Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

SEB Roboinvestor – kas tasub investeerida?

SEB Roboinvestor investeerimisteenus

SEB tuli mõni aeg tagasi välja oma uue teenusega nimega Roboinvestor. Märkasin, et mõned on seda soovitanud, nii et mõtlesin siis ka üle vaadata, millega tegu.

Lühike vastus pealkirjas olevale küsimusele: ei tasu.

Pikem vastus järgneb siin.

SEB Roboinvestor plussid põgusalt

SEB Roboinvestor miinused põgusalt

 • Tasud veidi krõbedavõitu.
 • Minimaalne investeering indeksfondide puhul 50 €.
 • Potentsiaalne müügikõne/-kiri, et koliksid aktiivsete fondide suunas üle? Selle kohta infot ei oma, aga tüüpiliselt pankade teenustega minu kogemusel nii kipub minema.

Mis on SEB Roboinvestor teenus?

Kui kunagi internetipangas olev “robot” pensionifonde soovitas, siis polnud võimalik mitte kuidagi saada soovitust indeksfondi valimiseks. Siin on selles osas seis parem. Sul on võimalik valida kahe teenuse vahel.

1. Fondide soovitus

Tundub, et selle teenuse korral võib soovituseks saada ühe SEB Active fondidest. Kusjuures mitte ükski pole 100% aktsiates ehk kõige “riskantsem” fond investeerib sõltuvalt fondijuhi äranägemisest 65% – 95% aktsiatesse.

SEB Roboinvestori soovitatavad SEB Active fondid.
SEB Active fondid, millest Roboinvestor tundub soovitust tegevat.

Tegemist on vist selleks otstarbeks loodud uute fondidega, nii et eriti head ajalugu kuskilt kätte ei õnnestunud mul saada.1 Küll tuleb tõdeda, et minevikus, kui olen erinevate SEB fondide sooritusi indeksiga võrrelnud, on tulemus olnud üpriski kesine. Kui ei oleks, siis nad ilmselt võimaldaks ka kodukal otse indeksite sooritusega võrrelda.2

Minimaalne investeering on 1 €. Tasudeks tuleb sul sellisel juhul Roboinvestori lehe andmetel maksta haldustasu 0,42% aastas. Sellele peaks eeldatavasti lisanduma veel käibemaks (kuigi ei hinnakirjas ega siin pole täpsustatud), nii et kokku ilmselt 0,50% aastas.

Meie soovitus hõlmab vaid osa SEB grupi investeerimisfonde ega ole seega sõltumatu.

Tsitaat Roboinvestori müügilehelt ütleb vähemalt ausalt välja, et soovitus ei lähtu sinu huvidest.

Fondiga seotud tasud on SEB Roboinvestori müügilehe järgi 0,50% – 0,82% aastas. Ei oska öelda, kust nad selle info võtsid, sest fondide infolehti vaadates algab valitsemistasu 0,425% pealt ja jooksvad tasud 0,53%. Reaalne jooksvate tasude vahemik peaks olema 0,53% – 0,85%.

Kokku siis tasud 1,03% – 1,35% vahemikus. Päris krõbe.

Teisisõnu, seda teenust ei soovita kellelgi kasutada. Edaspidi vaatamegi seetõttu ainult ETFi valikut.

2. ETF portfelli valitsemine

Selle valiku korral koostab SEB sulle 6-10 ETFist koosneva portfelli. Miks neid just selline arv on, kes seda teab. Ilmselt kõlab targema ja keerulisemana niimoodi. Tehinguid ja mis iganes põhjustel muudatusi portfellis saab teha ainult SEB sinu eest ehk sina fonde valida ja muuta ei saa.

Roboinvestori indeksfondide portfellide kirjeldus.
Roboinvestori indeksfondide portfellide kirjeldus SEB kodulehelt.

ETFide puhul on minimaalne tehingu summa 50 € ja tasud selle teenuse eest tulevad sõltuvalt valikust 0,70% – 0,77% vahemikku aastas. 0,60% sellest moodustab Roboinvestori portfelli haldustasu ja ülejäänu on fondide tasud.

Indeksfondidesse investeerimise kohta tänasel päeval parajalt kallis. Ostu- ja müügitehinguid tehakse ainult teisipäeviti. Seega võib raha kätte saamine müügi korral võtta kuni 8 tööpäeva.

Küsimustikud

Enne kui aga investeeringuteni jõuad, tuleb alla laadida mobiiliäpp ja ära täita hunnik infot. Näiteks küsitakse sinu eesmärki ja investeerimishorisonti. Kusjuures investeerimise perioodiks saab valida maksimaalselt 10 aastat, mis on reeglina see alumine piir, mille juures investeerimisest üldse rääkima hakatakse.

Seejärel saad valida oma soovitud riskitaseme madal, keskmine ja kõrge vahel. Lisaks on vaja teada, kui palju sul raha pangakontodel leidub (maksimaalselt 10 000 €) ja kui suured on su igakuised kulud.

Samuti küsitakse paar lihtsat küsimust sinu investeerimisalase teadlikkuse kohta ja lõpuks saad valida, kas sul on jätkusuutliku investeerimise teemal eelistusi või mitte.

Vastuste mõju soovitustele

Mõne eelnevalt mainitud valiku puhul on üsna selge, kuidas see soovitusi mõjutada võiks. Näiteks kui valid lühema perioodi, madalama riski või ei oska küsimustele vastata, siis soovitatakse sulle madalama riskiga portfelli. Madalam risk tähendab traditsiooniliselt finantssektoris rohkem võlakirju.

Madalama riski soovituse saad ka siis, kui sul pole hetkel kuskil pangakontol eriti palju raha. Mis on muidugi imelik, sest küsiti raha, mitte varade kohta.

SEB Roboinvestori jätkusuutlikkuse küsimustik ei oma tulemusele mõju.

Selle temaatika valguses mõnevõrra ootuspäraselt tundub jätkusuutlikkuse osa küsimustikus lihtsalt turunduse jaoks olevat. SEB neile valikutele vastavat portfelli pakkuda ei suuda ja soovitatud portfelli see ei paista mõjutavat. Jah ja ei vastused paistavad andvat sama tulemuse.

Kuhu robot investeerida soovitab?

Alustame sellest, et lubatud 6-10 ETFi asemel sain hoopis soovituse 5 fondiga ja sedagi võiks pigem neljaks fondiks kokku võtta. Oh teid turundajaid jälle, kes siin tekstidega vallatusi teinud…

Soovituseks võid saada neli erinevat portfelli:

 • Konservatiivne strateegia: Portfolio Conservative
 • Tasakaalustrateegia: Portfolio Balanced
 • Kasvustrateegia: Portfolio Growth
 • Maksimaalse kasvu strateegia: Portfolio Maximum Growth

Maksimaalse kasvu strateegia portfell

Agressiivne portfell pakub välja 100% aktsiafondide portfelli ja sellised indeksfondid (see peaks olema ajas muutuv):

 • 65% USA:
  • 32,50% iShares MSCI USA ESG Enhanced UCITS ETF
  • 32,50% iShares MSCI USA ESG Screened UCITS ETF
 • 17% Euroopa: iShares MSCI Europe ESG Screened UCITS ETF
 • 12% arenevad turud: iShares MSCI EM IMI ESG Screened UCITS ETF3
 • 6% Jaapan: iShares MSCI Japan ESG Screened UCITS ETF

Nagu näha, siis kõik fondid rakendavad mingil määral ESG filtrit. Suures plaanis tundub, et siin on valitud viis fondi sellepärast, et tunduks targem portfell või nagu oleks rohkem vaeva nähtud.4 Sealhulgas pole valitud kahel USA fondil erilisi sisulisi erinevusi. Ühes on artikli kirjutamise ajal 576 ettevõtet ja teises 3 uut ettevõtet lisaks, mille osakaal fondist kokku moodustab 0,32%.5

MSCI ACWI ESG Screened ESG Index riikide osakaalud
MSCI ACWI ESG Screened ESG Index riikide osakaalud 09.2022. aasta seisuga.

Väga sarnase portfelli jaotuse saaks 1-2 globaalse indeksfondiga, mida see portfell tõenäoliselt püüabki jäljendada. See muidugi ei tunduks nii tark, kui viie fondiga sama asja tegemine…

Konservatiivse strateegia portfell

Kui Roboinvestor arvab, et peaksid vähe riski võtma, siis saad soovituseks portfelli, kus 78% on võlakirjades ja 22% aktsiates. Seekord pakutakse ikkagi reklaamtekstides lubatud 6 fondi ära.

Võlakirjad

Ka see pakkumine peaks ajas muutuma, aga artikli kirjutamise ajal olid portfellis võlakirjad:

 • 30% iShares Euro Govt Bond Climate UCITS ETF
 • 25% Amundi Index Euro Agg Corporate Sri – UCITS ETF DR
 • 15% Amundi Index Euro Corporate SRI 0-3Y UCITS ETF DR
 • 8% iShares EUR High Yield Corp Bond ESG UCITS ETF

Konkreetsete võlakirjade tasemele sisse ei piilunud, aga kiirel vaatlusel tundub siin erinevate fondide vahel jällegi päris palju kattuvust olevat. Kusjuures kõik fondid investeerivad valdavas osas Euroopa võlakirjadesse. Võimalik, et eksin, aga tundub, et ka siin oleks võinud nelja asemel üsna sarnase tulemuse saada 1-2 fondiga?

ETF portfolio Defensive ehk konservatiivne portfell.
Tähelepanelik lugeja märkab, et äpis kuvatud portfelli nimi erineb kodukal kuvatud nimest.

Aktsiad

See-eest aktsiate portfell on seekord kahe fondiga koostatud:

 • 17,50% iShares MSCI USA ESG Screened UCITS ETF
 • 4,50% iShares MSCI Europe ESG Screened UCITS ETF

Seekord on valik laiapõhjalisest indeksist erinev, sest USA osakaal moodustab koguni ligi 80% aktsiate portfellist ja Aasia koos arenevate turgudega jääb täielikult välja.


Ülejäänud kaks portfellistrateegiat jäävad kuhugi nende kahe vahele. Tõenäoliselt kasutatakse sarnaseid või samu fonde, aga mängitakse osakaaludega vastavalt riskitasemele.

Kokkuvõtteks Roboinvestorist

Roboinvestor on vähemalt esialgu üsna lihtsa loogikaga programm, kus on vähemalt jutu järgi võimalik soovituseks saada neli eelseadistatud portfelli.6 Mingi regulaarsusega tehakse ka portfelli rebalansseerimist. Miskit ülitarka robotit seal taga ei ole.

Kui valid portfelli valitsemise teenuse, investeeritakse Sinu vahendid meie investeerimisspetsialistide kujundatud väärtpaberiportfelli, mis on koostatud turul kättesaadavate kulutõhusate ja hajutatud börsil kaubeldavate fondide (ETFide) baasil.

Roboinvestori portfellihalduse teenuse kirjeldusest. Investeerimisportfelle ei koosta siiski robot.

Kui tahad investeerida globaalse aktsiaindeksiga sarnasesse portfelli, siis see kõrgema riskiga variant umbkaudu sinnakanti tulemust võikski vast pakkuda. Samas ei tasu seda artikli kirjutamise ajal kehtivate tingimustega siiski läbi Roboinvestori teha.

Kas kasutaksin Roboinvestorit?

Fondidesse investeerimiseks kindlasti mitte. Indeksfondidesse investeerimiseks võiksin äärmisel juhul selle kõrgema riski portfelli valiku võtta, kui tingimused oleks sobivad.

Paraku ei näe ka sellel täna mõtet, sest indeksfondidesse investeerimise tasud tulevad kokkuvõttes parematest alternatiividest oluliselt kallimad. Lisaks on siin 50 € miinimuminvesteeringu piirang, mida mitmel alternatiivil pole. Pluss muidugi ka see kuni 8 päeva ootamine müügi korral pole liiga atraktiivne.

Ehk lühidalt, indeksfondide osa tundub isegi enam-vähem mõistlik, aga tasude tõttu mina seda täna ei kasutaks.

Kuidas sulle tundub? Võtta või jätta?

Lahtiütleja: Artikli kirjutamise ajal ei ole mina antud teenuse kaudu ühtegi investeeringut teinud ega plaani ka teha. Artikli kirjutamise eest ma kelleltki mingit tasu saanud ei ole, kahjuks. Jälle lihtsalt suur tükk tasuta tööd. Kui arvad, et sellised kirjatükid on siiski kasulik kraam, mis vääriks tasustamist, siis saad oma panuse anda siitkaudu ja/või läbi artikli jagamise teistega.

PS! Kasutajakogemus selles robonõustamise protsessis on päris jube. Kui keegi SEBist seda loeb ja soovib teenusena selles osas tagasisidet ja soovitusi saada, siis võtke ühendust.

Viited ja märkused

1 Kiirel vaatlusel tundus, et suur osa ka muudest SEB pakutavatest aktiivselt juhitud fondidest on alustanud uuelt lehelt 1-2 aastat tagasi. Üks põhjus, miks sedasi fonde sageli liidetakse, kinni pannakse ja uuesti alustatakse, on väga kesine sooritus.

Uue fondi puhul saab sellest tüütust ajaloost lahti ja investorid ei pea vaatama, kui palju nad aastate peale indeksiga võrreldes raha on kaotanud. Mis põhjusel siin seda tehti, võib igaüks vist ainult oletada. Kuigi ega see tulemuste kadumine ilmselt turundustiimile halba ei teinud.

2 Õigluse nimel olgu välja toodud, et see mõte kehtib ka nii mõnegi konkurendi kohta. Võrdle näiteks LHV Maailma Aktsiad fondi globaalse indeksi või kasvõi sektori keskmisega.

3 MSCI Emerging Markets IMI ESG Screened indeksi suurimad osakaalud 2022. aasta septembri seisuga on:

 • Hiina 28,77%
 • India 15,88%
 • Taiwan 15,28%
 • Lõuna-Korea 11,16%
 • Brasiilia 5,27%

4 Klassikaline fondihaldurite, roboadvisorite ja nõustajate meetod. Kui portfellis on palju fonde, siis ilmselgelt on selle koostamisega kõvasti vaeva nähtud ja see peab ju olema tark. Eksju? Reeglina siiski mitte.

Tegelikult on omajagu ebavajalikke fonde ka passiivselt juhitud pensionifondides. See tuleneb sageli seaduse nõudest, mis ei luba kogu raha ühte fondi paigutada.

5 Erinevused valitud USA indeksites olevate ettevõtete osakaaludes jäävad valdavalt 0,0X% suurusjärku. Kusjuures Apple osakaalude erinevus on kõige suurem, olles 7,33% ühes fondis ja 7,84% teises. Ehk kahe fondi vahe on lihtsalt selles, et osad ettevõtted saavad sõltuvalt ESG metodoloogiast veidi rohkem või vähem fondist endale.

6 Ma ei saa 100% kindlusega väita, et kõiki neid nelja ka päriselt on võimalik soovituseks saada. Internetipangas oleva pensionifondi robotsoovitaja võimalike tulemuste valikus oli ka indeksfond näha, aga seda soovitust siiski polnud võimalik kuidagi saada. Antud juhul otsest põhjust muidugi ei näe, miks ei võiks neid keskmisi stsenaariume saada.

7 Erakliendi nõustamise tingimustest paar olulist väljavõtet, kui selliseid pankade “nõustamisteenuseid” kasutad. Olgu siis kontoris otse suheldes või läbi Roboinvestori-laadsete teenuste:

3. Pank esitab nõustamisel kliendile nende investeerimistoodete kirjelduse, mida pank kasutab nõustamisel. …

Loe: Pank pakub valikut enda toodetest, mitte kliendile parimatest toodetest.

5. Pank ei hinda isikliku soovituse andmiseks sedavõrd suurt hulka pangaga mitteseotud isikute emiteeritud või pakutavaid investeerimistooteid, et nõustamist võiks pidada sõltumatuks väärtpaberituru seaduse tähenduses

Loe: Soovitus ei lähtu esimeses järjekorras mitte sinu jaoks parimast valikust, vaid eelkõige panga pakutavast tootevalikust.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.