Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Miks ma tegelen investeerimisega?

Käesolev postitus on külalisartikkel Marko Oolo poolt. Markoga oleme varasemalt RahaFoorumis teinud intervjuu, mis sai kiiresti väga populaarseks. Vahepeal on ta aga jõudnud asutada Investeerimisklubi ja asunud juhtima Investeerimisklubi Heategevusfondi. Lisaks on intervjuu tegemisest alates toimunud kindlasti suur ja kiire kasv nii tema portfellis kui ka investeerimisalastes teadmistes.

Artikkel ilmus algselt mediumis, aga kuna teema väärib jagamist ja oma “miks” üle võiksid ka RahaFoorumlased aeg-ajalt mõelda, siis jagame seda teiega. Siinkohal annakski sõna üle Markole.

Investeerimine ei ole eesmärk omaette!

See postitus on inspireeritud waitbutwhy blogipostitusest.

Investeerimine ei ole minu jaoks eesmärk omaette. Põhjus, miks ma investeerimisega tegelen, peitub milleski suuremas. Ja see põhjus peab olema tugev. Sest muidu, kui tuleb esimene tagasilöök, on kerge alla anda ja öelda “see investeerimine ikka ei tööta”.

Mulle meeldib vaadata asju suuremas pildis. Seega hakkame aga otsast peale:

Eestlaste keskmine eluiga on natuke rohkem kui 75 aastat. Meestel veidi lühem, naistel aga natuke pikem. Nii näeb see välja piltlikult:

75-aastane elu aastates

Ja selline näeb välja inimese elu kuudes:

75-aastane elu kuudes

Nädalates:

75-aastane elu nädalates

Põhimõtteliselt mahub inimese terve elu ära ühele A4 paberile.

Elu ajaühikutes mõõtmise asemel saab seda ka vaadata erinevates tegevustes või sündmustes.

Ma olen hetkel 26 aastane ning oletame, et ma elan sarnaselt statistikale 75 aastaseks. Minu senise eluea jooksul on toimunud 5 laulupidu, millest olen jõudnud kahele üldlaulupeole. See tähendab, et mul on veel ainult 10 võimalust veel seda sündmust külastada.

15 laulupidu

Viimase 26 aasta jooksul on olnud 4 täielikku päikesevarjutust. Ma ei ole oma silmaga seni veel ühtegi neist näinud… ..Seega tõenäosus, et ma ei näe ka järgmist kaheksat, on hetkel 100%.

Kuid ma indlasti sooviksin üht päiksevarjutust oma silmaga näha. Seega, kui nüüd peaksin täielikust päiksevarjutusest kuskilt kuulma, siis kindlasti kasutan võimalust ning proovin selle ära näha. Võimalusi ei ole ju enam väga palju järel.

Päikesevarjutus

Mul on ees veel ainult 50 talve:

50 talve

Talvedega seostuvad ka jääaugud. Olen siiani käinud jääaugus vaid kahel korral. Kui ma sarnase regulaarsusega jätkan, siis kas see tähendab, et mul on elus veel ainult neli võimalust?

6 jääauku

Ma olen proovinud igal aastal käia vähemalt ühe korra pikemal reisil kuskile kaugele maale. Kui ma midagi ei muuda ning seda tava jätkan, siis mul on võimalik minna ainult 50-nele pikamaareisile veel oma elu jooksul. Maailmas on 196 riiki. Millised ma nendest valin? Millised pean kõrvale jätma?

50 pikamaareisi

Ma loen umbes 5 raamatut aastas. Kuigi tundub, et ma saan lõpmata hulgal raamatuid lugeda, siis tegelikult saan ma lugeda ainult 250 raamatut veel oma elu jooksul. Millised ma valin? Kas ilukirjandus, eneseareng või hoopis investeerimisteemalised raamatud?

250 raamatut

Kui ma sööksin igal teisel nädalal korra pitsat, siis on mul jäänud veel süüa 1300 pitsat:

1300 pitsat

Selliseid asju juhtub meie elus niikuinii mingisuguse sagedusega ja regulaarsusega. Kas korra nädalas, kuus või aastas. See justkui tähendab, et kui ma olen oma elust 1/3 ära elanud, siis on mul üks kolmandik võimalustest juba möödas.

Kuid kõige tähtsamad asjad elus, erinevalt ülal olevatest näidetest, ei toimu alati kindla sagedusega. Nende toimumise sagedus ei sõltu sellest, kui vana ma hetkel olen.

Ma mõtlesin oma perekonna peale. Kuni 18 eluaastani nägin ma neid 90 protsendil päevadest. Vähemalt viiel päeval kuuest ma nägin kas või korra oma vanemaid. Peale seda kui ma hakkasin üksi elama, näen ma vanemaid 2 korda kuus. See teeb 24 päeva aastas.

Kui selline sagedus jätkub ning kui arvutada statistika järgi, siis mul on võimalus oma vanematega veel ainult 600 päeva koos veeta. Kui nüüd selle peale mõelda, siis isegi, kui mul on enamus elu veel ees, siis see ei tähenda, et ma näen oma lähedasi sama palju, kui senise elu jooksul. Piltlikult näeb see välja umbes nii:

Aeg perekonnaga
Aeg perekonnaga

Sarnane lugu on ka ülikooliaegsete sõpradega. Tuleb välja, et ma olen nendega juba 95% ajast ära veetnud. Ülikoolis olles nägime üksteist 5 päeva nädalas vähemalt 4 tundi iga päev. Nüüd kui kool on läbi, läheb hästi, kui näen neid kord või kaks kuus. See jätab meile ainult 5% aega veel koos veeta.

Aeg sõpradega
Aeg sõpradega

Kuidas jagad sina oma aega?

Mina olin eelmisel nädalal 5 päeva tööl ja 2 vaba. Eelmisel aastal olin 11 kuud tööl ja 1 kuu vaba. Samamoodi jätkates ei olegi mul võimalik oma vanemaid rohkem külastada. Nad elavad teises linnas ning nende külastamiseks on ainult nädalavahetused.

Samamoodi jätkates ei olegi mul võimalik rohkem pikamaareise ette võtta, sest ma saan ainult ühe pika puhkuse aastas.

Samamoodi jätkates ei olegi mul võimalik rohkem aega veeta oma lapsepõlve ning kooliaegsete sõpradega, sest selle jaoks on mul ainult üksikud nädalavahetused kuus.

Kuidas saaksin ma seda kõike muuta?
Kuidas leida rohkem aega asjade jaoks, millest hoolin?

Meil kõigil on päevas 24 tundi. Sellest 10 tundi oleme me enamasti tööl. 8 tundi me magame. Seega küsimus on selles, et mida võtad sa ette ülejäänud 6 tunniga oma päevas?

Mina kasutan osa sellest 6’st tunnist, et tegeleda investeerimisega. Kasutan seda aega, et õppida juurde uusi teadmisi ning neid rakendada. Investeerides tekitan endale passiivset rahavoogu, mis ühel hetkel katab ära minu kulutused.

Investeerimine annab mulle võimaluse 50 pikamaareisi asemel teha neid 85:

85 pikamaareisi

Investeerimine aitab mul saavutada finantsilist sõltumatust, et ühel hetkel saaksin valida, kas tahan töötada päevas 10 tundi või tahan selle aja hoopis veeta oma lähedastega. Saan muuta olukorda, kus 85% aega oma vanematega on juba veedetud ning teha nii, et see oleks hoopis 65%.

Rohkem aega perekonnaga
Rohkem aega perekonnaga

Investeerimise abil saan juurde “osta” kogemusi ja aega. Ning see on üks peamisi põhjuseid, miks tegelen investeerimisega.

Taavi: Kuigi isiklikult raamatuid jõuan aastas rohkem kui 5 läbi töötada ja vähemalt osalist päikesevarjutust olen kunagi isegi läbi disketi vaadanud (kes ei tea, mis on diskett, siis guugelda), siis minu “miks” on suuresti sama. Investeerimine võimaldab mul omada paremat kontrolli oma ajakasutuse üle. Saan rohkem valida, milliste tegevuste peale ja kellega seda aega veedan.

Mis on aga sinu suur “miks”? Mis motiveerib sind ebavajalikke kulutusi vähendama, tulusid suurendama ja ennast investeerimise alal täiendama?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.