Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle Laenud ja ühisrahastus

Kuidas kasutada Bondora järelturgu?

Mis on Bondora järelturg?

Bondora järelturg

Kes veel ei tea, siis Bondoras on olemas selline asi, nagu järelturg. See võimaldab enda investeeringuid müüa või teiste investorite käest laene juurde osta.

Järelturu peamine eesmärk on suurendada turu likviidsust ehk aidata investoritel oma laenud maha müüa, kui neil peaks selleks vajadus tekkima. Näiteks investeerisid 5-aastase perspektiiviga ja siis 5. aasta lõpus tahad oma laenud ära müüa ja raha mujal kasutada.

Põhjalikuma ülevaate selle kohta, kuidas Bondorast edukalt väljuda, leiad siit artiklist.

Samas kasutatakse seda ka selliste laenude müügiks, mida mingil põhjusel enda portfellis enam hoida ei taha või kui soovid mingil põhjusel täielikult portfellist väljuda.

Teisest küljest jällegi võimaldab see investoritel kiirelt turule siseneda. St, kui sul on näiteks €10000+, mida tahaksid Bondora laenudesse investeerida, siis võib ükshaaval investeerides mõnikord väga kaua aega minna (eeldusel, et tahad oma riske piisavalt paljude laenude vahel hajutada ja ei ole just väga riskialdis kõrgema riskigrupi laenude osas).

Seega on võimalik järelturult osta teistelt investoritelt erinevatel aegadel väljastatud laene ja saad üsna kiiresti ja korralikult hajutatud portfelli kokku.

Kuidas oma investeeringuid müüa?

Bondora järelturg ei ole just kõige kasutajasõbralikum, aga vajadusel ajab asja ära. Algse versiooniga võrreldes on tehtud ka mõned olulised täiendused, mis elu vähemalt natukenegi lihtsamaks on muutnud.

Kuidas Bondora laene järelmüüki panna?

Selleks, et oma laene müüa, tuleks teha järgnevat:

 1. Mine Investeeringute lehele
 2. Otsi otsingufiltrite abil üles laenud, mida sa müüa tahad (nt riik, staatus kasutajanimi vmt).
 3. Otsingufiltrite all vajuta nuppu Müü laenud. Nüüd ilmus iga laenu järele rohelise noolega käruikoon.
 4. Kui soovid laenu müüa, siis kliki selle ikooni peal ja see muutub punase noolega ikooniks. See tähendab, et laen on sinu “müügikorvis”.
 5. Kui oled kõik soovitud laenud korvi lisanud, siis kliki otsingufiltrite all olevat nuppu Järelmüügi korv.
 6. Nüüd määra laenudele kas ükshaaval või kõigile korraga hinnapreemia või soodustus. Soodustuse määramiseks võid soovi korral kasutada abivahendit:
  1. Võid minna järelturule, otsida kasutajanime järgi sama laenaja laenud üles ning vaadata, mis juurde-allahindlusega neid hetkel turul müüakse.
 7. Allkirjasta.

Nüüd lähevad laenud järelturule, kust teised investorid saavad neid osta. Kui keegi sult mõne laenu ära ostab, siis laekub raha sinu kontole. Kui 30 päeva jooksul laenu ära ei osteta, võetakse see järelturult automaatselt maha.

Seda, kuidas su laenudel müügis läheb, saad osaliselt vaadata enda investeeringute lehelt, kui valid otsingufiltrist Järelmüügi alt Müüdud investeeringud või siis Eksperdikeskusest andmebaaside alt järelturu tehingute arhiivist.

Kuidas oma investeeringuid müügist ära võtta?

Laenude müügist eemaldamiseks võib olla mitu põhjust. Näiteks:

 • Laen on mingil moel muutunud ja otsustasid, et tahad selle siiski alles jätta – näiteks viivises laen hakkas jälle korralikult maksma või avastasid, et tegelikult sellised laenud on tasuvamad kui algselt tundus vmt.
 • Soovid laenule määratud preemiat/allahindlust muuta. Kahjuks on hetkel ainus võimalus muutmiseks see, kui võtad laenu turult ära ja paned siis uutel tingimustel tagasi.

Siin on taaskord kaks varianti.

Laenu järelmüügist eemaldamiseks tee järgmist:

Variant A:

 1. Mine Järelturu lehele.
 2. Pane otsingufiltris “Kuva minu tooted” (Show my items) Jah peale.
 3. See peaks välja tooma kõik sinu järelturule pandud laenud, nii et saad need nüüd ükshaaval turult ära võtta.

Kui tahad selle laenu teise hinnaga nüüd uuesti müüki panna, siis korda eelmises lõigus kirjeldatud samme.

Variant B:

 1. Mine Investeeringute lehele.
 2. Otsi oma müüki pandud laen üles. Kahjuks mingit filtrit investeeringute lehel pole, et müügis olevad laenud üles leida, nii et kui otsid mõnda konkreetset laenu, siis on hea, kui tead näiteks kasutajanime, et saaksid selle järgi otsida.
 3. Eemalda soovitud laen järelturult, klikkides selle järel olevale X-le. Kuupäev selle kohal näitab, millel laen müüki sai pandud.
  laenu eemaldamine Bondora järelturult

Mida tasuks müües silmas pidada?

Neid asju on tegelikult tunduvalt rohkem, kui siin välja jõuab tuua, aga mõned siiski:

 1. Kui paned laenu müüki, siis võiksid teha sama laenaja kasutajanimega ka järelmüügis otsingu, et näha, kui palju selle laenu osi juba müügis on ja mis tingimustel. Kui turul on 10 tükki samast laenust soodustusega -15%, siis on vähetõenäoline, et keegi sinult +5% preemia eest seda osta soovib. Samas nõuab see omajagu ajakulu.
 2. Samuti on vähetõenäoline, et keegi viivises olevaid laene sinult +5% preemia eest osta soovib. Kui sinu arvates on laen kehv investeering, siis tõenäoliselt arvavad paljud ostjad ka sama. Muidugi alati on erandeid.
 3. Kui laen on defaultinud, siis muutub õiglase hinnaga ostmine ja müümine juba omajagu keerulisemaks. Arvestada võid, et peale punaseks muutumist muutub ka tehinguni viiv allahindlus tunduvalt kõrgemaks. Samuti peab selle postituse kirjutamise hetkel arvestama sellega, et Bondora ei kuva punaste laenude nõudeid endiselt korrektselt, kuna need ei arvesta juba tagasi saadud, aga inkassodele tasudeks läinud summadega. Ühesõnaga, järelturul on juba enam kui pool aastat võimalik osta ja müüa õhku.
 4. Ei ole küll konkreetset statistikat teinud, aga väiksemad investeeringud kipuvad tavaliselt kiiremini müügiks minema. Kui üritad müüa €100 laenuosa, siis sellele on ostjat keerulisem leida, kui €10 laenuosale.
 5. Kui laen seisab pikalt turul, siis tõenäosus seda müüa väheneb märgatavalt. Käsitsi järelturgu kasutavad investorid vaatavad sageli ainult hiljuti turule lisatud laene ehk kasutavad seda filtrit, mis võimaldab kuni 2 päeva tagasi lisatud laene vaadata. Seega, kui laenu müügiga on kiire, siis tasub ilmselt laen paari päeva möödudes müügist maha võtta ja veidi odavama hinnaga uuesti müüki panna.
 6. Kui laenulepingu lõpuni on vähe aega järel, siis on raske laenu maha müüa, sest saadav tulu ostjale on minimaalne või olematu.

Kuidas järelturul investeeringuid osta?

Ostmise põhjuseks on tavaliselt:

 • Soov ehitada omale kiiresti laenuportfell, kui lihtsalt turul investeerides võtaks see liiga kaua aega (eriti kui summad on suured ja soovid ka riski hajutada).
 • Võimalus osta kvaliteetseid laene, millest teised investorid ühel või teisel põhjusel väljuda soovivad.
 • Võimalus teenida nö spekuleerimise pealt. Ehk ostad laenu soodushinnaga ja müüd seejärel kallimalt maha. Selleks peab päris palju aega olema, et seda turgu kogu aeg jälgida ja ma ei ole ka kindel, kui väga see ennast ära tasub.
 • Võimalus teenida teadmiste pealt. Näiteks, kui sina tead, et mingi laen on tegelikult kvaliteetne ja hea tootlusega, kuid keegi teine müüb selle allahindlusega maha, sest talle tundub see mingil põhjusel ebakvaliteetne.

Ostmisega on olukord veidi lihtsam kui müümisega.

Laenude ostmiseks tuleb sul:

 1. Minna Järelmüügi lehele.
 2. Soovi korral rakenda otsingufiltreid, et näha ainult sinu investeerimistingimustele vastavaid laene (nt max juurdehindlus, max laenusuurus vmt).
 3. Nüüd vaata laene, mis sulle sobiksid ja pane need oma korvi (vaata kindlasti ka võlamenetluse infot).
 4. Kui oled lõpetanud, vajuta jällegi Järelmüügi korvi peale ja vii tehing lõpule.

Ostetud laenude üles leidmiseks saad investeeringute alt kasutada Järelmüügi otsingufiltrit Ostetud investeeringud, mis annab sulle kõik ostetud investeeringud ühes kohas kätte.

Muidugi, kui tahad mingit eraldi arvestust pidada (a la, kas spekuleerimise strateegia tasus ära vmt), siis ilmselt on mõistlik omale enda vajadustele vastav tabel teha.

Mida tasuks silmas pidada?

Siin oskavad jällegi ilmselt kogenud järelturul kauplejad rohkem välja tuua, kui mina, aga mõned mõtted:

 1. Kui esmaturul investeerid riskide hajutamise pärast näiteks €10 kaupa, siis järgi seda reeglit ka järelturul. Ei ole eriti mõistlik investeerida €100 kümnesse erinevasse laenu esmaturul ja siis osta €100 eest üks laen järelturult.
 2. Järelturul ei ole kusagilt näha seda, kui palju sina teatud laenajasse oled investeerinud. Üks viis on seda vaadata, kui paned jällegi kasutajanime oma investeeringute lehel otsingufiltrisse ja vaatad, kas omad sellelt kasutajalt laene. Kui omad, siis vaata jällegi, et sa liiga palju ühe laenaja laenudesse ei investeeriks (samas on see ebamõistlikult ajakulukas ettevõtmine tavaliselt).
 3. Päris tihti on sama laenaja laenuosi turul kümneid. Kui soovid seda osta, siis vaata, et sa kogemata liiga suurt summat ei ostaks kokkuvõttes ning otsi enda jaoks soodsamad pakkumised (mõnikord võib see olla järgmisel lehel näiteks). Bondora millegipärast ei võimalda endiselt juurdehindluse järgi nimekirja sorteerida, nii et seda tuleb käsitsi vaadata.
 4. Parimad pakkumised kaovad turult üsna kiiresti, seega peaksid järelmüügi lehte päris tihti külastama, kui sealt häid pakkumisi soovid. Täna konkureerid juba ka API kasutajatega.
 5. Tasub ka meeles pidada, et järelmüügil on riskid sageli teistsugused kui esmaturul. Seal on laenud sageli juba mitu kuud eksisteerinud ja laenajate maksekäitumise kohta on ka mingit infot olemas. Sageli müüakse neid laene just selle info põhjal, mis sellele investorile ütleb, et see laen on halb. Seega sealne valik on teistsugune ehk kui esmaturul mingid laenud võivad head tootlust anda, siis järelturul võib arukate investorite korral juhtuda nii, et müüakse pigem halbasid samade kriteeriumitega laene ja nendega pigem kaotab raha. Ühesõnaga, ära lähtu ainult algsest riskinäitajast.
 6. Arvestama peaks, et peale laenu ostu võib laenaja kas maksmise ära lõpetada (defaultida) või hoopis enneaegselt laenu tagasi maksta, nii et sinu tasutud juurdehindlus muutub realiseeritud kahjumiks.

Ost-Müük API kaudu

Bondora järelturul on võimalik ostu- ja müügitehinguid teha ka läbi API liidese ja tean, et mõned investorid seda ka juba teevad. Sisuliselt tähendab see seda, et saaksid eespool kirjeldatud sammud automaatseks muuta.

Samas, postituse avaldamise hetkel minule teadaolevalt keegi veel sellist võimalust avalikult investoritele ei paku, vaid on lihtsalt isiklikuks kasutamiseks mingi variandi omale ehitanud.

Mida tasuks Bondoras investeerimisel arvestada?

Kui investeerimishorisont on pigem pikaajaline ehk 5+ aastat või sootuks tähtajatu, siis soovitaksin pigem keskenduda portaaliriski jälgimisele ja sellistele laenudele, mis sinu arvates pikas perspektiivis paremat riski-tootluse suhet pakuvad.

Kui aga on plaan paari aasta pärast väljuda ja peaksid oma laenud maha müüma, siis tuleb arvestada juba investeerimise käigus sellega, kas need laenud oleksid potentsiaalsele järelturul kauplejale huvipakkuvad. Piisava soodustusega on ilmselt peaaegu iga laen huvipakkuv, aga see võib su seni teenitud tulu hoopis negatiivseks muuta.

Viimati analüüsisin järelturul müüdavust päris ammu, nii et selle põhjal täna otseselt midagi järeldada ei maksa. Samas nii palju ehk kehtib ka täna, et tavaliselt müüvad järelturul paremini selliste kriteeriumitega laenud, mis investoritele ka esmaturul rohkem meeldivad (näiteks ilmselt kehtib endiselt reegel, et samasugustel tingimustel müüb Eesti laen paremini kui Hispaania oma).

Üldjoontes tundub, et vähemalt kommentaaride põhjal paljud investorid soovivad võimalikult palju vähendada riske, nii et iga kriteerium, mis justkui suurendab riski, võib ehk vähendada ka järelturul müümise tõenäosust.

Samas, kui sinu müügihetk on mitme aasta kaugusel, siis jällegi selle pärast nii väga ei muretseks, kuna need huvid võivad aja jooksul omajagu muutuda.

Omast kogemusest võin öelda, et exiti tegemine ei ole just kõige kiirem ja mugavam protsess, aga tean, et mitmed investorid on seda teinud. Kuna olen selle kohta ka korduvalt küsimusi saanud, siis järgmises postituses vaatame, kuidas ühisrahastusplatvormist väljumine välja võiks näha ja kuidas seda soovi korral teha.

NB! Kui kasutad järelturul ostes või müües pidevalt samu filtreid, siis kõige kiirem viis on teha otsing selle filtriga ja link omale ära bookmarkida. Siis saad alati otse sinna liikuda ühe klikiga bookmargile.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

6 replies on “Kuidas kasutada Bondora järelturgu?”

Huvitav on kusjuures see, et kui lugeda Lending Clubi või Prosperi kohta käivaid asju, siis neil on selline termin nagu “seasoned note”. Ehk siis ostetakse eelkõige laenutükikesi, millel on juba tõestatud ajalugu (nt 6 kuu piiri peal olevaid). Tundub, et meie järelmüügis on hetkel sellised populaarsed, mis on 1 makse peal – st lihtsalt tahetakse laen kätte saada, aga sealpool rohkem ollakse hoolikad valimisega.

Kahjuks ei ole konkreetset statistikat näinud, aga kommentaare lugedes tundub, et ilmselt tahetakse siiski ka Bondora laenude puhul enam pigem neid, millel on mingil määral maksekäitumine juba näha.

Neid värskeid laene ostetakse ilmselt peamiselt seetõttu, et esmaturult ei ole suudetud piisavalt soovitud mahtu täis saada. Teisisõnu, uued investorid, kes portaali tulevad ja tahavad kiiresti omale portfelli ehitada, kasutavad seda võimalust.

Teisest küljest on muidugi tõenäoliselt Bondora turg veel lapsekingades. Ehk sealsed kauplejad on suures osas veel nö teist masti investorid, kui lendingclubi ja prosperi järelturul.

Millegipärast usun, et ajapikku läheb ka Bondora järelmüügis asi pigem selles suunas, et hakatakse eelistama kõrgema riskiga laene (tootlus kipub kõrgem olema) ja eelistatakse juba mõne tehtud maksega investeeringuid.

Esialgu võib olla ka üheks põhjuseks, et praegu ei ole selle järelturu kohta veel piisavalt palju infot kättesaadaval, et selles osas väga informeerituid otsuseid langetada. Pigem tundub olevat selline katsetamisjärgus kauplemine.

Minu viimase aja kogemus näitab kusjuures, et nö küpsed laenud lähevad paremini müügiks, kui uued. Kuigi valim müüdud laenudest on üsna väike, nii et ei tea, kui palju selle põhjal üldistada annab.

Päris mitu korda mõelnud, et mis hinnaga peaks järelturul müüma ja lõpuks sain vist vastuse. Tänud!

Bondpicking võib abiks olla tõesti jah. Kuigi võiks olla rohkem mõistlikke üldise taseme filtreid.

Ratingu põhjal ainult vaatamine paraku head pilti ei anna, sest Eesti C laen läheb ilmselt teistsuguse juurdehindlusega kui Hispaania või Slovakkia C.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: