Categories
RahaRaadio saated

RR019 – Kui keeruline investeerimine ikkagi on?

Iga kord kui räägin mõne inimesega, kes pole investeerimisega väga kokku puutunud või on juba pikemat aega planeerinud midagi teha, kuid pole veel alustanud, kuulen suhteliselt samasuguseid põhjuseid, miks seda veel siiani pole teha saanud.

Peamised põhjendused:
– Pole lihtsalt võimalik, sest raha ei jää üle.
– Investeerides võib raha kaotada, nii et mõistlikum on pigem mitte. Liiga riskantne.
– Investeerimine on jube keeruline, seega ei oska kuskilt pihta hakata.

Võtame need teemad ükshaaval ette ja mõtleme läbi, kuidas nendega on ja mida selles osas siis ikkagi ette võtta.

Jaga oma mõtteid ka RahaFoorumi Facebooki grupis #RR019

Mainitud ressursid ja lingid leiad: https://rahafoorum.ee/rr019

Iga kord kui räägin mõne inimesega, kes pole investeerimisega väga kokku puutunud või on juba pikemat aega planeerinud midagi teha, kuid pole veel alustanud, kuulen suhteliselt samasuguseid põhjuseid, miks seda veel siiani pole teha saanud.

Peamised põhjendused:

  • Pole lihtsalt võimalik, sest raha ei jää üle.
  • Investeerides võib raha kaotada, nii et mõistlikum on pigem mitte. Liiga riskantne.
  • Investeerimiseks tuleb olla ekspert ja omada kallist ülikonda, seega ei oska kuskilt pihta hakata.

Võtame need teemad ükshaaval ette ja mõtleme läbi, kuidas nendega on ja mida selles osas siis ikkagi ette võtta.

Kuigi saate alguses ütlesin, et ilmselt tuleb lühike saade, siis selgus hiljem, et ei tulnud siiski väga lühike 🙂

Kui sul on mõni vabandus, mis mainimata jäi või tead, et inimesed kasutavad mõnda sellist vabandust, siis jaga seda ka meiega. Samuti, kui tead mõnda head lähenemist, kuidas neid vabandusi ümber lükata, siis võiksid julgelt ka seda meiega jagada, kas siin kommentaarides või RahaFoorumi Facebooki grupis.

Jäta meile iTunesis aus tagasiside

Saates mainitud teemad ja ressursid:

Muusika: Greg Kuehn

5 replies on “RR019 – Kui keeruline investeerimine ikkagi on?”

Viimasel ajal on tekkinud palju investeerimisklubisid ja blogijaid. See on selge mark sellest, et paremad hetked sisenemiseks on läbi.

Hei, tavaliselt muutub investeerimine ja sellega seotud teemad üsna populaarseks sel ajal, kui inimestel läheb finantsiliselt paremini.

Finantsiliselt paremini läheb tõepoolest üldiselt siis, kui majandus on kasvu näidanud ja seega ka aktsia- ja kinnisvarahinnad on vastavalt tõusnud.

Kui majandusel enam nii hästi ei lähe, siis investeerimine enam nii populaarne pole ja ei ole ka inimestel väga raha nii kergesti võtta investeerimiseks.

See ei ole küll 100% reegel, aga ütleme, et pigem on nii, kui ei ole.

Selles osas olen seega sinuga nõus, et kui on strateegia suur summa korraga põhjast sisse panna ja tipust müüa, siis kindlasti ei ole tegemist hea hetkega seda teha.

Selles osas on aga sinu kommentaar tegelikult väga hea näide sellest kolmandast punktist ehk sa tahad võtta investeerimisstrateegiaks selle, mida teevad eksperdid, kes hingavad ja elavad börsil kauplemist ja kellest ka valdav osa sellegipoolest mööda panevad sellega ja ei saavuta turust paremat tootlust.

Ühesõnaga, kui sa tahad rakendada strateegiat, mis:
a) nõuab sinult seda, et sinust saaks täiskohaga kaupleja/investor/analüütik ja
b) lõpeb suure tõenäosusega kahjumiga või tunduvalt väiksema tootlusega kui passiivne strateegia,
siis olen sinuga nõus. Täna on halb hetk alustamiseks.

Kui sa aga tahad kasutada ostuhinna keskmistamise strateegiat ja osta igakuiselt võrdse summa eest mingit pika perspektiiviga investeeringut ja panustada strateegiale, mis statistika põhjal ka enamiku jaoks pigem töötab ning investorilt eriti palju aega ei nõua, siis tänasest parem aeg sellega alustamiseks oli ainult eile või veel varem.

Täna – eks see ole individuaalne sisetunne ja usk.
Mina puhtisiklikult täna ei investeeriks (erandiks ehk mõne meatllitüki Tavidist koju lohistamine), pigem on aeg kauplemiseks – pikk horisont on minu jaoks hetkel ikka üsna ähmane.

Averaging ka ei lohuta, ma hakkaks õudsunenägusid nägema, kuidas mõni nt Nikkeid juba terve inimpõlve jagu “soodsalt juurde ostab” (ja Nikkei pole ju ainus näide) ja varsti viiks kirikusse küünlaid, et nt nii ei võiks minna:

https://imgur.com/wVDDMM2

Ma olen üsna kindel, et see graafik ka lähebki umbes selliselt. Kas ta nüüd otse sealt kohe allapoole läheb ja kas just täpselt nii kaugele, aga kindlasti ta allapoole mingil hetkel just sarnaselt ka läheb.

Kui sa nüüd arvad, et ta sealt kunagi enam üles ei tule, siis tõesti ei ole ka ostuhinna keskmistamisest kasu. Kui aga maailmalõppu ei tule (nagu siiani 100% kordadest, kus sarnase hirmuga on sellest räägitud), siis ostuhinna keskmistamise jaoks on selline langus vaid positiivne.

Sa saad sama raha eest odavama hinna juures tunduvalt rohkem aktsiaid, kui täna said ning lõppkokkuvõttes tuleb keskmine ostuhind tänasest mõnusalt soodsam.

Probleem võib tekkida muidugi sellisel juhul, kui sa nüüd reaalselt tahadki seal 2025 väljuda sinu graafiku põhjal ja sul pole võimalik selle väljumisega mitmeid aastaid oodata. Muul juhul on aga 2035 samal graafikul ilmselt peajagu siis kõrgemal kui see tänane tipp ja sinu keskmine ostuhind tänasest tipust tunduvalt madalamal.

Ehh, mis igavene krahh – lihtsalt IMHO ei ole mõtet raha väga kauaks kusagile kinni panna ja rippuma jätta – vahepeal võib ju hulga paremaid võimalusi ette tulla. “Hold” jaoks ei näpi aktsiaid/indekseid enne kui selge, mida nt keskpangad teevad – intressimäära padrunid on otsas (Yellen “ähvardab” tõstmisega), QE-tada muidugi saab edasi (süvendab lahknevust finants- ja reaalelu vahel) ja üheks märksõnaks on ka US presidendi valmised – enne vast ei juhtu midagi, turg on yo-yo, nii et kõikidel analüütikutel süda paha ja arvamusi/prognoose vahetatakse sagedamini kui aluspesu.

No ja lõpeks – ega´s alati ostma pea, müüa saab ka, eriti kui on “üsna kindel” et graafik lähebki selliselt.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.