XIRR

« Back to Glossary Index

XIRR (Extended Internal Rate of Return) on investeeringute tootluse arvutamise meetod, mis on mõeldud eelkõige ebaregulaarsete maksetega investeeringute jaoks.

Lihtsalt öeldes arvestab XIRR seda, kui palju ja millal sa investeeringusse sisse oled pannud, kui palju ja millal sealt tagasi oled saanud ning kui suur on investeeringu hetkeväärtus. Selle info põhjal arvutatakse välja sinu investeeringu tootlus ja teisendatakse see annualiseeritud kujule (loe: aastatootluseks).

Näiteks, kui teed investeeringu 1000 € ja müüd selle kolme kuu pärast 1200 € eest maha, siis ROI oleks selle pealt 20%. Kui nüüd teed ka teise investeeringu 1000 € eest ja müüd aasta pärast 1200 € eest maha, oleks ROI endiselt 20%.

Siit võiks jääda mulje, et mõlemad tehingud olid sama head. Tegelikkuses aga kulus sul esimesel juhul tunduvalt vähem aega sama hea tootluseni jõudmiseks, mis tähendab, et see oli parema tootlusega investeering.

20% tootlus ühe aasta peale on 20% aastatootlust. 20% tootlust kolme kuu peale on aga juba üle 107% aastatootlust. Seepärast on ajaline aspekt arvutustes olulisel kohal.

XIRR on eriti kasulik näiteks ühisrahastuse investeerimisportfelli puhul, sest seal teed investeeringuid regulaarselt ja saad igakuiselt sadu või tuhandeid tagasimakseid. ROI arvutamine oleks siin üsna kasutu ja eksitav, sest kõik investeeringud algavad ja lõppevad erinevatel aegadel.

Vaata täpsemat selgitust ja selle kasutamise kohta õpetust siit: