Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

“Fooling Some of the People All of the Time” – David Einhorn

Võtsin ette David Einhorni raamatu “Fooling Some of the People All of the Time : A Long Short (and Now Complete) Story”. Lugejate hinnangud raamatule on Goodreadsis päris head 4,02 (3562 hindajat). Minu hinnang raamatule on samuti hea.

Fooling Some of the People All of the Time : A Long Short (and Now Complete) Story - David Einhorn

Einhorn kirjeldab päris detailselt seda, kuidas nad avastasid Allied Capitali aktsia ja millise info põhjal otsustasid seda lühikeseks müüa.

Minule kõlas see lähenemine väga sarnaselt sellele, kuidas Bondoras laenude mahakandmine käib erinevas statistikas. Huvitav, kas nad siit raamatust ongi inspiratsiooni võtnud?

Edasine raamat aga räägib suures osas sellest, mida päris paljud lühikeseks müüjad on omal nahal sarnaselt pidanud kogema. Su järeldused võivad olla õiged, aga lühikeseks müüjana oled esmajärjekorras pahalane ikkagi sina.

Lühikeseks müüjaid vaadatakse vägagi negatiivselt. Shortijate kohta on üsna lihtne rääkida jutte, kuidas nad turuga manipuleerivad, et ettevõtte hinda alla suruda ja selle pealt kasumit võtta.

Eriti raskeks läheb olukord aga siis, kui sa müüd lühikeseks midagi sellist, mis on seotud avaliku sektoriga. Allied Capital oli seotud USAs SBA (Small Business Administration) riikliku ettevõtete laenuprogrammiga.

Seega see pettus ja korruptsioon puudutas nii mõnegi riigiasutuse ja poliitiku mainet, kui see suure kella külge panna. Järelevalveasutused, ajakirjanikud ja ametnikud ei olnud eriti huvitatud selle skeemitamisega tegelema.

Allied Capital ise mustas ka lühikeseks müüjaid omajagu. Muuhulgas varastas Einhorni ja paari kaasvõitleja telefonilogid, et sealt enda jaoks mingit kompromiteerivat infot leida.

Osaliselt mõnus meelelahutus. Osaliselt õpetlik lugu erinevate viiside kohta, kuidas ettevõtted võivad oma numbreid tegelikkusest ilusamana kuvada ja skeemitada. Osaliselt frustratsiooni tekitav, kui saamatud on (tahtlikult või tahtmatult) erinevad asutused oma tegevuses.

Kui sind huvitavad sellised teemad, siis on tegemist kindlasti väärt lugemisega. Kui aga otsid pigem mingit praktilist investeerimisalast õpetust (peale selle, et ära müü aktsiaid lühikeseks), siis see raamat ei pruugi olla sinu jaoks.

Tõenäoliselt kõige soodsamalt saad raamatu tellida läbi Book Depository (minu soovituslink): https://rahafoorum.ee/fooling-some

Vaata ka minu teisi raamatute ülevaateid siit.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.