Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

“Tasuta” tehnikavidina kampaaniad

Nett + Tahvel Elisa kampaania
Nett + Tahvel Elisa kampaania 2022. sügisel.

Tänaseks on vist küll kõik kokku puutunud nende kampaaniatega, kus pakutakse mingit tehnikavidinat “tasuta”. Kui see on tasuta, siis võiks ka öelda, et altkäemaksu antakse tasuta.

Tegelikkuses on mõlemi puhul kohene eeldus, et sa teed selle asja vastu midagi. Antud kampaaniate korral siis pead sõlmima tähtajalise lepingu. Kui soovid seda varem lõpetada, siis millegipärast küsitakse sult tasuta saadud asja eest raha. Vist ikka ei olnud tasuta?

Elisa nett + tahvel kampaania

Toome paremaks illustratsiooniks ka ühe reaalse elu näite (päriselt tasuta reklaami Elisale), kus nende kiituseks ei ole kirjas mitte “tasuta”, vaid “0 € eest”. Kui selle kampaania tingimused lahti võtta, siis saad aru, et sulle pakutakse tähtajalise lepingu sõlmimisel sellelt tehnikavidina järelmaksu maksetelt soodustust:

SAMSUNG GALAXY TAB A8 32GB LTE (edaspidi Seade) sissemaksega 0 € ja Seadme osamaksetest soodustust 9,54 € kuus (edaspidi Soodustus) maksimaalselt 24 kuu vältel (edaspidi Soodusperiood). Kampaania kehtib 24-kuulise osamaksetega vara müügilepingu sõlmimisel.

Nii kaua, kuni oled tähtajalise internetilepingu klient, saad igakuiselt järelmaksu makselt -100% soodustuse.

Kuidas neist kampaaniatest mõelda?

Selle asemel, et mõelda, nagu tegemist oleks tasuta kingitusega, tulekski seda vaadata kui tavalist allahindlusega ostutehingut. Või noh, ta on veidi keerulisem, sest ostad justkui kaks asja koos:

  1. Tähtajalise internetilepingu
  2. Järelmaksuga tehnikavidina

Vaatame neid kahte ostu eraldi.

Tähtajaline internetileping

Tingimuste järgi tuleb sul sõlmida internetileping, mille tasu on esimesel aastal 9,99 € kuus ja edaspidi ilmselt tavahind 23 € kuus. See tähendab, et sõlmid lepingu, mis 24 kuu peale kokku läheb maksma:

9,99 € * 12 + 23 € * 12 = 395,88 €

Keskmiselt tuleb netipaketi kuulepingu tasu 16,50 €. Seda muidugi eeldusel, et 12 kuu pärast ei soovita sulle pakkuda paremat kvaliteeti ja sinu huvidest lähtuvat mõnusamat teenust hinnaga 29 € näiteks.

Tasuta tehnikavidin

Tahvelarvuti Samsung Galaxy Tab A8 32GB LTE Elisa Eesti
Kampaanias pakutav tahvelarvuti Elisa netipoes.

Selle eest eraldi otseselt tasuma ei pea. Küll pead tegemata maksed kinni maksma, kui peaksid tähtajalise lepingu enneaegselt lõpetama. Näiteks, kui maksad 12 kuud soodusperioodi lõpuni seda 9,99 € ja seejärel otsustad paketist loobuda, tuleb sul viimase 12 kuu eest tahvelarvuti kinni maksta.

Samsung Galaxy näitel on kuumakse 9,54 €. Seega peale 12-kuulist perioodi peaksid n-ö trahvi maksma:

12 * 9,54 € = 114,48 €

NB! Elisa lisas omale hinnakirja ka tasu selle eest, kui peaksid tahtma paketti lihtsalt väiksemaks muuta.

Kas tasub kampaaniaga liituda?

See sõltub nüüd väga konkreetselt sinu olukorrast. Kui sul on täna juba üsna soodne pakett, mis sinu vajadused ära täidab, siis paketi vahetamisega kaasnev tsirkus ei pruugi seda vaeva väärt olla. Samas, võimalik, et sa hoopis naudid seda protsessi.

Kindlasti ei ole mõtet vaadata, et “oh, siit saan piiramatu interneti, mida saab seitsmes riigis kasutada, aga mul on ainult 5 GB kuus ja Eestis.” Kui sa siiani kasutad ainult 2 GB mahtu kuus ja oled viimase 5 aasta jooksul ühe korra Põhjamaades käinud, siis ilmselgelt pole sul suuremat paketti vaja.

Kui aga su pakett nii soodne pole, siis võib võrrelda hinna järgi, milline variant kõige mõistlikum tundub. Numbriliselt saame vaadata erinevaid stsenaariumeid:

1. 24-kuud leping + tahvel

Selle näite puhul on hind selge. Kokku 395,88 €, mille eest saad 24 kuud internetti ja tahvelarvuti. Kuu kohta keskmiselt maksad 16,50 €.

2. 12-kuud leping + tahvel

Kui otsustad 12 kuud peale lepingu sõlmimist sellest loobuda, siis tuleb sinu kuluks:

12 * 9,99 € + 12 * 9,54 € = 234,36 €

Selle eest saad omale 12 kuud internetipaketi ja tahvelarvuti. Keskmiselt tuleb kuus maksta 19,53 €.

3. 12-kuud leping – tahvel

Võib-olla sul pole seda tahvlit siiski vaja. Sellisel juhul võiksid lepingut kasutada 12 kuud ja “tasuta” saadud tahvelarvuti maha müüa. Kuna 12 kuu järel on sul vaja tegemata jäänud maksed ära tasuda, siis ütleme, et müüdki näiteks tahvelarvuti 115 € eest (poehinnast -50%) maha.

Sellisel juhul saad kasutada 12 kuud piiramatu mahuga internetti 9,99 € eest kuus. Kokku 119,88 €.

Muidugi võimalik, et sul õnnestub see äkki kallimalt maha müüa. Näiteks avamata pakiga saad 150 €. Sellisel juhul läheb sul 12 kuud piiramatut internetti maksma 84,36 € ehk 7,03 € kuus.

KuusKuidKokku
Stsenaarium 116.50 €24395.88 €
Stsenaarium 219.53 €12234.36 €
Stsenaarium 39.99 € (7,03 €)12119.88 € (84,36 €)

Kokkuvõtteks

Selliste tasuta kampaaniate puhul tasub alati vaadata, kui palju see sulle tegelikult maksma läheb. Need ei ole üldiselt tasuta. Olulise info selle kohta leiad kampaania tingimustest. Sealhulgas näiteks selle info, kas sa üldse saad osaleda või mitte.

Mitte kunagi aga ei tasu vaadata tehnikavidina poehinda ja arvata, et see on summa, mille sa võitsid. Ei võitnud. Seda võib ehk võiduks lugeda ainult juhul, kui sa just plaanisid sellist asja osta. Kuigi ilmselt keegi juba müüb järelturul seda vidinat soodsamalt 😉

Muul juhul on see number lihtsalt infomüra. Kui sul polnud plaanis seda osta, siis sa ei võitnud otseselt midagi. Võit tekib siis, kui sa tahvelarvuti kallimalt maha müüd, kui selle eest hiljem ise maksma pead.

Otsust tehes tasub võrrelda kogu perioodi jooksul kaasnevat kulu ja seejärel hinnata, kas sellise kuutasu juures on sinu jaoks tegemist mõistliku pakkumisega või mitte. Mõnel juhul on, mõnel juhul ei ole.

Kui sa hetkel näiteks maksad 20+ € kuus oma internetipaketi eest, aga saaksid samaväärse paketi 7 € eest, siis ehk on isegi mõtet mõned minutid paketi vahetamisele kulutada ja 156 € säästa.

Kas oled kunagi selliseid kampaaniaid kasutanud? Kas arvutasid eelnevalt ka reaalse maksumuse kokku?

2 replies on ““Tasuta” tehnikavidina kampaaniad”

Ise vaatasin ka selle kampaania tingimusi põhjalikumalt, kui seda reklaami nägin. Kuna see ikkagi pole tasuta, siis ma ei ostnud seda. Aga veider, et lubatakse sellist eksitavat kampaaniat teha.

Aastaid on tehtud neid “tasuta” kampaaniaid. Antud kampaania puhul muidugi ei ole öeldud, et tasuta, nii et juriidiliselt on ilmselt kõik korrektne ja pole selle konkreetse kampaania osas midagi otseselt ette heita. Pigem tõin välja illustreerimiseks, et selliste reklaamide puhul tuleks vaadata kokkuvõttes makstavat reaalset hinda, enne kui otsustad. Paljud tunduvad siiski seda tasuta osa ainult vaatavat.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.