Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

LEI kood – mis, miks, kellele ja kuidas?

Mis on LEI kood?

Igal eestlasel on oma unikaalne isikukood, mille järgi saab näiteks riik tuvastada, kes konkreetselt erinevate avaliku sektori institutsioonidega on suhelnud ja milliseid teenuseid kasutanud. Samamoodi on igal Eestis asutatud juriidilisel isikul Äriregistris oma unikaalne registrikood, mille järgi saab tuvastada, millise ettevõttega konkreetselt tegemist on.

Käibemaksukohustuslasest ettevõtetele väljastatakse veel eraldi käibemaksukohustuslase number, mis kasutatakse käibemaksu üle arvepidamiseks.

LEI kood (Legal Entity Identifier) on sarnane registrikood, mida kasutatakse rahvusvahelise numbrina finantsinstitutsioonide poolt, et pidada arvet selle üle, milliste konkreetsete ettevõtetega tehinguid tehakse. Esimesed LEI koodid väljastati 2012. aasta lõpus.

Välja näeb ta umbes midagi sellist: 5493000IBP32UQZ0KL24 (BBC LEI kood).

Miks ja kellel seda vaja on?

Rahvusvahelise registrikoodi eesmärgiks on seatud, et selle kasutamine parandab üleüldiselt finantsandmete kvaliteeti ja täpsust, mis omakorda aitab ettevõtetel korraldada paremat riskijuhtimist. Samuti loodetakse, et sellest on abi finantspettuste vähendamise ja turukuritarvitamise takistamisel.

Väikeettevõtja seisukohast, kes mingi väikese summa eest paar korda aastas mõned aktsiad ostab, on see eespool olev põhjendus üsna sisutu. Meid see otseselt justkui ei puuduta ja vähemalt minu puhul summad on ka nii väikesed, et mingit statistikat see küll paigast ei tohiks lüüa.

Miks meil siis LEI koodi vaja on? Tulenevalt MiFID II ja MiFIR regulatsioonist peavad finantsinstitutsioonid alates 3. jaanuarist 2018 hakkama raporteerima väärtpaberitehingute osapooli just selle koodi kaudu. Tuletisinstrumentidega kauplemiseks on vaja LEI-koodi juba 2017. aasta novembriks.

Lihtsamini öeldes, kui sa tahad OÜ alt aktsiaid osta või müüa, siis sinu maakler vajab sinu ettevõtte 20-kohalist registrikoodi, et ta saaks seda tehingut teha ja sellest raporteerida. Ilma koodita ei saa ta kohustusi täita ja sinu tehingukorraldust vastu võtta. Järelikult, ilma vastava registrikoodita ei ole sul võimalik enam peale tähtaega aktsiaid maha müüa.

Kuidas LEI koodi saab?

LEI koode saavad väljastada ainult vastava akrediteerimise läbinud ettevõtted, mille nimekirja leiad siit leheküljelt. Kusjuures LEI ROC-Endorsed pre-LOU tulbas olevad asutused on loodud enne akrediteerimise süsteemi loomist ja on seda protsessi läbimas.

Eestis artikli kirjutamise ajal ühtegi ettevõtet ei ole, mis LEI koode väljastaks. Küll pakuvad mõned ettevõtted lisatasu eest võimalust, et nemad taotlevad ja uuendavad seda koodi iga-aastaselt sinu eest.

Kuidas taodelda LEI koodi?

Taotlemise protsess on iseenesest lihtne:

 1. Vali välja sinu jaoks sobiv LEI koodi väljastaja.
 2. Esita vajalik info oma ettevõtte kohta.
 3. Nemad omalt poolt kontrollivad info üle ja kinnitavad selle.
 4. Seejärel väljastatakse sulle LEI kood.

Protsess võtab aega väidetavalt paarist päevast kuni paari nädalani. Samas hoiatatakse, et mida lähemale see jaanuarile jääb, seda suurem on tõenäosus, et tähtajad võivad venima hakata, kuna taotlejaid on korraga rohkem.

Milline LEI koodi väljastaja valida?

Kuna LEI kood on 20-kohaline igal pool ja pakub ka minule teadaolevalt täpselt samu “hüvesid”, siis otseselt väga vahet ei tundu olevat, kelle käest sa sealt nimekirjast selle koodi lõpuks saad. Seega ratsionaalne valik oleks ilmselt valida kõige soodsam pakkuja?

Kuigi algselt tundub seal neid väljastajaid ikka üsna korralik hunnik olevat, siis tegelikult pakub Eesti ettevõtetele LEI koodi ainult 6 LOU ja 3 enne akrediteerimist aktsepteeritud asutust.

Siin on see nimekiri 2017. oktoobri seisuga:

 • Bloomberg Finance LP (Bloomberg)
 • Bundesanzeiger Verlag GmbH (Bundesanzeiger Verlag)
 • Business Entity Data B.V. (GMEI Utility a service of BED B.V.)
 • GS1 Germany GmbH (GS1 Germany)
 • Herausgebergemeinschaft WERTPAPIER-MITTEILUNGEN Keppler, Lehmann GmbH & Co.KG (WM Datenservice)
 • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW)
 • Central Securities Clearing Corporation (Centralna klirinško depotna družba d.d.- KDD), Slovenia (LEI ROC-Endorsed pre-LOU)
 • Centrální depozitář cenných papírů a.s. (CSD Prague) (LEI ROC-Endorsed pre-LOU)
 • London Stock Exchange (LEI ROC-Endorsed pre-LOU)

Mis see maksab?

Oluline on tähele panna, et siin on kaks erinevat hinda. Esiteks, on üks tasu selle eest, et sa omale LEI koodi registreerida saad. Teiseks, tuleb iga-aastaselt maksta uuendamise/haldustasu.

Milline variant lõpuks sinu jaoks kõige soodsam saab olema, selgub ilmselt tagantjärele, kuna sõltub, kui pikalt sa LEI koodi kasutad (uuendamise/haldustasu muutub järjest olulisemaks) ning kas ja kui palju hinnad nüüd langeda võiksid, kuna kohustuslikus korras järsult selle teenuse kasutatavus võiks ju tõusta ja konkurents seetõttu ka suureneda.

LEI koodi väljastajaRegistreerimise hindUuendamise tasuLisandub GLEIF tasu
Bloomberg Finance LP (Bloomberg)$75 (~€63.5)$50 (~€42.4)hinna sees
Bundesanzeiger Verlag GmbH (Bundesanzeiger Verlag)€ 140€ 90hinna sees
Business Entity Data B.V. (GMEI Utility a service of BED B.V.)$100 / €100$80 / €80lisandub
GS1 Germany GmbH (GS1 Germany)€ 89€ 59hinna sees?
Herausgebergemeinschaft WERTPAPIER-MITTEILUNGEN Keppler, Lehmann GmbH & Co.KG (WM Datenservice)€ 80€ 70hinna sees
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW)PLN 420 (~€99.2)PLN 280 (~€66.1)lisandub
Central Securities Clearing Corporation (Centralna klirinško depotna družba d.d.- KDD), Slovenia (LEI ROC-Endorsed pre-LOU)€ 78.07€ 41.13hinna sees
Centrální depozitář cenných papírů a.s. (CSD Prague) (LEI ROC-Endorsed pre-LOU)€ 70€ 50hinna sees
London Stock Exchange (LEI ROC-Endorsed pre-LOU)£115 (~€128.2)£70 (~€78)hinna sees
Lisatud 08.2018.
EQS Group AG (EQS)~€49~€69hinna sees
Ubisecure Oy (RapidLEI)€50€40lisandub
Небанковская кредитная организация акционерное общество “Национальный расчетный депозитарий” (National Settlement Depository, Russia)₽6000 (~€128.2)₽3000 (~€78)?

Hinnad 2017. oktoobri seisuga. Sulgudes olevad numbrid on ligikaudne minupoolne teisendus eurodeks. Hindadele lisandub käibemaks. GLEIF tasu puhul on tegemist tasuga, millest kaetakse ära GLEIS keskregistri ülalpidamise kulud ja mis aja jooksul veidi muutub või vähemalt sõltub valuutakursside muutusest.

Vähemalt mõnel juhul tundub olevat ka lisareegel, et kui soovid oma koodi peale aegumist uuendada (a la, oled kaval ja ei uuenda pool aastat, kuna ei kavatse ühtegi tehingut teha), siis on uuendamise tasu teatud summa võrra kõrgem, seega tasub tingimused enne lepingu sõlmimist läbi lugeda.

Jäi veel silma, et ühe teenusepakkuja juurest numbri ületoomine teise juurde on vähemalt mõnel juhul tasuta. Seega kui hiljem näiteks hinnad muutuvad, siis teoorias saad teenusepakkujat vahetada.

Kel veidi abi vaja, siis Swedbank on kokku pannud hea juhendi, kuidas Bloombergi kaudu LEI koodi taotlemise protsess käia võiks.

Kas mul tasuks hoopis aktsiad maha müüa?

Siinkohal võiks väikeinvestorina tekkida täiesti põhjendatud küsimus, kas on üldse mõtet neid aktsiaid ettevõtte all siis enam hoida? Äkki tasuks maha müüa või eraisiku alla liigutada hoopis?

Ilmselt siin ühte lihtsad õiget või valet vastust ei ole, aga tasub enda portfelli puhul mingid arvutused siiski läbi teha. Võtad ülevalt tabelist hinnad ja jagad oma portfelli suurusega ning lisad selle summa oma praegusele haldustasule otsa.

Näiteks, kui sul on lihtsalt kunagi ostetud €2000 eest mingit väärtpaberit, siis €50 uuendamise tasu korral tähendab see, et sinu portfellihaldustasu tõusis just ca 2.5% võrra aastas, mis on päris krõbe. Eriti kui selle €2000 eest omad võlakirja, mis maksab 5% intressi.

Samas kui portfell on €200 000, siis tõus on 0.025% ehk väga suurt rolli ei mängi.

Kas oled endale LEI koodi ära teinud? Kelle juures registreerisid ja kui kaua aega läks?

15 replies on “LEI kood – mis, miks, kellele ja kuidas?”

Sain oma LEI koodi Slovenia firmalt. Kuna mul oli tegu tütarettevõttega siis oli segadust selle küsimustiku täitmisega kuid meili teel juhendati väga täpselt ning kogu protsess võttis aega vist ca 3 päeva. Julgen neid hetkel soovitada küll.

Aitäh oma kogemust jagamast! Ilmselt iseseisva OÜ puhul protsess omajagu lihtsam, aga hea teada, et isegi keerulisemate keissidega osatakse vajadusel selgelt juhendada.

Ahsoo, kahju, no neil esilehel oli suurelt kirjas Euroopa ja Ameerika 🙂
Eks peab neilt endilt küsima jah.

Nonii, peaaegu oleks Sloveeniasse raha saatma hakanud, kuid siis märkasin hinnakirjas +VAT. Bloombergis Ameerikamaal vist pääsesin sellest. 63.80 eurtsi bronnitud isiklikult pangakaardilt (firma ei oma säärast luksust), jään ootama tulemust. LHV foorumis küll kelleltki veel mingit volituse moodi dokustaati olla nõutud, no eks näis.

Kui ma esialgu lei koodi ei taotle, vaid nt 1.07.18, kas ta siis kehtib kuni 31.12.18 või kuni 1.07.19?

Täna tuli siis hoiatav kiri, et 3 jaanuarist on tehingute tegemine lukustatud. Logisin IB kontole sisse ja kohe suur kiri ees. Sain selle eest ja küsisin IB supportist, et kas mu ettevõttele on vaja LEI koodi. Ütles, et ei ole vaja, et teil on ainult stock ja fx aktiivsed kauplemisel ja ma ei kuulu MiFIR regulatsiooni alla.

Ise arvasin samamoodi, et pääsen, aga ei midagi, kolmandast enam Saxos tehinguid teha ei saanud. MIFID alla käib ka stock. Ise tegin https://www.leiregister.ee , oli tiba kallim kui bloomberg, aga kuna krediitkaarti pole, sai seal tehtud. Huvitav, et LEI sai kätte samal päeval.

Ei ole kõige odavam. Bloombergil viimati oli maksumus $65 (hetkel natuke alla 54€). Leiregistris aasta peaaegu 59€ (seal kuvatud hinnad on ilma km-ta). Isegi 3 aastat korraga makstes tuleb endiselt kallim kui Bloomberg tänase kursi juures. 5-aastase paketiga saad tõesti numbriliselt soodsama hinna per aasta, aga summaarselt käid kohe täna kordades suurema summa välja.

Uuendamine oli Bloombergis viimati $50 (umbes 41€). Leiregistris 1a peaaegu 71€. Isegi viieks aastaks korraga uuendades on kõige soodsam valik 54€.

Ehk lühidalt, ei ole see kõige odavam pakkuja turul.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.