Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Lastele raha kogumisel 3 populaarsemat viga

Enne kui üldse hakata lastele mingit raha koguma, peaks veenduma, et sul endal on finantsid korras. Siit tulebki esimene viga.

1. Sinu enda finantsid pole korras

Nii nagu lennukis räägitakse iga kord, kuidas kõigepealt pane gaasimask endale pähe ja siis lapsele, kehtib sama põhimõte ka finantsidega.

Enne kui hakkad muretsema lapse finantsilise tuleviku pärast, veendu, et sinu enda rahaasjad oleks korras.

Mõned punktid, mis võiksid kindlasti selgelt läbi mõeldud ja nende suunas tegutsemisega vähemalt alustatud:

Kuniks sa kõigile neile küsimustele jaatavat vastust anda ei saa, ei tohiks lapsele raha kogumist alustada. Sellisel juhul on nii sinu kui ka su laste jaoks parem, kui hoolitsed selle eest, et sa ühel või teisel ajahetkel oma lastele hoopis koormaks ei jääks.

2. “Tee nii, nagu ütlen, mitte, nagu ma teen.”

Lapsed õpivad kõige paremini läbi eeskuju. Kui kingid lastele minu raamatu, aga ise jätkad samal ajal halbade finantsharjumustega, siis lapsed pigem teevad nii, nagu sina.

Kui annad lastele kaasa halvad finantsharjumused, siis targem on neile mitte suuremat summat koguda. Selles võib peaaegu kindel olla, et see asi ei saa hästi lõppeda.

Heaks näiteks siinkohal on need tüüpilised lood lotovõitjate kohta või statistika pankrotistuvate maailmatasemel tippsportlaste kohta. Rääkisin neist lähemalt siin videodes.

3. Sa kasutad pankade lastele raha kogumise tooteid

panga lapsele raha kogumise toodetest tootlust ei maksa oodata
Päeval, mil lapsele raha kätte annad, võid saada ebameeldiva üllatuse osaliseks.

Kuldreegel: Kui tegemist on pangatootega, mille nimes, kirjelduses või müügikirjas on last mainitud, siis selle kaudu investeerida ei tasu. Sellised tooted sobivad reeglina kõige paremini pangale tasude maksmiseks.

Kui hakkad nende toodete dokumentatsiooni uurima, siis kohtad seal üsna ruttu sellist hoiatust: „Olete ostmas keerukat toodet, mis võib olla raskesti mõistetav.“

See hoiatus on seal põhjusega. Kui sa seda toodet mõistaksid, siis sa ei ostaks.

Põhjus on lihtne. Nende toodete tasud on veelgi kõrgemad, kui meie aktiivselt juhitavatel II samba pensionifondidel, nii et tootluse võid juba eos unustada.

Ühe panga puhul on neid tasusid raskem näha, sest see lõiv võetakse mitte lastele kogumise toote kasutamiselt, vaid selle toote sees olevatest fondidest, aga naeruväärselt kõrge on see tasu sellegipoolest.

Mõne panga lastele kogumise toode kujutab endast ka lihtsalt pangahoiust. Kui sul on lühike kogumisperiood ja vaja konkreetne summa kindlaks tähtajaks kokku saada, siis võib sellise toote kasutamisel ehk isegi mõtet olla (eeldusel, et intress on muudest pangahoiuste pakkumistest parem).

Pikema perioodi puhul on see aga pigem rumal. Hoiused jäävad alati inflatsioonile alla ja 10+ aastase perioodi peale võiks ikkagi soovida teenida investeerimisriski võtmisest saadavat kõrgemat tootlust.

Neli mõtet selle viimase tegemiseks (sealhulgas, kuidas mina oma lapsele raha kogun) koos investeerimise kiirkursusega leiad siit.

Kas sina teed mõnda neist vigadest? Millised vead, mida sa näinud oled, jäid mainimata?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.