Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

20 põhjust, miks sa investeerimises edu ei saavuta

1. Sul on halvad geenid

Sa oled sündinud mõne omadusega, mis teeb investeerimist raske(ma)ks ja osutub suureks takistuseks. Siinkohal pead otsustama, kas kasutad seda vabandusena ja võtad ohvrirolli või otsid lahendusi, mis sinu olukorras töötavad.

Võimalik lahendus

Mõistlikum lähenemine oleks leida enda ümber inimesi, kes oskavad investeerida ja saaksid sind sellega aidata. Mõtle välja, kuidas sina saaksid neile abiks olla ja loo nendega kontakt. Võid ka kaaluda ametlikumat laadi mastermindi loomist, kus saaksite üksteisele kasulikud olla.

Kui sinu lähedaste seas on selliseid inimesi, kes pole isegi parima tahtmise korral võimelised ise investeerima, siis võiksid võimalusel neid sellega aidata. Ka neil on vaja oma tulevikule mõelda. Eriti peale II samba lammutamist.

2. Sul puudub selgelt defineeritud eesmärk

Nii investeerimisel kui ka investeerimiseks on oluline omada eesmärki.

Sa ei tea, mida tahad saavutada, kuhu tahad jõuda ja millist eesmärki investeerimine sinu jaoks täidab. Esimene ettejuhtuv takistus, hea reisidiil või katki läinud auto paneb sind kas investeerimist pooleli jätma või oma sääste tarbimisse võtma.

Võimalik lahendus

Selle ennetamiseks alusta oma teekonda näiteks Alustava investori käsiraamatu abil. Eesmärgipärane investeerimine on selles olulisel kohal, mistõttu alustame teekonda eesmärkide tuvastamise harjutustega.

3. Sul puudub ambitsioon, et üle keskmise sihtida

Sa ei oskagi midagi enamat tahta, kui keskpärane palgapäevast palgapäevani elu. Kui palka peakski enne järgmist palgapäeva üle jääma, parandad selle vea kiiresti uute kulutuste leidmisega. Investeerimine on midagi, mis ei tule sulle isegi mõttesse.

Sul puudub piisav entusiasm. Sinu arust on investeerimine tüütu ja mõttetu tegevus. Äkki isegi mingi pankade vandenõu. Kuigi see oleks sinu jaoks juba liiga entusiastlik suhtumine.

Võimalik, et su vanemad tegid sulle kõik ette ja taha ära. Said lapsena kõike, mida tahtsid ja isegi täiskasvanuna maksavad nad sinu arved kinni. Miljonine pärandus on garanteeritud. Milleks enam ise rabeleda?

Eesmärk ilma plaanita on soovmõtlemine.

Võimalik lahendus

Sul on vaja selgeks teha, mida sa oma elus saavutada tahad, mis on sinu jaoks oluline ja mida peaksid selle saamiseks tegema. Eriti oluline on mõelda pikaajalise ajahorisondi peale. Kui sa vaatad ainult oma jalge ette, on väga kerge kogemata valele rajale sattuda ja oma teekonnal ära eksida.

Siinkohal on kindlasti abiks eelmises punktis viidatud eesmärkide harjutused.

4. Sul on puudulikud teadmised

Sa ei viitsi õppida ega raamatuid lugeda. Võimalik, et sa isegi ei saa teada, et investeerimine on valikus. Kui aga saad, siis sa ei tee seda omale selgeks. Mis sest, et investeerimisega alustamiseks on tegelikult vaja üsna vähe teadmisi.

Mõnikord võid investeerimist õppida, aga sa ei rakenda seda. Oled üks neist koolituste sarikülastajatest, kes jätavad tagasisidesse, et mitte midagi uut teada ei saanud. Samas ei ole aastate jooksul ühegi tehinguni veel jõudnud.

Võimalik lahendus

Investeerimine on teema, milles me kõik alustame nullist. Need teadmised pole kellelgi kaasa sündinud. Mõnel on lihtsalt tänaseks kümmekond aastat rohkem kogemust.

Julge tunnistada, kui sa midagi ei tea ja küsi abi. Olgu see siis raamatu lugemise, koolitusel osalemise, kogenuma sõbraga lõunatamise või personaalse mentorluse kaudu.

5. Sul puudub enesedistsipliin

sul puudub investeerimiseks vajalik enesedistsipliin

Sa tahad kõike nüüd ja kohe, isegi kui sul ei ole selleks raha. Lahenduseks kasutad krediitkaarte, järelmaksu, tarbimislaene ja liisinguid ning elad oma tuleviku arvelt.

Sa allud oma käitumises impulssidele ja ei suuda neid kontrollida. Otsustad, et jood peol ühe veini ja lõpuks jood kaks, ja mitte pokaali, vaid pudelit.

Sul on raske vaadata, kuidas pangakontol seisev raha inflatsiooni käes põleb, seega lähed poodi ja põletad selle kiiremini ära.

Selle asemel, et tulevikule mõelda ja finantsiliselt arukaid otsuseid langetada, kulutad raha sportautole, firmariietele ja kallitele ehetele, et vastassoo esindajatele muljet avaldada.

Pole oluline, kui palju sa teenid. Sa suudad alati tunduvalt rohkem kulutada ja raha on pidevalt puudu. Iga uus vidin, mis lubab su emotsionaalseid puudujääke parandada, leiab otsetee sinu ostukorvi.

Teed investeeringutega sama. Kui ostad, siis plaanitust kolm korda rohkem ja kaks korda kallimalt. Kui väikest juppi müüma hakkad, siis müüd lõpuks kõik maha.

Võimalik lahendus

Alusta mõne soovitusega siit. Veel parem, rakenda neist kõiki.

6. Sa rikud oma tervist

Käitud viisidel, mis viivad halva tervise ja heaolu languseni. See viib olukorrani, kus sul “ei ole aega” või jaksu, et investeerimisega tegeleda või seda omale selgeks teha.

Vaatad poole ööni Netflixist seriaali, nii et ei jaksa järgmisel päeval enam midagi uurida. Jood nädalavahetusel pool kuupalka maha, et sõpradele muljet avaldada ja piinled järgmisel päeval pohmaka käes. Sinu lõuna möödub regulaarselt kiirtoidurestoranides, sest sul on “kiire”.

Paremal juhul kulutad sellega lihtsalt oma aega ja raha ning oled pidevalt väsinud. Halvemal juhul tuleb teha aga korralikumaid kulutusi oma tervise taastamisele, mis omakorda tähendab lisa aja- ja energiakulu.

Võimalik lahendus

Rakenda investori mõtteviisi oma elu erinevates valdkondades. Teisisõnu, mõtle, kuidas see mõjutab sinu elu aastate pärast, kui sa jätkad käitumist samal viisil, nagu täna.

7. Sul olid lapsepõlves halvad eeskujud

Sa lugesid koolis kohustusliku kirjanduse raames palju raamatuid, kus rikkad olid alati halvad. Juba varakult on sinusse sisendatud mõtet, et rikkus on paha. See mõte on tugevalt püsima jäänud.

Samamoodi võivad olla halvad eeskujud ka sinu vanemad, kes rahaga ümber käia ei oska. Siia kuuluvad nii need eeskujud, kellel raha alati otsas oli kui ka need, kes seda lahkelt jagasid ja sind ära hellitasid.

Võimalik lahendus

Alustuseks tuvasta oma piiravad uskumused ja tööta selle nimel, et need ümber pöörata. Selle asemel, et lasta end juhtida juhuslikest mõjutustest suvalises suunas, püüa end ise soovitud suunas tüürida.

8. Sa prokrastineerid

sa lükkad investeerimisega alustamist edasi

Ehk lükkad investeerimisega alustamist pidevalt edasi. Sa ütled, et peaks investeerima hakkama, aga praegu ei saa, sest … (leia siit omale sobiv põhjendus).

Võimalik lahendus

Alustava investori käsiraamatus teeme kohe alguses kiire tehingu, et sellest takistusest üle saada. Kõige raskem ongi just esimene samm. Tee see väikese summaga ära ja saad liikuma.

Prokrastineerimist põhjustab sageli see, kui järgmine vajalik samm tundub väga suur ja raske. Tee see väiksemaks ja lihtsamaks.

9. Sa pole järjepidev

Loed Alustava investori käsiraamatut või käid mõnel investeerimiskoolitusel ja hakkad suure hurraga investeerima. Kuu aega hiljem vaatad kontole, et aktsiad on langenud ja müüd suurest pettumusest maha.

Selle asemel, et 10+ aastat lasta püsikorraldusega investeeringutel tiksuda ja madalama hinna pealt soodsamalt juurde osta, annad esimese tagasilöögi peale alla.

Sul kulub tükk aega, et jõuda otsusele, et osaled IPOl. Seejärel kuuled ühte negatiivset mõtteavaldust ja otsustad, et vist ikka mitte.

Võimalik lahendus

Taaskord aitab sellega selgete eesmärkide omamine. Kui sa tead, miks sa investeerid ja miks see sinu jaoks oluline on, siis lühiajalised tagasilöögid sind ei takista.

Lisaks on abiks enda haridusse panustamine. Kui tead, millel su investeerimisstrateegia põhineb, et aktsiaturud kõiguvadki üles-alla ja oluline on tulemus pikas perspektiivis, siis lühiajalised hinnakõikumised nii palju ei häiri.

Kindlasti ei tee paha ka see, kui omad mõttekaaslasi, kellega raskematel aegadel, enne impulssotsuste tegemist, suhelda saad.

10. Sa oled liiga negatiivne

Investeerimine tähendab sinu jaoks panga nuumamist kõrgete tasudega ja parimal juhul 0,1% tootlust. Ilmselt arvad, et pangahoius on investeerimine või oled kokku puutunud mõne sellise või sellise investeerimistootega.

Sa teed sõbra pakutud investeerimisidee ilma erilise põhjenduseta maatasa ja sõimad sõbral ka näo täis. Igaks juhuks.

Ka väga hea, mõistlikult põhjendatud ja ajalooliselt pikaajaliselt kasumliku investeeringu puhul näed ainult riske ja ohtu raha kaotamiseks.

Sageli oskad välja tuua, et investeeringu puhul inflatsioon sööb su raha ära, aga millegipärast arvad, et pangakontol või madratsi all hoides ta seda ei tee.

Kardad raha kaotada, seega valid investeerimise asemel kindla kaotuse ja lööd raha poes laiaks või hoiad 1% intressiga pangahoiusel, kus inflatsioon selle väärtust umbes 4x rohkem sööb.

Võimalik lahendus

Kuna tegemist on tavaliselt hirmuga, siis on abiks desensitiseerimine. Võta mõni kogenumate investorite arvates mõistlik investeering, mida sa kardad teha ja investeeri sinna mõnikümmend eurot.

Jälgi, mis toimub ja harjuta ennast sellega. Kui aktsia hind kukub või laen hakkab hapuks minema, siis jälgi edasi ja püüa aru saada, kuidas see sind mõjutab. Ühtlasi hari ennast ja õpi juurde, miks ja kuidas see investeering töötab.

Kui tunned ennast juba kindlamalt, võid vähehaaval hakata summasid kasvatama kuni sinnamaani, kus see veel sinu ööund ei häiri.

11. Sa tahad saada “midagi mitte millegi eest”

kiiresti rikastumise skeemid takistavad sul edukalt investeerimist

Kiiresti rikastumise skeemid ja võrkturundus on võtmesõnad, mis sind kuumaks kütavad ja tegutsema panevad.

Mõte ilma midagi tegemata üleöö rikastumisest tundub nii ahvatlev, et see lihtsalt peab olema võimalik. Ignoreerid kõike, mis vastupidist tõestab. Isegi kui see on telliskivi külge pandud ja sulle valusalt vastu nägu maandub.

Teadmine, et oled juba seitsmes väga sarnases skeemis osalenud ja raha kaotanud, ei heiduta sind edasi rabelemast. Paradoksaalsel kombel jääb märkamata, et selline ilma vaevata rikastumise taga ajamine nõuab uskumatult palju vaeva ja viib sind rikkusest aina kaugemale.

Võimalik lahendus

Asenda õnnele lootmine teadliku ja eesmärgipärase tegutsemisega. Aktsepteeri, et edu saavutamine nõuab aega, energiat ja sageli ka rahalisi kulutusi.

“Üleöö edukaks” saamine nõuab tavaliselt 10-20 aastat eeltööd ja õigeid valikuid.

12. Su käitumist juhib mõni baashirmudest

Äkki tuleb tuumasõda? Mis siis sinu investeeringutest saab? Mõni vaenulik naaberriik võib meid vallutada ja okupeerida, nii et äkki ikkagi ei tasu investeerida?

Mis siis, kui ühiskonnakorraldus ja kapitalism täielikult kokku variseb ja läheme tagasi kiviaega? Mis su aktsiatega siis juhtub? Parem siiski mitte investeerida.

Võimalik lahendus

Mis aga saab siis, kui elad kogemata vanaks ja vanaduspõlves tervis enam tööd teha ei võimalda? Kumb tõenäolisem tundub?

See, et sa selliste ekstreemsete ja vähetõenäoliste stsenaariumite pärast nii palju muretsed, näitab sinu põhjendamatut optimismi. Millegipärast arvad, et sina kuulud nende väheste hulka, kes tuumasõja üle elab.

Selle asemel, et karta 0,XX% tõenäosusega stsenaariume, valmistu igapäevaseks stsenaariumiks, kus sa elad vanaks ja vajad elamiseks lisaraha.

Muidugi kui arvad, et need stsenaariumid on vägagi tõenäolised, siis küsi endalt, kas sa oled nendeks ikka piisavalt valmistunud? Kas sul on toidu-, vee-, soojavarud ja enesekaitsevahendid kõik piisavas koguses olemas?

Kui vastus on jah, siis võidki nüüd igapäevasemate küsimustega tegeleda ja investeerimise abil nende eesmärkide suunas liikuma asuda.

13. Sa valisid vale(d) (elu)kaaslase(d)

Su elukaaslane lööb nädalaga rohkem raha laiaks, kui sa kuu ajaga teenida jõuad. Ja nõuab, et sina teeksid sama.

Su töökaaslased tahavad lõunatada kõige kallimas restoranis. Sõpradega teete kord nädalas midagi, mis tähendab minimaalselt 100€+ kulutusi. Soodsamad aja veetmise viisid ei tule kõne allagi.

Inimese väärtus su sotsiaalses ringis sõltub tema kodu ruutmeetrite arvust ja auto luksuslikkusest. “Naabrist parem” on peaaegu nagu elumoto.

Võimalik lahendus

Kui saad aru, miks ja mille peale sa oma raha kulutad, siis ühel hetkel võib olla mõistad, et äkki ei ole mõtet kolme kuu palka laiaks lüüa sellepärast, et tahad kellelegi teisele muljet avaldada.

Elukaaslasega on muidugi olukord keerulisem. Tasub teada, et sina teist inimest reeglina muuta ei saa. Kui tema ei taha ega näe vajadust oma käitumise muutmises, siis ta ka ei muutu.

On täiesti võimalik, et pead soovitud eesmärkideni jõudmiseks oma kaaslaste valikus muutusi tegema.

14. Sa teed valesid valikuid

Annad oma raha Bondorale, kes 80-90% sellest Slovakkias ära põletab ja ütleb, et kõik on ideaalses seisus. Või investeerid oma “sõbra” geniaalsesse äriideesse, mis sisaldab esimese asjana sinu raha eest omale uue maasturi rentimist.

Hakkad kauplema optsioonidega ja Forexil, kuigi pole veel päris täpselt arugi saanud, mis asi see aktsia ja investeerimine on. Ega väga ei huvita ka tegelikult.

Selle asemel, et 100-200 € mõne raamatu, koolituse või mentorluse kaudu oma teadmistesse investeerida, otsustad raha säästa. Tegutsed tasuta panga”nõustamiselt” või maakleri koolituselt saadud juhiste või oma kõhutunde järgi ning saad hoopis 1000-2000 €+ maksva õppetunni.

Võimalik lahendus

Aastate jooksul on minuni jõudnud mitmed inimesed, kes lugesid RahaFoorumist või vaatasid mõnest minu videost, milliseid vigu vältida või kuidas petuskeemi ohvriks sattumist ennetada, aga tegid seda peale raha kaotamist. Halvematel juhtudel oli kaotus koguni 10 000 – 40 000 €+.

Investeeri oma haridusse enne, kui oled mõne kalli õppetunni saanud.

15. Sa oled ebausklik või eelarvamustega

Teed investeerimisotsused horoskoobi, kuufaaside ja Äripäeva uudiste põhjal. Usud, et hästi lõppenud investeering näitab sinu head investeerimisoskust, kuigi tegid investeerimisotsuse kõhutunde baasil.

Lisaks ei võimalda sinu maailmavaated umbes pooltesse maailma ettevõtetesse investeerida. Väldid mingeid maailmaregioone ja tööstusharusid lihtsalt sellepärast, et need tunduvad sulle isiklikult mõttetud. Kuigi sa pole nende kohta midagi lähemalt uurinud.

Sa juba tead, et investeerimine on petuvärk. Ainus viis pensionieas ära elada, on teha vähemalt 3 last ja jääda nende kulule elama. Mis sest, et sina täna oma vanemaid sendigagi ei toeta. Sinu arvamus on õige ja teist võimalust ei ole.

Võimalik lahendus

Kui sa väldid mõnda investeeringut või oled mõnest teisest äärmiselt vaimustuses, siis püüa aru saada, miks see nii on. Eriti kasulik on, kui lähed oma loomuliku kinnitusprintsiibi vastu ja otsid teadlikult infot, mis sinu arvamust ümber lükkaks.

16. Sul puudub fookus

Alustasid eile investeerimist. Panid 100 € aktsiatesse. Täna vaatad juba neljandat ühisrahastusplatvormi oma portfelli juurde ja homseks on üürikinnisvara jaoks notariaeg kokku lepitud.

Lõpptulemusena omad väikeseid investeeringuid 10-15 erinevas kohas ja 3-4 erinevas varaklassis. Samal ajal puudub sul igasugune arusaam, miks sa nii paljude kohtade vahel hajutasid, mis on nendes varaklassides edukaks investeerimiseks oluline ja enamus ajast pole sul aimugi, mis su investeeringutega toimub.

Võimalik lahendus

Kui alustad investeerimisega, vali välja üks varaklass. Alusta väikeste summadega ja tee omale sellega seotud põhitõed selgeks. Saa veidi kogemust ja uuri hajutamise kohta juurde.

Alles peale seda, kui tunned ennast selle varaklassi raames koduselt ja usud, et edasine hajutamine aitab sul paremini oma eesmärkideni jõuda, võta järgmine varaklass ette ja korda eelnevaid samme.

17. Sa valetad inimestele teadlikult

Kutsud vanu tuttavaid “kohvi jooma” või valetad inimestele, et paned oma raha mängu ja saad aru, mida sa teed, kui sa neid oma raha põletama suunad. Tegelikkuses mängid reklaami eest saadud rahaga ja ei mõista sisu isegi elementaarsel tasemel.

Sa ei mõista, et Eesti on väike ja inimestele jääb su nimi meelde. Kui sul on tulevikus mõni reaalne investeering, mille jaoks oleks vaja lisaraha kaasata, siis saadetakse sind pikalt. Samuti ei tule keegi sulle häid võimalusi pakkuma.

Võimalik lahendus

Teistele investeerimisvõimalusi tutvustades pea alati silmas pikka ajahorisonti. Ära vaheta pikaajalist tootlust kellegi teise arvelt lühiajalise võidu teenimise vastu.

18. Sa oled edev ja egoistlik

edevus ja egoism takistavad edukalt investeerimist

Sina tegid kõige parema tehingu üldse ja tead kõigist kõige paremini, kuhu turg järgmise 15 sekundi jooksul läheb. Sa ei karda ka seda teadmist kõigiga igal pool jagada, olenemata, kas keegi küsis või mitte.

Kuigi sa oled kõigest 3 kuud online materjalide põhjal kauplemist õppinud, on see piisav kogemus, et alustavale investeerimishuvilisele soovitada eksootilise penny stockiga spekulatiivse tehingu tegemist. Seejuures veel 100% enesekindlusega ja teiste soovitusi maha tehes.

Lisaks vaatad uhkusega oma viimast +38% tootlusega kolmepäevast tehingut ja usud tõsimeeli oma kaasasündinud investeerimisandesse. Sellest võidust varasemate tehingutega kaotatud 8 korda suurem summa ei mängi rolli.

Võimalik lahendus

Alustuseks oleks hea aru saada, et börsil liiguvad hinnad lühiajaliselt üsna juhuslikult siia-sinna. Isegi mündiviske abil tehinguid tehes on võimalik korduvalt täppi panna.

See, kui sa teed mõne hea tehingu, ei näita mitte midagi sinu oskuste kohta. Tõenäoliselt tuli hea tulemus hoolimata sinu tegevusest, mitte selle tagajärjel.

Mida kiiremini sa aru saad, et selline liigne (ja põhjendamatu) enesekindlus on üks peamiseid põhjusi, miks naised meestest paremini investeerivad, seda kiiremini võid jõuda investeerimisstrateegiateni, mille edu ei sõltu 90% ulatuses sinu õnne kogusest.

19. Mõtlemise asemel sa oletad

Selle asemel, et tutvuda, kuidas uus põnevana tunduv investeerimistoode töötab, sa lihtsalt oletad endale sobivas suunas ja paned hunniku raha sisse (või väldid vastavalt eelarvamusele).

Loed mõnda sisuturundusartiklit, millel vastav märge on puudulik või mõne võhikust ühisrahastusblogija soovitust ja oletad, et nad teavad, millest räägivad ja tegemist on väärt asjaga.

Oletad, et aktiivne fondijuht loob sulle väärtust ja müügimees kaubanduskeskuses jagab sinuga fakte ning teed “informeeritud” otsuse.

Sa küsid avalikus mitmekümne tuhande liikmega facebooki grupis tasuta investeerimissoovitusi ja oletad, et vastajad on arukad inimesed, kes teavad, mida nad räägivad ja lähtuvad oma soovitustes sinu eesmärkidest, kogemusest ja võimalustest.

Võimalik lahendus

Selle asemel, et oletada, küsi endalt korduvalt, miks sa nii arvad.

Näiteks, kui arvad, et tegemist on hea investeerimisvõimalusega, küsi endalt miks? Kui vastuseks on, et seal on hea tootlus, küsi endalt, miks sa nii arvad? Kui arvad nii, sest ühel blogijal oli nii kirjas, siis küsi, miks tal nii hea tootlus on?

Jätka enda küsitlemist, kuni jõuad võimalikult objektiivse põhjuseni, mis on seotud investeeringu endaga, mitte vahendajate arvamuste ja oletustega.

20. Kapitali puudumine

Sa töötad miinimumpalga eest ja selle asemel, et sissetulekute suurendamisele mõelda, vaatad poest järgmist järelmaksuga asja, mida riiulile seisma panna või ostad nende asjade jaoks uut riiulit.

Usud, et investeerimine pole sinule, sest see on mingi rikaste ülikondades meeste ala. Kuna sa aga leiad igale palgatõusule uue laenumakse juurde, siis pole sul lootustki kunagi nii rikkaks saada.

Võimalik lahendus

Kuigi täna saab investeerimist alustada juba 1 € – 200 € eest kuus, on kapitali olemasolu siiski oluline. Kui sa tahad enda jaoks tähtsate eesmärkideni jõuda, tuleb summasid aja jooksul tõsta.

Küll aga ei tähenda see seda, et pead suuri summasid ootama. Alustada on mõistlik juba väikeste summadega. Nii saad kiiremini kogemusi ja õppetunnid tulevad samuti soodsamad.

Kas lisaksid siia veel mõne põhjuse? Kas oskad mõnele põhjusele lahendust pakkuda, mida oled ise edukalt kasutanud?

See põhjuste loetelu on investeerimise konteksti kohandatud Napoleon Hilli Think and Grow Rich raamatust.

5 replies on “20 põhjust, miks sa investeerimises edu ei saavuta”

Aga see ongi ju lõviosa inimkonnast ja miks see peaks teisiti olema? Läbi aegade on kauplemine ja äritegemine olnud mikroskoopilise vähemuse pärusmaa.
Minu isiklik arvamus on, et “aktsiad” ise on muutunud kiviaegseks nähtuseks, kuigi artiklist jääb mulje, et investeerimine = aktsiad, mis on absoluutne vale tänapäeva maailmas. Ma arvan, et palju kaasaegsem on tänapäeval rääkida passiivsest sissetulekust ja selle loomisest, mitte investeerimisest (ehk aktsiate ostmisest). Passiivne sissetulek on palju avaram ja sageli ka tulutoovam tuimalt raha aktsiatesse toppimisest.

Topin tuimalt raha aktsiatesse ja topin tuimalt seda dividendiaktsiatesse ja kui veelgi täpsem olla, siis topin tuimalt dividendikuningate aktsiatesse. Sellest absoluutsest valest kiviaegsest nähtusest kaasneb aasta aastalt suurenev passiivne tulu ning pidevalt kasvav kapital. Kui see ei ole investeerimine, siis mis see on?

Loomulikult on see investeerimine. Tahtsin öelda, et investeerimise võimalusi on tänapäeval palju rohkem. Lihtsalt uudishimust – mitu protsenti aastas teenid ja kui palju sellest järele jääb, kui pank oma teenustasud maha näpistab (aktsiaid ostes, müües ja hoides – kui ma veel aktsiatega soperdasin, tuli iga kuu pangale väärtpaberikonto omamise eest pappi käristada). Sellest ka veidi negatiivne suhtumine aktsiatesse. Mina riskin oma rahaga. Kui hästi läheb on sada puuki kukil, aga kõik kahjud pean ma omast taskust kinni taguma. Lihtsalt selline isiklik eelarvamus.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.