Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

5 põhimõtet investeerimises edu saavutamiseks

LõpppunktMõned aastad tagasi tegin põgusalt tutvust NLP (neurolingvistilise programmeerimise) põhimõtetega ja koheselt jäid silma seal välja toodud 5 põhimõtet, mis on nende arvates edu saavutamise eelduseks.

Kuigi need punktid on üsna üldised ja loogilised, siis enamus töötavaid süsteeme seda ongi. Loodetavasti on sul neist oma investeerimiseesmärkide saavutamise käigus kasu. Miks ka mitte ei võiks sest abi olla muude valdkondade eesmärkidega.

1. Tea, kuhu sa jõuda soovid

Kui sa ei tea, mida sa tahad, siis on keeruline selle nimel tööd teha või selle saavutamisele kaasa aitavaid võimalusi märgata ja ära kasutada. Ilma eesmärki omamata jooksed ringi nagu peata kana, ilma et kuhugi jõuaksid.

Nagu eesmärkide puhul ikka, peaks see lõpptulemus olema võimalikult konkreetne ja positiivse sõnastusega (näiteks – 2018. aasta 1. jaanuariks oman igakuiselt €500 passiivset tulu).

Kui lõpptulemus paigas, võid paika panna ja tegema hakata järgmisi samme, mis aitaksid seda eesmärki ellu viia.

Mis on sinu investeerimise ja raha teenimisega seotud lõpptulemus ehk mida sa soovid selle tegevusega saavutada?

Eesmärkide püstitamisest olen ka varasemalt kirjutanud.

2. Tegutse!

Tegutse!Unistamisel ja sõpradega oma tulevasest edust rääkimisel ja sellest mõtlemisel on kindlasti oma roll, aga ükski neist ei asenda tegutsemist. Ainus viis oma eesmärke saavutada, on selleni jõudmiseks midagi teha.

Kui soovid näiteks oma populaarset kodulehte luua, kus on kõik oluline info külmikute kohta, siis selleks, et domeen registreeritud oleks, see koduleht üles saaks, info kodulehele jõuaks ja külalised su veebilehe ka üles leiaks, tuleb teha konkreetseid samme.

Ükskõik, kui palju sa sellest kodulehest ei unistaks või seda unes ei näeks, ei saa see leht enne valmis, kui need konkreetsed tegevused tehtud saavad. Olgu nendeks tegevusteks siis kodulehe valmis ehitamine või inimese leidmine, kes selle kõik sinu eest ära teeks.

Sama kehtib ka investeerimises. Sa ei jõua mitte kunagi finantsilise vabaduseni ega isegi mitte elamisväärse pensionini, kui sa ei tee selleks vajalikke samme.

Kas sina tegutsed oma eesmärgi saavutamise nimel või oled siiani ainult unistanud? Kui ei, kas võiksid täna juba esimese sammu astuda ja midagi ära teha?

3. Tea, kus sa oled ja milliseid tulemusi siiani saanud oled

Teadlikkuse all pean silmas, et sa tead, kui kaugele sa jõudnud oled ja milliseid tulemusi su tegevus annab. Näiteks, kui tegeled investeerimisega, siis tead, kui palju oled kuhugi investeerinud, mis nende investeeringutega toimub ning milliseid tulemusi su senine strateegia annab.

Kui sa seda ei tea, siis oled nagu äsja pimedaks jäänud inimene toidupoes – sa pole päris kindel, mida sa ostsid ega kui palju sa selle eest maksid.

Kas sina tead, mis on su seniste investeeringute tootlus? Kui palju aega ja raha oled sellesse tegevusse investeerinud ja kui palju selle pealt tagasi saanud? Milline strateegia või instrument annab kõige paremaid tulemusi?

4. Ole paindlik

See on eriti tugevalt seotud eelmise põhimõttega. Kui saad aru, et mingi tegevus ei anna soovitud tulemusi, siis tuleb seda tegevust muuta, kuni saavutad soovitud tulemused.

Seetõttu on oluline, et oleksid üldse võimeline aru saama, kui mingi käitumine soovitud tulemusi ei too ja valmis ka oma lähenemist muutma.

Kui tahad €400 kuus kõrvale panna, aga läksid tööle €500 palgaga, siis on selge, et midagi tuleb muuta.

Kui sul juba pikemat aega ei õnnestu vähendada impulssostude tegemist, kuna oled tellinud Amazonilt erinevate uute põnevate tehnikavidinate teavitusi ning salvestanud krediitkaardiandmed 1-klikiga ostu jaoks, siis võiks ka siit leida mõne mõtte, mida proovida muuta.

Kui oled juba neljandat korda liitunud programmiga, mis tõotab kiiret rikastumist ja finantsilist vabadust, aga kumbagi kuskilt ei paista, siis ehk on ka siit mingi mõttetera võtta.

Mida paindlikum käitumine on, seda rohkem on võimalusi oma tegevuse muutmiseks ja mida rohkem võimalusi, seda suurem tõenäosus, et lõpuks üks neist ka soovitud tulemuse toob.

Kas sina oled valmis proovima uut lähenemist, kui senine ei too soovitud tulemusi? Kas oled valmis lahti laskma investeeringust, kui sinu esialgne hüpotees osutub valeks ning investeering on oodatust kehvem?

5. Rakenda täiuslikku füsioloogiat ja psühholoogiat

Oivalisus

Iga tegevuse jaoks on mingi füsioloogiline ja vaimne seisund, mis annab paremaid tulemusi. Näiteks spordivõistlustel ei ole kõige targem osaleda valutavate lihastega ja suure pohmakaga.

Samamoodi ei tasu ka investeeringuid teha peavalu ja eriti intensiivsete emotsioonide ajal. Kui tahad pokkeris raha võita, siis ei maksa seda mängida reede õhtul korralikult purjakil olles.

Edu toob see, kui sa iga tegevust teed sellele tegevusele kõige sobivama füüsilise ja vaimse seisundiga. Peole tasub minna lõbusas meeleolus ja võtta vabalt. Investeeringute tegemise puhul tasub ehk veidi tõsisemas tujus ja analüütilisem olla.

Täiuslikku seisundit on selgelt keeruline saada, aga meie võimuses on luua tingimused, kus saaksime olla sellele võimalikult lähedal.

Millises seisundis oled sina, kui võtad vastu oma investeerimis- ja kulutamisotsuseid?

Millised põhimõtted võiksid sinu arvates veel olla olulised investeerimisedu saavutamisel?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.