Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Miks “mul pole piisavalt raha, et investeerida” ei vabanda enam välja

Üks levinud vabandusi (jah, vabandusi, mitte põhjusi) on midagi stiilis: “Mul ei jää investeerimiseks raha üle” või “Mul pole nii palju raha, et investeerida”.

Umbes 10 aastat tagasi, kui ma investeerimismaailmaga esimest korda kokku puutusin, oli see vabandus isegi mõistetav ja loogiline. Tol ajal alustasin oma paarituhande säästetud krooniga Tallinna börsil kauplema ja üsna kiiresti sai selgeks, et sellise väikse summa puhul võtavad teenustasud päris korraliku osa tootlusest enda alla ning hajutamisest ei saa juttugi olla.

Alternatiiviks oli võimalik investeerida mõnda fondi, aga ka sellisel juhul olid tegelikult teenustasud paar protsenti aastas ja eriti head tootlust neist pikas perspektiivis oodata ei olnud mõtet.

Tol ajal tõepoolest, väikeste summadega väga midagi investeerida ei õnnestunud, kui sa just väga teemas sees polnud või väga palju õnne ei kohanud.

Raha kogumine

Raha kogumine selleks, et investeeridaSelleks, et investeerida saaks, tuli seega raha koguda. Ühesõnaga, võtad oma palgast iga kuu väikse summa ja paned kuhugi kõrvale ning ootad, kuni on lõpuks piisavalt suur summa koos, et siis see kogu kupatus ühekorraga ära investeerida.

Kogumisega aga väga suur osa inimesi hakkama ei saa. Kui oled harjunud kogu oma raha ära tarbima ja siis ühel hetkel näed, et sul on kusagil kontol lisaks seismas €500+, siis tekib ilmselt paljudel tahtmine see ära kasutada, et mingi oma pikaajaline soov ellu viia (nt oleks ehk vaja uut diivanit või läheks reisile või teeks vannitoas väikese remondi või…).

Lisaks, kui selle €500+ kogumine võtab aega aasta või paar, sest palk on nii väike, siis ilmselt ei ole see ka eriti edukas investeerimine, kui iga paari aasta järel ühe aktsiatehingu teed. Sisuliselt lähevad need tehingud siis juba mingil määral turu ajastamise valdkonda, mis enamikel juhtudel ei lõppe kõige paremini.

Muidugi kui palk on kõrge ja saad vabalt suuremaid summasid kõrvale panna, siis paar kuud võiksid vastu pidada küll, et vajalik summa kokku saada, aga enamikel inimestel, kes kõige enam peaksid investeerima hakkama, ei ole nii häid võimalusi kuskilt võtta.

Kogutud raha investeerimine

Kujutame nüüd ette seda olukorda, kus sa tõepoolest suutsid hädavaevu 1 aastaga omale lausa €650 kõrvale panna ja nüüd tahad oma elu esimest investeeringut tegema hakata.

Arvestades, et sa pole kunagi ühtegi investeeringut varem teinud ja tegemist on häda ja vaevaga kokku kogutud rahaga, mis sinu jaoks on tõenäoliselt praktiliselt sinu terve kuupalk või enamgi. Kui lihtne sul oleks seda tehingut teha?

Tuletan veelkord meelde, et:

  1. sa pole kunagi ühtegi investeeringut varem teinud
  2. tõenäoliselt oled nii suurt summat elus varem 1 või 2 korda korraga välja käinud ja siis sa said selle eest midagi ka vastu (nt auto)
  3. sa ei saa päris hästi siiani aru, kuidas börs toimib ja sa tead, et paljud on sellega ka raha kaotanud

Kas sul oleks lihtne neid raskesti kogutud sääste sedasi tundmatusse kohta korraga visata? Või oleks lihtsam teha midagi, mida sa juba tead ja minna näiteks reisile?

Mulle isiklikult tundub, et see viimane on realistlikum ja sageli just sellepärast ka need tehingud tegemata jäävad. Muidugi veel sagedamini ei jõuta seda raha kokkugi koguda…

Kas saab ka väikeste summadega investeerida?

Õnneks on ajad vahepeal muutunud ja sul ei ole vaja €500, et oma esimest investeeringut teha. Sul pole vaja isegi raha koguda, et oma esimest investeeringut teha.

Tänu kogukondlikule laenamisele ja muudele ühisrahastuse platvormidele on sisuliselt võimalik kogumise osa täiesti vahelt ära lõigata ja lihtsalt kohe igakuiselt investeerida.

Seejuures kaob ära ka see suur mure, et sa ei tea, mis saab ja ei mõista asja päris hästi, sest €10 investeerides ei ole isegi kaotus nii hull ning ei pea teemat süvitsi mõistma.

Paned igakuiselt €10 sisse ja kui raha on sees, siis on ka motivatsiooni rohkem asja kohta uurida ja õppida ning kui suuri lollusi ei tee, siis summa muudkui kasvab koos sinu kogemuse ja teadmistega. Selleks hetkeks, kui summad on juba suuremad, siis on ka sinu enesekindlus ja kogemus samavõrra kasvanud, et selliste summadega toime tulla.

€5-€10 kuus peaks küll iga endast lugupidav sissetulekut omav inimene suutma leida…

Kokkuvõtteks

Kui veel ca 5 aastat tagasi oli see enam-vähem tõsiseltvõetav vabandus investeerimise edasilükkamiseks, siis täna on see puhas lollus.

Täna on investeerimine tehtud nii palju lihtsamaks ja igale inimesele kättesaadavaks, et sul ei ole vaja muretseda ei raha kogumise ega ka sellepärast, et su suure vaevaga kogutud suured summad väga halvasti investeeritud saaksid, sest kogu selle protsessi käigus on sul võimalik väikeste summadega õppetunnid kätte saada ja edaspidi paremini teha.

Järelikult, kui sa siiani ei ole investeerimisega algust teinud, siis peab sul nüüd olema parem vabandus.

Mis on sinu vabandus?

PS! Tegelikult on olemas ka üks hea lühiajaline põhjus mitte investeerida. Kui sul on halbasid laene/krediiti, siis tasub pigem lisaraha sinna panna ja need esmajärjekorras ära tasuda, sest sealne tootlus on garanteeritud (säästad intressi jagu raha, kui neist kiiremini lahti saad). Edaspidi aga jälgi, et kasutaksid ainult häid laene ning senine laenude makseks kulunud summa paiguta investeeringute ja säästude alla.

PPS! Kui tahad investeerima hakata, aga kohe kuidagi ei oska kuskilt pihta hakata, siis võta omale minu e-raamat, mille abil teed läbi kõik vajalikud sammud täiesti algusest kuni esimeste investeeringuteni.

Pilt Pulpolux !!!

10 replies on “Miks “mul pole piisavalt raha, et investeerida” ei vabanda enam välja”

Tere

Kas kuskilt oleks võimalik internetist alla laadida excel mis aitab igakuiselt eelarvel silma peal hoida? Tean, et minuraha-s on võimalik netis täita aga võibolla oleks üldse keegi nii lahke ja jagaks enda oma 🙂

aitäh.

Ma ei ole enam kindel, kas ma kuskil siin blogis ka kunagi jagasin oma eelarve planki või mitte, aga sisuliselt kirjutasin sel teemal postituse, kuidas minu kogemusel edukalt eelarvet koostada ja järgida võiks:

https://rahafoorum.ee/7-levinud-viga-eelarve-koostamisel/

E-raamatuga on ka kaasas paar planki, mida ise kasutan ja õpetus, kuidas neid kasutada. Muidugi kui excelis lihtsamaid tabeleid teha oskad, siis ilmselt saaksid ka mingi kergema lahenduse täitsa ise tehtud selle postituse ideede baasil.

Tundub, et see pakub ainult võimalust oma eelarvet planeerida. Samas kulude kirjapanemise aspekt on täielikult puudu.

Mine vaata eelnevalt lingitud postitust ja mõtle läbi, kas saaksid kõiki soovitusi selle plangi peal teha. Ilmselt selguks üsna ruttu, et kulude kirjapanek muutuks keeruliseks päris kiiresti.

Teoreetiliselt saad muidugi iga valdkonna kulud sinna sedasi regulaarselt kirja panna, et liidad juba olemasolevale reale uue kulu juurde, aga mulle isiklikult tundub, et see muutuks üsna ruttu ebameeldivaks ja tüütuks ning arvutusvigade tõttu on väga lihtne neid numbreid valeks ajada.

Mõne inimese jaoks võib muidugi sobida 😉

Olen viimase aasta jooksul kõik su postitused läbi lugenud. Su eelnevalt lingitud postituse töötasin uuesti läbi. Olin unustasnud kõige tähtsama asja. Oma kõik kulutused panen iphone-i äppi M8 kaudu kirja. Seal saab valida kõik erinevad kategooriad, mis vaja. Nii saakski kuu lõpus kõik kulutused telefoni äpist sinna excelisse ümber tõsta ja tulud ka kirja panna. Saakski teada mis % klubis siis oleme. Ise olen 60% 🙂
ja seda suurest tänu rahafoorumi blogile.

Kusjuures, kas oleksid nõus tegema umbes sarnasel kujul intervjuu, nagu Markoga tegime?

Usun, et mõjuks nii mõnelegi lugejale motiveerivalt ja annaks ehk neile inspiratsiooni juurde ka enda elus muutusi teha.

Ole hea, anna mulle meilile teada, kuidas selline mõte tundub?

Suurepärane ! Kuulen väga tihti sõpradelt/tuttavatelt samu vastuväiteid nagu siin ja eelnevates postitustes mainitud on teemal miks mitte alustada investeerimisega. Sellega seoses olen teinud enda peas omale selgeks 2 asja:
*Paljud inimesed ei saaks mitte kunagi psühholoogiliselt investeerimisega hakkama.
*Mind motiveerib see kui keegi ütleb, et asjad mida ma teen on liiga keerulised/võimatud.

Jõudu ja jaksu kõigile investoritele ja loodan et teid kõiki saadab samasuguste sõprade/tuttavate kõrval suurem edu kui neid palgatööl !

Ilmselgelt ei ole sa ainus, kellele selliseid vabandusi välja käiakse ja ilmselgelt ei ole sinu sõbrad/tuttavad selles osas teistest väga erilisemad.

Ma ei kõrvutaks seda edu palgatööl olijatega. Peamine on ikka see, et kõik, kes investeerivad, saavutaksid oma investeerimiseesmärgid.

Kui nüüd see aitab ka neid skeptikuid julgustada ja motiveerida, siis tore, aga kui ei aita, loodame, et läheb ikka hästi, suuremaid ootamatuid probleeme ei teki ja saavad ka pensionipõlves ilusti hakkama.

Kui inimene ei suuda investeerimisega alustada, eks tal ole selleks omad põhjused. See ei tee teda sellepärast nüüd teistest halvemaks ega paremaks. Lihtsalt hea on teada, et kui soovid kellegagi investeerimise teemadel arutada, siis ei ole ilmselt väga mõistlik seda teha inimestega, kes sulle terve õhtu räägivad, kui mõttetu ja riskantne see on…samas ei tähenda see, et nendega ei võiks muudel teemadel vestelda ja koos aega veeta.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.