin, kogun pensioni kuna riigile loota pole mõtet ta kuulas huviga ja sai ka aru miks ja kuidas. Elukaaslasele seletades näitasin Taavi e-raamatust saadud tabeliga kui rikas ma olen kui ma täna hakkan vastavalt käituma. Ütlesin talle naljatades, Taavi blogi lugedes, et hakkan ka blogi pidama sellest kuidas ma üleöö rikkaks sain. Ta vastas kohe pahaselt, et ta hakkab blogima sellest kuidas ta vaeseks jäi. Tuge ma temalt ei saa kuna enne elasime väga lahedat elu ja kulutasime kõik ära. Täna aga läheb suur osa tema arvates kusagile mutti auku. Kaks inimest võtsin ka Ühisrahastuse koolitusele kaasa kõik selle päeva kulud tulid minult. Pidin enne lõppu lahkuma kuna nad ei suutnud seal enam olla. Hiljem olen ka Roosare raamatuid pakkunud aga ei huvita. Oma venna olen oma paati meelitanud ühe jalaga. See ka kogu tuttavate ringist umbes pool inimest.Ma olen otsustanud, et ennem ma sellest ei räägi kui mul on ajalugu ette näidata. Pokkeri buumi ajal oli seda näha kuidas teised sellega tegelevad tuttavad sisuliselt narrisid et ma sendi laudades mängisin. Kui aga ühel päeval sotsmeediasee pildi postitasin lauast kus istutakse 2000 usd suuruse zetooni kuhjaga siis sain õlale patsutusi ja tekkis väga suur huvi millega ma tegelen. Üldiselt olen arvamusel, et tuttavate ja sõprade ring lihtsalt muutub. Hiljem kui on juba midagi saavutatud tulevad ehk vanad tagasi ja hakkavad minu jälgedes käima.

Sellega on see oht, et siis vaadatakse sind kui üleöö edukaks saanut. Ja muidugi, kuna sul raha on, siis ilmselgelt sina võiksid ka arveid maksta ja laenu anda jne.

Või kui nii nahhaalseks ei minda, siis vähemalt küsitakse, et kuhu ma oma €1000 panna võiksin, et see aasta pärast €2000 oleks.

Mul kulus ikka ka üsna mitu head aastat, enne kui keegi suuremalt mingit huvi tundma hakkas investeerimise vastu pere-/tutvusringkonnast. Isa käest sain mingil hetkel väikse summa börsile investeerimiseks lisaks suhteliselt algusaegadel, et oleks natukene rohkem kui minu pisike summa. Vaevalt see kuidagi sellega seotud oli, et sealt börsilt mingit raha võiks teenida (tal oli kunagine negatiivne kogemus varasema kriisiga juba olemas).

Enamjaolt ikkagi tegelesin seal mingite sentide tagaajamise ja jamaga (eks tol ajal ilmselt ka tegelesin, kui meenutada, et mingil hetkel vaatasin ka HYIPe, Surfe jne :D) ja mõistlikum inimene tarbib ikkagi raha ära.

Õnneks on täna nii, et Taavi, Kristi, Tauri, Jaak, Peeter, Investeerimisklubi ja teised teinud ära nii suure töö, et mõistlikum inimene komistab ikka mõne nende kirjutise otsa. Lootust on, et suurel osal kellel huvi on jäävad HYIP-d Surfe jne näppimatta. Esimene asi mis ma sinu blogist lugesin oli binaarsete optsioonide kohta. Muidu ma uurisin mis on optsioonid aga kusagilt oli meelde jäänud, et binaarsed on paremad. selgus, et loto on parem sest seal vähemalt lootus raha saada.Ja enne seda kui ma optsioone uurisin siis ikka vahest mingit teemat uurides viskas selle lollaka punase põrsa mulle ette.Täna kui sa müüksid sellist suuremat pehmet punast põrsast võtaksin ta magades kaissu. Edukus ilmselt ei paistaks kuidagi välja. Üks elumõtteid on mul selliine. Ma ei pea naabrile iga päev ütlema, et ma temast parem olen. Mulle piisab teadmisest, et ma seda olen. Nendele kes tulevad oma 1000€ jutuga ostaks sinu Eesmärgipärase Investeerimise raamatu. Tõsisem huviline siis enam tagasi sama jutuga ei tuleks.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.