Categories
Laenud ja ühisrahastus

Kuidas arvutada Omaraha aasta puhastootlust?

“Sooviks teada, kuidas OR arvutada aasta puhast tootlus nt 2017a oma? Kas nii, et saadud intress aastas (miinus tulumaks) saadud summa miinus põhiosa kahjum ja kahjum müügist ongi aasta puhas n.ö tulu Või läks mõttekäik täiega puusse :)?”

Mina isiklikult ei näe sellise tootluse arvutuse tegemises väärtust ja kasutan ühisrahastuse investeeringute tootluse arvutamiseks XIRR-i. Kuigi sa lõpus räägid tulust, nii et ma pole päris kindel, kumba sa arvutada tahtsid.

Kui rääkida juriidilises mõttes tulust, siis eraisikuna investeerides on kogu see tulu, mille pealt riik tulumaksu soovib saada, kirjas intressireal. Sisuliselt muidugi teame, et sinu jaoks on see number sageli mõttetu.

Sa võid teenida 1000 € tulu, maksta selle pealt 200 € tulumaksu, aga kui kaotasid samal ajal hapude laenude tõttu 500 €, siis lõppkokkuvõttes teenisid kõigest 300 € maksujärgset tulu.

Kui soovid järgnevalt mõttekäiguga paremini kaasa mõelda, siis leiad kõik mainitud numbrid oma Omaraha Statistika lehelt.

Realiseeritud raha liikumine

Sinu välja pakutud mõttekäik on selle viimase numbri arvutamiseks enam-vähem ok. Kuigi kahjum müügist ja põhiosa kahjum on osaliselt kattuvad asjad. Kahjum müügist on põhiosa kahjum miinus müüdud laenudest laekunud intressid.

Omaraha investeeringute realiseeritud tulu

Sinu lähenemise puhul oleks arvutuskäik midagi sellist:

T = I – Tm – Kp – B

 • T – aasta jooksul teenitud tulu
 • I – aasta jooksul saadud intress
 • Tm – intressi pealt makstav tulumaks; ettevõttena investeerides 0 €
 • Kp – aasta jooksul saadud põhiosa kahjum
 • B – Omarahale makstud boonus, kui oled sedasi investeerinud

Selle arvutusmeetodi suureks miinuseks on see, et ta ei arvesta kõiki portfellis endas olevaid võimalikke muutusi.

Näiteks kui aasta alguses oli suur summa punaseid laene, mis läksid jaanuaris müüki ja aasta lõpus on punaseid väga vähe, siis tegelikult on su portfelli seis omajagu rohkem paranenud, kui sinu arvutus näitab. Ja muidugi sama asi kehtib ka vastupidi.

Seega pakun välja ka teise võimaliku arvutusmeetodi.

Omaraha portfellis toimunud muutuse arvutamine

Omaraha investeeringute tulususe arvutamine

Kui eesmärk on arvutada tulu ehk tahad leida summat eurodes, kui palju su portfell on aasta peale kasvanud, siis mina arvutaksin seda ilmselt umbes nii:

T = Pl + V – S – Pa

 • Pl – portfell aastalõpu seisuga, sh kontol olev raha; ise otsustad, kas ja millises mahus punased ja kollased laenud maha kannad
 • Pa – portfell aasta alguse seisuga, sh kontol olev raha; punaste ja kollaste puhul rakendad samu reegleid, mis aastalõpu seisu puhul
 • S – aasta jooksul tehtud sissemaksed Omaraha kontole
 • V – aasta jooksul tehtud väljamaksed Omaraha kontolt
 • T – aasta jooksul teenitud tulu

Sellest tulemusest võid soovi korral veel maha lahutada tulumaksu, kui oled eraisikuna investeerinud. Tulumaks tuleks siis arvutada aasta jooksul laekunud intressi pealt.

Võimalik näide portfelli suuruse arvutamiseks:

P = S + R + K + 60% * H

 • S – investeerimata raha Omaraha kontol
 • R – rohelised laenud
 • K – kollased laenud
 • H – punased laenud

Kuna Statistika lehel on iga kuu tulbas selle kuu lõpu seis, siis aasta alguse numbrid saad eelmise aasta detsembri tulbast. Kontojäägi leidmine tagantjärele on muidugi raskendatud, kuna seda numbrit statistikalehelt ei leia.

See, kumba varianti kasutada, sõltub, mis eesmärgiga sa seda arvutada tahad. Minu variant näitab portfellis toimunud muutusi veidi varasemalt. Sinu variant näitab ainult realiseeritud raha liikumisi.

Samu arvutusi võid teha ka näiteks kuu või mõne muu perioodi kohta.

Tootluse arvutamiseks on aga mõlemad variandid pigem kesised, kuna ei arvesta aja rolli investeeringus või sellega arvestamiseks tuleb omajagu lisaarvutusi teha, kui oled regulaarselt raha sisse-välja kandnud. XIRR on selles mõttes tunduvalt lihtsam ja mugavam.

Tegemist on ühe vastusega RahaFoorumlastelt ühisrahastuse kohta laekunud küsimuste seerias. Kui tahad rohkem küsimusi ja vastuseid näha, siis varasemad ühisrahastuse teemad leiad siit.

Samas seerias veel:

2 replies on “Kuidas arvutada Omaraha aasta puhastootlust?”

Kas jagaksid palun ka infot, kuidas näeks välja võimalikult efektiivselt seadistatud investeerimistingimused Omarahas, kui portfelli suurus planeeritud ca 30k. Kas intressid sisestada pakkumustes olevatest paar protsenti madalamad? Boonuse suurus Omarahale?

Eks ta suuresti selline katse-eksitusmeetod ole. Seadistad ära ja vaatad mõned päevad, kuidas toimib. Vajadusel korrigeerid. Boonuse lisamine on üldiselt mõttetu olnud siiani.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.