Categories
Laenud ja ühisrahastus

Mintoses on rahakotid sassis?

Viimasel ajal on Mintose ühisrahastusplatvormil olnud päris palju erinevaid probleeme. Alates imelike numbritega raportitest ja maksetega venitamisest kuni laenukontorite litsentside ära võtmise ja pankrotistumiseni.

Mintose raportites vigased numbrid
Kõrgema astme matemaatika Mintose kontoväljavõttes.

Sellele kõigele lisaks tundub Mintoses olevat aga üks veelgi olulisem probleem, mis peamiselt leiab aset kulisside taga.

Probleemid Afortiga

2019. aasta augustis tekkisid Aforti Finance laenudega probleemid. Maksed enam ei laekunud õigeaegselt ja Mintos keelas nende laenudega kauplemise. Selle protsessi käigus tuli välja, et Mintos oli eelnevalt ilmselt enam kui miljoni euro eest investoritele rohkem makseid teinud, kui Aforti neile oli tasunud.

See tähendab, et Mintoses läks sassi see, mida oli tasunud:

  • laenaja Afortile
  • Aforti Mintosele
  • Mintos investorile

Aforti süsteem ütles Mintosele, et laenaja X maksis 100 €, Mintos maksis 100 € investoritele, kes olid sellesse laenu investeerinud ja Aforti ei kandnud seda 100 € Mintosele.

Hiljem maksis laenaja Y Afortile 100 €, mis maksti edasi Mintosele laenu X eest Mintose poolt makstud summa hüvitamiseks. Samal ajal laenu Y põhiosa summa vähenes, ilma et need investorid oleks sentigi saanud.

Millesse investor investeerib?

Sõltuvalt laenuväljastajast on olemas kahte liiki investeeringuid:

  • direct – investor ostab osa laenunõudest, peaks saama laenumakseid vastavalt sellele, kuidas laenaja maksab ning laenukontori pankroti korral peaks laenust vastav osa kuuluma investorile
  • indirect – investor annab reeglina laenu laenukontorile, kes on läbi mingite juriidiliste lepingute pannud konkreetse laenu selle tagatiseks ja simuleerib sisuliselt sarnast olukorda, nagu direct mudeli puhul

Lühidalt öeldes, mõlemil juhul peaks investor saama makseid vastavalt sellele, kuidas laenaja neid teeb. Vähemalt senikaua, kuni laenukontor pankrotti läheb või laen tagasiostugarantii kaudu tagasi ostetakse.

Aforti puhul see paraku nii ei olnud.

Aforti pole ainus

Aforti puhul oli probleemiks see, et Mintos tegi investoritele makseid, mis tegelikult ei olnud Mintosele laekunud. Kas need maksed päriselt Afortile laekusid või mitte, ei ole meil ilmselt võimalik tuvastada.

Paraku on aga probleem laiem kui ainult Aforti. Probleem on samuti näiteks Capital Service laenudega.

capital service probleemsed laenud
Capital Service laenul makse oli tehtud juba 4. mail, aga Mintoses pole raha investorini siiani jõudnud. Sealjuures on laenaja vahepeal teinud juba vähemalt kaks makset.

Mul on portfellis paarkümmend Capital Service laenu ja praktiliselt kõik neist on sarnases olukorras. Laenaja on oma makseid teinud, aga Capital Service Mintosele mitte.

Mintose klienditugi kirjutas selle kohta nii:

In regards to your first query about Capital Service, we had noticed this with some other investors and have been in touch with the LO representatives already. This has since been resolved and Capital Service has been suspended from both PM and SM. Nevertheless, thank you for bringing this to our attention.

Please find these statements from an article published on our blog at the start of April, that would answer your other questions, in case you missed it:
Capital Service failed to transfer borrowers repayments and buyback price in full on time, resulting in accumulated pending payments for investors.
Capital Service is making partial transfers of borrowers repayments. Mintos is working on restructuring the transfer of borrowers repayments and buybacks that have not been made by Capital Service. The exact timeline for when the full amount of pending payments will be paid is to be established.

Iroonilisel kombel olid vähemalt 4. juunil Capital Service laenud esmaturul saadaval. Klienditoe sõnul oli tegemist IT veaga ja neid osta ei saa. Kuigi peale selle pildi nägemist olid nad nõus antud laenu tagasi ostma.

Mul eriti palju laenukontoreid portfellis pole, aga mõni aeg tagasi avastasin IDF Eurasia puhul samuti mõned laenud, kus makse oli laenaja poolt ammu juba tehtud, aga investori jaoks endiselt pending staatuses.

Hetkel tuvastasin sellise üle kuu aega laenukontori poolt viivises laenu oma portfellis näiteks Credistarilt ja Kredit Pintarilt. IDF Eurasialt on tänase seisuga pendeldamas ainult tagasiostugarantiiga laenud, mis kohati üle kuu aja on makset oodanud.

Miks see on oluline?

Kujutame ette järgnevat stsenaariumit:

  1. Sa investeerid laenu A 100 € teadmisega, et sa ostad 100 € põhiosa sellest laenust ja saad makseid vastavalt sellele, nagu laenaja neid teeb.
  2. Investor B investeerib laenu B 100 € samadel tingimustel.

Ideaalses stsenaariumis juhtuks nii, et kui laenaja B maksab oma 100 € tagasi, siis investor B saab selle raha ja laenunõue on tagastatud. Sinul on endiselt 100 € saada ja laenaja on ka endiselt 100 € võlgu.

Aforti näide

Praegu aga räägime Aforti näitel sellest, et Mintos maksis laenaja B laenu kinni. Seejärel laenaja A maksis 100 € ja selle võttis Mintos endale ehk sisuliselt maksis laenaja B makse ära.

Sina tahaksid endiselt laenaja A käest 100 € saada, aga laenaja A ise on kogu laenu juba tagasi maksnud. See raha läks lihtsalt teistele investoritele. Ehk Aforti pankroti korral ei ole sul enam mingit nõuet laenaja vastu, mida nõudma minna.

Capital Service näide

Capital Service pending payments summa 4. juunil 2020
Capital Service’i laenuportfell 4. juuni õhtul 2020.

Siin ei saanud seda raha mitte teine investor, vaid laenukontor on selle ise ära kasutanud. Laenaja maksab ilusti kohusetundlikult oma laenu, aga selle asemel, et seda raha sulle kanda, kasutab Capital Service seda ilmselt oma ettevõtte kulude katteks.

Tulemus on laias laastus sama. Raha on läinud, laenaja enam võlgu ei ole ja sina pole midagi saanud. CS pankroti korral võid lihtsalt näppu imeda, sest pankrotistunud laenukontori käest sa vaevalt enam midagi erilist kätte saad.

Kui nad tänu sellele uuesti jalad alla saavad ja sulle kõik intressidega tagasi maksavad, siis võib öelda, et selline lüke oli investorile kasulik. See aga selgub alles tagantjärele.

Minu teada investorid selliseid lepinguid sõlminud ei ole, et konkreetse laenuga seotus kehtib ainult senikaua, kuni laenukontor seda raha enda vajaduste jaoks kasutada soovib. Täna tundub aga süsteem nii toimivat.

Kokkuvõtteks

Praeguse info valguses tundub, et Mintoses on väga olulised puudujäägid selles, kuidas rahad liiguvad. Kuigi teoorias kuulub justkui osa laenunõudest investorile, siis praktikas ei paista nii mõnelgi juhul ei Mintos ega laenukontorid seda järgivat.

Kas tegemist on lepingu rikkumisega, investori vara varastamisega või millegi muuga, peab ilmselt keegi juristi haridusega inimene otsustama. Mina võin lihtsalt nii palju öelda, et õige see kindlasti pole ja investori jaoks on tegemist ikka väga halva olukorraga.

Praegu tundub igatahes, et konkreetse laenunõude ostmise asemel on paljude laenuväljastajate puhul tegemist pigem lihtsalt laenukontorile laenu andmisega.

Saan aru, et mõnel juhul võib sedalaadi “paindlikkus” laenukontori raskest ajast üle aidata. Samas võib see ka lõppeda kogu portfelli kaotusega. See otsus on aga tehtud ilma investoriga konsulteerimata Mintose ja/või laenukontori poolt.

Investorite õiguste kaitse keeruline?

Sarnane rahade segamini ajamine oli ka üks põhjustest, miks Trustbuddy kunagi pillid kotti pani ja see protsess lõpuks väga valulik, aeglane ja kallis lõbu oli investorite jaoks.

Mulle isiklikult tundub, et pankrotihaldurile või kohtus võib olla päris keeruline selgeks teha, et need laenud kuulusid investoritele, kui tegelikkuses jäi raha laenukontori kätte. Mõni vastaval alal pädevam inimene võiks seda muidugi kommenteerida.

Tänase seisuga on sellised situatsioonid õnneks vist veel pigem erandid, mitte reeglid, aga usaldust on Mintos minu silmis pikaks ajaks tublisti kaotanud.

Kuidas selline asi sinu investeerimisotsuseid mõjutab? Kas investeerid seetõttu Mintosesse vähem/väljud või on see sinu jaoks pigem ebaoluline nüanss?

PS! Tahad selliseid mõttekäike ja infot reaalajas lugeda? Jagan neid igapäevasemalt Ühisrahastuse süvakursuse facebooki grupis.

2 replies on “Mintoses on rahakotid sassis?”

Enda meelest pole ühtegi ühisrahastuse platvormi kellel probleeme pole. Mintos on minumeelest endiselt teistega võrreldes usaldusväärsem. Endal on kasutusel Mintoses kaks laenukontorit mida võiks usaldada kuid eks risk on alati olemas et midagi juhtub.
Kuidas talitad ise? Kasutad Mintost vähem või väljud päris?

Ma isegi laiendaks su mõtet, et ei ole tegelikult ühtegi investeeringut, kus probleeme pole. Eks mu eesmärk siinkohal ongi neid välja tuua, et investorid saaksid nendega arvestada ja hinnata, kas pakutav tootlus on riskide valguses aktsepteeritav.

Isiklikult pean muidugi lepingutest mitte kinnipidamist ja läbipaistvuse puudumist üheks suurimaks riskiks. Kui selliseid aspekte eiratakse, siis kes teab, mida veel võidakse eirata ja ühepoolselt muuta.

Selles osas on Omaraha seekord minu jaoks sümpaatsemalt käitunud. Teavitasid ilusti ette, et ei suudeta lepingus võetud 60% kohustust täita ja oli ka arusaadav, miks muudatus toimub. Mintos aga pigem keerutab mingit turundusjuttu kogu aeg, selle asemel, et lihtsalt välja öelda, et see ja too ettevõte on hetkel maksetega raskustes ja seetõttu lükatakse tagasiostud edasi.

Minu Mintose portfell on ka tänaseks valdavalt selline, kus on aktsepteeritava riskiga laenud sees. Kõige enam oli murepilvi IDF Eurasia positsiooni osas, mille suuresti korraliku allahindlusega kokku ostsin. Seda sai ka allahindlusega vähemaks müüdud. Täna on isegi selle kohal need pilved vähehaaval hajumas.

Ehk hetkeseisuga kui väljun, siis sellepärast, et uued laenud ei paku piisavalt atraktiivset intressi. Eriti kui arvestada tegelikku tootlust peale pending payments jms jamasid.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.