Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Lugeja küsimus: kuidas oma rahaasjad kontrolli alla saada?

Päris tihti küsitakse minu käest meili teel või foorumis privaatsõnumiga kõikvõimalikke küsimusi. Ajapikku olen tähele pannud, et need küsimused kipuvad ka sageli korduma. See tähendab, et tõenäoliselt on kuskil seal veel inimesi, kes samadele küsimustele vastuseid tahaks, aga ei ole julgenud/osanud/tahtnud küsida.

Seega otsustasin, et proovin vähemalt kord nädalas ühele neist küsimustest siin läbi blogipostituse vastata, lootuses, et ehk on neist vastustest siis ka rohkematele inimestele kasu.

Üldjuhul jätan anonüümsuse säilitamise mõttes küsimuse küsija nime lisamata, kui ta ise selleks nõusolekut ei ole andnud. Mõni võib-olla ei julgeks muidu enam üldse küsidagi.

rahaasjad kontrolli alla
pilt: seniorliving.org

Seekordne küsimus küsiti mult ühel finantskirjaoskuse teemalisel üritusel:

“Mis on sinu top 5 soovitust rahaasjadest alustajale?”

Tegelikkuses on sellele küsimusele üsna raske vastata, sest inimesed on erinevad ja nad on väga erinevas olukorras.

Näiteks, kui ma ütleks, et pane vähemalt 50% oma palgast kõrvale, siis €100 kuus teeniva inimese jaoks, kellel on 2 last, ei pruugi see just eriti mõttekas soovitus olla.

Samamoodi, kui ma ütlen, et investeeri oma raha vähemalt 10% tootlusega instrumentidesse, aga sul on 20% intressiga laenud kaelas või sa ei saa tänu investeeringu riskiastmele öösiti magada ning teed magamatuse tõttu tööl vigu ja jääd tööst ilma, siis jällegi ei ole tegu eriti mõistliku soovitusega.

Ühesõnaga, see top 5 sõltub inimesest ja tema olukorrast, aga püüan siia panna mõned üldisemad mõtted, mis peaksid võimalikult paljude jaoks kehtima ja sobima alguspunktiks, kust edasi uurida.

Minu top 5 soovitust:

1. Tea, mida sa tahad

Mõtle läbi, mida see rahaasjade kontrolli alla saamine sinu jaoks tähendab, millist elu sa elada soovid ja kui suuri summasid selline elustiil nõuab.

Ühesõnaga, sea omale finantseesmärgid, mille suunas liikuma hakkad ning arvuta välja mõõdikud, et teaksid, kuidas see sul edeneb.

Siit saad omale soovi korral ka ühe võimaliku tabeli, mille abil neid eesmärke välja arvutada:

https://rahafoorum.ee/arvutustabel

Jaak Roosaare mainis ka oma postituses ühte võimalikku finantseesmärki, mis võiks suuremale osale meist sobida ehk tema tõlgendust rikkusele:

Mis rikkus on? Rikkus on rahaline vabadus, et kogutud kapitali tootlusega katta oma igapäevased elamiskulud.

2. Tea oma finantsseisu

Tee omale ülevaade sellest, millised su tulud ja kulud on. Kui omad laene ja järelmakse, siis peaksid ka neist omale ülevaatliku tabeli tegema, kus kogu sellega seotud info on koos.

Kuludest ülevaate saamiseks soovitan kasutada eelarve koostamist ja järgimist.  Sinna paned kõik oma kulud ja tulud kirja ning saad hea ülevaate sellest, kuhu su raha läheb ja kust võiksid kõige enam ebavajalikke kulusid vähendada.

3. Säästa

Pane esimese asjana oma sissetulekutest mingi protsent raha kõrvale, et jõuaksid oma finantseesmärkideni.

Mida suurem protsent, seda parem, kuigi ei maksa siiski ära unustada, et sa elad ka täna ning kõike head ei ole mõtet tulevikku lükata.

Oma kulude vähendamiseks soovitan kasutada eesmärgipärast eelarvestamist, kus pöörad rõhku just neile ridadele, mille kulusid soovid vähendada.

Täpsemalt räägin sellest ka oma e-töötoas, kus on ka vajalikud plangid nii stabiilsete sissetulekutega kui ka pidevalt kõikuvate sissetulekutega eelarve koostamise jaoks.

Edukamalt raha säästmise ja kogumise kohta olen varem näiteks kirjutanud:

23 võtet, kuidas investeerimiseks raha säästa ja koguda

4. Investeeri / maksa oma laenud ära

Kui sul on kaelas laene, järelmakse ja arvelduskrediite, mille intressid on enam-vähem võrdsed või suuremad kui potentsiaalne tulu sinu investeeringutelt, siis maksa oma säästetud rahaga ennekõike need laenud ära. Ei ole mõtet raha investeerida 5% tootlusega, kui sul on 17% intressiga krediitkaardi laen kaelas.

Seejärel lõpeta selliste laenude tarbimine ning pane oma raha enda eest tööle ja investeeri see instrumentidesse, mis selle väärtust kasvatavad.

Siinkohal on aga oluline, et investeeriksid instrumentidesse, mis on sulle tuttavad ja mille kasutamisest sa aru saad. Vastasel juhul satud mõne petuskeemi otsa või lihtsalt kaotad oma raha ära.

5. Hari ennast raha ja investeerimise teemadel

See on oluline selleks, et sa suudaksid teha parema tootlusega ja edukamaid investeeringuid, et teeksid vähem vigu, mis su raha kaotavad.

Mida parema tootlusega investeerida suudad, seda vähem on sul enda soovitud eesmärgi jaoks raha vaja.

Õppida võid nii blogide, raamatute ja teadustööde lugemisega kui ka erinevatel koolitustel ja foorumites osalemise või enda kogemustest õppimise kaudu.

Ühtlasi tasub siiski ka enda koolitamise juures arvestada sellega, et õpi ikkagi seda, mida sa saad ka rakendama hakata.

Näiteks olen täheldanud, et investeerimiskoolitustel (loe: börsikoolitustel) osaleb päris palju inimesi, kellel pole piisavalt raha, et seda üldse mõtet teha oleks, ega ka plaani lähiaastatel selles osas mingeid reaalseid investeeringuid teha.

Kirjutasin ka selle kohta, miks selline tegevus on suuresti mõttetu ja raha raiskamine.

Boonus: Suurenda oma tulusid

Mida rohkem teenid, seda rohkem saad säästa ja seda rohkem saad raha kõrvale panna. Seetõttu aitab siin väga palju kaasa see, kui suudad on tulusid kasvatada.

Mõned koolitajad ja autorid on isegi avaldanud seisukohta, et raha säästmisele ei ole väga mõtet tähelepanu pöörata, sest:

  1. Sa saad seda, millele keskendud. Ehk kui pidevalt keskendud sellele, kuidas säästlikumalt elada ja raha kokku hoida, siis võib sellega kaasneda mõtteviis, et sa oled vaene ja sul pole raha.
  2. Säästa saab piiratud koguses. Kui sa teenid €500 kuus, siis maksimaalselt saad säästa €500 ja seegi on üsna ebarealistlik. Tulusid saad aga vähemalt teoreetiliselt lõpmatuseni kasvatada.

Olen selle mõttega nõus, et säästmisele ei pea väga keskenduma, kui sa juba praegu oled väga mõistlik raha kasutaja. Samas, kui sa siiani eriti vastutustundlik pole, siis ei ole ka tulude suurendamisest suurt kasu, sest raha sul niikuinii üle ei jää.

Miks see nii on, kirjutasin siin artiklis: https://rahafoorum.ee/miks-sul-kunagi-raha-ule-ei-jaa/

Tähelepanu tuleks pöörata nii säästmisele kui ka tulude suurendamisele.

Kui palju sa oma tulusid suurendama pead, peaks tulema välja 1. ja 2. punktist ehk sinu finantseesmärkidest ja rahalisest seisust.

Nüüd on sinu kord. Mis oleksid sinu top 5 soovitust? Kas siit jäi midagi olulist välja või oleksid midagi teisiti soovitanud?

***

Kui tahaksid oma rahaasju korda seada, aga ei oska kuskilt alustada või ei ole aega kogu olemasolevat materjali läbi töötama hakata, siis olen koostanud just selle eesmärgiga alustava investori käsiraamatu, kus ma seda kõike võimalikult lihtsalt ja samm-sammult õpetan.

Vaata lisainfot siit:

https://rahatasku.ee/pood/alustava-investori-kasiraamat/

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.