Categories
Laenud ja ühisrahastus

Mintos Invest & Access uus investeerimistoode

NB! Invest & Access toode asendati uue tootega. Loe Mintos Strategies tootest lähemalt siit.

Mintose Invest & Access uus investeerimistoode

Mintos tuli täna välja uue Invest & Access investeerimistootega, mida nad promovad kui paindlikku viisi teenida kõrget tootlust ja samal ajal võtta raha välja siis, kui soovid. Seejuures seda kõike veel väga lihtsalt.

Selge on see, et natukene on eeskuju võetud Bondora Go & Grow ärilisest edust ja soovitakse teha sarnast ülimalt lihtsat toodet. Kas see on aga sama jube toode või midagi paremat?

Kuidas Invest & Access töötab?

Tööpõhimõte on väga lihtne. Määrad ära, millise summa sa selle toote kaudu investeerida tahad, kannad raha oma Mintose kontole ja ongi sinu poolt töö tehtud.

Invest & Access portfellihalduri seadistused
Mintose Invest & Access portfellihalduri seadistused.

Kui määrad suurema summa, kui sul parasjagu kontol on, siis ta investeerib ülejäänud raha ära, kui hiljem seda juurde kannad.

Edasi jätkab Mintos sinu eest raha reinvesteerimist, kuniks sa soovi avaldad osa või kogu oma raha välja võtta.

Kodulehel näites on küll välja toodud, et minimaalselt saab investeerida 500€, aga mulle tundub, et see on lihtsalt minimaalne portfelli suurus, mida määrata saad. Investeerimist alustab ilmselt ikka juba 10 € pealt.

Kuhu Mintos sinu raha investeerib?

Invest & Access toode võib sinu raha investeerida kõigisse eurodes väljastatud laenudesse, millel on tagasiostugarantii.

Senikaua, kuni tagasiostugarantii püsib ja ükski laenuväljastaja pankrotti ei lähe, on su tootlus kindlasti tunduvalt suurem, kui Bondora Go & Grow toote poolt pakutud naeruväärne kuni 6.75%.

Tänase seisuga on see keskmine intress natukene alla 12% ja kõige madalama intressiga selline laen paistis olema 8% peal. See aja jooksul muidugi tõenäoliselt muutub, kuigi raske on ette kujutada, et keskmine kunagi Go & Grow maksimaalse tootluse tasemele kukkuda võiks.

Seejuures ei investeerita laenuväljastajate laenudesse, mis on platvormil olnud alla 6 kuu (oktoobrist 2019 muudeti see 1 kuu peale; alates 2. märtsist 2020 lisatakse uued laenuväljastajad investeerimiseks juba esimesest päevast alates). See küll minu hinnangul otseselt riski osas erilist rolli ei mängi, kui Mintos oma eeltööd korralikult on teinud.

Võrreldes tavalise portfellihalduri 10 € miinimumpanusega, paistab Invest & Access investeerivat juba alates 1 € summadest.

Kuidas investeeritud raha kätte saab?

Väljuda saab nii, et märgid ära, mis summas sa raha välja soovid võtta või vähendad selle portfelli suurust ja Mintos paneb sinu eest laenud müüki. Maha müüakse suvaliselt valitud laenud, nii nagu Mintos otsustab.

Väidetavalt saad sa raha kätte minutitega, aga see sõltub tegelikult turust ehk teiste investorite nõudlusest. Sinu laenud müüakse maha Invest & Access investoritele või üldisel järelturul.

Seal aga ei pruugi tegelikult madalama intressiga laenud nii kiiresti müüki minna. Katsetuseks panin hiljuti mõned vanemast ajast portfellis olnud Mogo 11% ja 12% intressiga laenud nullhinnaga müüki ja ca nädal aega hiljem on enamus laenud mul endiselt alles.

Invest & Access toote edu võib seda likviidsust parandada sel määral, et teised sama toote kasutajad ostavad need kehvema intressiga laenud sinult ära.

Lisaks on Mintos öelnud, et nad võivad mingil määral ise turutegijat mängida ehk osta-müüa neid laene, et likviidsust tõsta.

Tingimustes on kirjas, et müüki lähevad need laenud 0% juurdehindlusega, kui just Mintos ei paku sulle funktsionaalsust, mis võimaldab müüa teisiti. Hetkel ei ole näinud, et sellist funktsionaalsust pakutaks.

Viivises laene saab esialgu müüa ainult käsitsi läbi järelturu. Muul juhul on need sinu portfellis, kuni tagasi makstakse või tagasiostugarantii rakendub.

Kuna näed kõiki laene, kuhu selle toote kaudu investeerinud oled, siis tundub, et vist saad neid ka käsitsi iseseisvalt maha müüa.

PS! Invest & Access toodet otseselt välja lülitada ei saa. Kui seadistad selle portfelli suuruse 0 € peale, siis lõpetab selle kaudu investeeringute tegemise.

Mis on Invest & Access eelised?

Kui likviidsus tõesti toimib nii koheselt, siis see võib mingil määral eeliseks olla. Kuigi tegelikult on Mintose järelturg juba täna suhteliselt efektiivne, nii et suureks eeliseks seda ei peaks.

Kindlasti on selle toote kasutajale kasulik see, et Invest & Access investorid saavad laenudele esimesena jaole. Seega võib ühel hetkel juhtuda, et kõik parimad laenud lähevad just selle toote kasutajatele ära juba enne, kui portfellihalduriga sinna investeerida oleks võimalik.

Ja selgelt on tegemist kasutaja seisukohast väga lihtsa tootega. Ei ole vaja aru saada sajast linnukesest ja slaiderist, nagu tavalises portfellihalduris.

Mintose portfellihalduri tavalised seadistused
Tavalise Mintose portfellihalduri seadete valikud.

Mintose Invest & Access puudused

Kui eelnevalt tõin välja, et likviidsus on plussiks, siis tegelikult selle toote kasutamine võib olla peamine põhjus, miks sul seda lisalikviidsust üldse vaja on.

Ise investeerides saad määrata, millistesse laenudesse ja millise intressiga investeerid. Seega saad soovi korral valida just selliseid laene, mida on lihtne kiiresti maha müüa.

Samuti võid sellisel juhul müüa väikese allahindlusega ja müüki veelgi vajadusel kiirendada. Erinevalt Invest & Access tootega kogu investeerimisperioodi jooksul tootluses alla andmise asemel teed seda ainult siis, kui sul on väljuda vaja.

Invest & Access toote puhul puudub sinul igasugune valik selle osas, kuhu ja millise intressiga sinu raha paigutatakse. Ehk taaskord on tegemist tootega, mille puhul sa ei saa otseselt hinnata ega juhtida investori jaoks kahte kõige olulisemat aspekti:

  • riski ja
  • tootlust

Kuigi Bondora Go & Grow tootega võrreldes on see kindlasti mõistlikuma tootlusega ja tõenäoliselt ka omajagu parema riski-tulu suhtega, siis see ei ole kindlasti standard, millega võrrelda.

Mingis mõttes võiks siin olla päästerõngaks see, et erinevalt Bondora tootest, on siin mingil määral näha, millistes laenudes sinu raha on ehk saad vähemalt tagantjärele natuke riski hinnata.

Kui likviidsus tõesti toimib, nagu reklaamitud, saad vajadusel oma investeeringud likvideerida, kui need sinu tingimustele ei vasta.

Kokkuvõtteks

Lühikeses plaanis tundub Mintose Invest & Access hea lihtne võimalus teha esimesi tutvusi ühisrahastusega. Sul on vaja lihtsalt määrata mingi summa, kanda raha peale ja oledki “investor” valmis.

Tõsi, see tähendab, et saad omale mõned 8% Keenia laenud, aga eks laiskus maksab. Õnneks on neil vähemalt laenuandja tagasiostugarantii, nii et oma esimese mõnekümne euro paigutamiseks ja nö hamba verele saamiseks kärab ehk küll.

Pikemas plaanis aga ei tohiks ükski endast lugupidav investor või investeerimishuviline sedasi oma rahaga ringi käia. Lisaks on tegemist potentsiaalselt teiste investorite jaoks ohtliku tootega.

Esiteks sellepärast, et see toode võib populaarsust kogudes esmaturult enamus häid investeeringuid ära noppida, nii et portfellihalduriga ei ole lõpuks enam suurt midagi peale hakata.

Teiseks aga sellepärast, et kui leidub piisavalt palju nö rumalat raha, kellel pole oluline, millist riski ja millise tootluse eest nende rahaga võetakse, siis on Mintose huvides seda ära kasutada.

Väga lihtne on ette kujutada, kuidas see võib hakata erinevate laenuväljastajate intresse madalamale tooma, kui oma peaga mõtlevad investorid oleksid nõus rahastama.

Samuti ei pea kaugelt otsima näiteid, kus sellise rahaga väljastatakse rämpslaene, mida muidu investorid poleks nõus rahastama.

Kuna Invest & Access tootele antakse investeerimisel eelis, siis paraku kahtlustaks, et vähemalt osaliselt just sellise lootusega seda toodet välja arendataksegi.

See võimaldab Mintosel pakkuda stabiilsemat rahastust ka neile laenuväljastajatele, kes seda turutingimustel ei vääriks.

Kuidas sulle see toode tundub? Kas soovitaksid algajast investeerimishuvilisele?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

7 replies on “Mintos Invest & Access uus investeerimistoode”

Likviidsus on huvitav teema, kas raha jõuab tõesti investorile minutitega tagasi vs tavapärane 2. päev (vähemalt minu puhul LHV panka) pärast raha väljakandmise taotlemist?

Kas Mintosele sobisid väljamakseks EU kontod kui kohalikku ei oma? Olen aru saanud, et paljudel investeerimise platvormidel vajalik eesti IBAN (n: omaraha, Bondora jne.) . KAs oskate soovitada investeerimise keskkondi, kus saab kasutada väljamakseteks EU kontot?

Ei meenu peast praegu ühtegi tõsiseltvõetavat Baltikumi ühisrahastusplatvormi, mis ei aktsepteeriks investoreid mujalt euroala riikidest. Enamusel isegi laiem haare. Mintos tõesti mingil hetkel blokkis UK residendid ära, aga ei ole kuulnud, et muude riikidega probleeme oleks.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: