Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » 1% väljakutse – kas võtad vastu?
 

1% väljakutse – kas võtad vastu?

Erinevad väljakutsed on popid ja lihtsad viisid, kuidas soovitud eesmärke mängulisemal moel saavutada. Heal juhul aitavad need ka veidi sotsiaalset survet lisada.

Isiklikult usun, et hea väljakutse sisaldab endale lisaks mitmeid õppetunde, mis selles osaledes (pool)automaatselt omandatakse.

Nii olen ka püüdnud järgneva väljakutse kokku panna ja sulle selle välja pakkuda.

1% väljakutse

Asi on lihtne. Pane iga kuu 1% rohkem oma palgast kõrvale, kui varem. Kui täna paned 5%, siis tee juba sel kuul nii, et paned 6%. Kui täna oled nulli peal, siis alusta 1% juurest.

Järgmisel kuul lisa sellele veel 1% ja nii edasi, kuniks enam ei suuda ilma raskustesse sattumata seda teha.

Kui oled kolm kuud järjest sama protsendi peale takerdunud ja ei suuda protsenti tõsta, siis võib öelda, et jõudsid oma piirini ja väljakutse on sinu jaoks selleks korraks läbi.

Igaks juhuks ka protsentarvutuse valem:

Säästetav_summa = säästumäär * palk

Näide 6% säästumäära ja €1500 palga puhul oleks: 6%/100% * €1500 = 0,06 * €1500 = €90

Kas võtad osa? Pane ennast kirja siin:

Liitu 1% väljakutsega

Kas oled võimeline igakuiselt oma säästumäära 1% võrra suurendama? Pane ennast kirja ja saadame meilile täpsemad juhised ning igakuised meeldetuletused.

Soovi korral saad igal hetkel oma meili listist ära kustutada. Powered by ConvertKit

Miks selline väljakutse?

Selleks, et investeerida, peab raha kõrvale panema. Selleks, et mustade päevade fondi koguda, tuleb samuti raha kõrvale panna. Isegi suuremate ostude tarbeks on tarvis raha kõrvale panna.

Rääkimata siis sellest, kui kehva olukorda võib väikese ebaõnne tõttu sattuda, kui sul pole isegi ühe kuu säästusid kõrvale pandud (siia kuulub kahjuks väga suur osa eesti peredest).

Selle väljakutse eesmärk on:

 • süvendada endale esimesena maksmise harjumust
 • avastada, kui palju on tegelikult võimalik oma teenitust kõrvale panna ning kas ja kuidas see sinu elukvaliteeti reaalselt mõjutada võiks (paljud meist võivad olla meeldivalt üllatunud)
 • aidata luua olukord, kus sa ei pea elama palgapäevast palgapäevani ehk õhkõrna piiri peal toimetuleku ja finantsilise kuristiku serval
 • kasvatada investorile vajalikku kannatlikkust ning tasa ja targu tegutsemisviisi

Kuidas osaleda?

Osalemiseks pane ennast kirja artikli lõpus või ülevalpool oleva vormi kaudu. Seejärel saadame sulle igakuiselt ka meeldetuletava kirja, et oleks aeg protsenti suurendada.

Sotsiaalse surve ja kogukonnatunde suurendamiseks pane igakuiselt oma tulemus siia kommentaaridesse kirja.

Näiteks sellise postitusega:

Eelmisel kuul tõstsin oma protsenti edukalt 13% pealt 14%-le. Sel kuul sihin 15%.

Pane tulemus kirja ka sellisel juhul, kui eesmärki täita ei õnnestunud ja lisa üks kaks mõtet, mida järgmisel kuul teisiti saaksid teha, et see võiks siiski õnnestuda.

Kuigi korralik investeeritud või kogutud summa on juba omaette väga kõva preemia selle tegevuse eest, siis otsustasime, et loosime lisamotivatsiooniks igakuiselt osalejate vahel välja mõned RahaFoorumi tooted.*

Praktilised näpunäited osalemiseks

Suures pildis võid teha nii, nagu ise heaks arvad. Küll aga pakun välja paar mõtet, mille puhul on edu saavutamine tõenäoliselt lihtsam, kui niisama “puusalt tulistades”.

1. Mõtle välja, milleks raha kogud

Kui sul on mõni sinu jaoks vinge “miks”, siis on eesmärgi saavutamine tunduvalt lihtsam. Seega tuleks kindlasti abiks, kui võtad veidi aega ja leiad omale hea eesmärgi, mille nimel seda raha kõrvale panema hakkad.

2. Pane paika konto, kuhu raha kannad

Vahet pole, kas kogud näiteks mustade päeva fondi jaoks mõnele kasutushoiuse stiilis kontole või hoiupõrsasse, paned selle raha lisainvesteeringuks Kasvukontole või investeerid hoopis mõnda ühisrahastusportaali.

Oluline on see, et teaksid, kuhu see raha kanda.

3. Automatiseeri

Kasuta võimalusel automaatseid lahendusi, et vähendada tahtejõu vajalikkust ja rolli sinu edu saavutamisel. Näiteks sea üles püsikorraldus, mis kannab peale palgapäeva automaatselt vajaliku summa sinu poolt määratud kontole.

Seejärel muudad seda vastavalt igakuiselt 1% suuremaks.

Lisaks

Ära rapsi! Kui täna oled nulli peal, siis võib olla kiusatus korraga kohe 10% või rohkem hakata säästma. Ära seda tee!

Väljakutse on põhjusega üles seatud nii, et sa alustaksid 1% kaupa ehk paneksid igakuiselt kõrvale sellise summa võrra, et seda vaevu märgatagi oleks. Meil on loomuses ülehinnata seda, mida suudame lühiajaliselt korda saata ja alahinnata seda, mida väikeste sammudega pikaajaliselt suudame.

Kui ühel hetkel tunned, et hakkab minema raskeks, siis kaalu näiteks eesmärgipärase eelarve süsteemi kulude vähendamiseks, millest rääkisime näiteks selle webinari käigus või püüa leida lisasissetuleku allikaid.

Vägagi julgustatud on oma tulude suurendamine, et vajalik protsent kokku saada.

*Loosis osalevad inimesed, kes on meililistis väljakutsega liitunud ja kes panevad oma edusammude või tagasilöökide kohta ka igakuiselt kommentaari RahaFoorumi kommuuni viidatud postituse alla.

Liitu 1% väljakutsega

Kas oled võimeline igakuiselt oma säästumäära 1% võrra suurendama? Pane ennast kirja ja saadame meilile täpsemad juhised ning igakuised meeldetuletused.

Soovi korral saad igal hetkel oma meili listist ära kustutada. Powered by ConvertKit

20 kommentaari

 1. Comment by Lumos:

  No ma elan Praegu juba piiri peal reeglina panen iga kuu kõrvale 41-43% ja sinna sisse on arvestatud ka ootamutud välja minekud, kui ootamatuid väljaminekuid pole siis läheb ootamatute välja minekute fondi.

  Aga muidu on normaalne välja kutse peaks motiveerima kedagi kes ei ole veel säästmist alustanud aga probleem võib olla, et enamus inimesed lõpetavad kiiresti väljakutse ja löövad raha laiaks kui see läbi on. Lisa boonuseks võiks raha kuhugile investeerida või panna pikajalisele hoiusele kuhu saab teha vaid sissemakseid.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Kindlasti saab ka sinul seda protsenti tõsta, aga jah, kas on mõtet ja vajadust.

   Selle kulutamise osas eks näis. Kui eesmärk reisile minna näiteks motiveerib inimest väljakutset vastu võtma, siis las kulutab selle raha pärast reisi peale ära.

   Pigem antud väljakutse mõte on aidata osalejatel iseendale ära tõestada, et saab raha kõrvale panna küll, kui tahta. Sageli isegi nii, et selle mõju pole tunda (v.a. positiivsed tunded seoses säästude tekkimisega).

   Kui see harjumus olemas, siis kukuvad juba vähemalt pooled vabandused ära, millega mitte investeerimist õigustatakse. Küll siis jõuame ka investeerimiseni mõne järgmise väljakutsega või läbi on-line kursuse või Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu.

 2. Comment by H_Tln:

  Alustan nüüd.. taustaks, et seoses hiljutise kodu kapitaalse rekonstrueerimisega üksikema palgast (pank muidugi abistas ka) üritan nii ehk naa iga kuu veel tasuda lähedastele ümberehituseks abiks saadud väikeseid summasid. Seega palgast läheb ca 20-30% hetkel sinna, et võlast vabaks saada :). Lisaks SEB-i kogumishoiusega, kus iga makse pealt kantakse summa, mis jääb puudu järgmisest täisarvust, kogumishoiusele, läheb kõrvale ca 3-4%. Seega – pika jutu jätkuks, kiusatus oleks suurem summa kui 1% kõrvale panna, aga reaalsus ütleb, et mõistlik on antud oludes siiski jääda rahulikuks 🙂
  arvutuskäiku pole mõtet panna – 1% = suurusjärk 17 EUR. Ja see läheb hoiusele lisaks.
  Järgmine kord lühem tekst.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Hea meel näha, et otsustasid väljakutse vastu võtta.

   Veidi üldistades võiks siis öelda, et alustad potentsiaalselt lausa kusagil 24%-35% vahemikus oleva säästumääraga (eeldades, et peale võlgade tasumist jätkad sama raha kõrvale panemist).

   Kui õnnestub sedasi laenumaksete lõppedes need automaatselt säästmisesse suunata, siis on ideaalne koht ka suuremaks “hüppeks”, sest see lisasääst ei mõjuta tegelikult elustiili enam kuidagi negatiivselt.

   Ainus erinevus lihtsalt see, et varasemalt läks see laenumakseks teistele, edaspidi aga maksad iseendale.

   Edu igatahes!

 3. Comment by Kersti:

  Seni sai iga kuu kõrvale pandud 8% + lisaks lapse kontole riigipoolne toetus. Summa on 3-kohaline.
  See kuu läheb kogumiskontole 9%.
  Väga hea väljakutse 🙂

 4. Comment by vexel:

  Siin üsna kõrge palgalised tunduvad kui 1 % on 17 eurot ja endiselt on väljakutse panna midagi kõrvale. Noh eks inimesel on oma tarbimis harjumused ja nendest on raske eemalduda, Minu jaoks on asi lihtne. Telefoni vahetasin viimati 6 aastat tagasi. Meelelahutuse peale kuus on ettenähtud 25 eurot, enamus kuudel ei kuluta seda vaid panen kõrvale, et mõnel järgneval kuul kulutada natuke rohkem kas minna spaase või osta mõned raamatud. Tanklatest hoian ringiga eemale, Pesu pesen peale 18.00 siis kui elekter odavam, süüa teen samuti peale seda, niimodi on võimalik üsna mitu eurot kokku hoida. Mulle on ette heidetud, et mida ma oma arust teen kas ma elada üldse ei kavatse minu vastus on see, et ma kavatsen elada siis kui ma olen 40. Ma saan siis vaadata maailmas ringi ja tegeleda oma hobidega samas kui teised inimesed käivad tööl ja muretsevad kuidas ots otsaga kokku tulla. Minu jaoks on üsna piisav põhjendus, mõne jaoks tundub see aga labane vabandus.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Enda võrdlemine teistega ei ole siinkohal eriti asjakohane.

   Inimesed on erinevad. Meie soovid, vajadused, võimalused, huvid, eesmärgid ja prioriteedid on erinevad ning lisaks ka ajas muutuvad.

   See, et keegi teenib meist rohkem või vähem ei ole lõppkokkuvõttes absoluutselt oluline. Oluline on pigem endalt küsida, kas sina teenid piisavalt, et elada sellist elu, nagu sinu jaoks õige ja pikas perspektiivis parem tundub.

   Käesolev väljakutse on siiski peamiselt võistlus iseendaga ehk kui tahad millegagi võrrelda, siis võrdle oma varasemate tulemustega.

   Antud juhul võiks olla ka hea idee, kui võtad enda jaoks hetke ja mõtled, miks sa tundsid, et pead siin enda valikuid ja otsuseid kaitsma, kuigi keegi neid isegi ei rünnanud ega hukka mõistnud. Võib enda otstarbeks väärt olla seda analüüsida.

   Sinu kommentaarist tundub, et elad juba vägagi säästlikult, aga kui tunned, et võiks kasu olla, siis oled teretulnud väljakutsest osa võtma. Näiteks tasub proovida säästumäära tõsta läbi tulude suurendamise? Võiks üsna palju loomingulisust ergutada ja miks ka mitte väike põnev eksperiment olla.

 5. Comment by Karin:

  Vahepeal pudenesid rattalt, nii et nüüd see väljakute on väga omal kohal. Eelmisel kuul alustasin, täna siis panen 2%.

 6. Comment by Kadri-Liis:

  Alustan sel kuul ja 2%ga.

  • Comment by Taavi Pertman:

   @Karin ja @Kadri-Liis: Hea kuulda. Kõige enam ongi sellest väljakutsest ilmselt kasu siis, kui oled alles alustamas säästude kogumisega.

   Usun, et esialgu ei pane seda isegi tähele, et midagi kõrvale sai pandud, aga kindlasti on siia teretulnud teie konkreetsed kogemused selle protsessi käigus.

 7. Comment by Kadri:

  Varasem säästmine on piirdunud juhuslike väikeste maksetega Bondorasse ja Mintosesse. Huvi on, aga julgust vähevõitu. Väljakutset alustasin eelmisel kuul 1% juures.

 8. Comment by AlarM:

  Panin ka end kirja. Senini iga kuu 125 raha kõrvale pannud. Aprillis tuleb sellega 139. Tuleb proovida.

 9. Comment by Mathilda:

  Olen eelmise aasta sügisest saadik hakanud puhtalt enda uudishimust oma rahaasju põhjalikult excelis jälgima ja planeerima, just selleks et endal oleks hea ülevaade kuhu raha läheb ja kas oleksin võimeline rohkem kõrvale panema. Tavaliselt teen palgapäeval kuu budget’i valmis, jagan summad nädalate kaupa kategooriatesse ja natuke jätan SOS olukordadeks ka, ja siis ülejäägi kandsin alati hoiusesse. Nüüd selle challenge’i alustamiseks lõin esimest korda kokku ka protsendi – tuleb välja et tõstsin see kuu hoiusele 64% sissetulekust, mis oli endalegi suur (aga väga positiivne üllatus), eks näis kui kaugele seda protsenti venitada suudan aga praegu on veel hingamisruumi küll ja rahaliselt kitsikust ei tunne. Tänud ägeda algatuse eest!

 10. Comment by Margo:

  Kahe kuu pärast saab aasta täis, kui iga kuu 20% palgast kasvukontole on kanditud.
  Nüüd siis aeg 1% jagu tõsta.

 11. Comment by Silvia:

  Alustan siis 1%pealt. Esialgu tuleks tekitada omale tagavararaha.

 12. Comment by Marti:

  Alustan 10% pealt, esimene eesmärk on 6 kuud järjest vastu pidada.
  Loodetavasti õnnestub sissetulekuid tõsta (või vahetamine margariini vastu ning 3,5% piima vahetamine rasvatu vastu küll saavutusena ei paista), pikemaks sihiks sean siis 12 kuud ehk 10% pealt 22% peale.

 13. Comment by Margo:

  Aprill tõstsin 20% pealt 21%-le.
  1.Konkreetne eesmärk puudub.Finantsvabadus nüüd ja kohe :)?
  2.Kohe alguses sain aru, et on vaja teist kontot. Põhikontolt sulab raha kiiresti ära igatsorti kulutustele.Tegin kogumiseks konto LHV-sse.
  3.Kogumise alguses kandsin kuu lõpus allesjäänud raha kogumiskontole, kui oli üldse midagi kanda.Hiljem sain aru, mida tähendab “kõigepealt endale maksmine”.
  Kandeid teen nüüd küll kuu alguses, aga püsikorraldust pole ma veel teinud. Proovin selle aprilli jooksul ära teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga