Categories
Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus

Kuidas oma blogi optimeerida – katkised lingid korda

Kui blogi on mõnda aega eksisteerinud, siis aja jooksul tuleb seda hallata ja optimeerida, et see SEO ja ka loetavuse poolest oleks kasutaja- ja robotitesõbralik. Eriti tuleb seda aga teha siis, kui alustasid blogi pidamist nii, nagu mina ehk ilma midagi SEOst ja muudest olulistest nüanssidest teadmata.

Siin järgmise paari postituse jooksul püüan kirjeldada seda, kuidas oma blogi (või muud veebilehte) siis optimeerida, et see parem oleks. Õigemini küll räägin seda, mida ma RahaFoorumi peal püüan teha, lähtudes mingite ekspertide soovitustest.

Kuna ise olen selles vallas üsna võhik, siis ei garanteeri, et need tegevused tingimata mingisuguseid häid või koheseid tulemusi annaksid, aga eks koos näeme siis, mis saab. Ühtlasi tean, et siinses lugejaskonnas on üsna mitmeid tegelasi, kes SEO ja veebimeisterdamise vallas on minust kordades teadlikumad ja omavad tublisti rohkem kogemusi. Seega loodan, et kui ma ikka millegagi väga puusse panen siin, siis aitate mind kommentaarides või meilitsi õigele teele juhatada.

Mind motiveeris seda sammu võtma see, et viimasel ajal on RahaFoorumi külastatavus pisut langenud ja tõenäoliselt osaliselt ka just seetõttu, et google on oma indeksist mingil põhjusel tublisti linke eemaldanud. Seega olekski suures osas antud sammude eesmärk need lingid sinna tagasi saada ja loodetavasti siis ka nende normidele vastaval kujul, et jällegi RahaFoorumi sõnum jõuaks rohkemate inimesteni.

Katkised lingid korda

Esimese sammuna otsustasin oma blogi läbi töötada ja kõik katkised lingid korda teha. See tähendab siis seda, et kõik error 404 lingid kas blogist eemaldada või korrektsete linkidega asendada,

Aja jooksul kipub neid paratamatult tekkima, sest mõni leht on oma asukohta muutnud või ära kustutatud. See aga teeb nii kasutajale kui ka otsimootorite robotitele lugemise ja navigeerimise keerulisemaks. See omakorda väidetavalt saadab googlele signaali, et see leht ei ole nii kvaliteetne ja ilmselt võiks inimesi suunata mõnele paremale lehele. Seetõttu tundub oluline sellised lingid korda teha.

Kuidas katkiseid linke oma blogist leida?

Õnneks seda käsitsi linke läbi klikkides tegema ei pea. On päris palju võimalusi oma lehe automaatselt läbi crawlimiseks.

Toon välja neist kaks:

1. W3C link checker, kuhu saad sisestada oma veebilehe ja mis seejärel siis selle läbi käib ja sealsamas sulle kohe kõik errorid välja toob.

W3 link checker

Siin on asi lihtne, nii et pikalt seletama ei hakka. Vaata lihtsalt üle kõik lingid, mille juures on mingi error ja kui on vigane, siis tee oma kodulehel see korda. 301 redirect puhul võid lingid kas ise ära uuendada või mõnel juhul ei ole ka eriti vahet.

Oluline vahe tekib siis, kui on oht, et see lehekülg, kust 301 redirect tehtud on, kaob ühel hetkel ära või kui see leht, kuhu sind ümber suunatakse, ei ole enam sama sisuga, mis algne link oli. Sellisel juhul tasuks link korda teha.

2. ScreamingFrog SEO spider, mis on tasuta tarkvara (tasulise upgrade võimalusega), mille abil saad samuti oma lehe läbi crawlida ja ka palju muid asju teha, mida me järgmistes postitustes vaatame.

screaming frogScreamingFrog puhul pead programmis sisestama oma kodulehe aadressi, mida tahad kontrollida. Kui kontroll on tehtud, siis valid menüüst Response Codes, dropdown menüüst Client Error (4xx) ja saad omale nimekirja kõigist 4xx erroritest. Need on tavaliselt need lingid, mille peaksid korda tegema.

Kui neid on palju ja sa ei jõua neid kohe korda teha, siis soovitan kasutada export funktsiooni ja salvestada see nimekiri omale excelina arvutisse ja siis sealt failist neid omas tempos parandama hakata.

Kuidas linke parandada?

Nagu ülemiselt pildilt näha, siis enamus RahaFoorumi katkiseid linke olen juba korda teinud (va foorumi osa) ja selle pildil oleva peaks ka lähiajal ette võtma. Seega mõned mõtted selles osas, kuidas neid linke siis korda teha võiks.

Mõnikord on link lihtsalt vigane, sest kuskil on näiteks trükiviga sees. Sellisel juhul ei ole probleemi.

Teisel juhul võib olla tegemist mingi faili või artikliga, mis on kuhugi mujale kolinud. Kui sa tead, mis selle lingi sisu oli, siis võid google abil püüda selle üles otsida ja siis õige urliga korda teha.

Kui aga sisu ei tea, siis üks võimalus on proovida Internet Archive WayBack Machine abi. Seal saad sisestada aadressi, mida soovid vaadata ning kui hästi läheb, näed ära, mis sisu seal kunagi varem oli. See võimaldab sul jällegi seda google abil üles otsida.

Kui seda artiklit enam üldse ei eksisteeri, siis võid kas:

  • asendada selle lingi mõne teise samaväärse artikli lingiga;
  • kirjutada ise sellel teemal piisavalt hea artikli, mille lingiga siis selle lingi asendad;
  • lihtsalt eemaldada lingi, kui see ei olnud tingimata ülioluline selle sisu mõttes ja postitus on loogiline ja väärtuslik ka ilma selle lingita.

RahaFoorumi analüütika

Selleks, et huvitavam jälgida ning kogenumatel lihtsam soovitusi jagada oleks, panen siia ka paar pilti RahaFoorumi analüütikast.

Nende tegevuste mõte on ikkagi tulemusi parandada ja kui siia need pildid juurde panna, siis on ka näha, kas midagi paraneb ka või mitte.

RahaFoorum.ee_index

RahaFoorum.ee_analüütika

Nagu juuresolevalt pildilt näha, siis ühel hetkel kadusid peaaegu kõik lingid google indeksist ära, sealhulgas praktiliselt kõik foorumi lingid. Kui keegi oskab mulle seletada, miks see nii on ja kuidas seda olukorda parandada, oleksin tänulik.

Suuresti ilmselt tänu sellele on ka lehel olev liiklus tublisti väiksemaks jäänud. Teisisõnu, siinsed google analytics numbrid on sellised peale üsna korralikku langust mõni aeg tagasi. Vaatame, kas õnnestub olukorda parandada.

Kuna ise olen veebimeisterdamises ja SEO vallas üsna võhik, siis oleksin igati tänulik kogenumatele, kes oskavad häid soovitusi anda, mis olukorda paremaks aitaks teha. Soovitusi võib panna siia kommentaaridesse või mulle meili peale, kui avalikult jagada ei julge või ei soovi mingil põhjusel. Kui tundub mõistlik, siis proovime ära ja paneme ka siia blogisse kirja, kuidas mõjus.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.