NFT

« Back to Glossary Index

NFT (Non-Fungible Token) on teatud liiki krüpto token (žetoon), mis annab sulle justkui omandiõiguse mingile ainulaadsele asjale. Näiteks osale mingist digitaalsest pildist.

NFTsid on erinevaid liike ja seda katsetatakse erinevatel eesmärkidel. Näiteks on olemas n-ö layered ehk kihiline NFT, kus erinevate NFTde omanikud saavad mingi pildi juures muuta erinevaid aspekte. Üks saab pildil olevale näole panna mingi disainiga vuntsid, teine mütsi, kolmas prillid jne.

Mike Shinoda lõi mitu tuhat erinevat versiooni ühest loost, kus iga NFT omanik sai omale mingi aspekti põhjal unikaalse versiooni sellest laulust.

Lisaks on katsetatud ka füüsilise kunsti NFTdesse panemist. Mõnel juhul on räägitud füüsilise kunsti hävitamisest, et digitaalne NFT oleks ikka tõeliselt ainulaadne.

Mõistlikuma lähenemise puhul aga ostetakse kunstiteos näiteks mõne MTÜ alt ära tingimusel, et seda enam kunagi edasi ei müüda. Küll võidakse seda teost siis erinevates muuseumites demonstreerida.

Probleemid NFTdega

NFTdega on aga terve rida erinevaid probleeme. Alustades sellest, et see ainulaadne (non-fungible) asi ei ole tihtipeale sugugi mitte ainulaadne.

Samuti ei ole suuremas osas müüdavad pildid, videod ja heliklipid kuidagi plokiahelas. Pigem säilitab plokiahel lihtsalt viidet veebiaadressile, kus see teos asub. See aga tähendab, et ostetud pilt võib sealt ära kaduda või sootuks millegi muu vastu vahetuda.

Lisaks ei taga NFT ostmine sulle kuidagi ka mingisuguseid omandiõigusi. Need õigused võivad tekkida muudest kokkulepetest ja lepingutest, mis asuvad väljaspool plokiahelat ja on seega ka sama edukalt muudetavad, kustutatavad jne.

Ehk lühidalt, 2022. aasta alguses on väga keeruline hinnata, mida (kui üldse) sa tegelikult NFTsid ostes päriselt saad.

Lõpetuseks ka paar pikemat sõnavõttu sel teemal.