Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

1% väljakutse – kas võtad vastu?

Erinevad väljakutsed on popid ja lihtsad viisid, kuidas soovitud eesmärke mängulisemal moel saavutada. Heal juhul aitavad need ka veidi sotsiaalset survet lisada.

Isiklikult usun, et hea väljakutse sisaldab endale lisaks mitmeid õppetunde, mis selles osaledes (pool)automaatselt omandatakse.

Nii olen ka püüdnud järgneva väljakutse kokku panna ja sulle selle välja pakkuda.

1% väljakutse

Asi on lihtne. Pane iga kuu 1% rohkem oma palgast kõrvale, kui varem. Kui täna paned 5%, siis tee juba sel kuul nii, et paned 6%. Kui täna oled nulli peal, siis alusta 1% juurest.

Järgmisel kuul lisa sellele veel 1% ja nii edasi, kuniks enam ei suuda ilma raskustesse sattumata seda teha.

Kui oled kolm kuud järjest sama protsendi peale takerdunud ja ei suuda protsenti tõsta, siis võib öelda, et jõudsid oma piirini ja väljakutse on sinu jaoks selleks korraks läbi.

Igaks juhuks ka protsentarvutuse valem:

Säästetav_summa = säästumäär * palk

Näide 6% säästumäära ja €1500 palga puhul oleks: 6%/100% * €1500 = 0,06 * €1500 = €90

Kas võtad osa? Pane ennast kirja siin:

Liitu 1% väljakutsega

Kas oled võimeline igakuiselt oma säästumäära 1% võrra suurendama? Pane ennast kirja ja saadame meilile täpsemad juhised ning igakuised meeldetuletused.

Me ei saada sulle spämmi. Kogume, kasutame ja kaitseme sinu andmeid vastavalt oma Privaatsuse Põhimõtetele. Võid igal ajahetkel listist lahkuda. Powered by ConvertKit

Miks selline väljakutse?

Selleks, et investeerida, peab raha kõrvale panema. Selleks, et mustade päevade fondi koguda, tuleb samuti raha kõrvale panna. Isegi suuremate ostude tarbeks on tarvis raha kõrvale panna.

Rääkimata siis sellest, kui kehva olukorda võib väikese ebaõnne tõttu sattuda, kui sul pole isegi ühe kuu säästusid kõrvale pandud (siia kuulub kahjuks väga suur osa eesti peredest).

Selle väljakutse eesmärk on:

  • süvendada endale esimesena maksmise harjumust
  • avastada, kui palju on tegelikult võimalik oma teenitust kõrvale panna ning kas ja kuidas see sinu elukvaliteeti reaalselt mõjutada võiks (paljud meist võivad olla meeldivalt üllatunud)
  • aidata luua olukord, kus sa ei pea elama palgapäevast palgapäevani ehk õhkõrna piiri peal toimetuleku ja finantsilise kuristiku serval
  • kasvatada investorile vajalikku kannatlikkust ning tasa ja targu tegutsemisviisi
Pilt: Alina Botina

Kuidas osaleda?

Osalemiseks pane ennast kirja artikli lõpus või ülevalpool oleva vormi kaudu. Seejärel saadame sulle igakuiselt ka meeldetuletava kirja, et oleks aeg protsenti suurendada.

Sotsiaalse surve ja kogukonnatunde suurendamiseks pane igakuiselt oma tulemus siia kommentaaridesse kirja.

Näiteks sellise postitusega:

Eelmisel kuul tõstsin oma protsenti edukalt 13% pealt 14%-le. Sel kuul sihin 15%.

Pane tulemus kirja ka sellisel juhul, kui eesmärki täita ei õnnestunud ja lisa üks kaks mõtet, mida järgmisel kuul teisiti saaksid teha, et see võiks siiski õnnestuda.

Praktilised näpunäited osalemiseks

Suures pildis võid teha nii, nagu ise heaks arvad. Küll aga pakun välja paar mõtet, mille puhul on edu saavutamine tõenäoliselt lihtsam, kui niisama “puusalt tulistades”.

1. Mõtle välja, milleks raha kogud

Kui sul on mõni sinu jaoks vinge “miks”, siis on eesmärgi saavutamine tunduvalt lihtsam. Seega tuleks kindlasti abiks, kui võtad veidi aega ja leiad omale hea eesmärgi, mille nimel seda raha kõrvale panema hakkad.

2. Pane paika konto, kuhu raha kannad

Vahet pole, kas kogud näiteks mustade päeva fondi jaoks mõnele kasutushoiuse stiilis kontole või hoiupõrsasse, paned selle raha lisainvesteeringuks Kasvukontole või investeerid hoopis mõnda ühisrahastusportaali.

Oluline on see, et teaksid, kuhu see raha kanda.

3. Automatiseeri

Kasuta võimalusel automaatseid lahendusi, et vähendada tahtejõu vajalikkust ja rolli sinu edu saavutamisel. Näiteks sea üles püsikorraldus, mis kannab peale palgapäeva automaatselt vajaliku summa sinu poolt määratud kontole.

Seejärel muudad seda vastavalt igakuiselt 1% suuremaks.

Lisaks

Ära rapsi! Kui täna oled nulli peal, siis võib olla kiusatus korraga kohe 10% või rohkem hakata säästma. Ära seda tee!

Väljakutse on põhjusega üles seatud nii, et sa alustaksid 1% kaupa ehk paneksid igakuiselt kõrvale sellise summa võrra, et seda vaevu märgatagi oleks. Meil on loomuses ülehinnata seda, mida suudame lühiajaliselt korda saata ja alahinnata seda, mida väikeste sammudega pikaajaliselt suudame.

Kui ühel hetkel tunned, et hakkab minema raskeks, siis kaalu näiteks eesmärgipärase eelarve süsteemi kulude vähendamiseks, millest rääkisime näiteks selle webinari käigus või püüa leida lisasissetuleku allikaid.

Vägagi julgustatud on oma tulude suurendamine, et vajalik protsent kokku saada.

152 replies on “1% väljakutse – kas võtad vastu?”

No ma elan Praegu juba piiri peal reeglina panen iga kuu kõrvale 41-43% ja sinna sisse on arvestatud ka ootamutud välja minekud, kui ootamatuid väljaminekuid pole siis läheb ootamatute välja minekute fondi.

Aga muidu on normaalne välja kutse peaks motiveerima kedagi kes ei ole veel säästmist alustanud aga probleem võib olla, et enamus inimesed lõpetavad kiiresti väljakutse ja löövad raha laiaks kui see läbi on. Lisa boonuseks võiks raha kuhugile investeerida või panna pikajalisele hoiusele kuhu saab teha vaid sissemakseid.

Kindlasti saab ka sinul seda protsenti tõsta, aga jah, kas on mõtet ja vajadust.

Selle kulutamise osas eks näis. Kui eesmärk reisile minna näiteks motiveerib inimest väljakutset vastu võtma, siis las kulutab selle raha pärast reisi peale ära.

Pigem antud väljakutse mõte on aidata osalejatel iseendale ära tõestada, et saab raha kõrvale panna küll, kui tahta. Sageli isegi nii, et selle mõju pole tunda (v.a. positiivsed tunded seoses säästude tekkimisega).

Kui see harjumus olemas, siis kukuvad juba vähemalt pooled vabandused ära, millega mitte investeerimist õigustatakse. Küll siis jõuame ka investeerimiseni mõne järgmise väljakutsega või läbi on-line kursuse või Alustava investori käsiraamatu e-raamatu.

Hei! Olen 21 aastane ja just lõpetasin kooli. Seega alles nüüd hakkan saama stabiilset sissetulekut ja hakata panema raha kõrvale. Kõrvalt teenin lisa, kus raha summa oleneb minu aktiivsusest. See kuu panen sellest 1% kõrvale. Mind on hakanud investeerimine huvitama. Väga meeldis kui sõber, kes on kogemustega investeerija, ütles, et mida nooremalt alustada, siis seda parem.

Mul on ausalt öeldes järg käest ära läinud, kui palju ma investeeringuteks panen. Kasvukontole läheb 100 eurot nädalas (vähemalt korra kuus, vahel ka iga nädal). Kõik mis üle elust jääb, läheb aktsiatesse (3 kohalised numbrid- vahel 4 kohta). Seega ma päris ei saa öelda, et ANNAN ALLA , aga jah, protsente on keeruline lugeda.

Protsendi arvutamine ei olegi eesmärk omaette. Mõte siiski, et leiad oma eelarvest pikaajalisemate eesmärkide jaoks raha, kui võib tunduda, et seda teha ei õnnestu. Kui igakuiselt 3-4 kohalised summad kõrvale juba paned, siis ilmselgelt sa seda raha sealt juba leiad.

Kui tunned, et see summa on siiski sinu eesmärkide seisukohalt liiga vähe, siis võid proovida 1% väljakutset edasi või mõnda muud meetodi, mis sinu puhul paremini võiks töötada. Muul juhul ei näe, et sa peaks lihtsalt protsendi arvutamise pärast seda vaeva nägema.

Alustan nüüd.. taustaks, et seoses hiljutise kodu kapitaalse rekonstrueerimisega üksikema palgast (pank muidugi abistas ka) üritan nii ehk naa iga kuu veel tasuda lähedastele ümberehituseks abiks saadud väikeseid summasid. Seega palgast läheb ca 20-30% hetkel sinna, et võlast vabaks saada :). Lisaks SEB-i kogumishoiusega, kus iga makse pealt kantakse summa, mis jääb puudu järgmisest täisarvust, kogumishoiusele, läheb kõrvale ca 3-4%. Seega – pika jutu jätkuks, kiusatus oleks suurem summa kui 1% kõrvale panna, aga reaalsus ütleb, et mõistlik on antud oludes siiski jääda rahulikuks 🙂
arvutuskäiku pole mõtet panna – 1% = suurusjärk 17 EUR. Ja see läheb hoiusele lisaks.
Järgmine kord lühem tekst.

Hea meel näha, et otsustasid väljakutse vastu võtta.

Veidi üldistades võiks siis öelda, et alustad potentsiaalselt lausa kusagil 24%-35% vahemikus oleva säästumääraga (eeldades, et peale võlgade tasumist jätkad sama raha kõrvale panemist).

Kui õnnestub sedasi laenumaksete lõppedes need automaatselt säästmisesse suunata, siis on ideaalne koht ka suuremaks “hüppeks”, sest see lisasääst ei mõjuta tegelikult elustiili enam kuidagi negatiivselt.

Ainus erinevus lihtsalt see, et varasemalt läks see laenumakseks teistele, edaspidi aga maksad iseendale.

Edu igatahes!

Seni sai iga kuu kõrvale pandud 8% + lisaks lapse kontole riigipoolne toetus. Summa on 3-kohaline.
See kuu läheb kogumiskontole 9%.
Väga hea väljakutse 🙂

Eelmine kuu (aptill) 11%, see kuu liigun 12% peale.
Eesmärk on jaanuaris 2019 maksta tagasi õppelaen ja autolaen.

eelmine kuu jäi kommenteerimata, et liikusin 13% peale, see kuu nüüd siis 14% Annab suurendada küll.

See kuu jään toppama, kuna puhkuse tõttu on palk väiksem. Piirdun 14%-ga

Siin üsna kõrge palgalised tunduvad kui 1 % on 17 eurot ja endiselt on väljakutse panna midagi kõrvale. Noh eks inimesel on oma tarbimis harjumused ja nendest on raske eemalduda, Minu jaoks on asi lihtne. Telefoni vahetasin viimati 6 aastat tagasi. Meelelahutuse peale kuus on ettenähtud 25 eurot, enamus kuudel ei kuluta seda vaid panen kõrvale, et mõnel järgneval kuul kulutada natuke rohkem kas minna spaase või osta mõned raamatud. Tanklatest hoian ringiga eemale, Pesu pesen peale 18.00 siis kui elekter odavam, süüa teen samuti peale seda, niimodi on võimalik üsna mitu eurot kokku hoida. Mulle on ette heidetud, et mida ma oma arust teen kas ma elada üldse ei kavatse minu vastus on see, et ma kavatsen elada siis kui ma olen 40. Ma saan siis vaadata maailmas ringi ja tegeleda oma hobidega samas kui teised inimesed käivad tööl ja muretsevad kuidas ots otsaga kokku tulla. Minu jaoks on üsna piisav põhjendus, mõne jaoks tundub see aga labane vabandus.

Enda võrdlemine teistega ei ole siinkohal eriti asjakohane.

Inimesed on erinevad. Meie soovid, vajadused, võimalused, huvid, eesmärgid ja prioriteedid on erinevad ning lisaks ka ajas muutuvad.

See, et keegi teenib meist rohkem või vähem ei ole lõppkokkuvõttes absoluutselt oluline. Oluline on pigem endalt küsida, kas sina teenid piisavalt, et elada sellist elu, nagu sinu jaoks õige ja pikas perspektiivis parem tundub.

Käesolev väljakutse on siiski peamiselt võistlus iseendaga ehk kui tahad millegagi võrrelda, siis võrdle oma varasemate tulemustega.

Antud juhul võiks olla ka hea idee, kui võtad enda jaoks hetke ja mõtled, miks sa tundsid, et pead siin enda valikuid ja otsuseid kaitsma, kuigi keegi neid isegi ei rünnanud ega hukka mõistnud. Võib enda otstarbeks väärt olla seda analüüsida.

Sinu kommentaarist tundub, et elad juba vägagi säästlikult, aga kui tunned, et võiks kasu olla, siis oled teretulnud väljakutsest osa võtma. Näiteks tasub proovida säästumäära tõsta läbi tulude suurendamise? Võiks üsna palju loomingulisust ergutada ja miks ka mitte väike põnev eksperiment olla.

Vahepeal pudenesid rattalt, nii et nüüd see väljakute on väga omal kohal. Eelmisel kuul alustasin, täna siis panen 2%.

@Karin ja @Kadri-Liis: Hea kuulda. Kõige enam ongi sellest väljakutsest ilmselt kasu siis, kui oled alles alustamas säästude kogumisega.

Usun, et esialgu ei pane seda isegi tähele, et midagi kõrvale sai pandud, aga kindlasti on siia teretulnud teie konkreetsed kogemused selle protsessi käigus.

Varasem säästmine on piirdunud juhuslike väikeste maksetega Bondorasse ja Mintosesse. Huvi on, aga julgust vähevõitu. Väljakutset alustasin eelmisel kuul 1% juures.

Panin ka end kirja. Senini iga kuu 125 raha kõrvale pannud. Aprillis tuleb sellega 139. Tuleb proovida.

Olen eelmise aasta sügisest saadik hakanud puhtalt enda uudishimust oma rahaasju põhjalikult excelis jälgima ja planeerima, just selleks et endal oleks hea ülevaade kuhu raha läheb ja kas oleksin võimeline rohkem kõrvale panema. Tavaliselt teen palgapäeval kuu budget’i valmis, jagan summad nädalate kaupa kategooriatesse ja natuke jätan SOS olukordadeks ka, ja siis ülejäägi kandsin alati hoiusesse. Nüüd selle challenge’i alustamiseks lõin esimest korda kokku ka protsendi – tuleb välja et tõstsin see kuu hoiusele 64% sissetulekust, mis oli endalegi suur (aga väga positiivne üllatus), eks näis kui kaugele seda protsenti venitada suudan aga praegu on veel hingamisruumi küll ja rahaliselt kitsikust ei tunne. Tänud ägeda algatuse eest!

Kahe kuu pärast saab aasta täis, kui iga kuu 20% palgast kasvukontole on kanditud.
Nüüd siis aeg 1% jagu tõsta.

Alustan 10% pealt, esimene eesmärk on 6 kuud järjest vastu pidada.
Loodetavasti õnnestub sissetulekuid tõsta (või vahetamine margariini vastu ning 3,5% piima vahetamine rasvatu vastu küll saavutusena ei paista), pikemaks sihiks sean siis 12 kuud ehk 10% pealt 22% peale.

Aprill tõstsin 20% pealt 21%-le.
1.Konkreetne eesmärk puudub.Finantsvabadus nüüd ja kohe :)?
2.Kohe alguses sain aru, et on vaja teist kontot. Põhikontolt sulab raha kiiresti ära igatsorti kulutustele.Tegin kogumiseks konto LHV-sse.
3.Kogumise alguses kandsin kuu lõpus allesjäänud raha kogumiskontole, kui oli üldse midagi kanda.Hiljem sain aru, mida tähendab “kõigepealt endale maksmine”.
Kandeid teen nüüd küll kuu alguses, aga püsikorraldust pole ma veel teinud. Proovin selle aprilli jooksul ära teha.

Sattusin siia lehele, kuna rahategemine on minu nõrgim külg. Alustaks siis aprillis 1%-ga. Kuna tulud on mul väiksemad kui 450 €, siis on kahtlane, kas ikka suudan seda 1% kõrvale panna, sest eelarve järgi on igakuiselt puudu 62 €. Samas üle 70 € läheb igakuiselt võlale ja sinna tahangi lisaraha suunata, sest intress on sel laenul väga kõrge. Järgmine eesmärk oleks üürikulust vabanemine ehk siis elukoht. Osalise puudelisuse tõttu pole võimalik füüsilist palgatööd suurendada ja ka kulusid pole võimalik vähemaks võtta. Samas on mu tulud suuremad kui eales varem, mille tõttu on nüüd tõmblemist vähem ning kulud väiksemad – igapäevaseid tarbeesemeid ei pea enam ostma siis, kui on karjuv vajadus, vaid saab osta ette siis, kui on parasjagu sooduspakkumine.

Sellises olukorras tõesti üsna keeruline isegi see 1% kõrvale panna veel lisaks. Samas see juba pool võitu, et otsid võimalusi, mitte ainult ei märka takistusi. Kui sissetulekud üsna madalad, siis võib olla nii mõnigi kord mõistlikum otsida võimalusi lisatulu teenimiseks. Füüsilist tööd küll rohkem teha ei saa, aga tasub mõelda, mida saaks läbi interneti või kodus olles teha, mille eest oleks võimalik ka väikest lisaraha teenida?

€450 puhul on 1% €4,5 ehk see ei peakski iseenesest väga suur lisatöö olema nii aja kui ka mahu mõttes. Lihtsalt piisavalt paindlik, et see sobiks sinu võimalustega.

Ma ei tea, kuidas inimesed, kel pole erialast haridust, läbi interneti raha teevad. Ma pole selliseid töökuulutusi näinud. Mõned populaarsemad blogijad saavad raha ehk selle eest, et lasevad oma blogis reklaame näidata.

Praegu tuli meelde, et kunagi ammu keegi isegi pakkus mulle kunagi kodus tehtavat arvutitööd. Selle jaoks olid vajalikud oskused, mis ma just kursusel omandanud olin, ning isiklik arvuti. Kuna mul aga polnud arvutit ega arvuti jaoks raha, siis ma seda tööd ei saanud. See on vast näide sellest, kuidas raha vähesus iseenesest vähendab suuresti rahategemise võimalusi…

Ma ei tea eriti ka muid rahateenimise võimalusi, mida saaks kodus olles teha. Lapsehoidmiseks on mul liiga vähe ruutmeetreid (lapsel peab vabalt ruumi olema vähemalt ühe kukerpalli tegemiseks) Sokikudumine ja muu taoline käsitöö on väga vähetulus, miinusesse jäämise tõenäosus on väga suur. Ka juba ainuüksi sellepärast, et ma ei suudaks kellelegi pähe määrida toodet, mida ma ise ei ostaks.

Oskab ehk keegi lisada variante?

(Viga tuli sisse mu eelmisse postitusse – mõtlesin aprilli asemel maikuud. Sest sel kuul on mul juba ammu kõik rahajagamised tehtud ja pole eriti midagi ümber jagada, ning mais ma küll juba 2% eraldada ei saa)

Kuna minul on ajaliselt lisatöö tegemine veidi keeruline, siis hakkasin kodus ringi vaatama ja silma jäi väga palju asju, mida enam ei vaja-kanna ja mida olengi paari kuni 10€ müünud nt komisjonikaupluses (nad ei võta rendi- või vahendustasu ka). Isegi, kui mulle tundus mingil juhul, et müüsin midagi nõ kahjudega, oli see kasulikum kui asja lihtsalt kodus tolmutada. Lihtsalt jagan kogemust 🙂

Muideks, pudelikorjamine on ilmselt kõige kättesaadavam moodus selle 1% väljakutse täitmiseks. Aga selleski valdkonnas pole ma professionaal. Konkurents on tihe ja viimasel ajal on iga teine pudel Lätist pärit.

Sirvisin neid ideid. Ei leidnud ühtegi, mida mina saaksin kasutada. Kuidas saab vähendada selliseid kulusid, mida mul pole või pole kunagi olnudki. Need seal rohkem taolised ideed, mida saavad kasutada inimesed, kes juba niigi hästi toime tulevad, et veelgi paremini toime tulla.

Liikusin 4 % pealt 5 peale. Kuna hetkel on kulud tuludega üsna sarnased siis on päris hea väljakutse. Mintosest juba esimesed sendidki teenitud. Hetkel jätkan väljakutsega.

See kuu siis 2% lisaks eralaenu tagasimaksele ja muudele säästudele, mis kas automaatselt (lapsetoetus lapse kontole) või SEB digikassa süsteemiga kõrvale lähevad.

Olles kogunud iga kuu viimasel aastal tegelikult rohkem kui 30% palgast (erinevatel viisidel, 1-2% olid vaid täiendavad hoiustamised) kogumishoiusele, sain sel kuul tasutud eralaenu, mis sai võetud auto sissemaksuks. Kuidagi õõnes on vaadata hetkel tühja kogumishoiust, aga rõõm on tõdeda, et üks üsna suur kohustus on vähem. Jäänud veel vaid üks laen, mille püüan 2-3 kuuga tasuda, pannes kõrvale ka ca 25% palgast. Ja seejärel hakkan tasapisi koguma reservkassat erinevateks uuteks eesmärkideks (nt kohustused panga ees varem lõpetada või reisida või nö buffer-konto mistahes juhtumiteks või investeerimiseks). Supper-happy hetkel, kohe kergem olla 🙂

Kui tegemist selliste igakuiste maksetega laenudega, siis ära maksmine on hea võimalus varasemalt kuumakseteks kulunud summa kõrvale panna. Said varasemalt ilma selleta hakkama, saad ka edaspidi 😉

Alustasin üle-eelmisel kuul 1% ja olen jõudnud nüüd 3%ni, see on 39eur kuus,kuna maksan suurt pangalaenu,238eur.
Eks näis,kas suudan järgmisel kuus veelgi tõsta.

Mina teen nii üks kord aastas. Vaatan majapidamise kriitilise pilguga üle. Kui mõnda toodet/asja/eset pole aasta jooksul vaja läinud või pole kasutust leidnud, siis läheb see asi osta.ee-sse müüki kasvõi 10/30/50 sendise alghinnaga. Kui keegi ei osta, siis annan niisama ära mõnele tuttavale.

Olen ostasse selle miinimumhinnaga kunagi lisanud asju, millest lahti soovin saada. Sealt on sageli lihtsam uus omanik leida, kui läbi mõne tasuta ära andmise grupi (ei ole selliseid “Kindlalt tahan ja homme tulen järgi!” ja siis nädal aega vaikus olukordi).

Täna enam ilmselt ei viitsiks lihtsalt seda oksjoni üles seadmise protsessi läbi teha mingite pisiasjade pärast. Pigem siis kuhugi riidekonteinerisse või uuskasutuskeskusesse sellised odavad ja väikesed vidinad, millest kellelgi veel kasu võiks olla.

Eelmisel aastal säästsin 60-70% palgast ja ostsin panga abiga väikse korteri.

Plaan on maksta laenujääk sügiseks ära ja leida uus võimalus veel ühe korteri ostmiseks. Eelmisel kuul kõrvale pandud 50% palgast+ laenumakse.

Toidupoes saab säästa, tehes nädalamenüü ja läbi mõeldud otsused.

Muidu motivatsiooni jätkub, jõudu teistelegi!

Mai kuus liikusin 21% pealt 22% peale.
Hetkel protsendi tõstmine vererõhku ei tõsta 🙂
Probleem on aga väljaminekutes. Kuna aprill on rehvivahetuskuu, siis sõi rehvivahetus+rehvide ost tagavarafondist väikse tüki ära.Kui läheb hästi, siis mai kuu lisateenistus lapib selle augu kinni.

Kuna olen inimene, kellele meeldib teha palju erinevaid asju korraga, on mul 3 töökohta. Sissetulek ühest, ehk u 40% kogu sissetulekust liigub automaatselt eraldi kontole juba 7 kuud järjest. Hiljuti oli üks suurem väljaminek ja konto sai tühjaks. Vähendasin tegelikult eemisest kuust ka oma töökoormust 1.6 kohalt 1.25-le. Sellest kuust liitun liskas veel 1% väljakutsega. Eks näis, kui palju saab seda tõsta, aga olen enam kui kindel, et ruumi selleks on. Eesmärgiks on kodulaenu võimalikult kiire tagastamine.

Kuskilt tuleb alustada ja leidsin nii põneva väljakutse. Küll momendil on kehv aeg, sest just hetkel pole ma palgatööl, aga küll ma midagi välja mõtlen. Seega alustan tagasihoidlikult 1%-lt ja juunikuust. Sain siit mõtteid, kuidas üldse nö lisa saab juurde teenida.
Eesmärk on jõuda tegelikult sinnamaani, et oleks mida investeerida ja sellega ka lõpuks alustada.
Aitäh väljakutse eest!

Naljaga pooleks võiks öelda, et ilma sissetulekuta on just lihtne alustada. 1% nullist eurost on ju €0.

See pole muidugi antud väljakutse mõte ega ilmselt ka sinu eesmärk. Kui tulusid pole, siis võiks tegeleda nende tekitamisega pigem jah.

Tere. Mina olen sisuliselt ilma sissetulekuta, kuid leian loomingulisi viise, kuidas progresseeruda. Sel kuul lugesin kokku 34%, järgmisel kuul 35% oleks suurepärane!

Ja mul hea meel teatada, et nüüdseks on töökoht olemas ja hoopis kergem 🙂 sel kuul 5% vaatamata suurtele kulutustele laste koolimineku pärast. Aga endiselt on hea meel, et selline väljakutse olemas 🙂

Tere. Tänu Sulle ja kaudselt ka A. Robbins -le on võimalik säästa palju rohkem!

Igaüks teeb siiski oma rahakoti raames otsuseid ise ja ka siia blogisse jõudsid just tänu oma otsusele mingile lingile klikkida või otsingumootorist midagi otsida. Seega tulemuste eest jääb siiski au ja vastutus sulle endale.

Mina saan ainult jagada infot, kaudselt anda mõne motiveeriva mõtte ja välja pakkuda viise soovitud tulemusteni jõudmiseks. Tegusid teed ja tulemusi saavutad juba sina.

Alustasin 3%-ga palgast. Kuna igakuiselt maksan veel ca pool aastat tagasi lühilaenu, alustan pigem vaikselt, et kuulõpus ei tekiks kiusatus “puudujääv” säästetust võtta. Viimane ongi mu suurim väljakutse selle juures.

Panin kõrvale 45%. Oli lapse lasteaia lõpetamine ja muid üritusi, seega oli vajadus rohkem pingutada toidukorviga. Aga nii sai poest ostetud ainult vajalik! Samuti vaatasin üle vanad kleidid, mida ei olnud kaua kandnud ja uut ei tormanud ostma(kiusatus oli suur).

Otsustasin väljakutsel osalemist alustada alatest maist. Kolme kuu palk on juba varasemalt säästetud, kuid ma ei ole seda veel paigutanud eraldi kontole. Arvete maksmiseks internetipanka sisenedes suurema summa nägemine paneb aga kohe pea tööle, et mida kõike mul kohe vaja oleks (kas ikka on, kui olen seni ilma edukalt hakkama saanud)?

Lisaks on säästmine seni toimunud ebaregulaarselt emotsioonide ja tahtejõu pinnalt, mis ei ole jätkusuutlik pikemas perspektiivis. Ühel hetkel lihtsalt libastun. Seepärast otsustasin alustada säästmist 1 % juurest ja avasin uue konto, kuhu kandsin ka senised säästud. Juuni eesmärk on siis 2% sissetulekust.

See on ka üks levinumaid põhjuseid, miks meil reeglina raha üle ei jää, isegi kui sissetulek vahepeal omajagu tõuseb. Kui ikka summa iga päev vastu vaatab, siis ka leiame sellele rahale kasutust vastavalt.

Sellepärast ka see levinud soovitus, et see raha tuleks koguda kuhugi eraldi ja/või ära investeerida. Siis kiusatusel raskem tekkida.

See on väga positiivne, et ise aru said sellest, kuidas see kiusatus tekib ja tegelikult need ostud ei ole asjad, mida sul reaalselt vaja oleks.

Ma olen leidnud, et kõige efektiivsem on esitada endale küsimus – kas kaalutav ost aitab mul aega kokku hoida ja kui aitab, siis kui palju? Näitena toon auto, mille ostu soov on ikka ja jälle tekkinud, kuid olen seda kogu edasi lükkanud, sest praeguses olukorras on kõige halvema stsenaariumi realiseerumise korral kulud liiga kõrged.

Juuni säästumäär 2 % saavutatud ja tegutseme vaikselt edasi!

Saab ka seda küsimust veidi üldistatumalt küsida: Kuidas see ost edaspidi minu ajakasutust mõjutab?

Ehk alati ei pea iga ost aega kokku hoidma. Võib-olla hoopis loob mõni ost võimaluse rohkem lähedastega koos aega veeta, kõrvaldab mingi igapäevase negatiivse häiriva asja või toob päeva positiivseid emotsioone juurde.

Sõltub prioriteetidest ja vajadustest. Aga sedalaadi küsimuste küsimine endalt on tõesti mõjus ja ei vii “roti” eluviisini, nagu mõned kardavad, vaid pigem just suunab mõistlikul moel oma raha kasutama ja enda vajadustest lähtuma.

Prioriteedid ja vajadused sõltuvad eluetapist, mida parasjagu inimene elab. Alustades investeerimise vallas enda harimist, mõtlesin alati, et miks küll soovitatakse võimalikult vara alustada? Liitintressi mõjust sain aru, aga teisest küljest mõtlesin, et kus on noorel inimesel see vajalik raha, mida regulaarselt kõrvale panna ja investeerida?

Nüüd, kui esimesed sõbrad ja tuttavad on pere loonud, saan alles nende ponnistusi ja kulutusi kõrvalt nähes aru, et väga õige on võimalikult vara alustada. Enne pere loomise etappi on tunduvalt lihtsam harjutada endale sisse säästmise komme ja esimesele täiskohaga töökohale asudes on üksi või koos elukaaslasega elades suhteliselt lihtne suhteliselt suurt osa enda palgast igal kuul kõrvale panna.

Juuli säästumäär 3 % saavutatud ja tegutseme vaikselt edasi.

Täna just avasin 12ks kuuks kogumishoiuse, kuhu panin 38% oma sissetulekust. Edaspidi on plaanis sinna iga kuu 25% sissetulekust panna (tegin püsimakse). +1% lisaks siis, sest liitusin väljakutsega. Tavaliselt olen aastaga kogutud raha eest terve perega reisil käinud, kuid seekord kogun selle jaoks, et enda õppelaen korraga pangale tagasi maksta.

Alustan 1%-iga, kuigi sissetulek võimaldaks enamat, aga hetkel on käsil lõputuna näiv hambaarstil käik, kuhu see kuu on kadunud pea 2000€ ja pean hakkama selleks laenatud raha emale tagasi maksma jupi kaupa. Kogutud raha ilmselt läheb mustadeks päevadeks ja/või ootamatuteks kuludeks.

Väga hea väljakutse! Juuni ja 1% tehtud, ma juba ootan järgmist kuud. Rahakrati 1000 € väljakutsega liitusin juba aasta alguses, see on päris hästi läinud. Hetkel kogun nn meelerahu fondi, loodetavasti paari aasta pärast saab juba investeerimise peale ka tõsisemalt mõtlema hakata.

Liitusin juba mõned kuud tagasi aga pole jõudnud ülevaadet anda. Vaatasin üle juuni numbrid ning sain, et juunis sai kõrvale pandud 13% sissetulekust. Suur eesmärk oleks jõuda 30%ni.
Minul säästmised/investeerimised pigem hooti, siis kui midagi huvitavat (loodetavasti ka kasumlikku) silma jääb. Just paigutasin ka väikese summa Funderbeam Siidrikoja kampaanjasse.
30%ni võiks jõuda 2019 aasta novembris 🙂

Liitusin mais.Kindlat töötasu ei ole, autoritasud. Tegin endale eesmärgiks, et teatud summa peab jääma kontole ja kõik, mis seda ületab liigub automaatselt säästukontole. Sealt saab küll põhimõtteliselt raha kätte, aga peab kolm päeva ette tellima – emotsionaalsed ostud jäävad seega ära. Juunis lisasin 1,44%.

Juulis panin 24% kõrvale, aga…
Saabuski kätte aeg, mida kartsin. 24% panin kõrvale, aga kuu keskel võtsin jälle 4% lisakulutusteks välja. Nii juba teine kuu, et kuu alguses panen hoiule, aga kuu keskel/lõpus võtan natuke sealt jällegi välja.

🙂 Kui on keeruline kätte saada, siis pingutad rohkem ja nii kergesti ei võta välja.

Kas oled ka üritanud mõelda, miks see nii läks ja kuidas saaksid seda edaspidi ennetada? Näiteks, äkki on võimalik leida juba ette mingi võimalus lisatulu teenimiseks, et ei tekiks vajadust säästude kallale minna?

Lühidalt oleks siis vaja vähemalt 5% sissetulekut kasvatada kuidagi, kui siinkohal piir ees tundub olevat.

Saab ka muidugi rohkem kõrvale panna kui vastavaid võtteid kasutada, aga kui sissetulek just mitmekordne Eesti keskmine pole, siis veerand kõrvale panduna on juba täitsa viisakas protsent, kus võiks ka sissetuleku suurendamise suunas mõtlema asuda.

Mul on 1 põhisissetulek ja 1 lisasissetulek.
Põhisissetulekust panen 24% kõrvale. Lisasissetulek läheb aga kõik täielikult investeeringuteks.Seda ma ära ei kuluta ja sellega ma auke ei lapi. Kuna see pole stabiilne sissetulek.
Hetkel ei näegi ma muud väljapääsu, et (suurel)vajadusel kasutan põhisissetulekust kõrvalepandud sääste ning hiljem tagastan need. Pean ainult korralikult arvet pidama.

Alustasin miinimumist- 1%. KUna siiani ei ole kuidagi kõrvalepanek õnnestunud, alatai tulebmingi ootamatu kulutus kuu lõpus, siisseekord on summa nii väike, et pole märgatagi. Asi põhimõttes. Järgmine kuu 2 % siis.

Väga suur ahvatlus oli kuu alguses rohkem panna, selline 1% kaupa tõusmine tundub kuidagi aeglane, kuid see kuu jäi siis nii.

See väljakutse on põhjusega just sellisena tehtud. Kui see 1% eurodes tundub väike summa, siis soovitan otsida võimalusi sissetulekute tõstmiseks.

Muul juhul aga tasub reeglitest kinni pidada. Eriti olukorras, kus varem ei ole kuidagi õnnestunud raha kõrvale panna.

Algus on tehtud. 100 EUR kuus. Paigutanud olen kohalikule turule aktsiatesse. 1x kvartalis sooritanud ostutehinguid.

Alustasin augustis 1%ga. Aastate jooksul on vaikselt 6-kuu palga jagu fondi kogunenud. Analüüsides oma kulusid-tulusid kuude lõikes, siis ilmneb, et mõnel kuul kulutan üle, teisel mitte. Kuna palgapäevast palgapäevani elama ei pea, siis pole kuludesse siiani väga süvenenud. Eks seda tuleb tegema hakata, kui säästmise % on nii suureks läinud, et ei vea palgapäevani välja :). Kuna meelerahufond on olemas, siis see raha läheb investeeringuteks. Väga lahe väljakutse!

2% on tehtud. Praegu veel lihtne. Lugesin uuesti väljakutse kohta ning avastasin, et mul pole konkreetset eesmärki, mille jaoks koguda. Aga küll ma selle ka välja mõtlen!

Ma avasin COOPis kogumishoiuse ja esimene (natuke üle) 1% läks sinna (sest hoiuse avamise miinimumsumma on 10 €). Kuni 10% kõrvale panna ei tohiks probleem olla. Jätkan siis tasapisi. 🙂

Mina jõudsin sel kuul 4%-ni. Siiani on päris lihtne olnud, ilmselt on abiks ka konkreetne eesmärk, hetkel siis meelerahufondi kogumine.

Alustasin kogumist 3%pealt, igakuiselt olen suurendanud summat 1% võrra. Sellel kuul sai meelerahufondi lisatud 12%.

Alustasin 10 %, sel kuul panin kõrvale 15 %. Praegu kõik lihtne, mida edasi?

Huvitav, kui paljud veel väljakutsega jätkavad? Ise tõstsin vahepeal säästuprotsenti enam kui 1 % võrra ja Mai sissetulekutest suutsin kõrvale panna 25 %. Elukvaliteedi langust veel ei tunneta ja ise olen väga rahul. Järgmise etapina plaanin hakata säästmise kõrvalt ka kulusid rohkem jälgima. Ega ma täpselt ei tea, kuhu raha kulub.

Mu ette planeeritud meeldetuletuskirjad vist lõppesid ära millalgi ja unustasin juurde teha. Tahaks ikka loota, et jätkajaid on omajagu, lihtsalt vahepeal pole keegi meelde tuletanud siia tulemist.

Neljas kuu läbi ja 4% sissetulekust “salajasele kontole” pandud. Nii et olen väljakutsega täiesti graafikus püsinud! Kui 10% peale jõuan, siis otsustan, et kas järkan % tõstmist või muudan strateegiat ja suunan osa säästudest investeeringutesse.

Hei. Sel kuul panen kõrvale 33%. Mul jaguneb see 5 kategooriasse (meelerahufond, korteri ostmise tehingu raha (otsin sobivat korterit kodu ostmiseks), suuremad ostud nt. mööbel, reisifond, auto fond). Mõned kategooriad siin on ka tarbeesemete ostuks, seega ma ei tea kas see just raha kõrvale panemise alla klassifitseerub, aga hea on ikka, kui on midagi võtta,kui ostuks läheb.

Hei, Olen eelnevalt niigi igakuiselt kõrvale pannud aga siis on olnud mingi konkreetne summa lihtsalt ja aeg ajalt olen üritanud tõsta. Lugedes Sinu väljakutset tundus asi huvitavam ja ise protsess põnevam :). Alustasin 17% nüüd olen juba 26% peal ja plaanis on korra ära käia 50 klubis ja alla tagasi 25 ja siis äkki uuesti… 🙂 Hetkel peaks sees siis mul 49 kuud aega võtma – polegi palju.

Sissetulekud on mõnevõrra vähenenud võrreldes esimese poolaastaga, ent veelgi rohkem mõjutas allikate muutus ning lisaks sattusin samal ajal ka kolima ja remonti tegema, mis on kõik kokku andnud ettekäände sääste mitte tekitada, vaid hävitada…
Võlad sain 2018. aasta lõpuga makstud (mööndusega, et ma kinnisvara ei oma, vaid üürin), meelerahufondi sain septembriga kokku. Jaanuarist kuni juunini olin hinnanguliselt 30% klubis, säästes meelerahufondi ja investeeringute jaoks. Viimaste tegemiseni aga ei jõudnud ja nii on nüüd likviitseid sääste mida investeerimise asemel remondile kulutada, isegi kui süda valutab…
Nädalavahetusel tegin räsitud eelarvest esmase ülevaate ning kuulutasin ühtlasi kulutustele seisaku.
Kokkuvõte ei ole kõige hullem. Meelerahufond mida mul iial varem olnud ei ole, on olemas. Investeeringuteks säästetust olen hakkama pannud ca. poole. Puht tehniliselt on mu isiklik finants paremas olukorras kui iial varem, ent kui võrrelda palju ma varem kulutasin ja palju ma nüüd kulutan, siis tuleb möönda, et säästude olukord peaks olema märksa parem!

Pohmelusest üle saamiseks alustan 1%-ga, et mitte luisata endale, et küll ma järgine kuu ehitusmaterjalide arvelt panen suurema summa investeeringute fondi tagasi… Loodetavasti panengi, aga ühtlasi lisan 2%

Protsendi väljakutse kõlab hästi ka seetõttu, et kui sissetulekud on erinevatest allikatest ja täiesti ebareeglipärased säilib ikkagi kontroll palju kuus tuleks kõrvale panna. Sealjuures tuleks ilmselt hakata arendama praktikat, et põhipalgast säästad x protsenti, teistest tuludest aga xx protsenti.

Jah, sellepärast ta protsendina ongi. Olen ka päris tihti elanud sellise kõikuva sissetulekuga, nii et paratamatult konkreetsete numbritega lahendused ei toiminud.

Seda viimast mõtet olen samuti rakendanud. Reeglina igasugusest lisatulust läks vähemalt 50% kõrvale, kui mitte 100%.

2%
Esimese protsendi lohistasin kohe omarahasse ja investeerisin tagatisega laenu. Miks just nii? Õrna aimu ei ole. Üritasin arusaada mis ja kuidas süsteem töötab ning lõpuks tundus see kõige turvalisem versioon midagi teha, selle asemel, et jätkata mitte millegi tegemist. Samas selle kuu 2% seisab endiselt niisama, sest tundub kuidagi, et peaks ikka üritama arusaada millestki, aga selleks ei oska jälle aega leida … Klassikaline õpiku lugu. Päris huvitav seda iseenda peal jälgida.

Tänapäeval kipub infoüleküllus olema üsna arvestatav probleem alustamisel. Kuna tundub, et nii palju infot on, mida peaks hoomama, siis ei oska kuskilt pihta hakata ja ületamatu probleem jääbki ületamata. Selle vastu on üks teoreetiliselt väga lihtne lahendus. Lammuta see suur hägus “peaks üritama arusaada millestki” väiksemateks ja konkreetseteks tükkideks ning võta sealt esimene samm ette ja tee ära.
Praktikas see paraku nii lihtne ei kipu olema, sest paljude jaoks on investeerimine endiselt nii hägus asi, et ei ole aimugi, mis asjad need olema peaks, millest aru peaks saama, nii et konkreetseteks tükkideks tegemine on juba ise üks suur ja hägune ületamatu takistus.
Kui sa ka sama probleemi otsa oled sattunud, siis soovitan ehk alustuseks minu raamat ette võtta ja sealt sammhaaval liikuma asuda. Olen sellega vajalike teadmiste väiksemateks sammudeks jagamise ülesande ära teinud. Muidugi sammud tuleb sul endiselt ise astuda. Leiad Alustava investori käsiraamatu näiteks siit.

otsustasin ka osa võtta kuna algaja alles, siis alustan 1% ja alustan järgmine kuu… :)Ja see täitsa hea väljakutse… 🙂

Jaaa, osalen. Alustasin kohe 10% ja nüüd nägin seda väljakutset. Järgmine kuu siis juba 11% kuus sissetulekustest panen kõrvale!

Alustasin jaanuaris 1% körvale panemisega palgast, köik lisaraha läheb samuti körvale, jaanuarisääst 311,88 eurot.

31000 € kuuteenistus on päris hea koht, kust säästmist alustada. Julgustaks isegi protsenti pisut kiiremas tempos suurendama 🙂 (jah, ma saan tegelikult aru, et suur osa sellest summast on lisaraha)

Selline kombineerimine on ka iseenesest hea lahendus. Eriti kui oled harjunud palgast ära elama ja lisatulud saab vabalt kõrvale panna.

Marti
alustasin eelmine kuu tagasihoidlikult 100 eur`iga. Sellel kuul lisan 1%. Algus on tehtud

Alustan 17% juures (olen 3 kuud nii kõrvale juba pannud) ja plaanin seda 1 % kuus suurendada järgmisel kuul.

Kulude jaotumiseks iga kuu olen siiani püüdnud kasutada 50%(toidu, üüri), 35% (meelelahutus, tervis, restoran/wolt) ja 15% (säästud). Kuna olen võtnud neli erinevat eesmärki säästude kogumiseks – meelerahufond, autojuhilubade raha, investeerimiseks ja suurte kulutuste pagas, siis oleks ülihea ja motiveeriv jõuda ligi 40% igakuise säästuprotsendini.

Alustasin 1% aprillis on juba 5% see läks tagavara fondi, tabel näitab, et kõrvale pandud rahaga saaksin juba 0.4 kuud elada. Hämmastav kuidas väikeste summade kaupa on juba minu jaoks arvestatav puhver. Osa protsendist läheb teise panga kontole millel pole pangakaarti ja mida ma iga päev ei näe ja osa panen sulas hoiule. Olen seda kasutanud ka nt. hambaarsti juures käimisel! Väga hea, olen tänulik, et sa seda tööd teed, koolitusi raamatuid ja videoid. Mulle meeldiks kui raharaadio saateid juurde tuleks neid on mõnus kuulata töötegemise ajal. Olen investeeringuteks sellest protsendi väljakutsest ka eraldi raha pannud. Aga nüüd Aprillis 2022 kus maailma finantsvärk on kahtlases seisus ei teki tahtmist enam sinna alla raha juurde panna.

4 kuud 2022-st on möödunud ja vaikselt koguneb investeeringutesse rahakest.
Mul läheb ka mingi osa rahast säästmisele, aga selle % väljakutse juures ma seda arvesse ei võta hetkel. Siia läheb arvesse: III sammas, fondid ja eraldi aktsiad.
Olen kenasti järjel ja hasart on suur 🙂

Eelmisel kuul panin 9 % kõrvale. Ei vedanud lõpuni välja, pisut jäi puudu. Sel kuul panen uuesti 9 % kõrvale. Eelarve on tehtud, aga tuli ette kulusid, millest saadud hüvest ei tahtnud loobuda.

Mõistlik tõesti uuesti samal tasemel proovida. Kui mitu kuud järjest sarnaselt takistus ees, siis ilmselt oled hetkel oma piirile lähedale jõudnud. Siis võib kulusid ja tellimusi üle vaadata, kas on veel mõni koht, kus raha ei lähe päris asja ette (nt mingid tellimused, mida ei tarbi või kus maksad liiga palju). Arvestades muidugi hetkel olevat inflatsiooni, siis täiesti realistlik variant on ka see, et hinnad lihtsalt on nii palju tõusnud, et ei pruugigi ilma suuremate ohverdusteta või sissetulekut tõstmata protsenti suurendada saada.

Jõuan mai kuus 40% säästuprotsendini, kuna vahepeal tõstsin rohkem ca 2-3% (väljakutse on liiga motiveeriv :D). Kogutud on meelerahufondi niiöelda vol1 ehk siis minimaalne millega hakkama saaksin. Vaadates aktsiauudiseid ja spekulatsioone, siis investeerimisega hetkel ei jätka. Kõik kulud (eelkõige üür ja toit) on suurenenud majanduse tõttu ja paraku palka pole tõstetud. Pensionisambad kahanevad nagu suhkur teevees. Aga eesmärgiks on 1% edasi tõsta kuni enam ei viitsi exceli tabeli punaseid ridu korrigeerida.

Maikuus jäin ilusti eelarvesse ja sain isegi pisut rohkem kõrvale panna, kui esialgu arvasin. Juunikuu sissetulekud kukkusid, kulud kasvavad, sest hinnad on tõusnud. Panen 8 % kõrvale.

Ma võtsin 10 Cleveron mobility aktsiat. Äkki see säilib paremini kui euroraha praegu? Raha kogumine praegu Juunikuus 2022 ei tundu mõtteka ideena enam. 20% Inflatsiooni pärast.

Võtsin väljakutse vastu ja alustan sel kuul 4%-ga. Olen enne liitumist juba kahel eelneval kuul kõrvale pannud 3% ja 3,5%. Eesmärk on koguda 2 kuu töötasu jagu meelerahufondi.

Ma eelmised paar kuud jätsin vahele sest maksin ühe väikelaenu viimase makse kiiremini ära ja riigile tuludeklaratsiooni raha ka 2021 eest sai makstud. See kuu näitab mul tabel, et nüüd tuleb 11% kõrvale panna – tehtud.

See tuludeklaratsiooni summa võib jah päris krõbe tulla, kui eraisikuna investeerimisega ka tegeleda. Kui too kuu ei õnnestu protsenti tõsta, siis sellest mingisuguseid järeldusi teha ei maksa tõesti.

Investeerinud olen eraisikuna aga 2021 pole sealt kuigi palju teeninud. Need olid muud tekkinud kohustused. Kunagi kuskil räägiti, et kui maksad tulumaksu hiljem siis saad raha kasutada peaaegu aasta kauem ja inflatsioon jääb riigile nüüd juhuslikult mul vist nii kujuneski kui inflatsioon oli 25%.

Reeglina on see positiivne tõesti. Kuigi antud juhul on ka investeeringud valdavalt kukkunud, nii et võib olla ei olnud seekord liiga suurt võitu sellest. Oleneb muidugi, mis selle rahaga tehtud sai.

Mul ikka kõigub see % päris palju kuude lõikes. Roburi kaudu läheb iga nädal kindel summa, aga kuudes on erinev arv nädalaid. III sammas plaanis teatud summani täis panna (ka need sissemaksed on kõikuvad olenevalt ilmselt kuu situatsioonist) ja sama ka investeerimine. Kokkuvõttes ma ma ikkagi tegelen asjaga ning jälgin, et kuidas mul igakuiselt läheb.
Jaanuar 17.48%
Veebruar 19.08%
Märts 21.03%
Aprill 15.86%
Mai 45.17%
Juuni 19.59%
Juuli 32.28%
August 28.21%
September 31.05%

Aasta esimesed 3 kuud ma alles ehitasin omale süsteemi (väljakutsega ma ka ei alusanud kohe aasta alguses). Aprillis maksin ära maksmata jäänud tulumaksu (Mintos viimased 3 aastat teadmatusest) ning mais siis jagasin tuludeklaratsioonirahad ja pärast seda on hakanud olukord pigem stabiliseeruma. Nüüd jah pigem mõjutavad hinnatõusud ja erinevad veidike ootamatumad kulud (isegi, kui planeerin ette). Nt. lasteaia söögiraha tõus. Käega pole löönud ning tegutsen aina edasi 🙂

Tulumaks makstud, minireisil käidud, üks suurem arve tasutud ning okt jätk ikka oma protsendiga, nüüd siis juba 6 %. Ühtlasi tunnen heameelt, et suutsin tagasi hoida kiusatusest eelmistel kuudel piirduda soovitusliku protsendimääraga, muidu oleks ilmselt praegu keerulisem olnud.

Paar kuud olen 8% peal tiksunud. Sain kulud ka kaetud, sel kuul panin 10% kõrvale. Eesmärgiks seadsin kahe kuu sissetuleku kogumise. Pool teed veel minna.

November 2022: 23,02%.
Miks on see % langenud?
Roburisse läheb iganädalaselt sama summa, III sambasse panen nii, et saaks aasta lõpuks max täis.
Ainuke asi, millega ma 0 sel kuul jäin oli aktsiatesse investeerimine. Panin orderid valmis, aga ju siis olin liiga optimistlikult langusele orienteeritud, et ei saanud midagi.
See, aga ei tähenda, et see raha oleks ära raisatud – ei, istub lihtsalt investeerimiskontol.
Aga kuna reaalset ostu pole tehtud siis ei saa sentigi arvestada ka investeerimisse.
Detsembris jõuab veel igal alal korrektuure teha 🙂

Midagi läks mul siin sõnastamisel untsu. Oli kiusatus teha suurem hüpe kui 1%, aga ei teinud seda ja jäin rahule, et kiusatusele järele ei andnud.

Nii . Olen nimelt shopahoolik. Kuna ostlemine endiselt veres üritan esialgu säästa mujalt. See kuu loobusin sõidust oma autoga mis võtab mul 18.l/100 bensiini.
Ei maksnud ka autoparklat töö juures st liikusin trolliga ja aegajalt taksoga.
Kodukindlustusega läksin teise pakkuja juurde ja maksan iga kuu 8.eur vähem nüüd maxikindlustuse eest.
Sel kuul säästsin 160.eur mis on mu väikse palga juures suur summa, tavaliselt jään miinusesse. Eelmine kuu säästsin veel rohkem.
Viimase 2.kuu peale u 450.eur kokku säästetud. Maksin ära oma pikalt kaelasrippunud krediitkaardivõla. Tegelen enda suhtumise muutmisega sest tõepoolest on väga halb tunne pidevalt võlgu elada.
See ei tähenda et iga kuu olen nii tubli aga algus on tehtud 😀

Kuidas see kuu nii kiiresti möödus, alles sai eelmine ülekanne tehtud. Nüüd siis 8 % juures. Väike tagasivaade ka detsembrile kohaselt. Pole kunagi nii pikalt raha kogunud. Tegelikult ei mäletagi, kas üldse olen kunagi kogunud. Ju ikka lapsena kopikaid ja rublasid lühiajaliselt hoitud sai ja ilmselt see millegi tühja-tähja peale ära läks. Täiskasvanuna kuust kuusse majandanud ja ka krediidi peal oldud. Sel suvel käis üks klõps ja nüüd on uued mõtted, uus vaade, uued sihid. Kolmas sammas avatud, kasvukonto tehtud. Meelerahufond on kosumas vaikselt, aga järjekindlalt. Paar eraldi kogumisprojekti paralleelselt edukalt lõpetatud. Eesmärgipärane kogumine on seni üllatavalt tehtavaks osutunud. Miks ma sellega varem ei alustanud? 🙂

Detsember 24.44% – olen rahul.
Aasta kokkuvõttes võiks öelda, et see % võiks sinna 20-25 vahele pidevalt jääda. See ka uue aasta eesmärk.

Väga tubli säästumäär juba täitsa. Kui tunned, et piir kuskil siinkandis tuli ette, siis saad järgmine kord soovi korral edasi tõstmist katsetada näiteks peale palgatõusu või kui kulude poolel midagi suuremat peaks muutuma.

Ilmselt oli pea liiga täis vastassuunas mõtteid 🙂 Lapsepõlvetühimike kõrge kuhjaga täitmine jms.

Vastused kommentaarile ei lähe mul millegipärast õigesse kohta 🙂 Aga olulisemana – jätkan 9 %-ga. Tunne on hea. Kuigi jah, iga kuu alguses, ka seekord, on olnud vähemalt mõneks ajaks kiusatus rohkem kõrvale panna, et saaks juba oma meelerahufondi eesmärgi täis. Ja iga kuu lõpus olen rahul, et pole suurema sammuga liikunud 🙂

Kui kuu lõpus jääb raha “üle”, siis võib julgelt ka selle kõrvale panna. Muidu aga on jah see väikeste sammude mõte just selles, et ei paneks kuu alguses suure hurraga suurt summat kõrvale ja siis kuu lõpus ei võtaks sealt jälle vähehaaval tagasi. See viimane kipub motivatsioonile tavaliselt kehvasti mõjuma.

Kindlasti mitte ainus. Enamus lihtsalt ühel või teisel põhjusel ei soovi oma (eba)edu avalikult jagada. Pluss ma pole ka nüüd juba tükk aega jõudnud meilile meeldetuletusi saata, et võiks jagada.

Aitäh väljakutse eest! Olen hea rütmi sisse saanud ja jätkan ka siit edasi nüüd nö omal käel 🙂

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.