Home » Investeerimine: raha sinu eest tööle » Hoiu- ja laenuühistud – ülevaade
 

Hoiu- ja laenuühistud – ülevaade

Hoiu- ja laenuühistu pakub samu finantsteenuseid, mida pangad. Kuna aga nende kulud on mõnevõrra väiksemad, siis tavaliselt on laenuintressid madalamad ja hoiuste intressid suuremad kui pankades.

Ühistu liikmeks võivad hakata kõik alaliselt Eestis elavad või kinnisasja omavad inimesed ning juriidilised isikus, kes tegutsevad Eestis.

Selleks, et hoiu- ja laenuühistu tegevusest osa võtta (raha hoiustada või laenata), tuleb astuda selle hoiu- ja laenuühistu liikmeks. Selleks tuleb täita liitumisavaldus, tasuda sisseastumismaks ja minimaalne osamakse. Need summad on erinevatel ühistutel erinevad ning samuti erinevad need eraisikute ja juriidiliste isikute puhul.

Kõigil ühistu liikmetel (olenemata sissemakse suurusest) on 1 hääl, seega osalevad kõik liikmed ka ühistu tegevuse juhtimises ja järelevalves.

PS! Sellegipoolest tasuks enne liitumist uurida natukene ka ühistu juhatuse liikmete tausta.

Hoiustamisvõimalused

Kuigi enamik ühistuid pakuvad mingil määral üksteisest erinevaid teenuseid nii laenude kui ka hoiuste kohapealt, on kõigil olemas võimalus enda raha hoiustada.

Hoiuseintressid on samuti erinevate ühistute puhul ja erinevatel perioodidel erinevad, kuid erinevatel andmetel jäävad keskmiselt 6-7% kanti aastas (kahjuks ei ole paljudel ühistutel kodulehel erilist infot või on koduleht koguni puudu). Näiteks on Tartu Hoiu-laenuühistu tähtajalise hoiuse aastane intressimäär 7% ja Tallinna Hoiu-laenuühistu aastane hoiuse intressimäär 11%.

Samas pakub Tartu Hoiu-laenuühistu ka mitmeid muid hoiuse liike:

 • Kullahoius – tegemist on hoiusega, kus sinu raha hoiustatakse füüsilises kullas prooviga 999,9, nii et sinu hoiuse rahaline väärtus muutub koos kulla hinnaga. Sissemakset on võimalik teha nii eurodes kui ka kullas.
 • Sofi hoius – tegemist on sihtotstarbelise hoiusega, mida pakutakse ainult siis, kui selleks parajasti vajadus tekib.
 • Vekslihoius – selle hoiuse puhul saab hoiustada oma Eesti veksleid (loe lähemalt allpool), et neid aasta möödudes saaks rahana välja võtta kursiga 1 veksel = 1 euro.
Vekslid

Vekslite puhul on tegemist Tartu Hoiu-laenuühistu poolt kasutusele võetud maksevahendiga, mille kaudu proovitakse propageerida ühistu liikmetevahelist kauplemist.

Veksleid saab osta hinnaga 1 veksel = €0,90 ja kauplemisel loetakse nende väärtuseks 1 veksel = 1 euro. Seega saab liikmetevahelisel kauplemisel selle kaudu väikse soodustuse.

Hetkel on võimalik vekslitega kaubelda peamiselt Tartus. Ettevõtmises osalejad pakuvad vekslite eest puu- ja juurvilju, kindlustusteenuseid ja riideid. Samas on ettevõtmisega liitunud kauplejaid hetkel siiski üpriski vähe.

Eesti Hoiu-Laenuühistute Liit

Tegemist on hoiu- ja laenuühistute tegevuse ja koostöö arendamiseks loodud organisatsiooniga. Nad esindavad oma liikmete huvisid riigi  ja rahvusvahelisel tasandil ning võivad oma liikmeid ka kohtus esindada. Selle organisatsiooniga liitumine on vabatahtlik, kuid selle liikmeksolekut peetakse mingil määral kvaliteedimärgiks.

Tallinna Hoiu-laenuühistu näiteks ei ole nende liige.

Maksustamine

Erinevalt pankade hoiustest, on hoiu- ja laenuühistute hoiustelt teenitud tulud maksustatavad ehk nende pealt tuleb maksta ka tulumaksu.

Lugemiseks:

Hoiu-laenuühistu Wikipedias

Hoiu-laenuühistu seadus

Eesti Hoiu-Laenuühistute Liit

Tartu Hoiu-laenuühistu

Hoiu-laenuühistute roll tänases Eestis ja selle suurendamise võimalused

5 kommentaari

 1. Ping from Kristo:

  Tervist,
  On kellelgi kogemusi ka sellise asjaga?
  ere.ee/hoiused/

  Tänud!

 2. Ping from Timo:

  Tere.

  Kas hoiuse lepingul peab olema panga või ühistu pitsat või piisab telleri allkirjast?

 3. Ping from Terevisioonis rääkimata jäänud mõtted - RahaFoorum:

  […] Hoiu-laenuühistud (näiteks Eesti HLÜde liidu liikmed) […]

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.