Categories
RahaRaadio saated

RR047 – Ühisrahastusplatvorm läks pankrotti, mis edasi? 1/2

Ühisrahastusplatvormi pankrot

Seekordne saade tuli tavapärasest pikem, mistõttu lõikasime selle kaheks, et oleks mugavam kuulata.

Teemaks on täna ühisrahastusplatvormi pankrot või tegevuse lõpetamine ja mis juhtub peale seda investorite jaoks. Mõni tähelepanelikum kuulaja ilmselt oskab siinkohal mainida, et “Taavi, sa juba rääkisid sellest teemast RahaRaadio 11. saates ‘Mis saab investeeringutest, kui Bondora peaks pankrotti minema?’.

Sellel kuulajal oleks täiesti õigus. Küll aga võiks öelda, et sel hetkel rääkisin sellest nii, nagu asi teoreetiliselt peaks käima. Reaalne praktika on aga näidanud, kuidas asjad tegelikkuses on läinud.

Käesoleva saate osa käigus vaatame täpsemalt seda pankroti protsessi ja kuidas see siiani rootslaste 2015. aasta pankrotistunud TrustBuddy näitel on kulgenud.

Kõige iroonilisem kogu teema juures on muidugi see, et tegemist on ühisrahastusplatvormiga, mille nimi räägib usaldusest ja mis rõhutas oma suurima väärtusena läbipaistvust.

TrustBuddy väärtustab läbipaistvust
Veel täna on TrustBuddy kodulehel ühe suurima väärtusena välja toodud kõrgeima taseme läbipaistvus.

Head kuulamist! Saate lõpus võiksime arutleda teoreetilise ja praktilise poole sarnasuste ja erinevuste üle.

Kuula järgmist osa siit:

https://rahafoorum.ee/uhisrahastusplatvormi-pankrot-2/

 

Kiire aegrida siiani toimunust:

  • 13. oktoober 2015 – Trustbuddy peatas tegevuse numbrites tuvastatud ebakõlade tõttu
  • 19. oktoober 2015 – Trustbuddy kuulutas välja pankroti
  • Detsember 2015 – Pankrotihaldus pakkus välja, et müüks portfelli maha 60% ja enam allahindlusega ehk investorid saaksid alla 40% oma allesjäänud investeeringutest tagasi.
  • Jaanuar 2016 – Norra suurinvestorid küsisid teistelt investoritelt esindusõigust ja said üle 70% investeeringutele esindusõiguse kätte.
  • 8. märts 2016 – Investorid allkirjastasid inkassoga lepingu. Tasudeks alguses 10% taastatud summadest, mis paari aasta pärast kasvab kuni 30%-ni.
  • 1. aprill 2016 – Loodeti esimene väljamakse teha.
  • 24. august 2016 – Avaldati lootust, et esimene väljamakse võiks umbes kuu aja pärast toimuda.

Bondora tegelikult on isegi kaalunud “tagavara laenuhalduri” lepingu tegemist 2015. aasta augustis:

We currently carrying out negotiations with a number of internationally recognized companies active in all jurisdictions where we are operating. Therefore, the contemplated structure establishes that in case of Bondora bankruptcy, the servicing of claims and loan agreements will be done by a professional back-up service provider and not by the bankrupt entity. Therefore, bankruptcy of Bondora will not terminate the servicing of claims.

Kahjuks tundub, et seda plaani siiski mingil põhjusel ellu ei viidud (?) ja, lähtudes ka siin välja toodud jutust, võib eeldada, et ka Bondora pankroti korral lõppeks laenude haldamine vähemalt mõneks ajaks. See “mõni aeg” võib siis olla üsna määramatu periood, nagu TrustBuddy kogemusest näha.

Aita meil jõuda rohkemate kuulajateni ja jäta iTunesis oma aus hinnang ja/või tagasiside.

Lingid ja ressursid:

Muusika: Greg Kuehn

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.