Categories
Laenud ja ühisrahastus

Bondora Go & Grow ehk Mallukas hakkab kõvaks investeerijaks*

Artikkel täiendatud 21:20 vastavalt Bondoralt saadud info põhjal selles osas, mis juhtub üle 6.75% jääva tootluse rahaga.

Lugesin, et Mallukas hakkab suureks investeerijaks. Investeerimine hakkab aset leidma Bondora uue Go & Grow toote kaudu.

Vaata ka, milliseid laene selle rahaga väljastatakse.

Kuigi tegemist on antud juhul sisuturunduse diiliga, mille puhul artiklite sisu liiga tõsiselt võtta ei maksaks, võib kindel olla, et nii mõnigi tema ustavatest lugejatest seda siiski teeb. Vastasel juhul ettevõtted ei teeks lihtsalt sellist sisuturundust.

Paraku on ka juba ette teada, et Mallukale kuvatavad numbrid saavad vähemalt esimesed kuud või aastad olema positiivsed, olenemata investeeringu tegelikust sooritusest.

Seega:

  1. Vaatame Malluka lugejate ja võib-olla ka teiste uudishimulike jaoks selle toote sisse ja püüame aru saada, mida see endast tegelikult kujutab.
  2. Seejärel uurime, mis alternatiivseid valikuid võiks sarnaseks investeerimiseks olla.

1. Bondora Go & Grow

Bondora Go % Grow investeerimistoode lubab lihtsalt tulu
Eeldusel, et portfelli tootlus ületab 6,75%, siis osa tootlusest jääb Go & Grow tootesse, kuid risk jääb täielikult sulle. Pilt: Alina Botina

Go & Grow on Bondora uus investeerimistoode, mida turundatakse inimestele, kellel “ei pea olema eelnevat investeerimiskogemust” kui uskumatult lihtsat viisi teenida 6.75% tootlust aastas.

Go & Grow lühidalt:

  • Tegemist on investeerimistootega, mille puhul lubatakse, et sulle makstakse igal juhul vähem, kui nad ootavad isegi oma kõige väiksema tootlusega laenult.
  • Risk jääb seejuures täielikult sinu kanda. Lihtsalt suur osa sinu tootlusest (kohati enam kui pool) jääb Go & Grow toote portfelli.
  • Kui sulle tundub hea idee anda ära täielikult kontroll oma raha üle, võtta täiel määral risk enda kanda, olenemata selle suurusest, ja seejuures kinkida ka suur osa oma tootlusest ära, siis võib Go & Grow olla midagi sinu jaoks.
  • Kui aga tahad siiski investeerimisega tegeleda, siis ilmselt tuleks mujale vaadata (vaata 2. punkti alla).

Millist tootlust võid oodata?

Lühidalt ja lihtsustatult: Go & Grow puhul on kogu risk sinu ja ligi pool tootlusest jääb Go & Grow portfelli.

Tasub tähele panna, et tegemist on siiski KUNI 6.75% aastas tootlusega. See tähendab, et tegelikkuses võib tootlus olla ka -100% (päris nii kehvasti vaevalt et läheb).

Lihtsalt öeldes tähendab see seda, et kui sinu tootlus vastab Bondora krediidimudeli ootustele, võtab Bondora arvestatava osa sellest Go & Grow toote portfelli.

Näiteks 2018. aasta laenude keskmine eeldatav tootlus on 12.4%. Seega kui laenud käituvad vastavalt Bondora hinnangule, teenid sina 6.75% ja Go & Grow portfelli jääb 5.65%.

Kui nende skooring näitab väga valesid numbreid (mida minevikus on ka ette tulnud), siis kogu kaotus jääb sinu kanda.

Lisaks on valemis selline loogika, et 6.75% tootluse saamiseks peab sinu investeeringu tootlus olema vähemalt 8.44%. Kui investeeringu enda tootlus on 6.75%, saab sinu tootlus olema 20% väiksem ehk 5.4%.

Miks aga pakub Bondora tootluseks ainult kuni 6.75%, kui nende hinnangul isegi kõige kõige madalama eeldatava tootlusega laen on sel aastal olnud 7.3%?

Milline on investeeringu risk?

Lühidalt: Pole vähimatki aimu ei enne, vahepeal ega pärast.

Kui varasemalt kirjutasin, et uuendatud portfellihaldur oli investori jaoks äärmiselt halb idee, sest polnud teada, millist riski sa võtad, siis antud tootega on saavutatud uus tase.

Nimelt ei tea sa, kas, millesse ja millise riskiga su raha investeeritakse ega kui suur osa sellest on hapuks läinud, sest selle kohta infot sulle ei kuvata.

Samuti on saladuseks, kas näiteks sinu investeeritud €5000 läheb kõik ühte 70% intressi ja 45% hapuksmineku tõenäosusega Hispaania laenu või hajutatakse 500 erineva riskitasemega laenu vahel ühtlaselt.

Tingimuste põhjal tundub Bondoral õigus teha mõlemat ning “No information” punkti alusel sind sellest ka mitte teavitada.

Ainus info, mida sulle kuvatakse, on sinu investeeritud summa ja kui palju see vahepeal on kasvanud.

Seda siis ettevõttelt, kes on kritiseerinud tagasiostugarantiisid, kuna need on nagu mustad kastid.

Täiendus: Püüdsin väikese tuletamise teel uurida, mida esimese aasta jooksul portfelli võetud on. Päris palju riskantseid rämpslaene tundub olevat.

Likviidsus ehk kuidas sa oma raha kätte saad?

Lühidalt: Kiire väljumine on võimalik, kuniks jätkub Go & Grow portfellis vaba raha või on piisav raha juurdevool Go & Grow tootesse.

Go & Grow-d reklaamitakse kui äärmiselt likviidset investeerimisvõimalust, millest võid igal ajahetkel väljuda.

Teoorias ta võibki nii olla, aga ainult senikaua, kuniks jätkub Go & Grow portfellis seisvat raha või leidub teisi investoreid, kes kannavad raha peale ja ostavad sinu Go & Grow investeeringud ära.

Kui seda raha ei peaks olema, istud oma laenude otsas senikaua, kuni tuleb või Go & Grow investeeringutest piisavalt raha tagasi tiksub.

Aja kokkuhoiu mõttes ei hakka kirjeldama, mis sinu investeeringutega siis juhtub, kui väljamineva raha hulk ühel hetkel hakkab sissetulevat arvestatavalt ületama.

Kui palju makse pean maksma?

Lühidalt: Bondora väitel maksad ainult siis, kui võtad rohkem välja kui sisse panid.

Maksude osas tundub olukord positiivsem, kui otse investeerides. Põhjuseks see, et laenuandjaks jääb Bondora AS ehk juriidiliselt ei paista ükski laen sulle kuuluvat, vaid Bondora müüb sulle õigust sellest mingit rahavoogu endale saada.

Seega vähemalt Bondora sõnul peaks maksukohustus tekkima sel hetkel, kui sa Go & Grow tootest väljud.

Tingimuste muutmine

Lühidalt: Bondora muudab siis kui tahab ja mida tahab. Sina nõustud või nõustud.

Bondora on taaskord jätnud omale õiguse tingimusi ühepoolselt muuta. Muutused hakkavad kehtima 4 nädala möödudes või siis, kui kasutaja nendega nõustub ehk oma kontole sisse logib.

Kui sa tingimuste muutusega ei nõustu, pead sisse logima (oih, nõustusid tingimustega) ja kõik oma Go & Grow portfelli maha müüma. Viimast siis eeldatavalt vastavalt uutele tingimustele.

2. Millised oleks alternatiivid?

Eelnevast lähtudes pead Go & Grow kasutamiseks:

  1. omama väga kõrget riskitaluvust ja
  2. pidama selle riski juures KUNI 6.75% tootlust rahuldavaks.

Sellistel tingimustel on üsna palju tunduvalt paremaid lahendusi. Vaatame neist mõnda.

Ühisrahastus

Kui vaadata konkureerivate platvormide poole, siis ühisrahastuse põhinimekirjas ei ole ühtegi portaali, kes ei suudaks pakkuda paremat diili.

Näiteks Crowdestate ja Estateguru kaudu on võimalik investeerida kinnisvaraga tagatud laenudesse tootlusega 10%+.

Omaraha, Mintose ja Twino puhul on kõigis portaalides võimalik investeerida tagatisfondiga või tagasiostugarantiiga laenudesse, mille tootlus algab samuti 10%+ lähedalt.

Mintose Invest & Access sarnane toode pakub samuti ligi 2x kõrgemat tootlust.

Eeldusel, et Bondora Rating suudab laene täpselt hinnastada, on isegi nende enda turul kõige vahel hajutades investeerimine kuni 80% jagu tulusam (12.4% vs 6.75%).

Hoiu-Laenuühistud

Kui otsid lihtsamat viisi, kus sina ei pea mingeid portfellihaldureid ega midagi seadistama, siis hoiuseid pakuvad Hoiu-laenuühistud.

Kuigi ka siin on veidi kahtlasemaid tegelasi, siis ilmselt üks usaldusväärsemaid ja ka kõige pikemalt tegutsenud on Tartu HLÜ, kes pakub täna intressi ALATES 5%.

Indeksfondid

Kui laenudest kaugemale vaadata, siis üks üsna lihtne viis investeerimiseks on indeksfondid. Pika perioodi tootluse põhjal on ajalooliselt väga vähe riike, mille aktsiaturud oleks näidanud kehvemat tootlust, kui Bondora lubatud KUNI 6.75%.

Eestlaste jaoks on täna väiksemate summade kaupa investeerimiseks kõige soodsam valik LHV Kasvukonto, kes mulle endiselt selle reklaami eest raha ei maksa, kuigi võiks.

Tallinna Sadama IPO - vaade Muuga sadamale
Vaade Tallinna Sadama tegemistele Muuga sadamas.

Dividendiaktsiad

Eestlaste seas on ka popp investeerida Balti dividendiaktsiatesse. Mitmed populaarsemad ettevõtted maksavad sellist dividendi, et dividenditootlus üksi on juba parem kui KUNI 6.75%.

Pikas plaanis aga kipub ka aktsiahind pigem tõusma ja tootlust suurendama.

Juba lähiajal lisandub börsile veel Tallinna Sadama aktsia, mille puhul IPO hinna põhjal võib oodata järgneva kahe aasta jooksul dividenditootluseks ALATES 6.3% ja KUNI 8.1%.


Ilmselgelt ei ole ükski eelmainitud võimalus mõeldud investeerimissoovitusena. Igaüks teeb oma otsused ja eeltöö ikka ise. Ideaalis peaks muidugi enne investeerimisega alustamist vähemalt põhitõed omale selgeks tegema. Eriti juhul, kus keegi reklaamib oma võimalust, et see on sobilik ilma varasema kogemuseta investoritele.

*Artikkel sündis koostöös kõigi RahaFoorumlastega, kes on mind kunagi toetanud koolitustel osalemise või mõne toote tellimisega ja seeläbi võimaldanud mul kirjutada artikleid, ilma et keegi neisse sisu ostnud oleks ja teha seda kõigi jaoks tasuta.

7 replies on “Bondora Go & Grow ehk Mallukas hakkab kõvaks investeerijaks*”

Ei taha halvasti öelda, aga mul tuli esimesena kohe ette järgnev ütlus “Kui taksojuht hakkab sinuga aktsiatest rääkima, oleks õige aeg aktsiad maha müüa.”

Nüüd on vist uus trend … “Kui suvaline teisele eestile blogiv emme hakkab sinuga investeerimisest ühisrahastusesse rääkima, oleks õige aeg oma ühisrahastusportfell maha müüa.” 😀

NB! No offence!

Antud juhul käib jutt siiski ainult ühest imelikust tootest ja seegi on sponsoreeritud artikkel. Selle põhjal ühisrahastuse kohta põhjapanevaid järeldusi küll ei teeks.

Ja ei ütleks, et suvaline. Mallukal minu teada üks populaarsemaid blogisid Eestis. Kindlasti rohkem lugejaid kui RahaFoorumil 😉

Seda küll, feimi tal on kõvasti ja lugejaid meeletult.
Jälginud ise ka tema mõnda tegemist ning vaieldamatult on ta järjekindel, iga päev üks või kaks postitust! WOWZA!

Ma mõtlesin üldiselt, et kas see nüüd siis uus trend 😀

Võiks arvata, et kui Bondora rahastajaks ei ole kasulik hakata, võib-olla on siis kasulik just sealt laenu võtta. Asendada oma halb laen veidi parema laenuga. Kuigi lepingutasu on asendamiseks liiga kõrge…

Miks Bondora endale nii ebausaldusväärse nime on pannud? Esimest korda seda nime kuuldes (spämmpostitused täiesti teiste teemade all) arvasin, et see on kindlasti mingi petuvärk, kõlab nagu oleks tegu mingi hispaania sulleriga.

Bigbank on ikka laenuvõtmiseks tunduvalt soodsam kui Bondora, kõigis punktides (KKM, lepingutasu, haldustasu). Ei saagi aru, kelle jaoks üldse Bondora kasulik on.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.