Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » 1% väljakutse – kas võtad vastu?
 

1% väljakutse – kas võtad vastu?

Erinevad väljakutsed on popid ja lihtsad viisid, kuidas soovitud eesmärke mängulisemal moel saavutada. Heal juhul aitavad need ka veidi sotsiaalset survet lisada.

Isiklikult usun, et hea väljakutse sisaldab endale lisaks mitmeid õppetunde, mis selles osaledes (pool)automaatselt omandatakse.

Nii olen ka püüdnud järgneva väljakutse kokku panna ja sulle selle välja pakkuda.

1% väljakutse

Asi on lihtne. Pane iga kuu 1% rohkem oma palgast kõrvale, kui varem. Kui täna paned 5%, siis tee juba sel kuul nii, et paned 6%. Kui täna oled nulli peal, siis alusta 1% juurest.

Järgmisel kuul lisa sellele veel 1% ja nii edasi, kuniks enam ei suuda ilma raskustesse sattumata seda teha.

Kui oled kolm kuud järjest sama protsendi peale takerdunud ja ei suuda protsenti tõsta, siis võib öelda, et jõudsid oma piirini ja väljakutse on sinu jaoks selleks korraks läbi.

Igaks juhuks ka protsentarvutuse valem:

Säästetav_summa = säästumäär * palk

Näide 6% säästumäära ja €1500 palga puhul oleks: 6%/100% * €1500 = 0,06 * €1500 = €90

Kas võtad osa? Pane ennast kirja siin:

Liitu 1% väljakutsega

Kas oled võimeline igakuiselt oma säästumäära 1% võrra suurendama? Pane ennast kirja ja saadame meilile täpsemad juhised ning igakuised meeldetuletused.

Soovi korral saad igal hetkel oma meili listist ära kustutada. Powered by ConvertKit

Miks selline väljakutse?

Selleks, et investeerida, peab raha kõrvale panema. Selleks, et mustade päevade fondi koguda, tuleb samuti raha kõrvale panna. Isegi suuremate ostude tarbeks on tarvis raha kõrvale panna.

Rääkimata siis sellest, kui kehva olukorda võib väikese ebaõnne tõttu sattuda, kui sul pole isegi ühe kuu säästusid kõrvale pandud (siia kuulub kahjuks väga suur osa eesti peredest).

Selle väljakutse eesmärk on:

 • süvendada endale esimesena maksmise harjumust
 • avastada, kui palju on tegelikult võimalik oma teenitust kõrvale panna ning kas ja kuidas see sinu elukvaliteeti reaalselt mõjutada võiks (paljud meist võivad olla meeldivalt üllatunud)
 • aidata luua olukord, kus sa ei pea elama palgapäevast palgapäevani ehk õhkõrna piiri peal toimetuleku ja finantsilise kuristiku serval
 • kasvatada investorile vajalikku kannatlikkust ning tasa ja targu tegutsemisviisi

Kuidas osaleda?

Osalemiseks pane ennast kirja artikli lõpus või ülevalpool oleva vormi kaudu. Seejärel saadame sulle igakuiselt ka meeldetuletava kirja, et oleks aeg protsenti suurendada.

Sotsiaalse surve ja kogukonnatunde suurendamiseks pane igakuiselt oma tulemus kirja RahaFoorumi kommuuni selle lingi kaudu:

https://rahafoorum.ee/1protsent

Näiteks sellise postitusega:

Eelmisel kuul tõstsin oma protsenti edukalt 13% pealt 14%-le. Sel kuul sihin 15%.

Pane tulemus kirja ka sellisel juhul, kui eesmärki täita ei õnnestunud ja lisa üks kaks mõtet, mida järgmisel kuul teisiti saaksid teha, et see võiks siiski õnnestuda.

Kuigi korralik investeeritud või kogutud summa on juba omaette väga kõva preemia selle tegevuse eest, siis otsustasime, et loosime lisamotivatsiooniks igakuiselt osalejate vahel välja mõned RahaFoorumi tooted.*

Praktilised näpunäited osalemiseks

Suures pildis võid teha nii, nagu ise heaks arvad. Küll aga pakun välja paar mõtet, mille puhul on edu saavutamine tõenäoliselt lihtsam, kui niisama “puusalt tulistades”.

1. Mõtle välja, milleks raha kogud

Kui sul on mõni sinu jaoks vinge “miks”, siis on eesmärgi saavutamine tunduvalt lihtsam. Seega tuleks kindlasti abiks, kui võtad veidi aega ja leiad omale hea eesmärgi, mille nimel seda raha kõrvale panema hakkad.

2. Pane paika konto, kuhu raha kannad

Vahet pole, kas kogud näiteks mustade päeva fondi jaoks mõnele kasutushoiuse stiilis kontole või hoiupõrsasse, paned selle raha lisainvesteeringuks Kasvukontole või investeerid hoopis mõnda ühisrahastusportaali.

Oluline on see, et teaksid, kuhu see raha kanda.

3. Automatiseeri

Kasuta võimalusel automaatseid lahendusi, et vähendada tahtejõu vajalikkust ja rolli sinu edu saavutamisel. Näiteks sea üles püsikorraldus, mis kannab peale palgapäeva automaatselt vajaliku summa sinu poolt määratud kontole.

Seejärel muudad seda vastavalt igakuiselt 1% suuremaks.

Lisaks

Ära rapsi! Kui täna oled nulli peal, siis võib olla kiusatus korraga kohe 10% või rohkem hakata säästma. Ära seda tee!

Väljakutse on põhjusega üles seatud nii, et sa alustaksid 1% kaupa ehk paneksid igakuiselt kõrvale sellise summa võrra, et seda vaevu märgatagi oleks. Meil on loomuses ülehinnata seda, mida suudame lühiajaliselt korda saata ja alahinnata seda, mida väikeste sammudega pikaajaliselt suudame.

Kui ühel hetkel tunned, et hakkab minema raskeks, siis kaalu näiteks eesmärgipärase eelarve süsteemi kulude vähendamiseks, millest rääkisime näiteks selle webinari käigus või püüa leida lisasissetuleku allikaid.

Vägagi julgustatud on oma tulude suurendamine, et vajalik protsent kokku saada.

*Loosis osalevad inimesed, kes on meililistis väljakutsega liitunud ja kes panevad oma edusammude või tagasilöökide kohta ka igakuiselt kommentaari RahaFoorumi kommuuni viidatud postituse alla.

Liitu 1% väljakutsega

Kas oled võimeline igakuiselt oma säästumäära 1% võrra suurendama? Pane ennast kirja ja saadame meilile täpsemad juhised ning igakuised meeldetuletused.

Soovi korral saad igal hetkel oma meili listist ära kustutada. Powered by ConvertKit

2 kommentaari

 1. Comment by Lumos:

  No ma elan Praegu juba piiri peal reeglina panen iga kuu kõrvale 41-43% ja sinna sisse on arvestatud ka ootamutud välja minekud, kui ootamatuid väljaminekuid pole siis läheb ootamatute välja minekute fondi.

  Aga muidu on normaalne välja kutse peaks motiveerima kedagi kes ei ole veel säästmist alustanud aga probleem võib olla, et enamus inimesed lõpetavad kiiresti väljakutse ja löövad raha laiaks kui see läbi on. Lisa boonuseks võiks raha kuhugile investeerida või panna pikajalisele hoiusele kuhu saab teha vaid sissemakseid.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Kindlasti saab ka sinul seda protsenti tõsta, aga jah, kas on mõtet ja vajadust.

   Selle kulutamise osas eks näis. Kui eesmärk reisile minna näiteks motiveerib inimest väljakutset vastu võtma, siis las kulutab selle raha pärast reisi peale ära.

   Pigem antud väljakutse mõte on aidata osalejatel iseendale ära tõestada, et saab raha kõrvale panna küll, kui tahta. Sageli isegi nii, et selle mõju pole tunda (v.a. positiivsed tunded seoses säästude tekkimisega).

   Kui see harjumus olemas, siis kukuvad juba vähemalt pooled vabandused ära, millega mitte investeerimist õigustatakse. Küll siis jõuame ka investeerimiseni mõne järgmise väljakutsega või läbi on-line kursuse või Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga