Ingelinvestor

« Back to Glossary Index

Ingelinvestor (angel investor), sageli nimetatakse ka äriingliks, on investor, kes toetab rahaliselt alustavaid ettevõtteid või väikeettevõtteid nende varajases arengufaasis. Ingelinvestorid mängivad olulist rolli ettevõtluse edendamisel, pakkudes kapitali, mentorlust ja teadmisi.

Ingelinvestorid on sageli esimesed investorid, kes paigutavad oma raha idufirmadesse või väikeettevõtetesse nende teekonna varajases etapis. Nad on valmis võtma märkimisväärset riski, sest algusfaasis ettevõtted võivad üsna tõenäoliselt ebaõnnestuda.

Erinevalt traditsioonilistest investoritest võtavad ingelinvestorid sageli aktiivse rolli ettevõtetes, kuhu nad investeerivad. Näiteks, pakkudes ettevõtjatele nõustamist, ülevaateid tööstusharust ja aidates neil oma võrgustiku kaudu õigete inimesteni jõuda, et toetada ettevõtjaid edu saavutamisel.

Ingelinvestor on kõrge netoväärtusega

Kuna risk on kõrge ja minimaalne investeeringu summa on samuti märkimisväärne, siis reeglina on tegemist kõrge netoväärtusega inimestega. Riski leevendamiseks on oluline hajutada.

Seega, kui investor soovib investeerida näiteks 20 idufirmasse, kus minimaalne investeering on 10 000 €, siis peaks tal olema investeerimiseks vähemalt 200 000 €. Kuna tüüpiliselt võiks idufirmad portfellist moodustada pigem väiksema osakaalu, siis näiteks 10% osakaalu korral tähendaks see minimaalselt 2 000 000 € suurust portfelli. Oma osaluse suuruse säilitamiseks tuleks muidugi leida ka lisakapitali järgmistes raha kaasamise voorudes osalemiseks.

Edukal ingelinvestoril on sageli ka kogemus investeeritava ettevõtte valdkonnas, nii et ta saab lisaks rahalisele panusele ka nõu ja tutvustega abiks olla.

Kust tuleb ingelinvestori tootlus?

Tavaliselt on selliste investeeringute puhul tegemist väga madala likviidsusega varadega. See tähendab, et investor istub sees, kuni tekib nn exiti võimalus. Olgu siis börsile minemise või mõnele suurinvestorile või konkurendile osaluse ära müümise näol.

Meediast käivad tavaliselt läbi need lood, kui mõni ettevõte väga kõrge hinnaga maha müüdi. Samas iga sellise loo kohta on igal ingelinvestoril portfellis päris mitu lugu, kus ettevõte lõpetas tegevuse täieliku hävinguga või lihtsalt vireleb aastaid ilma edu saavutamata.

Kui läheb hästi, siis portfellis need mõned suured kasvuraketid annavad väga kõva tootluse, mis hüvitab võetud kõrgema riski ja katab teiste tehingutega saadud kaotused ilusti ära. Kui nii hästi ei lähe, siis võib tootlus olla üsna keskpärane, nii et võetud lisarisk pigem ei õigusta ennast.