Categories
Kiiresti rikastumise skeemid

Nigeeria kirjad – petuskeem

Nigeeria kirjadega petetakse raha välja

Tervitused teile… Kas teil on vaja laenu alustada äri-või laenu uuesti laiendada oma äri? või on see isiklik laen, mis sul vaja on? Pakume välja igat liiki laen alates vähemalt 1500 kuni 15million intressimääraga 3% juures Marvin Hilton laenufirma. Kui huvitatud laenu Palun saatke meile kontaktandmed:

Nimed:……………Vajaminev summa :………. Laenu kestus :……….. Riik :………… maja aadress :…………. Eesmärgil laenu: telefoninumber :…….. Kuusissetulek :………. Sugu :……. Amet :…………. Kas te saate aru inglise keeles:? Ootan teie kirju. osas.

Kui oled vähemalt natukenegi internetti kasutanud, oled tõenäoliselt sarnaste kirjade otsa sattunud. Enamus neist küll räägivad sellest, kuidas sa oled võitnud loteriiga miljoneid või keegi rikas onu kuskilt eksootiliselt maalt on sinule oma kümned või sajad miljonid pärandanud.

Paar korda olen viimasel ajal näinud isegi kuulutust, et raha pakutakse organite vastu. Müü aga oma maks maha ja maksa võlad ära. Ei oska öelda, kas see skeem erineb kuidagi teistest või üritatakse ka selle puhul sinult lihtsalt raha kätte saada.

Kuna tegemist on vägagi vana petuskeemiga, siis tahaks uskuda, et kõik on sellest teadlikud. Paraku aga teenivad Nigeeria kirjade kirjutajad siiani päris korralikke summasid ja aeg-ajalt pöörduvad minu poole abipalvega ka ohvriks langenud inimesed.

Ametlikke andmeid selle kohta ei leidnud, ja tõenäoliselt on ka väga keeruline selgeks teha (kuna paljud ei teavita sellest), aga arvatakse, et selliste petuskeemide ohvrid kaotavad aastas sadu miljoneid eurosid.

Vaata põhjalikumat selgitust siit.

Ajalugu

Nigeeria kirjad said alguse 1980’ndatel, kui Nigeeria majandus langes.  Töötud tudengid hakkasid sellist skeemi kasutama ärimeestelt raha välja petmiseks ning e-mailide levimisega muutus skeemitamine märksa lihtsamaks. Aja jooksul on sedalaadi petuskeemide kasutamine levinud ka mujale üle maailma.

Kuidas skeem töötab?

Tavaliselt saadetakse massiliselt laiali umbes sellise sisuga kirju, nagu üleval näha. Levinumad temaatikad on seotud mõne rikka inimese päranduse, loteriivõidu või laenu andmisega. Kirjas räägitakse, et sina  oled see õnnelik inimene, kes on siis selle päranduse või võidu osaks saanud ning selle kättetoimetamiseks on neil vaja mõningaid andmeid.

Kui nüüd peaks juhtuma, et sa langesid selle kirja ohvriks ja saadad neile oma andmed, tuleb edasise kirjavahetuse käigus välja, et raha kättesaamiseks tuleb näiteks avada kuskil välismaal pangakonto ja selleks on vaja maksta teenustasusid või on vaja postikuludeks saada mingit summat. Igatahes, mingi tasu on vaja maksta, et see viimane takistus eest ära saada ja raha sinu poole teele saata.

Mõned inimesed isegi saadavad siinkohal raha ära. See on kirja kirjutajale positiivseks märgiks ja edaspidise kirjavahetuse käigus tekib veel korduvalt mingeid takistusi ja kulutusi, mille jaoks oleks sinult raha vaja. Peale igat sammu lubatakse, et kui selle ära teed, siis lõpuks saaks sulle raha ära saata…

Kurvastuseks tuleb tõdeda, et olen isiklikult ühe sellise juhtumi peale sattunud, kus inimene tahtis juba laenu võtta, et pangakonto avamisega seotud kulud ära maksta ja oma väljateenitud tulu kätte saada.

Samuti on inimesed võtnud laene oma firmade kontolt või lõpetanud muul moel ise seaduserikkumistega, kuna on “ajutiselt raha laenanud”, et seda kiiret tulu kätte saada.

Aeg-ajalt kutsutakse ka inimesi kohapeale mingite ametnikega või äripartneritega kohtuma. Sellistel juhtudel on võetud inimesi pantvangi ja nende vabastamise eest raha küsitud ning mõnel juhul on see ka surmaga lõppenud. Minule teadaolevalt on see aga pigem harv nähtus ja õnneks Eestis pole kuulnud, et seda juhtunud oleks.

Üks selline juhtum oli näiteks australlase Jette Jacobsiga, kes oli 3 aasta jooksul saatnud enda internetist avastatud “armastusele” üle $200,000 ja lendas Lõuna-Aafrika Vabariiki, et temaga abielluda. Kaks päeva peale seda kohtumist leiti naise surnukeha.

Kui aga raha ei saada

Sellisel juhul võivad kirjade kirjutajad sageli hakata kasutama ähvardusi ja muid karmimaid võtteid. Kuna sa esimese kirjaga saatsid neile oma andmed, siis neil on kerge sind ähvardada, et tulevad sulle külla, kui sa raha ei maksa.

Kuna seda petuskeemi ei viljeleta enam ainult Nigeerias, siis on ka märksa suurem tõenäosus, et keegi tõepoolest võib sinu ukse taha hirmutama ja raha välja pressima tulla.

Topeltpettus

Mõningatel juhtudel on väidetavalt pettasaanuid ka teist korda petetud. Kui juba oled korra raha saatnud ja lõpuks aru saanud, et sind peteti, siis võidakse sinuga mõne aja pärast ühendust võtta ja väita, et tegemist on politsei või mõne sarnase õiguskaitseorgani esindajaga.

Sellisel juhul räägitakse, et see petiste kamp on kätte saadud, kes sind pettis ja raha tagasi saamiseks tuleb sul maksta mingi teenustasu või kindlustusmaksed.

Kuidas seda olukorda vältida?

Et sellisesse olukorda mitte sattuda, tasub veidi kainet mõistust kasutada. Kui sul ei ole välismaal rikkaid sugulasi, siis ei saa nad sulle ka midagi pärandada. Kui sa pole lotopiletit ostnud, siis ei saa sa ka võita. Kui keegi välismaalane sulle meili teel või Facebookis laenu pakub, siis ei saa see olla väga tõsiseltvõetav pakkumine.

Kui sul on laenu vaja, siis tee laenutaotlus mõnes usaldusväärses asutuses. Kuigi, enne laenu võtmist loe kindlasti seda artiklit.

Mida nende petiste vastu tehakse?

Aeg-ajalt suudetakse petiseid arreteerida, kuid tänu sellele, et petmine on rahvusvaheline, on see raskendatud.

Lisaks on paljud aktivistid võtnud kätte ja hakanud neid petiseid ise petma, raisates sedasi nii nende aega kui ka raha. Üks suurimaid kommuune, kus seda kajastatakse, on 419eater.com.

Täiendavaks lugemiseks:

https://en.wikipedia.org/wiki/Advance-fee_scam

https://en.wikipedia.org/wiki/419eater.com

3 replies on “Nigeeria kirjad – petuskeem”

See oleks huvitav idee. Nõuaks muidugi pidevat täiendamist ja arendamist, et skeemitajad aru ei saaks liiga ruttu 🙂

Kui ära teed, siis anna teada.

(Taavi kommentaar: See oli liiga hea, et ära kustutada. Siin reaalse elu näide nigeeria kirja stiilis kommentaarist, mis kohe teadis ennast õigesse kohta panna.)
Jõululaenu pakkumise saamiseks võtke minuga kohe ühendust e-posti aadressil:

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.