Categories
Laenud ja ühisrahastus

Ühisrahastusse investeerimise küsimused ja vastused

Tegemist on ühe vastustega RahaFoorumlastelt ühisrahastuse kohta laekunud küsimuste seerias. Kui tahad rohkem küsimusi ja vastuseid näha, siis varasemad ühisrahastuse teemad leiad siit.

Samas seerias veel:

Laenumaksete hilinemine

“Olen mõned kuud tegelenud ühisrahastusse investeerimisega Mintos-es. Tekkis selline küsimus, et mille järgi arvestatakse hilinenud laenude perioode. Mul on laen algusega 23. veebruar ning pole sentigi sellelt saanud, kuid hetkel on 30. aprill, aga laen on endiselt 30-60 päeva kategoorias. Mis võiks selle põhjus olla?”

Hilinenud laenude perioode arvestatakse päevade järgi, mille jagu makse viibimine on tähtaega ületanud.

Põhjus, miks see laen on 30-60 päeva kategoorias, on tõenäoliselt väga lihtne. Laen on seal kategoorias, sest see on nii palju maksega hilinenud. Kui laen väljastati veebruaris, siis esimene maksepäev on reeglina märtsis (mõnikord võib olla ka aprillis). Kui märtsis makse jääb tegemata, siis 30. aprilliks on sellest maksetähtajast 30-60 päeva möödunud.

Kui sellest veel lihtsamalt mõelda. Oletame, et kutsud sõbra omale nädala pärast kell 14:00 külla. Kui sõber ei ole 14:05 kohale jõudnud, siis ta on hilinenud täiesti aktsepteeritavad 5 minutit, mitte nädal ja 5 minutit.

Ehk hilinemist hakatakse arvestama ikka tähtajast alates, mitte kokkuleppe sõlmimise hetkest.

Millal ühisrahastusse investeerida?

Kas ühisrahastusse sisenemiseks on olemas halvemad ja paremad ajad? Või on kõige olulisem ikkagi põhjalik eeltöö ja enda riskiprofiiliga sobivatesse laenudesse investeerimine?

– Tauno

Kindlasti on paremad ja halvemad ajad. Üks halb aeg on näiteks siis, kui portaalis on investorite huvi tunduvalt suurem, kui laenude pakkumine. Sellisel ajal juhtub tavaliselt üks või mõlemad järgmisest:

  • laenuintressid kukuvad ebamõistlikult madalale
  • kontol jääb raha pikemaks ajaks seisma ja ei teeni mingit tootlust

Mõlemi tulemusena sinu tootlus langeb ja ei ole just kõige paremad ajad.

Tõenäoliselt aga pidasid siin silmas seda, et kas on mingi nö majandustsüklite aeg, millal on parem või millal halvem siseneda?

Kindlasti oskavad selle kohta targemad inimesed täpsemalt öelda, aga talupoja loogikast lähtudes võiks öelda, et on tõesti. Võiks arvata, et sarnaselt aktsiaturule, on ka siin parim koht sisenemiseks mingi hetk peale kõige hullemat põhja.

Kehvemad laenukontorid panevad selleks ajaks ilmselt pillid kotti ja paremad jäävad alles. Investorid tunnetavad, et risk on kõrge, nii et konkurentsi investorite poolelt on vähem ja intressid on samuti kõrgemad. Kuna töötus hakkab vähenema ja palgad pööravad taas tõusule, siis võib eeldada, et asi liigub paremuse suunas ja võid oodata korralikku tootlust.

Tipust on vastupidiselt kõige kehvem aeg sisenemiseks. Siis on kõigil head krediidiskoorid, sest ka väga halbade harjumustega inimesed suudavad oma laenukohustusi teenindada – olgu siis läbi uue laenu võtmise või suuremate sissetulekute. Need inimesed on aga esimesed, kes väiksemategi raskuste korral enam maksta ei suuda.

See eelnev on muidugi puhtalt intellektuaalne masturbatsioon, sest praktikas sa tõenäoliselt ei suuda seda tippu ja põhja õigel hetkel ette ennustada ja oma portfelli vastavalt juhtida. Kui su nimi just Michael Burry ei ole. Ja sinu nimi ei olnud, meiliaadressist nägin.

Alati võiks investeerida ikka enda riskiprofiilile vastavalt ja teha vajalikus koguses eeltööd. Ilmselgelt mõnikümmend eurot investeerides ei maksa sellega siiski hulluks minna.

See riskiprofiil ja eeltöö võib endas sisaldada mõtteid selle osas, mis selle laenukontori/laenuga tõenäoliselt juhtuks, kui mingi sinu kardetud stsenaarium saabub.

Investeerimiskonto ühisrahastuses

Mis on investeerimiskonto ja kuidas seda deklareerida?

Kas ühisrahastusse on mõttekas raha kanda läbi investeerimiskonto või tavalise eraisiku konto?

– Merli

Kuna ühisrahastuse investeeringud ei klassifitseeru seaduse mõistes finantsvaraks, siis investeerimiskonto süsteemi nendega kasutada ei saa. Seega mõttekam on eraisikuna investeerides kindlasti teha sissemakseid oma tavaliselt pangakontolt.

Põhjuseid on suures plaanis kaks:

  1. Kui teed ülekande investeerimiskontolt, siis tuleb see sul tuludeklaratsioonis väljamaksena deklareerida. Tagasimaksed portaalist saabuvad kunagi tulevikus samuti investeerimiskontole ja peaksid need omakorda siis sissemakseks deklareerima. Ei ole mõtet seda tüütust omale ilma asjata juurde tekitada.
  2. Investeerimiskontolt sedasi väljamakseid tehes võid omale kogemata maksukohustuse tekitada. Jällegi mõttetu seda olukorda enda jaoks luua.

Kui tahad Investeerimiskonto süsteemist rohkem teada, alates sellest, mis siis täpsemalt finantsvara hulka kuulub ning mis mitte ja lõpetades näidetega, kuidas seda deklareerida, siis leiad minu videoülevaate siit.

Samuti leiad ühisrahastuses teenitud tulude deklareerimise juhendi siit.

Ühisrahastusportaalide pankrotilaine

ennustamise abil ühisrahastusse investeerimine

Kas ennustad ühisrahastusplatvormide massilisi pankrotilaineid majandustsükli muutudes?

Ennustamine ei ole minu tugevaim külg. Kui aga majandustsükli muutudes finantsiline olukord tõesti nii täbaraks läheb, eks siis tuleb taro kaardid kuskilt hankida ja ennustamine selgeks teha. Kas ma just massilisi pankrotilaineid siis ennustan, see sõltub sellises hädas juba kliendist.

Tõsisemalt rääkides. Ühisrahastusplatvormi jooksutamine on äri, nagu iga teinegi. Enamus valdkondades läheb mingi protsent äridest pankrotti. Nii ka ühisrahastuses.

Siiani on neid tegevuse lõpetanud portaale olnud suhteliselt vähe ja uusi portaale pidevalt peale tulnud. Seega võime olla üsna kindlad, et nii mõnigi neist lõpetab tulevikus tegevuse.

Kas see saab olema nüüd majandustsükli muutudes või hoopis enne seda? Ei tea. See on muidugi kindel, et krahhi korral on tõenäosus erinevate portaalide tegevuse lõpetamiseks tunduvalt suurem.

Proovin jooksvalt pankrotistunud portaalide kohta arvestust pidada siin lehel lõpus olevas nimekirjas.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.