Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle Laenud ja ühisrahastus

Kuidas Bondoras investeerides suuremat tootlust teenida?

Bondoras investeerides suurem tootlus
Autor: Frits Ahlefeldt-Laurvig

Kuigi kontoülevaate all olevad tootluse numbrid on Bondoras küll üsna suured, leidub siiski alati inimesi, kes sooviksid suuremat tootlust teenida. Selles postituses püüan välja tuua paar meetodi, mille abil seda saavutada.

Enne aga kui meetodideni läheme, tuletan meelde, et tavaliselt tähendab kõrgem tootlus ka kõrgemat riski. See tähendab, et kui kõik läheb hästi, siis teenid rohkem, kui aga hästi ei lähe, siis on tootlus keskmisest väiksem ja halva õnne või rumala strateegia korral võid ka sootuks kahjumit teenida.

Enamikel investoritel on kõige mõistlikum strateegia lihtsalt omale üks või mitu investeerimisprofiili seadistada ja hajutada portfelli summa ideaalis vähemalt 400 erineva laenu vahel võrdsete investeeringutena.

Kes aga tahavad suuremat tootlust ja teavad, millega riskivad, need kasutavad muid suurema ajakulu ja riskiga lähenemisi. Mõned neist toon siin välja.

Investeeri parema tootlusega laenudesse

Kui investeerid laenudesse, mille tootlus on parem, siis on ka sinu tootlus parem.

Selleks tuleb sul üles leida laenud, mille puhul on intresside ja hapude laenude osakaalu suhe sinu jaoks keskmisest soodsam.

Selliste laenude leidmiseks tuleb üldiselt teha mingil tasemel analüüse, et need esiteks üles leida ja siis oma investeerimisstrateegiat nende suhtes optimeerida.

Kõige lihtsam lahendus on näiteks vaadata seda tabelit statistika lehel.

Siit võib antud hetkel näha, et näiteks krediidiskoor 800 puhul on keskmine intress suurem kui 900-1000 puhul, hapude laenude osakaal on aga väiksem kui 900 puhul ning kokkuvõttes on tootlus suurem kui ükskõik, mis muu krediidiskooriga grupi puhul.

Seega, üks võimalus üle keskmise teenida, on seadistada investeerimisprofiil, mis investeerib krediidiskooriga 800 laenajatesse.

See erinevus on tootluses olnud minu mäletamist mööda juba päris pikka aega. Küll aga ei tähenda see seda, et see jääks nii igavesti. Kui piisavalt paljud investorid on nõus madalama intressiga sinna gruppi laenama või seal peaks tekkima juurde probleemseid laenajaid, siis võib ka sealne tootlus taas alla tulla.

Samas on see üks lihtsamaid viise oma tootluse parandamiseks, kui leiad mingi kriteeriumi, mille alusel on võimalik ka investeerimisprofiile seadistada. See tähendab, et rohkem ei tule sul eriti vaeva näha.

Detailsem analüüs

Kui ka see ei ole piisavalt hea või tahad rohkem selliseid võimalusi leida, siis on Bondora investoritele allalaadimiseks pannud mahuka kõigist laenudest koosneva andmete tabeli.

Kui natukene excelit ja statistikat/andmeanalüüsi oskad, siis on sul võimalik selle põhjal teha terve rida huvitavaid analüüse ning leida mitmeid potentsiaalseid kriteeriume, mille puhul on potentsiaalne laenu tootlus suurem, kui keskmine (vaata ideid wiseclerki postitusest, inglisekeelne).

Sealt leiad tõenäoliselt selliseid võimalusi, mida profiiliga ei ole võimalik sihtida ning seetõttu tuleb need kuidagi teisiti kätte saada.

Analüüsi käigus avastatud tingimustele vastava profiili loomiseks on näiteks sellised võimalused:

 1. Müü ebasoovitavad laenud maha
  Seadista oma profiil sedasi, et ta püüaks kinni need laenud, mida sa tahad. Müü need laenud maha, mis ei vasta sinu tingimustele. Kuna sa tahad tõenäoliselt kõrgema tootlusega laene, siis ei tohiks olla väga keeruline neid ka juurdehindlusega maha müüa (kuigi riskantsemate laenude puhul võib aega minna ja ei pruugi päris 5% juurdehindlusega õnnestuda).Lõpptulemusena jäävad sulle kätte siis ainult need laenud, mis vastavad sinu poolt tuvastatud kõrgema tootlikusega laenudele.Järelturul müümisest ja ostmisest kirjutasin täpsemalt ühes oma eelmises postituses:
  https://rahafoorum.ee/kuidas-kasutada-bondora-jarelturgu/
 2. Koosta oma portfell manuaalsete investeeringutega
  Selle strateegia puhul investeeriksid ainult laenutaotluste lehel olevatesse laenudesse käsitsi ja ostaksid sinu kriteeriumitele vastavaid laene järelturult.Praktikas läheb selle strateegia rakendamine tõenäoliselt keeruliseks, sest suurem osa laenutaotlustest pannakse juba investeerimisprofiilide poolt täis, enne kui need üldse manuaalseks panustamiseks kättesaadavaks muutuvad. Erandiks on siinkohal Bondora+ laenud, kuid need kipuvad ka üsna kiiresti täituma.Järelturult peaksid kvaliteetsemaid laene tõenäoliselt ostma juurdehindlusega ja maksma ka komisjonitasu, mis vähendaks ilmselt teenitavat tootlust nii palju, et see ei oleks enam kuidagi üle keskmise.

Järelturul kauplemine

Veel üks võimalus, mida kasutatakse, on järelturul kauplemine. Siinkohal on üks levinumaid strateegiaid see, et investeeritakse mingitesse laenudesse, mida endale ilmselt eriti ei soovitagi, kuid mis järelturult ostetaks üsna kindlalt ära. Seejärel pannakse laen juurdehindlusega müüki.

Siin tasuks investeerida laenudesse, mis on investorite seas populaarsemad, sest muul juhul ei pruugi müük eriti õnnestuda või tuleb seda teha kahjumiga.

Kui sul õnnestub sellistesse laenudesse manuaalselt investeerida, siis ilmselt tasub teha nii, nagu mitmed investorid praegu Bondora+ laenude puhul teevad ehk investeerida väiksemate summade kaupa mitu korda samasse laenu. St, mitte ei investeeri 50€, vaid investeerid 2×25€, sest väiksemaid laenuosasid on lihtsam müüa (loe täpsemalt, kuidas kasutada Bondora järelturgu)

Kokkuvõtteks

Kuigi võimalus suuremaid tootlusi teenida võib tunduda ahvatlev, siis tuleb siiski meeles pidada, et see ei sobi kindlasti kõigile ja sellega kaasnevad tunduvalt suuremad riskid. Samuti ei ole seda päris mitmel juhul mõistlik teha, sest see lõppeb sinu jaoks hoopis väiksema tootlusega.

Need olukorrad on näiteks:

 1. Sul seisab kontol palju vaba raha.
  Sa võid küll teenida 30% 500 eurose investeeringu pealt (150 €), kuid kui su kontol seisab 5000€ tühjalt ja teenib 0% (miinus inflatsioon), siis oleks märksa tulusam investeerida 5500€ kasvõi juba 5% tootlusega (275€).
 2. Sa ei saa piisavalt hajutada.
  Tore on, kui sa suudad investeerida 2% kõrgema keskmise intressiga ja 3% keskmisest madalama hapude laenude osakaaluga, aga kui kogu su portfell koosneb ainult 10-st laenutaotlusest, siis probleemid kasvõi ainult ühega neist mõjuvad su portfelli tootlusele üsna kehvasti.Kogukondliku laenamise puhul on riski vähendamiseks üks olulisemaid tegureid just investeeringute hajutamine võimalikult paljude laenajate vahel. Kui teed investeeringuid vaid väga spetsiifilistesse laenudesse, siis sul see võimalus riskide vähendamiseks kaob ära ja kui panid oma strateegiaga veidi puusse või sinu kvaliteetse laenajaga juhtub midagi halba, siis oled omadega ämbrisse astunud.Seda eriti juhul, kui rakendad sellist strateegiat, nagu mõned investorid teevad Bondora+ laenudega, kus nad ostavad ca 20×20€ osakut ühte laenu ja panevad need seejärel järelturule müüki.Kui peaks juhtuma, et see laen moodustab su portfellist ebaproportsionaalselt suure osa ning sul ei õnnestu neid laenuosakuid maha müüa, siis oled jällegi võtnud liiga suure riski ja üsna tõenäoliselt teenid lõppkokkuvõttes alla keskmise.
 3. Sul oleks mõistlik oma ajaga midagi targemat peale hakata.
  Kui su portfell on 2000 € ja sul on võimalik oma tootlust suurendada 20% pealt 22% peale, siis see tähendab aasta peale kokku tulu 40 €. Kui selle 2% lisatootluse saavutamine tähendab, et pead iga päev kasvõi ainult 15-30 min kulutama oma laenude müümiseks või käsitsi investeerimiseks või järelturult võimaluste otsimiseks, siis see tähendab, et kulutasid ca 7 24-tunnist tööpäeva 40 € teenimiseks.Mõistlikum oleks ilmselt see aeg kulutada näiteks mingit 3 €/h kätte lisatööd tehes, millega teeniksid umbes 500 € ja kui selle ära investeeriksid 20% tootlusega, teeniksid veel 100 € lisaks.Ühesõnaga, kui tahad suuremat tootlust, otsi lisatöö, tee seda kuu aega, investeeri teenitud raha ära ja lase oma profiilidel rahulikult automaatselt edasi investeerida.
 4. Sa ei talu kaotusi.
  Isegi kui sul on portfell 40000€, leidsid strateegia, mis võimaldab piisavalt hajutada, nõuab üsna vähe aega ja annab sulle 5% rohkem tootlust, siis on see üsna mõttetu, kui sa tänu sellele korduvalt keset ööd üles ärkad ja kontrollimas käid, kas ikka kõik laenajad maksavad või mitte.

Arvesta oma riskitaluvusega ja investeeri vastavalt sellele. Üsna mõttetu on teenida suuremat tootlust, kui sa pead sellega oma magamatusest ja liigsest närveerimisest tingitud tervisekulusid katma hakkama.

Kuidas veel oma investeeringute tootlusi suurendada saaks?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “Kuidas Bondoras investeerides suuremat tootlust teenida?”

Väga õpetlik postitus, ma ei teadnud et selline mahukas tabel on saadaval, vähemalt eesti keelsel versioonil ma pole veel näinud.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.