Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kiiresti rikastumise skeemid » Lugeja küsimus: Binary options
 

Lugeja küsimus: Binary options

Päris tihti küsitakse minu käest meili teel või foorumis privaatsõnumiga kõikvõimalikke küsimusi. Ajapikku olen tähele pannud, et need küsimused kipuvad ka sageli korduma. See tähendab, et tõenäoliselt on kuskil seal veel inimesi, kes samadele küsimustele vastuseid tahaks, aga ei ole julgenud/osanud/tahtnud küsida.

Seega otsustasin, et proovin vähemalt kord nädalas ühele neist küsimustest siin läbi blogipostituse vastata, lootuses, et ehk on neist vastustest siis ka rohkematele inimestele kasu.

Üldjuhul jätan anonüümsuse säilitamise mõttes küsimuse küsija nime lisamata, kui ta ise selleks nõusolekut ei ole andnud. Mõni võib-olla ei julgeks muidu enam üldse küsidagi.

Tänase küsimuse esitas T. ja selleks on:

Tere Sooviksin nõu küsida sellise asja kohta nagu binaarne kauplemine.Kas asi on usaldusväärne? Huvitab antud platvorm:www.24option.com Oskate mulle mingisugust infot selle kohta anda,oleksin väga tänulik. Kõike head T.

Kui vastata küsimusele hästi lühidalt, siis: tegemist on hasartmänguga, kus “maja” võidab. Ära raiska oma aega ega raha selle peale.

Pikemalt vastates alustaks kõigepealt sellest, mis asi on optsioon.

binary options investeerimine

autor: cat777

Mis asi on optsioon?

Hästi lihtsalt seletatuna on optsioon leping, et kindlaksmääratud tuleviku ajahetkel saad sina osta (call option) lepingu teise osapoole käest omale mingit vara teatud hinnaga. Vastupidine optsioon on see, kui sina saad müüa (put option) mingit vara kindlal ajahetkel kindla summa eest.

Näiteks lepime sinuga kokku, et ma müün sulle kahe kuu pärast 100g kulda hinnaga 32 €/g. Selle lepingu sõlmimise eest maksad mingi tasu, näiteks €100.

Kui nüüd kaks kuud saab läbi, siis saad otsustada, kas sa kasutad oma õigust seda kulda osta või mitte. Kui kasutad, siis tuleb sul minule maksta 32 € * 100g = 3200 €. Kui ei kasuta, siis lihtsalt lõpeb see leping ära ja kaotasid lepingu sõlmimise eest makstud €100.

Kui kahe kuu pärast on kullahind 35 €/g, siis saad minult osta 100g 32€/g hinnaga ja sisuliselt oled teeninud 300 € (kui müüksid selle kulla uuesti maha turuhinnaga). Kui aga hind on madalam, kui 32 €/g, siis oled raha kaotanud.

Milleks optsioone kasutatakse?

Optsioonide kasutamiseks on mitmeid põhjuseid. Üks neist on näiteks riskide hajutamiseks (hedging).

Need skeemid võivad olla üsna keerulised, aga idee on neil üldiselt lihtne – sa ostad mingit vara (näiteks tegeled ettevõtlusega USA dollarites) ja kuna selle vara väärtus võib langeda, siis igaks juhuks ostad omale ka optsiooni, mis võimaldaks sul selle kaotuse tasa teha vastandvara ostmisega (näiteks osta optsiooni EUR ostmiseks võimalikult lähedaselt praeguse USD/EUR kursiga).

Samamoodi tehakse ka aktsiaid ostes, kus ühe firma aktsia võimaliku languse vastu ostad selle firma aktsiatele vastandsuunas liikuvate aktsiate optsioone. See tähendab, et sa pead tundma piisavalt hästi turgu, et aru saada, mis hinnad omavahel vastasmõjus on (st, kui üks tõuseb, siis teine langeb).

Teine variant, milleks optsioone kasutatakse, on spekuleerimine. Eesmärk ongi teenida hinna tõusu või languse pealt.

Nii spekuleerimise kui ka riskide hajutamise juures pakuvad optsioonid ka teatud määral võimendust. St, sa saad üsna soodsa hinnaga oma õiguse osta päris suure koguse aktsiaid ehk 500 € ostuga võid ennast sisuliselt kaitsta 50000 € kaotuse vastu.

Kuna optsioonide kasutamine on tegelikult üsna keeruline ja vale ostu korral kaotad 100% oma investeeringust, siis alustajatel ei tasu nendega tegeleda.

Binary options ehk binaarsed optsioonid

Binary options puhul on tegemist sellise optsiooniga, kus sul on kaks varianti: sa kas saad 1) konkreetse summa raha/koguse mingit vara või 2) mitte midagi.

Nagu juba mainisin, siis need jagunevad ka omakorda kaheks, kus ühel juhul saad õigesti ennustamise korral konkreetse summa raha (cash-or-nothing) ja teisel juhul saad konkreetse koguse alusvara (asset-or-nothing – aktsiaid, kulda, konkreetset valuutat vmt).

T poolt küsitud binary options puhul ja see, mida internetis palju reklaamitakse, on tegemist cash-or-nothing optsioonidega.

See tähendab siis seda, et kui sa ennustad alusvara liikumist õigesti, siis saad mingi summa raha, kui aga valesti, siis jääd oma rahast ilma.

Sisuliselt on tegemist sarnase mehhanismiga, nagu spordiennustused, ainult et koefitsiendid on esitatud protsentides ja ennustad spordivõistluste asemel mingi alusvara hinna liikumist.

Majal on eelis

Nagu spordiennustuste puhul, on ka selliste binaarsete optsioonide puhul “majal” eelis.

Näiteks, vaadates seda 24option lehte, siis abimaterjalidest leidsin, et kõige enam võib õigesti ennustamise korral võita 89% (reaalselt nägin pigem 75% kõige suuremat praegu). Ehk kui paned 100 € panuse, et aktsiahind on järgmise 2 minuti pärast kõrgem, siis saad tagasi 189 €.

Mõnel juhul pakutakse ka väikest raha tagastust, kui paned oma ennustusega mööda. Nende kodulehelt ma selle kohta infot ei leidnud, aga kui uskuda seda lehte, siis on see 24options puhul kuni 15%.

Jällegi, kuna ma ühtegi 89% tootlust andvat võimalust sealt hetkel ei leidnud, siis oleksin ka selle 15% puhul pisut skeptiline, aga las ta olla. See tähendab sisuliselt siis seda, et kui sinu panus on 100 €, siis kaotuse korral (panustasid hinna tõusule, aga hoopis langes) saad tagasi 15 € ehk kaotad 85 €.

Nendest protsentidest lähtuvalt saad välja arvutada, kui suur eelis majal on. Selleks tegin ühe lihtsama valemi järgi väikese tabeli, mis arvestab lehel tehtavate võitvate ja kaotavate panuste summade põhjal välja, kui palju maja selle pealt teenib.

Kui arvestame, et panustad seal praegusele kõige suurema protsendiga variandile 100 € ehk saad võidu korral tagasi 175 € oma panusest ja kaotuse korral 15% oma panusest, siis juhuslikult panustades (50/50) on tulemuseks see, et maja võidab 100 panuse järel (10000 € läbi mängides) on maja võitnud 500 € ja sina oled selle raha kaotanud.

Seega sa peaksid selliste tingimustega saidi puhul võitma orienteeruvalt 53,2% juhtudest, et jõuda omadega nulli. Kasumisse saamiseks peaksid muidugi veelgi enam täppi panema, et asi üldse midagigi sisse tooks.

Järelikult on selles süsteemis kasumi teenimiseks kaks varianti:

a) leiad saidi, kus need protsendid on tasakaalust väljas ehk sul on võimalik teenida juhuslikult 50/50 tõenäosusega panustades (väga ebatõenäoline)

b) suudad ennustada ca 60% või täpsemini, mida hind lähitulevikus teeb (jällegi ebatõenäoline, sest muidu oleksid ilmselt juba miljonär).

Nii et kui sa leiaksid saidi, kus väljamaksed on tõesti sellised, et võidu korral 89% lisaks ja kaotuse korral 15%, siis võiksid seal juhuslikult panustada ja suure rahakoti korral oleksid pikas perspektiivis omadega mäel.

Seda muidugi ainult lühiajaliselt, sest selliste protsentide juures maksaksid nad oma tegevuse eest peale ning eeldusel, et see sait üldsegi maksab ja ei tegele pettusega, sest…

Optsioonide regulatsioon

Suur osa sellistest binaarsete optsioonide maakleritest tegutsevad riikides, kus selles osas igasugune järelvalve ja regulatsioon puudub. Seega, keegi ei kontrolli, et nad ei tegeleks pettusega.

Seega sa võid sinna küll raha sisse panna ja õigesti ennustada, aga keegi ei ütle, et nad seda ennustust ka õigeks loevad ja hinnaliikumise graafikut enda jaoks sobivas suunas ei liiguta, nii et sa kogu aeg pikas perspektiivis neile sobivas tempos kahjumit ei kasvata (võidad piisavalt, et hasarti tekitada ja raha juurde tuua, aga maksad selle lõbu eest kogu aeg peale).

Ei saa ka välistada lihtsalt otsest pettust, kus sulle su raha tagasi ei maksta.

Lühiajaliste liikumiste ennustamine

Teine suur probleem selle “investeerimisega” on see, et selle puhul on tegemist üldiselt väga lühiajaliste ennustamistega.

Suures osas tuleb sul ennustada, kas hind liigub paari minuti jooksul üles või alla või jääb mingisse vahemikku vmt.

Sedalaadi ennustamisega tegelevad börsil ja forexil kauplejad igapäevaselt. Erinevatel andmetel jäävad umbes 80-95% neist kahjumisse ja mõned üksikud teenivad kasumit.

Samasuguse kauplemisega tegelevad ka HFT-d (High Frequency Traders), kellest olen põgusalt varem kirjutanud ka siin. Sisuliselt on tegemist kaubanduskeskuste suuruste laohoonetega, mis sisaldavad endas arvuteid, mis koguvad kõiksugu infot ja analüüsivad seda reaalajas ning teevad sekundimurdosa jooksul sellest lähtuvalt tavainimese mõistes ulmelistes kogustes tehinguid.

Sisuliselt tähendab see seda, et suure tõenäosusega selleks ajaks, kui sina oled suutnud mingi ime läbi olulise info läbi töödata ja teinud järelduse, mida hind järgmise lühiajalise periodi jooksul teeb, on need süsteemid selle info juba ammu läbi töötanud, sellest lähtuvalt tehinguid teinud, see hind on selle liikumise läbi teinud, masinad on uue info kätte saanud ja hind teeb juba midagi muud.

Ehk sa võid selliste lühiajaliste perioodide puhul lihtsalt visata kulli ja kirja ning tõenäoliselt paned rohkem täppi, kui mingile analüüsile tuginedes. Kui sa suudad nii lühikeste liikumiste puhul järjepidevalt 60% või enam kordadest täppi panna, siis võta minuga ühendust ja saame koos miljonärideks. See on siiski üsna ebatõenäoline.

Üks võimalik variant seda teha, on ennustamine enne teatud sündmusi. Näiteks enne mingeid majandusaastaaruandeid või uudiseid, mille puhul sa oled üsna kindel, et need liigutavad hinda sinu poolt ennustatud suunas. Paraku on aga ka need muutused pigem sellised paaripäevased või -tunnised, mitte minutilised. St, nende languste sees hinnad kõiguvad nii üles kui ka alla.

Näiteks vaata google aktsia päevasisest ja 5-päevast liikumist:

binaarsete optsioonide ennustamine

5 päevane liikumine

Kuigi pikas perspektiivis on ehk võimalik ennustada, et liikumine on üles, siis loe siit piltidelt üle, mitu korda päeva jooksul hind allapoole tuli? Kui sa pead ennustama sekunditäpsusega, siis kui suure tõenäosusega suudad sa täppi panna, et just sel hetkel on hind seal ülemise või alumise saki peal?

Kui nüüd aga periood pikemaks läheb ja näiteks nädalates, kuudes või aastates vaatad, siis saad teha juba põhjalikuma ennustuse ja ka tõenäosus täppi panna suureneb (eeldusel, et tead, mida vaadata ja oled kogenud kaupleja/investor).

Binaarsetesse optsioonidesse “investeerimine”

Mina isiklikult nimetaks seda pigem panustamiseks või ennustamiseks kui investeerimiseks. Isegi kauplemiseks on seda ilmselt liiga palju nimetatud, sest see “ennustamine” ei baseeru sisuliselt millelgi peale kõhutunde või kohvipaksu.

Sellegipoolest, kui tundub see võimalus nii ahvatlev ja tõesti usud seda hype’i, mida need saidid räägivad või mida nende saitide promojad räägivad, siis on siiski üks võimalus, kuidas võiksid neisse panustamist proovida.

Muidugi, enne kui seda varianti proovima hakkad, tasub ehk teema endale pisut põhjalikumalt selgeks teha. Samal ajal muidugi tuleks ka meeles pidada, et suurem osa õpetustest ja selle kohta käivast materjalist on toodetud, kas:

a) nende saitide poolt, kes seda teenust vahendavad ja sinu kauplemise pealt raha teenivad

b) nende saitide affiliate liikmete poolt, kes neid saite promovad ja sinu kauplemise pealt raha teenivad. Siia kuuluvad ka näiteks mingid “review” saidid, mis ilmselt töötavad natukene sarnasel põhimõttel, nagu kunagi HYIP monitorid või panustavad afiiliate tasudele (nagu näiteks binaryoptionsbrokersreviews.com).

binaryoptionsreview 24option.com affiliateSeega, ei ole see info üldiselt eriti objektiivne ja tasuks lugeda skeptilise pilguga (umbes nagu nõukogudeaegseid ajalooraamatuid või pankade soovitusi III pensionisambasse investeerida).

Kui aga tõesti ei ole ajaga targemat teha, siis pakun välja idee, et teeksid papertradingut.

Papertrading

Idee on lihtne. Mine näiteks Yahoo Finance lehele, vali sealt mingi aktsia ja püüa ennustada, mis selle hinnast saab 60 sek või 2 min vmt pärast.

Pane stopper käima, oma ennustus kuhugi exceli tabelisse kirja ja märgi tulemus üles.

Tee seda näiteks 6 kuud, kuni sul on mitutuhat ennustust kirjas ja siis vaata, kui suure tõenäosusega sa täppi suudad panna.

Kui su protsent on stabiilselt 60% või enam, siis võta minuga ühendust ja otsime koos sobiva saidi, kus võiks sellega tegeleda.

Pea siiski meeles, et 100 ennustuse põhjal on mõttetu järeldusi teha. Münti visates on tõenäosus 50/50. See ei tähenda seda, et kui viskad 10 korda münti, tuleb 5 korda kull ja 5 korda kiri. See tähendab seda, et kui viskab 10000 korda münti, siis on tõenäoliselt 5000 korda kull ja 5000 kiri. Seal vahepeal võib olla ka näiteks selliseid kohti, kus 25 korda järjest tuli kull.

Seega, oluline on, et teeksid seda palju kordi, sest kui sa seal “investeerima” tahad hakata, siis ma eeldan, et sa tahad seda ikkagi pikalt teha, mitte panustada lihtsalt õnne peale ja loota, et võidad.

Kui seda aga õnnemänguna tahad mängida, siis ma ei ole küll statistikaarvutustes kõige osavam, aga tõenäoliselt peaks olema protsentuaalne kaotus väiksem, kui loteriid ostes. Ehk kui paned sama koguse raha loterii peale, siis kaotad selle ilmselt kiiremini ära, kui binaarsete optsioonide alla sama summa paigutades ehk viimase puhul jätkub “lõbu” kauemaks.

Kokkuvõtteks

Tõenäosus on sinu vastu, tegemist on sisuliselt ennustamisega ja kuna perioodid on üldiselt nii lühikesed, et need ennustused ei saa ka millelgi reaalsel põhineda, siis on tegemist pigem hasartmängu ja “meelelahutusega”, kui tõsiseltvõetava investeerimisvahendiga.

Minu isiklik investeerimissoovitus siinkohal oleks see, et kui sul tõesti selle rahaga muud peale pole hakata, siis soovitan toetada RahaFoorumit. Ehk saan seda kasutada siia professionaalse disaini tellimiseks näiteks või maksan paari aasta jagu hostingut.

7 kommentaari

 1. Ping from Mr. T:

  Lisan igavlemise mõttes mõne mõtte.

  Kulli-kirja tõenäosus 50/50 tähendab, et kui esimene vise võidad 100+89% = 189 ja teine vise kaotab 189 * 15% = 28,35.
  Kordame viske seeriat, 28,35+89% = 53,58 ja 53,58*0,15= 8,04

  Siinkohal lisate kontole raha ja kaotate ka selle. Teenustasud röövivad pikas plaanis väga suure osa teie rahast, ainuüksi see viib tõenäosuse võita märkimisväärselt miinusesse.

  60% võidutõenäosusest võiks rääkida vast alates 15-20 aastat kogemusest ja papertrading pole sama mis rahaga ehkki annab teatava eelise.

  Härra T võiks proovida kõige lihtsama alusvaraga tehingute tegemist, Hedge-mine on kogemustelt aste edasi kuid palju neid fonde põhja läinud tänaseks on? Lugege raamatuid ennem rahaga proovimist, seda soovitan kõige enam.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Nõus, et papertrading ei anna ligilähedaseltki sama kogemust, mis rahaga tehingute tegemine, sest psühholoogiline pool on hoopis teistsugune.

   Lisaks veel muidugi see, et paberi peal on tehingute tegemine lihtne, reaalsuses ei pruugi see õigel hetkel sedasi õnnestuda. Seda eriti näiteks aktsiate puhul, kus kiire hinnaliikumise juures ei pruugi reaalsuses sellise hinnaga või sellist kogust kätte saada või maha müüa, nagu paberil tehingu teeksid.

   Samas olen veendunud, et binary options puhul on parajas mahus papertrading üsnagi piisav selleks, et näha ära, et selle asja alla ei ole mõtet oma raha panna.

 2. Ping from Jaak:

  Imestan, et jaksasid nii pika kirjatüki teha – oleksid võinud ju lihtsalt ühe lause panna: FREEEE MONEY, come and get it!

  • Ping from Taavi Pertman:

   Sa oleksid üllatunud, kui paljud seda tõsiselt võtaksid ja raha mängu paneksid 🙂

   Nüüd vähemalt on hoiatatud ja panevad raha peale seda mängu ning põhjendavad endale tagantjärele ära, et “see on meelelahutus ja eksperiment”.

 3. Ping from Jajah:

  algkapital 30k
  2000 +560k
  2001 +480k
  2002+400k
  2003-2007 ca 200-300k aastas
  2008 okt – 2009 okt 1.2 miljonit
  2009okt-2014 veebruar 100k-200k aastas
  2014veebr-2014mai +300k (marihuaana treidimine) vaba raha oli veebruaris22k

  tridimises pole midagi juhuslikku, kõik oli ennustatav ja tehtab kuni darkpoolid asja pekki keerasid koos hft-ga
  peamiselt ikka darkpoolid

  kui ma leiaks mõne usaldusväärse binaari pakkuja võiks selle pakkuja pankrotti ajada
  mis muidugi pole võimalik, sest ta lihtsalt ei kavatseks maksta

 4. Ping from vahvl:

  ei soovita. selline pask ja rahule ka ei jäeta. Sama systeeem, t mine kasiinoss, kaotad lõpuks ikka.

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.