Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Terevisioon: Kuidas ja kuhu saaks investeerida?

isin 20.11.2020 Terevisioonis investeerimisest rääkimas. Minu intervjuu osa algab 22. minutist.

Püüan reeglina enne igat tele- või raadioesinemist seal jutuks tulevad teemad enam-vähem enda jaoks läbi mõelda. Ühest küljest sellepärast, et vajadusel faktid ja numbrid üle kontrollida.

Teisest küljest tuleb sageli väga lühikese aja sees öelda keerulistel teemadel midagi sisukat ja praktilist. See on lihtsam, kui olen peas juba midagi sarnast eelnevalt valmis mõelnud.

Tegelikkuses läheb jutt muidugi alati omajagu teisiti, kuna tegemist ei ole monoloogiga, nii et täiendan siis Terevisioonis olnud vestlust ettevalmistuse käigus koostatud mõtetega.

Milliseid investeerimisvõimalusi võiks algaja investor vaadata?

Võimalusi investeerimiseks on väga palju. Häid võimalusi investeerimiseks on juba tunduvalt vähem. Võimalusi, mis oleks ka alustava investori jaoks head, on aga juba üsna lühike nimekiri.

Põhilised varaklassid, millega algaja investor võiks piirduda:

Investeerimise põhitõde: Kui ei mõista, ära näpi!

Muu on juba pigem eksootiline kraam, kus on (võhikuna) kerge raha kaotada või sootuks petta saada. Kui oled valdkonna tõeline ekspert, siis võib ka postmarkide või eksklusiivsete spordijalatsitega häid tootlusi teenida. Algajana on targem eemale hoida.

Ilmselt kõige lihtsam investeerimisvõimalus

Enamus inimeste jaoks on ilmselt kõige lihtsam ja mõistlikum võimalus investeerimiseks laiapõhjaline indeksfond. Seda on võimalik teha alates 1€ kuus ja praktiliselt ilma ajakuluta.

Laenudesse on võimalik samuti üsna lihtsalt investeerida, aga kogemus näitab, et suur osa inimestest ei saa aru annuiteetmaksetega laenugraafikust ega oska intresse arvutada. Tootluse arvutamine põhjustab ka pikema kogemusega investoritele raskusi.

Kinnisvara on üldiselt väga hea varaklass, aga minu silmis on tal alustaja jaoks paar olulist puudust. See nõuab pigem suuremaid summasid, selle jaoks kasutatakse võimendust ja kui see on kogu sinu investeerimisportfell, võivad vead või puhas ebaõnn minna väga kalliks maksma. Seega tuleks eelnevalt vähemalt panustada omajagu enda teadmistesse.

Börsile investeerimisel oluline teada

Pikk investeerimishorisont

Börsile investeerimise puhul on oluline meeles pidada, et räägime pikaajalisest 10+ aastasest investeerimisperioodist. Põhjuseks lihtne asjaolu, et lühiajaliselt kõiguvad hinnad väga palju üles-alla.

Täiesti võimalikud on -50% või enamgi kukkumised. Pikaajaliselt on aga tootlus olnud ajalooliselt positiivne ja varaklassidest üks parimaid.

II pensionisamba indeksfondide tootlus 2020. aastal.
Pensioni II samba passiivsed indeksfondid kukkusid märtsis aasta algusega võrreldes koroonakriisi tõttu -20…-30% tasemele. Novembris on need aga juba valdavalt jälle plussis.

Passiivne indeksfond

Statistika ja uurimused on korduvalt ja korduvalt näidanud, et nii professionaalsed fondijuhid kui ka väikesed hobiinvestorid jäävad pikas plaanis üldiselt indeksitele alla. Kusjuures indeksi tootlus on sageli märkimisväärselt suurem.

Seega laiapõhjaline indeksfond on enamike inimeste jaoks börsile investeerimisel olnud kõige mõistlikum valik.

Kuidas indeksfondidesse investeerida saab?

Eestlastele on tänaseks indeksfondidesse investeerimiseks tekkinud juba mitmeid võimalusi. Näiteks:

Lisainfoks

Mõned raamatud, videod ja online kursused, kust investeerimise kohta juurde õppida:

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.