Categories
Laenud ja ühisrahastus

Mintos Strategies asendab Invest & Access investortoote

Mintos asendab oma Invest & Access investeerimistoote uue tootega. Senise ühe valiku asemel tekitatakse kolm ja seda hakatakse nimetama Mintos Strategies.

mintos strategies uus investeerimistoode

Milles Mintos Strategies seisneb?

Laias laastus toimib see Invest & Access tootega sarnaselt, aga senise ühe valiku asemel on nüüd kolm erinevat strateegiat. Seega on justkui investorile natukene rohkem kontrolli antud.

Sarnaselt I&A lahendusele, pakutakse ka neile strateegiatele kiiremat väljumise võimalust. Seda siis läbi müügi sama strateegiaga investoritele. Müüki lähevad suvaliselt valitud laenud. Investor ise valida ei saa.

Kusjuures, investeerimisel on Mintos Strategies lahendus eelisjärjekorras. Seega kui peaksid käivitama mõne ja tegema ka oma tingimustega Custom strategy, siis viimane ei pruugi investeeringuid saada.

1. Diversified ehk hajutatud strateegia

See strateegia asendab senise Invest & Access toote. Kui sul millegipärast see siiani töötas, siis edaspidi lülitatakse sinu seaded ümber sellele strateegiale.

Tingimused, mida see strateegia järgib:

 • Investeerib kõigisse laenukontoritesse, mille Mintose Rating jääb A+ ja C- vahele.
 • Prioritiseerib mingil moel hajutamist.
 • Investeerib nii tagasiostugarantiiga kui ka ilma tagasiostugarantiita laenudesse.
 • Iga üksiku laenukontori maksimaalne osakaal portfellis on kuni 15%.

Lühidalt öeldes, külvab see su raha kõikjale. Kindlasti mitte mõistlik strateegia. Eriti halb idee on investeerida ilma tagasiostugarantiita laenudesse. Natukene olen selle idee rumalusest varasemalt kirjutanud siin artiklis.

2. Conservative ehk konservatiivne strateegia

Alustuseks tasub ära mainida, et konservatiivne ühisrahastuses ei tähenda konservatiivset selle tavamõistes. Tegemist on endiselt riskantsete ja väga riskantsete investeeringutega. Lihtsalt konkreetse portaali lõikes ehk natukene väiksema riskiga, kui seal võimalik oleks võtta.

Investeerimiskriteeriumid:

 • Investeerib ainult graafikus olevatesse laenudesse laenukontoritelt, mille Mintose Rating jääb A+ ja B- vahele.
 • Valikusse võetakse ainult laenukontorid, mille portfellist vähemalt 80% on graafikus ja vähem kui 10% on pending staatuses.
 • Algoritm prioritiseerib mingil kujul riski vähendamist.
 • Ainult tagasiostugarantiiga laenud.
 • Iga üksiku laenukontori maksimaalne osakaal portfellis on kuni 15%.

Heaks näiteks selle valiku “konservatiivsusest” on ehk see, et kirjutamise hetkel kõigist 68-st aktiivsest laenukontorist portaalis jääb A+ ja B- vahele tervelt 54 ehk ligi 80%. Samuti oleks nii mõnigi tänaseks probleemseks muutunud laenukontor enne covid-19 kriisi siia portfelli täitsa hästi sobinud.

Kuigi kriiside ajal on seda 80% nõuet ehk keeruline täita, siis headel aegadel ei ole mingit raskust uusi laene piisavas mahus peale lasta, et nõudeid täita. 10% pendingus on ka ikka juba päris kahtlane seis. Eriti kui jutt on pikaajaliste laenudega ettevõtetest.

PS! Pane tähele ka seda, et kuna kiirmüüki saab teha ainult sama strateegiaga investoritele, siis mõne laenukontori kvaliteedi langedes ei saa sa neid oma portfellist enam kiirmüügiga müüa.

3. High-Yield ehk kõrge tootlusega strateegia

Selle strateegia eesmärk on sihtida võimalikult kõrget tootlust. Tingimusteks:

 • Valikus on kõik laenukontorid, aga sihib ainult top 60% intressidega laene.
 • Algoritm prioritiseerib tootlust.
 • Ainult tagasiostugarantiiga laenud.
 • Iga üksiku laenukontori maksimaalne osakaal portfellis on kuni 15%.

Selle strateegia suurim puudujääk on muuhulgas see, et ta ei arvesta absoluutselt riski. Kõrgem intress ei tähenda alati kõrgemat tootlust. Näiteks 20% kõrgema riski eest võid saada ainult 5% kõrgemat intressi.

Kõrgemat intressi saab tavaliselt kõrgema riskiga laenukontorite käest. See omakorda aga tähendab, et need laenukontorid satuvad suurema tõenäosusega probleemidesse ja võid arvestatava osa või kogu oma investeeringu seal ära kaotada.

mintos investment strategies valikud

Kokkuvõttes Mintos Strategies tootest

Kokkuvõtte võib tegelikult Invest & Access artikli lõpust siia enam-vähem kopeerida, sest sisuliselt ei muutunud midagi:

Lühikeses plaanis tundub see hea lihtne võimalus teha esimesi tutvusi ühisrahastusega. Sul on vaja lihtsalt valida strateegia, määrata mingi summa, kanda raha peale ja oledki “investor” valmis.

Tõsi, see tähendab, et saad omale mõned 8% Keenia laenud ja võtad ebamõistlikult kõrget riski naeruväärse tootluse eest, aga eks laiskus maksab.

Pikemas plaanis aga ei tohiks ükski endast lugupidav investor või investeerimishuviline sedasi oma rahaga ringi käia. Lisaks on tegemist potentsiaalselt teiste investorite jaoks ohtliku tootega.

Esiteks sellepärast, et see toode võib populaarsust kogudes esmaturult enamus häid investeeringuid ära noppida, nii et portfellihalduriga ei ole lõpuks suurt midagi peale hakata.

Teiseks aga sellepärast, et kui leidub piisavalt palju nö rumalat raha, kellel pole oluline, millist riski ja millise tootluse eest nende rahaga võetakse, siis on Mintose huvides seda ära kasutada.

Väga lihtne on ette kujutada, kuidas see võib hakata erinevate laenuväljastajate intresse madalamale tooma, kui oma peaga mõtlevad investorid oleksid nõus rahastama.

Samuti ei pea kaugelt otsima näiteid, kus sellise rahaga väljastatakse rämpslaene, mida muidu investorid poleks nõus rahastama.

Kuna Mintos Strategies tootele antakse investeerimisel eelis, siis paraku kahtlustaks, et vähemalt osaliselt just sellise lootusega seda toodet välja arendataksegi.

See võimaldab Mintosel pakkuda stabiilsemat rahastust ka neile laenuväljastajatele, kes seda turutingimustel ei vääriks.

Kuidas sulle see toode tundub? Kas soovitaksid algajast investeerimishuvilisele?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.