Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Börs – ülevaade

Börs on väärtpaberiturg, kus kaubeldakse aktsiate, optsioonide, futuuride jmt instrumentidega. Kui konkreetse firma aktsiate vastu on huvi suur, siis hind tõuseb, kuna ostjaid on rohkem kui müüjaid. Kui huvi on madal või arvatakse, et sellel ettevõttel hakkab edaspidi halvemini minema, siis hind langeb, kuna suur osa investoritest tahab oma raha sellest firmast välja võtta. Ehk jällegi, müüjaid on rohkem kui ostjaid, seega ollakse valmis müüma madalama hinnaga.

Aktsiate hind tekibki pakkumise ja nõudluse vahelise tasakaaluga. Kuna see tasakaal pidevalt muutub, siis muutuvad ka hinnad. Et börsil kasumeid teenida, tuleb seda suuna muutust õigesti ennustada.

Kauplemine vs investeerimine

Börsil kauplemine tähendab tavaliselt lühiajaliste tehingute tegemist eesmärgiga nende pealt kasumit teenida. Kaupleja võib teha mitmeid ostu- ja müügitehinguid kasvõi ühe päeva jooksul ning üritab teenida kasumit ka väiksemate liikumiste pealt ja võimalikult kiiresti. Kaupleja peamine abivahend on tehniline analüüs. Suurem osa kauplejatest (mõningatel andmetel üle 90%) teenib kokkuvõttes kahjumit.

Investor aga investeerib pikaajaliselt. Tema valib hoolikalt välja huvipakkuvad ettevõtted ja paigutab oma raha nende aktsiatesse mõttega, et alles aasta või paarikümne aasta pärast on selle ettevõtte aktsiad tõusnud ja siis ta võtab oma teenitud tulu välja. Investorite põhiliseks abimeheks on fundamentaalne analüüs.

Aktsiad vs fondid

Sageli leiavad inimesed, et börs on nende jaoks liiga keeruline ja nad ostavad aktsiate asemel mingi fondi osakuid, et ise ei peaks eriti palju investeerimisotsuseid langetama.

Fondide plussid:

  • investeerimisotsuseid teeb sinu eest fondihaldur
  • riskid on paremini hajutatud ka väiksemate summade juures
  • kulub suhteliselt vähe aega sinna investeerimise peale
  • paljudel juhtudel on võimalik ilma suuremate lisakuludeta ka väiksemate summade kaupa investeerida

Miinused:

  • suurem osa fonde ei suuda näidata paremat tootlust kui turu keskmine kasv
  • fondid võtavad üldjuhul erinevaid tasusid ka siis, kui sinu investeering väärtust kaotab
  • fondist väljumine võib mõnikord võtta suhteliselt kaua aega ning sellega võivad järjekordselt kaasneda teenustasud

Börsil iseseisvalt investeerimisega alustades tasub

  1. Põhjalikult tutvuda börsiga ning sellega seotud riskide ja võimalustega. Selles on kindlasti eestikeelsetest materjalidest abiks LHV finantsportaal. Samuti pakub LHV oma raamatukogus mitmeid börsiteemalisi raamatuid ning nende foorumist võib leida väärt informatsiooni. Vajalikud teadmised alustamiseks saad kätte ka näiteks Alustava investori online kursuselt.
  2. Balti turul tasub arvestada minimaalselt umbes €1000 portfelliga. Alla selle ei saa väga oma riske hajutada, sest tehingutasud võtavad protsentuaalselt liiga suure osa sinu portfellist ära.
  3. Kuna USA turul on riskid ja tehingutasud märksa suuremad, võiks ka summa olla omajagu suurem, näiteks kuskil €2500 eurot alustuseks.
  4. Enne reaalse rahaga investeerima asumist tasuks kaaluda mõnda virtuaalset investeerimisvõimalust. Näiteks otsida mõni börsimäng ja proovida edu seal või siis alternatiivina on võimalik LHV klientidel luua omale tasuta virtuaalportfell ja seal investeerimist harjutada.

Soovid investeerimise kohta rohkem teada? Pane ennast kirja ja saad iga paari päeva järel uut informatsiooni investeerimise ja finantskirjaoskuse teemal.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: