Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Wall Street vs S&P 500 indeks – börsile investeerimise eksperiment

Alustasin 2016. aasta alguses väikese börsieksperimendiga, mille raames lõin 3 erinevat virtuaalset aktsiaportfelli. Täpsed tingimused ja algseis on väljatoodud siin.

Suures pildis panin omavahel võistlema kolm erinevat lähenemist:

  • Portfell 1: Wall Street 2016 soovitused
  • Portfell 2: Suvalised S&P500 aktsiad
  • Portfell 3: S&P 500 indeksaktsia – IVV

Hüppa lõigu juurde:

  1. Algseis – jaanuar 2016
  2. I vahekokkuvõte – 11. aprill 2016
  3. II vahekokkuvõte – 11. september 2016
  4. Aasta lõppseis – 01.01.2017

Eksperimendi eesmärk

Eks ta suures osas on selline meelelahutusliku varjundiga ettevõtmine. Mingit teaduslikult põhjapanevat järeldust siit kindlasti teha ei saa ega maksa, aga huvi pärast vaataks aasta lõpus tulemust küll. Kui huvi endiselt alles on, miks ka mitte järgmisel aastavahetusel uued soovitused ja uued suvalised laenud võtta ning eksperimenti pikendada.

Sama asja võiks ju vabalt ka teha ajas tagasi minnes, aga millegipärast on reaalajas tuleviku suunas põnevam jälgida, sest siis on tulemus veel lahtine ja saab oma “lemmikule” kaasa elada.

Siinkohal võikski sellise binaarsete optsioonide stiilis panustamisvõimaluse ka luua. Kui sa arvad aasta lõpus parima seisuga portfelli õigesti ära, võidan mina 50% sinu panusest, kui arvad valesti, kaotad 50% oma panusest. Väga hea diil kindlasti paljude jaoks 😀

Mul on tulemuse osas oma arvamus, aga mida sina arvad. Milline portfell võitjaks võiks tulla aasta lõpus? Milline pikas perspektiivis? Miks?

Püüan aeg-ajalt ka selle tulemuste kohta ülevaate anda.

Täiendus: Tundub, et LHV virtuaalkonto vist dividendidega ei arvesta, nii et see tuleb aasta lõpus siis käsitsi arvesse võtta.

Eksperimendi algus – jaanuar 2016

Korduvalt on räägitud sellest, et analüütikud panevad pika puuga mööda ja aktiivsed fondihaldurid ei suuda börsi indeksitest paremaid tulemusi näidata. Selle mõtte illustreerimiseks saab tuua välja terve rea ajaloolisi andmeid ja näiteid.

Lugesin sel korral ühte Äripäeva artiklit sellest, millistesse aktsiatesse Wall Streeti analüütikud 2016. aastal investeerida soovitavad ning mõtlesin, et teeks sellega seoses väikese katse.

Selleks lõin 2. jaanuaril LHV-s kolm virtuaalkontot (kolmanda idee tuli tegelikult hiljem, nii et see sai 5. jaanuaril loodud). Igale kontole lisasin €100,000.

Portfell 1: Wall Street 2016 soovitused

See konto sisaldab endas top 10 Wall Streeti nõuandjate ostusoovitust vastavalt Äripäeva artiklis viidatud tabelile.

Igat aktsiat ostsin ca $10,000 USD jagu, kuna ei viitsinud valuuta konverteerimise arvutusega vaeva näha. Igal juhul tegin ostu sellises summas, et USD-na koos tehingutasuga oleks summa vähemalt $10,000, aga mitte rohkem kui terve aktsia ostuhinna jagu kallim.

Ühesõnaga, kui aktsia maksis $200, siis max ostukulu koos teenustasuga võis kokku tulla kuni $10,200.

Wall Street aktsiasoovitused 2016 Portfell 1: Wall Street top 10 soovitust ja portfelli koosseis 5. jaanuari 2016 seisuga.

Nagu näha, siis isegi $10,000 kaupa ostes on portfelli väärtus paari päevaga langenud tänu teenustasudele koos valuutavahetuse ja -kursi kõikumisega ca 1% võrra.

See on siis kombo, mis peaks analüütikute hinnangul selle aasta jooksul mõnusat tootlust andma ja on saanud kõige enam ostusoovitusi. Näeme ühtlasi ära ka selle, kas nö massides on tarkust ehk kas tulemused on antud näite puhul usaldusväärsemad, kui mitmed analüütikud sama soovitavad.

Portfell 2: Suvalised S&P500 aktsiad

Teise portfelli jaoks kasutasin soovitust valida oma investeeringud täiesti suvaliselt. Tuleb tunnistada, et see võttis rohkem aega, kui Äripäeva tabeli põhjal valikute tegemine.

Otsustasin valiku piirata S&P500 aktsiatega, kuna täiesti juhuslikult valides oleks tulnud tõenäoliselt ette aktsiaid, mida reaalselt sellistes summades osta ei saakski üldse, sest likviidsus on olematu ja üks tehing liigutab hinda 50% siia-sinna.

Kuna ühtegi sellist lehte kohe otsinguga ette ei tulnud, mis võimaldaks S&P500 seast suvaliselt mingi hulga ettevõtteid välja valida, siis kopeerisin wikipediast listi ja tegin exceli suvalise numbri generaatoriga 10 valikut ära.

Üsna tüütu tegevus oli, aga õnneks ei tule seda igakuiselt teha.

10 S&P 500 aktsiat juhuslikult valitud investeering Portfell 2: Suvalised 10 S&P500 aktsiat ja portfelli seis 5. jaanuar 2016.

Kui täiesti ausalt tunnistan, siis mul pole aimugi, millega enamus neist firmadest tegelevad, milline nende finantsiline seis on, mida tehniline analüüs ütleb jne. Ehk valik on täiesti suvaliselt juhuslik.

Paari päeva tulemus on igaljuhul analüütikute poolt pakutud valikul juba ca 5x parem, nii et neil lootust on 🙂

Portfell 3: S&P 500 indeksaktsia – IVV

Kolmanda portfelli otsustasin siiski hiljem 5. jaanuaril veel juurde panna ja sel korral siis on tegemist S&P 500 indeksiga. Seda soetasin siis vähemalt $100,000 eest.

S&P 500 indeksfond IVV Portfell 3: S&P 500 indeks IVV 5. jaanuaril 2016.

Sisuliselt võib öelda, et S&P500 on nüüd natukene eelisseisus, sest 4. jaanuaril oli üsna korralik langus, millest ta pääses tänu sellele, et ostsin selle indeksi portfelli hiljem. Eks me siis lõpus peame kuidagi tulemusi vastavalt korrigeerima või XIRR arvutusega vaatama vmt.

Ideaalis võiks siia veel ühe suvaliselt valitud 30 aktsiaga portfelli kõrvale panna, sest siis on juba hajutatus enam-vähem ok. 10 aktsia puhul on hajutatus veidi madal ja seega tulemus ka tõenäoliselt üsna seinast seina.

Samas ei viitsinud nii palju seda randomit genereerida ja aktsiaid taga otsida LHV süsteemis. Kahjuks sellist exceli importi ei leidnud, mis oleks võimaldanud tekitada 30 aktsiaga listi ja kõik asjad ära osta ühekorraga.

Samuti võib sellisel juhul €100,000 portfelliga teenustasu osakaal vist liiga kõrgeks minna? Igaljuhul, jääb järgmiseks korraks see idee.

 

I vahekokkuvõte – 11. aprill 2016

Esimene kolmandik aastast on läbi ja mõtlesin, et võiks korraks pilgu peale visata, mis seisus portfellid hetkel on.

NB! Hetkeseisuga ei ole seisudes arvesse võtnud dividendimakseid, kui neid oli, sest virtuaalkontodel dividendilaekumisi ei kajastu.

Portfell 1 – Wall Street 2016 soovitused

Numbrid näitavad küll positiivset seisu, aga arvestades, et kontole kandsin €100 000, siis tegelikult on tänane seis veel miinuses peale teenustasusid. Algse seisuga võrreldes on aga peaaegu kaks protsenti tõusu toimunud sellegipoolest.

Wall Streeti aktsiasoovitused 2016

Portfell 2 – Suvalised S&P500 aktsiad

Suvaliselt valitud 10 S&P500 aktsiat on näidanud siiani natukene kehvemat sooritust, kui Wall Streeti soovitused. Sellegipoolest on ka see portfell hetkeseisuga aktsiate osas 1.31% plussis, kuigi peale teenustasusid siiski kahjumis.

suvalised 10 S&P 500 aktsiat investeeringuna

Portfell 3: S&P 500 indeksaktsia – IVV

Indeks on natukene paremas seisus, kui suvaliselt valitud 10 aktsiat, kuid kehvemas seisus, kui Wall Streeti soovitused. Hetkeseisuga tundub, et soovitustest lähtudes oleks seis kõige parem.

Samas üle poole aasta on veel aega ja börs on siiani üsna külgsuunas edasi-tagasi kõikunud pigem ehk mingit selgemat suunda ei paista hetkel olevat. Usun, et enne aasta lõppu, jõuab siin veel üsna palju muutuda.

S&P500 indeksaktsia investeering IVV

Järgmise kokkuvõtteni.

II vahekokkuvõte – 11. september 2016

Aeg teha II vahekokkuvõte eksperimendile. Endiselt ei ole veel dividende arvesse võtnud.

Portfell 1 – Wall Street 2016 soovitused

Wall Streeti soovitatud portfell on tänaseks kahjumist jõudnud 12% plussi. Hetkeseisuga tundub päris hea tulemus. Kui portfell aasta lõpuni sama edukalt jätkab, siis peab tunnistama, et soovitused olid ikka väga head. Või siis oli lihtsalt palju õnne.

Wall Streeti soovitatud aktsiate tootlus on septembri seisuga üllatavalt hea

Portfell 2 – Suvalised S&P500 aktsiad

Ka täiesti suvaliselt valitud 10 S&P500 ettevõtte aktsiatega on tulemus positiivne ja portfell on 7% aasta algusest kasvanud. Tootlus on küll Wall Streeti soovitustest kehvem, aga muus osas on portfelli tulemus üsna sarnane – kaks aktsiat on kahjumis ja kaks aktsiat on üsna väikeses plussis.

Ülejäänud aktsiad portfellis on aga teinud täitsa arvestatava tõusu.

Suvaliselt valitud 10 S&P500 aktsiat

Portfell 3: S&P 500 indeksaktsia – IVV

Pean tunnistama, et ma seda ei osanud oodata, aga S&P500 indeks on hetkeseisuga kõige kehvemat tulemust näidanud. Aasta algusega võrreldes on kasumisse jõutud kõigest 0.1% võrra.

Siin võivad muidugi mingid erinevused sisse tulla, kui ka dividendid lõpus arvesse võtame, aga aktsiahinna osas on sooritus siiani selgelt teistest maha jäänud.

S&P500 indeksi tulemus septembris

II vahekokkuvõtte seisuga on seega enne dividendimakseid arvesse võtmata kõige paremat tulemust näidanud Wall Streeti soovitused, seejärel täiesti juhuslikult valitud 10 aktsiat S&P500 indeksist ja alles viimasel kohal on indeks ise.

Kindlasti ei maksa sellest teha põhjapanevaid järeldusi, kuid mõtteainet saab sellegipoolest. Näiteks on Wall Streeti soovitused olnud esikohal mõlema vahekokkuvõtte ajal ning vahemaa on vahepeal korralikult kasvanud.

Arvestades muidugi, et antud juhul on vaatluse all väga lühike periood, dividende pole arvesse võetud ning võrdleme ainult ühe aasta soovitusi ja ainult ühte juhuslikult valitud portfelli, siis tulemus võib ka täitsa juhuslik tulla. Samuti on aasta lõpuni aega, nii et lõpptulemus võib veel omajagu muutuda.

Sellegipoolest on tulemus huvitav ja ootan põnevusega lõppseisu.

Aasta lõppseis – 01.01.2017

Tänaseks on aasta möödas ja aeg vaadata, milline oli aasta lõpptulemus.

Lühidalt tulemused:

  1. Wall Street 2016 soovitused: €130 660 ehk 30% tootlus
  2. Suvalised 10 S&P 500 aktsiat: €119 619 ehk 19% tootlus
  3. IVV: €113 085 ehk 13% tootlus

Mida neist tulemustest järeldada?

Nii nagu eksperimendi alguses ütlesin, siis ega ei saagi väga midagi nii lühikese eksperemendi põhjal järeldada. Kui mul õnnestub selle aasta kohta ka sarnased Wall Streeti soovitused üles korjata, siis ehk värskendame portfellid ära ja jätkame eksperimenti.

Küll aga on see hea näide sellest, kuidas näiteks tõusval turul võib ka täiesti lollusi tehes turgu ületada ja hakata mõtlema, et sa oled börsigeenius.

Reeglina kipub aga see geniaalsus väga kiiresti ära kaduma, kui hinnad allapoole hakkavad liikuma või kui õnn otsa lõpeb.

Kahjuks valitakse aktiivselt hallatavate fondide vahel väga sageli samamoodi, kuhu oma raha paigutada. Vaadatakse üsna lühikest ajalugu ja tänu survivorship bias‘ele jääb ka märkamata, et antud tulemused on reeglina pigem juhuslikud, kui halduri ülihea sooritus.

Portfell 1 – Wall Street 2016 soovitused

Wall Streeti soovitused aastaks 2016 näitasid aasta lõpu seisuga vägagi arvestatavat 28% tootlust algse €100,000 pealt. Kõik 10 soovitust on aasta lõpuga positiivse tootluse peal. Seejuures kõige suurem tootlus on APC 43% ja kõige väiksem NRG 4%.
2016. aasta Wall Streeti investeerimissoovitused

Siia juurde lisandub veel dividenditulu.

Aasta jooksul makstud dividendid:
APC4 x $0.05 x 205 = $41
BHI4 x $0.17 x 216 =  $146.88
DVN($0.24 + 3 x $0.06) x 312 = $131.04
EQT4 x $0.03 x 191 = $22.92
NAVI4 x $0.16 x 871 = $557.44
NRG($0.145 + 3 x $0.03) x 848 = $199.28
R(2 x $0.41 + 2 x $0.44) x 176 = $299.2
RRC4 x $0.02 x 405 =  $32.4
WDC4 x $0.5 x 166 = $332
WRK(3 x $0.375 + $0.4)  x 219 = $333.975
KOKKU:$2096.135 * 0.95 = €1991.33

Lõpptulemus on seega igati aukartustäratav €128 668 + €1991 = €130 660 ehk enam kui 30% tootlus aastaga.

Portfell 2 – Suvalised S&P500 aktsiad

Minu suvaliselt valitud 10 S&P 500 aktsiat lõpetasid samuti aasta positiivse tulemusega. Kõige kõrgem tootlus oli CHK 56% ja kõige madalam ainus negatiivse tootlusega aktsia MPC -2.9% juures.

Keskmine tootlus oli siiski üle 10% madalam kui Wall Streeti soovitatud aktsiatel. Siia lisanduvad veel aga dividendid.

ADT lahkus aasta keskel turult ja aktsiad osteti tagasi $42 pealt. Sisuliselt tehti 27% tootlust poole aastaga ja reaalse portfelli puhul oleks antud raha läinud mõnda teise aktsiasse edasi. Antud juhul hoidsime aga “aktsiat” portfellis aasta lõpuni.

Samamoodi lahkus ühinemise tagajärjel turult ka POM ja aktsionäridele maksti 26. märtsi seisuga $27.25 aktsia kohta.

suvalised 10 S&P 500 aktsiat

Aasta jooksul makstud dividendid ja hinnavahed:
ADT$0.22 x 302 + $0.02 x 302 = $72.48
CHK$0
JEC$0
LVLT$0
MPC(2 x $0.32 + 2 x $.036) x 193 = $262.48
MRK(3 x $0.46 + $0.47) x 189 = $349.65
PCAR(4 x $0.24 + $0.6) x 211 = $329.16
PEP($0.702 + 3 x $0.752) x 100 = $295.8
POM$0 + $0.3 x 384 = $115.2
SRE4 x $0.755 x 106 = $320.12
KOKKU:$1744.89 * 0.95 = €1657.64

Lõpptulemuseks täiesti arvestatav €117 961.35 + €1657.64 = €119 619 ehk tubli 19% tootlust algse raha pealt ja seda olukorras, kus ca 25% rahast seisis suure osa aastast lihtsalt kontol.

Portfell 3: S&P 500 indeksaktsia – IVV

IVV jõudis aasta lõpuks ka positiivse tulemuseni ja näitas igati tublit 11.27% tootlust, millele lisandus dividendidena:

($0.118 + $0.998 + $1.103 + $1.304) x 494 = $1740.362 x 0.95 = €1653.34

S&P 500 indeks IVV

Kokku tuli tulemuseks €111 432.12 + €1653.34 = €113 085 ehk umbes 13% aastatootlus.

 

14 replies on “Wall Street vs S&P 500 indeks – börsile investeerimise eksperiment”

Väga huvitava eksperimendi oled ette võtnud! Jään sportlikust huvist loodetavasti üllatavaid tulemusi ootama.

Huvitav oleks näha Wall Street 2015 aasta soovituste tulemusi.
Kindlasti positiivne, kuna turg tõusis nagunii aga näha kas oli kõrgem, kui turu keskmine kasv.

vist väga rumal küsimus, aga kustkohast see 0.1% seal IVV puhu välja tulbe? ma natuke segaduses

Vaba raha on Neg sest sama virtuaal konto all on ka valuuta tehing. Seal on dollari kursi kaole läinud kaotsi -36 371.81

Valikud olid selle baasil mis sellelajal pidasin 100% kindalaks, et kriisi üle elavad.

Kas alustaval investoril on pigem mõtekem investeerida indeksaktsiatesse või balti aktsiatesse, kui igakuine investeeritav summa on 100-200. Indeksaktsiate teenustasud ja ka valuutakursid(S&P) on suured sellise investeeritav summa juures. Nagu sellest eksperimendist järeldada indeksaktsiatesse ainult siis kui suuremad summad mängus?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.